Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#37
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
uita-ti tarifele de la ryanair.com de pe site: http://www.ryanair.c...hp?sect=CHARGES ,de ce la astia taxeaza cu 100 euro si la easyjet gratis asta nu inteleg. Plus cfa la numerele lode tel ma pun sa astept si dupa 2 3 min vine ocupat

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Repet, nu e nevoie să faci nici o modificare

#39
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
sper,dar cum se face ca astia de la Blueair vor numele complet,zic ca o comparatie,romanii de la Blueair sint mai cu mot decit Ryanairu? :D

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vor numele complet doar dacă completezi tu căsuța cu al doilea prenume :) Altfel , nu este obligatoriu.

#41
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
unde ma pus sa scriu numele pasagerilor,erau 2 casute,una pentru nume si una pentru prenume,in casuta prenumelui mi-am trecut doar un prenume nu si pe al doilea,la fel am trecut si la perietena mea,fara al doilea prenume.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iți repet, probabil pentru ultima oară, nu ești obligat să-ți treci două prenume dacă ai.

#43
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
am inteles,multumesc mult,mi-era c-am friuca ca am vazut ca astia de la noi geblueair weizzair iti cer nume complet scris ca in pasaport,oricum iti multumesc inca odata.

#44
andrei_666

andrei_666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 22.01.2005

View Postalinvasile, on Feb 28 2008, 23:38, said:

astia de la noi ... weizzair iti cer nume complet scris ca in pasaport
Nu știu de unde ai scos-o dar pot să-ți spun că am mers și eu și prieteni de-ai mei cu Wizz și nu am completat niciodată ambele prenume. În al doilea rând, de ce să ți-l ceară ca în pașaport când tu mergi cu cartea de identitate  :D

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalinvasile, on Feb 28 2008, 22:38, said:

am inteles,multumesc mult,mi-era c-am friuca ca am vazut ca astia de la noi geblueair weizzair iti cer nume complet scris ca in pasaport,oricum iti multumesc inca odata.

Și dacă nu ai două prenume ce faci ? ;)

#46
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postandrei_666, on Feb 28 2008, 23:19, said:

În al doilea rând, de ce să ți-l ceară ca în pașaport când tu mergi cu cartea de identitate  :D

Pai in C.I. nu ai si al 2-lea prenume ? Sau la tine este optional, intr-un act este trecut in altul nu  :lol:.
Nu stiu ce se intampla cu al doilea prenume netrecut in rezervare, dar eu unul nu m-as risca. Daca voi spuneti ca nu sunt probl. atunci e ok.
Eu totusi nu risc cu acest aspect.

#47
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
normal ca si in pasaport si in C.I am acelasi nume scris,dar nu vreau sa risc,plec pina la Berlin de unde iau Ryanairu spre East Midlelands si acolo ce fac daca astia de la Ryanair imi refuza imbarcarea pe motiv ca nu am scrise ambele prenume? eu intreb atita ca totusi mi-e cam frica dar daca ziceti ca nu este nici o problema atunci asa sa fie. Dar nu a zburat nimeni de aici cu Ryanairu?

ca wizzairu vrea numele complet am scos-o de la ei de la informatii

#48
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View Postalinvasile, on Feb 29 2008, 16:36, said:

Dar nu a zburat nimeni de aici cu Ryanairu?

N-avea cum... Zborurile incep in aprilie.

#49
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
Stiu ca de abea din aprilie opereaza din Romania,printr-o legatura daca a zburat cineva,eu plec cu Blueair pina in Berlin si de acolo cu Ryanairu,si plec pe 30 aprilie.

#50
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
am gasit pe site Ryanair la termeni si conditii scris asta: Failure to present valid photo-ID matching the names on your reservation will result in your being refused check-in.  Deci cred ca nu e bine ca nu am scris numele complet.Sper sa se refere doar daca nu corespunde numele cu totul,nu doar ca este fara un prenume sa nu te lase sa intri la check-in.

#51
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Si de ce nu vrei sa suni la ei? Si eu am gresit la Wizzair (am uitat sa scriu o litera din numele sotiei), am sunat, si in 10 minute primeam mailul de confirmare cu numele corectat. Daca nu vrei sa risti, suni si intrebi ce se intampla daca nu ai completat ambele prenume. Daca spun ca nimic, poti sa mergi asa, multumesti si inchizi. Daca spun ca ei corecteaza gratis, dai detaliile zborului si faci schimbarea. Daca spun ca trebuie sa platesti 100 de euro pentru schimbare, iti multumesti si inchizi, deliberezi ce sa faci, si suni inca o data sau risti la check-in.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Una e o literă și alta e al doilea prenume.

Dacă scrii la nume Popescu Vasil în loc de Vasile s-ar putea să ai probleme , dacă scrii Popescu Vasile și îl mai cheamă și Ion al doilea prenume, nu e nicio problemă.

#53
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
sapt. trecuta am facut si eu o rezervare la ryanair.
am trimis fax-ul.... cu datele mele de contact ...inclusiv numarul cardului.... am trimis fax deoarece era un voucher...la care plaesc doar taxele de aeroport.
conform hartiei...trebuie sa primesc un mail de confirmare cu un cod (confirmation number). faxul l-am trimis luni.
azi am verificat contul cardului si am observat ca de miercuri s-a facut plata care ryanair...a unei sume de 99 euro. banuiesc ca sunt taxele de aeroport.
insa nici pana acum nu am primit confiramtion number.
eu inca nu stiu in ce data voi zbura...pe formular trebuia sa trec mai multe perioade.... si ei imi dadeau la una din perioadele alese de mine...
dar pana acum...nimic.
vine asa greu mail-ul cu codul de confiramare?
am incercat sa sun toata ziua...dar suna ocupat...mereu ...peste 100 de incercari....
o singura data am reusit sa prind...dar m-au pus pe asteptare...si dupa 25 de minute am renuntat.... e incredibil.

#54
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

View Postbubalus, on Mar 10 2008, 16:00, said:

sapt. trecuta am facut si eu o rezervare la ryanair.
am trimis fax-ul.... cu datele mele de contact ...inclusiv numarul cardului.... am trimis fax deoarece era un voucher...la care plaesc doar taxele de aeroport.
conform hartiei...trebuie sa primesc un mail de confirmare cu un cod (confirmation number). faxul l-am trimis luni.
azi am verificat contul cardului si am observat ca de miercuri s-a facut plata care ryanair...a unei sume de 99 euro. banuiesc ca sunt taxele de aeroport.
insa nici pana acum nu am primit confiramtion number.
eu inca nu stiu in ce data voi zbura...pe formular trebuia sa trec mai multe perioade.... si ei imi dadeau la una din perioadele alese de mine...
dar pana acum...nimic.
vine asa greu mail-ul cu codul de confiramare?
am incercat sa sun toata ziua...dar suna ocupat...mereu ...peste 100 de incercari....
o singura data am reusit sa prind...dar m-au pus pe asteptare...si dupa 25 de minute am renuntat.... e incredibil.
Ai rabdare si tu cateva zile.

Pe viitor, sfatul meu este sa platesti pe site-ul lor direct cu ajutorul cardului de credit. Este mult mai sigur decat sa trimiti datele cardului pe fax :D !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate