Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Centrala termica Electrica vs centrala termica pe Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#19
ando_80

ando_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2006

View Posthaplea82, on Nov 19 2008, 16:51, said:

1 m3 =10 kwh 300m3=3000kwh centrala pe gaz presupunem un randament 90% deci in incalzire 2700kwh produsi de 300m3 gaze
electric centrala randament 100% 576kwh=576kwh produsi in incalzirea aceluiasi apartament
deci undeva se greseste in exemplul tau!gindeste-te ca un calorifer electric consuma 2kw/ora 2kwhx24x30
=1440 kw consumati daca functoneaza non-stop intr-o luna!ce zici poti sa incalzesti un ap de 80 m2 cu un calorifer electric?
gazul este mult mai avantajos,la tine se pune problema daca se merita tinind cont de preturile bransarii la retea!
calculul tau este corect din punct de vedere matematic si atat
lucrurile practic stau in mod diferit
1.un calorifer electric funtioneaza la 220v centralele termice electrice tb neaparat alimentate la 380v pentru a avea randament
2.caloriferul electric nu va functiona niciodata 24\24 pentru ca are termostatul pe el si ia temperatura din jurul lui nu din intraga camera
3.apa se incalzeste mult mai repede decat uleiul
4.un radiator de pe o instalatie de incalzire este ajutat pentru a disipa caldura intr-o incapere si de alti factori(curenti de aer)
Dupa parerea mea in acest moment este la fel de eficient din punct de vedere economic sa incalzesti o incinta cu centrala pe gaz cat si cu o centrala electrica trifazata.in viitor luand in considerare faptul ca gazul se scumpeste procentual mult mai mult decat curentul cred ca va fi mult mai eficient sa ne incalzim cu centrale electrice(mai ales ca surse de energie alternativa pt producerea de curent electric mai sunt in timp ce gazul daca s-a terminat cam asta a fost)

#20
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postando_80, on Dec 18 2008, 20:53, said:

..lucrurile practic stau in mod diferit..
2.caloriferul electric nu va functiona niciodata 24\24 pentru ca are termostatul pe el si ia temperatura din jurul lui nu din intraga camera
3.apa se incalzeste mult mai repede decat uleiul
4.un radiator de pe o instalatie de incalzire este ajutat pentru a disipa caldura intr-o incapere si de alti factori(curenti de aer)
Dupa parerea mea in acest moment este la fel de eficient din punct de vedere economic sa incalzesti o incinta cu centrala pe gaz cat si cu o centrala electrica trifazata..
Da, haplea trebuia sa ia in calcul un timp de functionare de maxim 8 ore/zi in cele mai friguroase zile, asta insa in cazul ambelor sisteme de incalzire (electrica sau gaz).
Insa concluziile lui raman valabile: e mult mai ieftina incalzirea cu gaz decat cea electrica -acum si in viitorul apropiat.

Nu stiu daca curentul electric e alternativa cea mai indicata pt. gaze (din punct de vedere tehnic, ca financiar nici vorba..).
Gandeste-te doar la marile probleme cu curnetul din California -iar in cazul acesta vorbim de o regiune super-avansata tehnologic.
Ce sa mai zic de Bucuresti, unde caderile de tenisune, intreruperile sunt la ordinea zilei (atat in sezonul climatizarii, cat si in sezonul incalzirii..).

Ref. la ulei: nu exista doar radiatoare electrice cu ulei. Mai sunt si convectoarele de perete, aerotermele..

Ref. la eficienta: incalzirea electrica e mai eficienta (randament 99,9% fata de 90-94% la gaze), insa e mult mai scumpa.

#21
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postando_80, on Dec 18 2008, 19:53, said:

calculul tau este corect din punct de vedere matematic si atat
lucrurile practic stau in mod diferit
1.un calorifer electric funtioneaza la 220v centralele termice electrice tb neaparat alimentate la 380v pentru a avea randament
2.caloriferul electric nu va functiona niciodata 24\24 pentru ca are termostatul pe el si ia temperatura din jurul lui nu din intraga camera
3.apa se incalzeste mult mai repede decat uleiul
4.un radiator de pe o instalatie de incalzire este ajutat pentru a disipa caldura intr-o incapere si de alti factori(curenti de aer)
Dupa parerea mea in acest moment este la fel de eficient din punct de vedere economic sa incalzesti o incinta cu centrala pe gaz cat si cu o centrala electrica trifazata.in viitor luand in considerare faptul ca gazul se scumpeste procentual mult mai mult decat curentul cred ca va fi mult mai eficient sa ne incalzim cu centrale electrice(mai ales ca surse de energie alternativa pt producerea de curent electric mai sunt in timp ce gazul daca s-a terminat cam asta a fost)
1    1 kw/w ramine 1 kw/h indiferent daca tensiunea este de 220v monofazata,bifaza sau 380v trifazic sau 660v trifazic etc!este o unitate de masura a puterii si poti sa o folosesti si la cai si la tractoare si la energia electrica!centralele electrice alimentate trifazic au acelasi randament ca cele monofazice diferenta constind in puterea lor maxima,adaptata la instalatia casnica!
2 am presupus un calorifer de 2 kw/h care consuma 24/24 timp de 30 zile!adica termostatul nu decupleaza!consuma intr-o luna 1440wx0.5ron=720ron si ofera o putere pe jumatate fata de 300 m3 gaze care costa 300x1.4ron=420 ron !daca un apartament necesita 2700 kw produsi de 300 m3 cu randamentul unei centrale pe gazela un cost gaz de 420 ron atunci cert acelasi apartament nu poate fi incalzit de un resou(ca sa nu se mai puna problema termostatului)care merge continuu 24/24 30 zile/30zile si genereaza 1440kw la un pret de 720 ron!adica in cazul in care folosesti curent electric rezulta o putere generata pe jumatate fata de gaze la un pret dublu
repet300m3 gaze=(tinind cont de randament) 2700 kw=420ron
  resou electric 2 kw 24/24 din 30   1440kw=720ron
3 pe cuvintul tau?eu zic ca uleiul se incalzeste cam de 2 ori mai repede decit apa,bineinteles aceeasi masa si aceeasi sursa de caldura
4 la fel si in cazul unui resou!importanta este doar cantitatea de caldura generata,care asa cum am aratat la pct nr 1 in cazul curentului electric este jumatate din cea generata pe gaze si costa de 2 ori mai mult!

#22
mogaman

mogaman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2009
Saluatre! Eu am o centrala protherm ray 24 pe curent la 380 de 24 kw care mananca 24 de kw pe ora. Dar... daca ii setezi temperatura undeva la 65-70 de grade si incepe sa lucreze termostatul deja se schimba situatia. Am montat si un cronotermostat de ambient cu care am facut un program de functionare a centralei in functie de programul familiei mele, cu alte cuvinte nu merge aiurea daca nu sunt acasa. Mai trebuie sa va spun ca am o casa de 165mp si ca e construita din caramizi de polistiren (gen amvic isorast gest) asta insemnand ca am o izolatie fff buna. Idea e ca toata casa o incalzesc cu 550-600 lei pe luna dar sa tineti cont ca e curent elecric si aici intra si restul aparaturii care vara consuma cam 100 lei. Eu sunt f multumit dar caut in continuare variante de imbunatatire a randamentului! Daca aveti ceva idei... Abia astept...
            S-auzim numai de bine!

#23
AVT

AVT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.08.2006

View Postmogaman, on Jan 6 2009, 00:33, said:

Saluatre! Eu am o centrala protherm ray 24 pe curent la 380 de 24 kw care mananca 24 de kw pe ora. Dar... daca ii setezi temperatura undeva la 65-70 de grade si incepe sa lucreze termostatul deja se schimba situatia. Am montat si un cronotermostat de ambient cu care am facut un program de functionare a centralei in functie de programul familiei mele, cu alte cuvinte nu merge aiurea daca nu sunt acasa. Mai trebuie sa va spun ca am o casa de 165mp si ca e construita din caramizi de polistiren (gen amvic isorast gest) asta insemnand ca am o izolatie fff buna. Idea e ca toata casa o incalzesc cu 550-600 lei pe luna dar sa tineti cont ca e curent elecric si aici intra si restul aparaturii care vara consuma cam 100 lei. Eu sunt f multumit dar caut in continuare variante de imbunatatire a randamentului! Daca aveti ceva idei... Abia astept...
            S-auzim numai de bine!

S-o stapanesti sanatos! si centrala si casa!

Idei: panouri solare cu un sistem care sa-ti aduca aport la incalzire chiar si iarna.
Ai avut inaintea centralei pe curent una pe gaz? sau ai trecut direct la curent? (ar fi interesant de facut o comparatie intre gaz si curent pe o casa bine izolata).
Spune-ne si noua cat te-a costat: curentul, renelu', spaga, etc...

#24
blfliviu

blfliviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.08.2005
mogaman cat te-a costat bransamentu la 380V?

#25
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postscheleton, on Dec 18 2008, 22:26, said:

Ref. la eficienta: incalzirea electrica e mai eficienta (randament 99,9% fata de 90-94% la gaze), insa e mult mai scumpa.
Comparatia aceasta gaze_electric trebuia sa apara de fapt aici.

#26
M_ALINSEB

M_ALINSEB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2007

View Postmogaman, on Jan 6 2009, 00:33, said:

Saluatre! Eu am o centrala protherm ray 24 pe curent la 380 de 24 kw care mananca 24 de kw pe ora. Dar... daca ii setezi temperatura undeva la 65-70 de grade si incepe sa lucreze termostatul deja se schimba situatia. Am montat si un cronotermostat de ambient cu care am facut un program de functionare a centralei in functie de programul familiei mele, cu alte cuvinte nu merge aiurea daca nu sunt acasa. Mai trebuie sa va spun ca am o casa de 165mp si ca e construita din caramizi de polistiren (gen amvic isorast gest) asta insemnand ca am o izolatie fff buna. Idea e ca toata casa o incalzesc cu 550-600 lei pe luna dar sa tineti cont ca e curent elecric si aici intra si restul aparaturii care vara consuma cam 100 lei. Eu sunt f multumit dar caut in continuare variante de imbunatatire a randamentului! Daca aveti ceva idei... Abia astept...
            S-auzim numai de bine!

in ce luna ai avut consumul respectiv? si daca ne poti spune daca aici intra si ACM preparata pe acceasi centrala sau cu boiler separat. In manualul de la protherm ray spune ca pt. centrale mai mari de 18kw pentru termostat se va consulta service-ul, de ce?

#27
M_ALINSEB

M_ALINSEB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2007

View PostM_ALINSEB, on Jan 7 2009, 14:37, said:

in ce luna ai avut consumul respectiv? si daca ne poti spune daca aici intra si ACM preparata pe acceasi centrala sau cu boiler separat. In manualul de la protherm ray spune ca pt. centrale mai mari de 18kw pentru termostat se va consulta service-ul, de ce?


aloooooooo ne-ai parasit? cu informatiile pretioase si unora chiar necesare?

#28
trompy400

trompy400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.12.2005
Salutare mogaman as vrea si eu sa imi instalez o centrala electrica la casa dar nu prea sunt in tema si ma cam sperie cele citite pe ici pe colo despre consumul acestora. Sunt si eu curios ce suprafata are casa ta si de cind ai inceput sa o incalzesti electric? Cit ai platit cel mai mult la curent?Ce fel de incalzire ai(calorifere sau pardoseala)?

#29
scrissti

scrissti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2004
eu am platit 3750 ron bransamentul la 220 + 380, cu toate materialele necesare(contor)

#30
silescu

silescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.02.2007

View Postscrissti, on Feb 12 2009, 23:23, said:

eu am platit 3750 ron bransamentul la 220 + 380, cu toate materialele necesare(contor)

Si ce distanta ai de la stalp pana la casa?

#31
catalin4ever

catalin4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2009
Salutare,

Exista foarte de multe informatii contradictorii despre incalzirea pe curent electric. Traiesc in Statele Unite si am avut de cand ma stiu incalzire electrica. Va vorbesc in cunostinta de cauza si fara sa fac apel la argumente extremiste. O sa fac si o analogie amuzanta, legata de masini, dar la care este bine sa reflectati si multe raspunsuri vor avea sens!


1. Ce e cu Kw astia? ... Dar cu Kwh? ... (Putere vs. Energie)
Kw sunt marime de putere, si indiferent daca sunt produsi pe gaz, carbune, lemn, curent de 1V sau de 380V, ei tot Kw se numesc. Exprima capacitatea pe care sistemul o are de a transforma energia dintro forma in alta (curent -> caldura, combustibil->miscare+caldura, etc.). Exemplu: Dacia vs. Audi. Dacia are 50Kw, Audi 150Kw (marimi teoretice). Mai incolo vin si analogiile...
Kwh sunt o marime de energie, si reprezinta cantitatea de putere (absorbita/tranzitata/produsa/etc.) in timp. Un consumator cu puterea de 1Kw care este folosit incontinuu la putere maxima consuma 1Kwh.
Pe factura platim Kwh, nu Kw.

2. De viitor ...
Clar, incalzirea electrica este de viitor. Nu conteaza din ce vom produce curentul, dar il vom produce sigur, si garantat din ce in ce mai ieftin. Cred ca e suficient ce am spus aici. (Lasam laoparte problema cu penele de curent... care se pot intampla si la alte surse energetice).

3. Centrala electrica si consumul ei ...
Centrala electrica are un randament apropiat de 100%. Inseamna ca din Kwh pe care ii consuma, toti se transforma in caldura. Indiferent care este mediul de transfer (apa in calorifere, ulei in radiatoare, etc.) un sistem de incalzire transfera intr-un fel sau altul aceeasi cantitate de caldura spre exterior. Unele se incalzesc mai greu, dar se si racesc mai greu, altele se incalzesc mai repede, dar se si racesc mai repede. Este un fel de "inertie" a sistemului. In final, pentru a atinge acelasi confort termic, ACEEASI cantitate de energie o consumati indiferent de mediul de transfer. Ceea ce nu este identic la toata lumea este izolatia casei, care atunci cand permite ca o cantitate mare de caldura sa fie transferata in exterior ... well, asta da problema.

Cat consuma centrala electrica? Trebuie sa imi iau de 15Kw, sau de 25Kw? Cu care o sa platesc mai putin pe consum?
Ne intoarcem la povestea cu masinile... Cat consuma Dacia de la Bucuresti la Iasi? Cat consuma Audi de la Bucuresti la Iasi? Raspuns: Cam la fel... in niciun caz Audi nu va consuma de 3 ori mai mult. "Dar cum e posibil? Nu are Audi 150Kw si Dacia doar 50Kw?" Ba da, dar nu puterea conteaza, ci energia consumata pentru a efectua deplasarea. Si ca sa nu cadem intr-o extrema, nu inteelegeti gresit faptul ca puterea nu conteaza deloc. O masina cu puterea de 1Kw probabil va trebui trasa pe dreapta la primul deal.

Pentru centrala electrica exista o regula de baza la alegerea puterii (Atentie, a puterii!):

P = NecesarTermicPeM3 x Volum

NecesarTermicPeM3 = (45, 70, 100)W/m3 in functie de izolatia casei. Eu recomand in calcule 70W/m3

Concret: Am o casa cu 100m2, inaltimea camerelor de 2.5m. Volumul de incalzit este 250m3. Puterea necesara este de 17.5Kw. Este o valoare estimativa, dar corecta in majoritatea cazurilor. Orice valoare mai mare decat asta (dar nu ridicol de mare) cu atat mai bine. Repet inca odata, consumul de energie NU este este determinat de putere. Puterea doar arata limita maxima pana la care se poate procesa energia. Spre exemplu, o iarna extrem de grea cu -50 de grade afara, atunci o centrala de putere mare are posibilitatea de a va tine la caldurica in pofida diferentei mari de temperatura, iar una de putere mai mica va face tot posibilul, dar in limita ei, si s-ar putea sa nu reuseasca acel 23 de grade ideal. La fel si Dacia, s-ar putea sa nu urce chiar toate dealurile ;)...

Acum ca avem centrala si mai stim si ce putere are, trecem la calculele importante:
Sa ne gandim putin la masini, in special la una care are computer de bord unde poti vedea consumul instantaneu si consumul mediu. Facem o calatorie lunga; avem momente in care facem depasiri sau demaraje puternice in care consumul instantaneu arata 50l/100km. Si totusi, cand am ajuns la Iasi consumul mediu este de 8l/100km. La fel se intampla si cu centralele electrice. Au perioade de functionare si perioade de stagnare, si in plus, au mai multe trepte de putere. Nu produc incontinuu caldura fara sa tina cont de nimic, la fel cum nici masina nu demareaza incontinuu cu acceasi forta pentru ca la un moment dat a ajuns la o viteza rezonabila la care va continua sa mearga din inertie. Acum da, pot fi si momentele de exces de zel in care vrem sa demonstram lumii ca avem masina tare; daca va plac acestea ... foarte bine, dati drumu la centrala cu geamurile deschise.

Conform zonei climatice a Romaniei, a diferentei medii de temperatura interior/exterior, si a unei case cu izolare medie (70W/m3), consumul de energie este aproximativ 20% din Puterea maxima a centralei pe durata a 24h. Pentru exemplul nostru avem 0.2 x 17,5 x 24 = 84Kwh. Aceasta inseamna aproximativ 2500Kwh pe luna. Exista tot felul de alte formule, ex. 1/3 din putere timp de 10 ore pe zi ... tot cam acolo se ajunge. Eu va furnizez date testate, intelese, si argumentate. Revin inca odata la o idee prezentata anterior, si anume, in acest calcul VA ROG nu folositi puterea centralei pe care o aveti, ci puterea rezultata din formula de calcul. Va puteti cumpara linistiti o centrala de 17.5Kw, 25Kw, sau 30Kw, consumul il calculati conform puterii rezultate din formula de calcul.

La final, va sfatuiesc sa ganditi mereu in avantajul dumneavoastra. Chiar daca in Romania sistemul nu te ajuta, exista totusi metode de a va economisi banutii. Exista planuri tarifare la electricitate care sunt avantajoase la un consum ridicat. Lumea nu prea vorbeste... de fapt lumea vorbeste doar tampenii pe acolo si e grav. Sa revenim; acestea sunt CTP si CR (cu sau fara zone orare).
Vezi linkul: http://www.cez.ro/in...p?id=12&b=4&l=0

Avand abonament cu tarif CTP (recomand), costul incalzirii casei din exemplul dat este de 760 Lei pe luna.
Bineinteles, aceiasi Kwh ii puteti cumpara si mai scump. La abonamentul standard CD,  costul incalzirii casei din exemplul dat este de 1240 Lei; asta daca aveti bani sau nu aveti minte... una din doua, sau chiar amandoua!

In curand gazele vor deveni un lux prea scump si prea riscant ca sa merite efortul. Pe de alta parte, lemnele chiar daca sunt mai ieftine aduc discomfort, solicita munca, produc fum, si vor fi din ce in ce mai depasite de trendurile vremurilor. Pe deasupra, casa si curtea vor fi inevitabil murdare sau poluate.
Economiile inteligente constau in robineti termostatati cu care puteti regla diferite temperaturi pe camere (individual), si totodata instalarea unui termostat, plasat de obicei in living room, poate aduce economii. Ca sa nu mai vorbesc de cele scumpe precum panouri solare, etc. Despre acestea putem discuta mai tarziu.

Imi cer scuze pentru eventualele greseli sau deficiente in exprimare. Inchei cu un citat faimos din Fizica, referitor in special la energie si materie:

"Nimic nu se pierde, Nimic nu se castiga, Totul se transforma".

- Catalin.

Edited by catalin4ever, 24 February 2009 - 10:52.


#32
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcatalin4ever, on Feb 24 2009, 10:40, said:

Conform zonei climatice a Romaniei, a diferentei medii de temperatura interior/exterior, si a unei case cu izolare medie (70W/m3), consumul de energie este aproximativ 20% din Puterea maxima a centralei pe durata a 24h. Pentru exemplul nostru avem 0.2 x 17,5 x 24 = 84Kwh. Aceasta inseamna aproximativ 2500Kwh pe luna. Exista tot felul de alte formule, ex. 1/3 din putere timp de 10 ore pe zi ... tot cam acolo se ajunge. Eu va furnizez date testate, intelese, si argumentate. Revin inca odata la o idee prezentata anterior, si anume, in acest calcul VA ROG nu folositi puterea centralei pe care o aveti, ci puterea rezultata din formula de calcul. Va puteti cumpara linistiti o centrala de 17.5Kw, 25Kw, sau 30Kw, consumul il calculati conform puterii rezultate din formula de calcul. Avand abonament cu tarif CTP (recomand), costul incalzirii casei din exemplul dat este de 760 Lei pe luna.
Casa dubla ca volum fata de cea din calculul tau, centrala pe gaz si cost cu gazul pe jumatate. fata de ce ai obtinut tu.
Daca imi puneam electric imi trebuia o putere de 35 kW+5kW pt. casnic conform calculelor tale.
Cu siguranta nu primeam puterea asta de la Renel, sau ma costa de cateva ori decat instalarea gazului.
Astea sunt de fapt problemele.

Cel mai ieftin tarif e CTP, asta e clar.

Edited by scheleton, 24 February 2009 - 13:15.


#33
catalin4ever

catalin4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2009

View Postcipaul, on Feb 24 2009, 13:22, said:

Casa dubla ca volum fata de cea din calculul tau, centrala pe gaz si cost cu gazul pe jumatate. fata de ce ai obtinut tu.
Daca imi puneam electric imi trebuia o putere de 35 kW+5kW pt. casnic conform calculelor tale.
Cu siguranta nu primeam puterea asta de la Renel, sau ma costa de cateva ori decat instalarea gazului.
Astea sunt de fapt problemele.

Cel mai ieftin tarif e CTP, asta e clar.

Situatiile difera de la caz la caz. Sunt sigur ca ai o casa extrem de bine izolata, si nu stiu ce temperatura ai mentinut in camere (23 sau 20 de grade), si nici daca ai avut unele camere oprite sau mai slab incalzite. Nu vreau sa te contrazic, acum probabil ca este mai ieftina incalzirea pe gaz dar nu va mai fi mult timp asa. Tocmai de aceea, aici in state, sistemele de incalzire pe gaz sunt pe cale de disparitie pentru ca au un cost cel putin dublu la factura de energie fata de cele electrice.
In ceea ce priveste puterea solicitata la RENEL, intr-adevar pot fi probleme. Nu peste tot e posibil tehnic, si mai sunt si de moda veche reprezentantii de acolo. Si la mine au comentat cand le-am cerut o astfel de linie trifazica de 20Kw pentru parinti, purtandu-se de parca il ceream gratis. Ei trebuie sa invete odata ca vand un produs si nu il dau degeaba...
Costurile pentru instalatii au fost: 2700 Lei centrala (Ray Protherm) si 4300 Lei linia trifazica. Initial parintii s-au interesat de gaze dar le cereau o suma ridicol de mare la conectare (18000 Lei si nici asta nu era sigura ... ), si din punctul meu de vedere parea a fi o investitie "periculoasa".
Evident, pentru cineva care are gazul tras, si pentru care costul facturii e inca accesibil, nu exista niciun motiv de schimba pe instalatie electrica.

#34
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Posthaplea82, on Nov 19 2008, 16:51, said:

ce zici poti sa incalzesti un ap de 80 m2 cu un calorifer electric?

gazul este mult mai avantajos

eu am locuit pana acum 2 saptamani intr-un ap de 2 camere si aveam un singur calorifer electric, cu rezistentele modificate, cred (el era initial de 1500 wati, dar cred ca i-au fost puse ulterior rezistente de 1000 fiecare) cu care incalzeam tot apartamentul, plus un ochi de aragaz deschis la bucatarie, cam 10 ore pe zi

plateam curent in jur de 1 milion vechi pe luna si gazul cam 3-400mii iarna. (e drept, in afara de calorifer, nu mai aveam pe ce sa consum curentul in afara de becuri, tv si pc, rareori pe fierul de calcat). cam 48 de ore pe saptamana si cateva ore zilnic, cat eram la serviciu, caloriferul era inchis. in rest il tineam aproape la maximum, mai ales cand era frig tare afara. si in dormitorul unde il tineam erau 24-25 de grade mereu, mai putin in sufragerie, dar si acolo era caldicel, atat de la aerul cald care venea dinspre dormitor cat si de la aragazul din bucatarie.


acum m-am mutat intr-un ap tot de 2 camere cu centrala si in aproximativ 12 zile s-au consumat 700 de mc de gaz!!!!!!
cu alte cuvinte am de platit 10 milioane doar pe jumate de luna... :worthy:  :nonobad:

vreau sa va intreb daca e posibil asa ceva, mai ales ca eu inchid centrala cand plec la serviciu pt ca mi-e teama s-o las deschisa (temp. nu scade cu mai mult de 2 grade pana vin eu acasa).

cam cat consuma zilnic o centrala Ariston lasata sa functioneze 18 ore continuu pe 23 de grade la termostatul de camera?

presupun ca prima citire, din ziua in care m-am mutat - citire facuta de un vecin, din cauza proastei pozitionari a gazometrului meu - a fost gresita. sau este posibil un asemenea consum in doar 2 saptamani ?!?!?

Edited by Dari@, 27 February 2009 - 18:16.


#35
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

View PostDari@, on Feb 27 2009, 18:14, said:

acum m-am mutat intr-un ap tot de 2 camere cu centrala si in aproximativ 12 zile s-au consumat 700 de mc de gaz!!!!!!
cu alte cuvinte am de platit 10 milioane doar pe jumate de luna... :worthy:  :nonobad:

Helooo vezi ca: ori sa citit gresit gazul ori (scuze) minti cu nerusinare.
La mine un ap. cu 3 camere consumul anual este de 1000 mc. Daramite in 12 zile. Ori vezi ca te fura toata scara.
Si asta in conditiile in care confortul termic nu este deloc neglijat, adica nu merg la consum.

LE:asta in conditiile in care nu opresc deloc centrala, nici cand plec o perioada mai lunga de acasa. Termostatul ambiental isi face cu brio treaba. 700mc/12 zile e aberant. Pentru un apartament este extrem de mult.

Edited by wolfydRg, 27 February 2009 - 18:31.


#36
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostDari@, on Feb 27 2009, 18:14, said:

presupun ca prima citire, din ziua in care m-am mutat - citire facuta de un vecin, din cauza proastei pozitionari a gazometrului meu - a fost gresita. sau este posibil un asemenea consum in doar 2 saptamani ?!?!?

Citire gresita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate