Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Centrala termica Electrica vs centrala termica pe Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#1
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 24.05.2006
Dupa cum s-a aflat gazele naturale se vor scumpi cu aproximativ 60% in 2008.
Care va fi  cea mai ieftina varianta de incalzire?

#2
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 condaru321, on Dec 18 2007, 20:08, said:

Dupa cum s-a aflat gazele naturale se vor scumpi cu aproximativ 60% in 2008.
Care va fi  cea mai ieftina varianta de incalzire?

dracu stie ?
tine cont ca mare parte din energia electrica se produce tot din gaz metan,nu vor creste cheltuielile de productie ?
cred ca-i greu de facut previziuni acum....doar daca aducem vreun milion de chinezi sa moara prin minele din Romanica si s-o producem din carbune. :D

#3
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 24.05.2006
are cineva montata centrala electrica?
consuma mult?

#4
m3ntosan

m3ntosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.02.2008

 caldut, on Dec 18 2007, 22:31, said:

dracu stie ?
tine cont ca mare parte din energia electrica se produce tot din gaz metan,nu vor creste cheltuielile de productie ?
cred ca-i greu de facut previziuni acum....doar daca aducem vreun milion de chinezi sa moara prin minele din Romanica si s-o producem din carbune. :D

mai putin de un sfert din energia electrica se produce din hidrocarburi in tara noastra (cam 1600MW din 9000MW) , grosul e dus de carbune si ape, si oricum teoretic .. piata de energie electrica este deschisa 100% si poti lua 3 vecini si va duceti la dan voiculescu .. si-l alegeti de furnizor .. cumpara energie ieftina din Ucraina .. daca da la metrorex .. va da si voua sa nu mai platiti cat zice ANRE.
centrala termica pe electricitate e mai compacta..are randament aproape de 99.5% fata de 92% cat au cele pe gaze.. nu necesita cos pt evacuarea gazelor de ardere, necesita retea trifazata si in acest moment cheltuielile lunare tot acolo te ajung fie ca ai pe gaze fie ca ai pe energie electrica. In momentul asta la noi pe piata exista niste centrale termice electrice poloneze .. dar nu pt suprafete mai mari de genul 150 mp

Edited by m3ntosan, 06 February 2008 - 21:30.


#5
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 m3ntosan, on Feb 6 2008, 19:27, said:

mai putin de un sfert din energia electrica se produce din hidrocarburi in tara noastra (cam 1600MW din 9000MW) , grosul e dus de carbune si ape, si oricum teoretic .. piata de energie electrica este deschisa 100% si poti lua 3 vecini si va duceti la dan voiculescu .. si-l alegeti de furnizor .. cumpara energie ieftina din Ucraina .. daca da la metrorex .. va da si voua sa nu mai platiti cat zice ANRE.
centrala termica pe electricitate e mai compacta..are randament aproape de 99.5% fata de 92% cat au cele pe gaze.. nu necesita cos pt evacuarea gazelor de ardere, necesita retea trifazata si in acest moment cheltuielile lunare tot acolo te ajung fie ca ai pe gaze fie ca ai pe energie electrica. In momentul asta la noi pe piata exista niste centrale termice electrice poloneze .. dar nu pt suprafete mai mari de genul 150 mp

cheltuielile lunare ,deocamdata nu ajung tot acolo.se poate lesne face o analiza ptr. ambele variante,luind o aceeasi cladire,adica acelasi necesar termic.
nu exista numai EPCO,de fapt pe piata sint mai multi producatori si mai bine cotati,tu le stii numai pe astea de la Romstal(adica importate de ei).
nu stiu ce pondere au gazele in producerea energiei,dar daca-i asa cum spui,imi dai o veste buna.

#6
m3ntosan

m3ntosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.02.2008

 caldut, on Feb 6 2008, 21:39, said:

cheltuielile lunare ,deocamdata nu ajung tot acolo.se poate lesne face o analiza ptr. ambele variante,luind o aceeasi cladire,adica acelasi necesar termic.
nu exista numai EPCO,de fapt pe piata sint mai multi producatori si mai bine cotati,tu le stii numai pe astea de la Romstal(adica importate de ei).
nu stiu ce pondere au gazele in producerea energiei,dar daca-i asa cum spui,imi dai o veste buna.


Puterea produsa:8714 MW
Carbune:3626 MW
Hidrocarburi:1617 MW
Nuclear:1414 MW
Hidro:2045 MW

te bucuri acum de 500k pe luna mai ieftin in favoarea celei pe gaze.. anul asta, cel tarziu anul viitor o sa se regleze treaba, la energie electrica nu este nevoie sa importam si sa ne fixeze altii preturile precum la gaze naturale, ca noi suntem si prieteni buni cu gazprom si platim cel mai mare pret din Europa la gaze..

#7
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 m3ntosan, on Feb 7 2008, 07:51, said:

Puterea produsa:8714 MW
Carbune:3626 MW
Hidrocarburi:1617 MW
Nuclear:1414 MW
Hidro:2045 MW

te bucuri acum de 500k pe luna mai ieftin in favoarea celei pe gaze.. anul asta, cel tarziu anul viitor o sa se regleze treaba, la energie electrica nu este nevoie sa importam si sa ne fixeze altii preturile precum la gaze naturale, ca noi suntem si prieteni buni cu gazprom si platim cel mai mare pret din Europa la gaze..

n-am xis nimic,numa ca pe moment inca e mai ieftin.probabil ca pe viitor,asa o sa fie,sa nu mai zic ca e si mai comod ptr. tine ca utilizator.

#8
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 24.05.2006

 caldut, on Feb 7 2008, 10:05, said:

n-am xis nimic,numa ca pe moment inca e mai ieftin.probabil ca pe viitor,asa o sa fie,sa nu mai zic ca e si mai comod ptr. tine ca utilizator.
Problema nu cred ca ar fi fixarea pretului de catre ANRE in momentul in care creste importul de energie electrica,problema e ca nu s-a gasit o varianta economica pentru aceste centrale,care chiar sa faca o economie substantiala.

#9
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 24.05.2006

 condaru321, on Feb 25 2008, 13:19, said:

Problema nu cred ca ar fi fixarea pretului de catre ANRE in momentul in care creste importul de energie electrica,problema e ca nu s-a gasit o varianta economica pentru aceste centrale,care chiar sa faca o economie substantiala.
Am vazut ca o astfel de centrala consuma chiar si 35 kWh ceea ce mi se pare foarte mult si cred ca este o gresela mai mult sau mai putin intentionata de proiectare.Cred ca miza este mentinerea consumului cat mai ridicat de energie.

#10
dorum

dorum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2007

 condaru321, on Feb 25 2008, 21:21, said:

Am vazut ca o astfel de centrala consuma chiar si 35 kWh ceea ce mi se pare foarte mult si cred ca este o gresela mai mult sau mai putin intentionata de proiectare.Cred ca miza este mentinerea consumului cat mai ridicat de energie.

Centrala electrica are randament maxim (aproape 100%). Problema e sa ai teava de curent suficient de groasa si banii aferenti.

#11
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 24.05.2006

 dorum, on Feb 25 2008, 22:09, said:

Centrala electrica are randament maxim (aproape 100%). Problema e sa ai teava de curent suficient de groasa si banii aferenti.
Nu contest randamentul,dar consumul.....e cam mare

#12
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 condaru321, on Feb 25 2008, 19:21, said:

Am vazut ca o astfel de centrala consuma chiar si 35 kWh ceea ce mi se pare foarte mult si cred ca este o gresela mai mult sau mai putin intentionata de proiectare.Cred ca miza este mentinerea consumului cat mai ridicat de energie.

de fapt eu cred ca pompele de caldura sint ,intr-un fel o replica la ct. electrica,daca cele din urma erau eficiente,cine se mai obosea sa conceapa pompa de caldura,nu ?

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
In US nu exista incalzire pe gaze naturale (din cate stiu).
La noi lumea este inca refractara la centralele electrice, insa incet, incet incepe sa apara si la noi solutia electrica.
problema mare este sa tragi 380v; stiu ca costa destul de piperat.
Pe de alta parte nu te mai doare capu ca sari in aer :)

Cu gazele naturale cred ca treaba se va imputi pe termen lung; la fel si cu petrolul.
La curent electric.. probabil ca vor fi dinc e in ce mai multe centrale nucleare + energie din surse ecologice.

#14
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Cine imi poate da cateva sfaturi in urmatoarea problema: mama mea vrea sa instaleze o centrala termica; momentan face incalzirea cu lemne(sobe), dar ii este tot mai greu(din cauza varstei) cu procurarea lemnelor, spart, carat si tot ce implica acestea asa ca s-a gandit sa-si traga gaze si sa cumpere o centrala, dar intrebarea este de care si ce i-ar fi mai eficient ei avand in vedere ca ea locuieste singura si are nevoie de incalzirea unei singure camere si o bucatarie iar ocazional o alta camera cand are musafiri.

Ce-mi recomandati? In varianta cu gaze ar costa-o in jur de 100 mil(aducerea gazelor, centrala, proiectul, etc). Ne-am gandit si la varianta unei centrale electrice?

Am citit pe un site si se facea urmatoarea comparatie:

Putem compara o centrala electrica cu o centrala obisnuita pe gaz metan. Luand ca exemplu concret un apartament de 80 m2, o centrala pe gaz metan conform studiilor de caz, la incalzirea unui astfel de spatiu inregistreaza consumuri lunare de aproximativ 300 m3/ luna, insemnand la pretul actual al gazului metan (aprox. 10000 lei/mc) circa 3.000.000 lei/ luna. O centrala electrica utilizata in conditii similare va inregistra un consum lunar aproximativ de 576 kWh, ceea ce luand ca baza de calcul tariful normal pentru consumatori casnici de aprox. 5.000 lei/ kWh inseamna circa 2.880.000 lei/luna.
            Conform acestor calcule rezulta ca un utilizator de centrala electrica  va achita in contul incalzirii mai putin decat un utilizator de centrala pe gaz metan.


Multumesc, orice sfat e binevenit.

Edited by miki3, 19 November 2008 - 16:38.


#15
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
1 m3 =10 kwh 300m3=3000kwh centrala pe gaz presupunem un randament 90% deci in incalzire 2700kwh produsi de 300m3 gaze
electric centrala randament 100% 576kwh=576kwh produsi in incalzirea aceluiasi apartament
deci undeva se greseste in exemplul tau!gindeste-te ca un calorifer electric consuma 2kw/ora 2kwhx24x30
=1440 kw consumati daca functoneaza non-stop intr-o luna!ce zici poti sa incalzesti un ap de 80 m2 cu un calorifer electric?
gazul este mult mai avantajos,la tine se pune problema daca se merita tinind cont de preturile bransarii la retea!

#16
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 haplea82, on Nov 19 2008, 16:51, said:

1 m3 =10 kwh 300m3=3000kwh centrala pe gaz presupunem un randament 90% deci in incalzire 2700kwh produsi de 300m3 gaze
electric centrala randament 100% 576kwh=576kwh produsi in incalzirea aceluiasi apartament
deci undeva se greseste in exemplul tau!gindeste-te ca un calorifer electric consuma 2kw/ora 2kwhx24x30
=1440 kw consumati daca functoneaza non-stop intr-o luna!ce zici poti sa incalzesti un ap de 80 m2 cu un calorifer electric?
gazul este mult mai avantajos,la tine se pune problema daca se merita tinind cont de preturile bransarii la retea!


Calculul nu l-am facut eu,am citit si eu prin alte parti si l-am pus aici, dar se pare ca cine l-a facut nu este bun ^_^


la tine se pune problema daca se merita tinind cont de preturile bransarii la retea!


Da asa e, in varianta pe gaz costa bransarea foarte mult, dar si in cazul centralei electrice trebuie schimbata toata instalatia electrica, plus adus curent de 380, care am inteles ca te costa si astea de te omoara, uf greu mai e!

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 Courage, on Feb 27 2008, 11:18, said:

In US nu exista incalzire pe gaze naturale (din cate stiu).
La noi lumea este inca refractara la centralele electrice, insa incet, incet incepe sa apara si la noi solutia electrica.
problema mare este sa tragi 380v; stiu ca costa destul de piperat.
Pe de alta parte nu te mai doare capu ca sari in aer :)

Cu gazele naturale cred ca treaba se va imputi pe termen lung; la fel si cu petrolul.
La curent electric.. probabil ca vor fi dinc e in ce mai multe centrale nucleare + energie din surse ecologice.

o solutie mai eleganta e folosirea de convectori electrici...scapi de apa in instalatie,pierderi pe la imbinari,protectie antiinghet,etc.....si de 380v....dar nu scapi de o expertizare a retelei electrice,in sensul ca suporta sau nu atitia consumatori...si la Electrica trebuie vazut cit iti dau ei (putere suficienta).

#18
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Dar varianta unei pompe de caldura ar fi o varianta pentru situatia expusa de mine? Sunt si pompe mai mici ca sa zic asa?

Cam cat costa una? In jur de 5000 de euro?

 miki3, on Nov 20 2008, 12:59, said:

Dar varianta unei pompe de caldura ar fi o varianta pentru situatia expusa de mine? Sunt si pompe mai mici ca sa zic asa?

Cam cat costa una? In jur de 5000 de euro?


Am gasit subiectul cu pompele de caldura si m-am lamurit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate