Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#19
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
4 eur :lol:

#20
adster

adster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.03.2007

 fly_dream, on Dec 28 2007, 20:23, said:

Eu am zburat cu ei de 2 ori la sfarsitul lui august si mi s-au parut profesionisti foarte buni si ieftini. N-am prins zboruri cu 3 EUR, dar la 37 EUR intre Paris si Barcelona,  22 EUR intre Madrid si Bruxelles, cred ca a fost OK, avand in vedere ca am rezervat biletele cam cu o luna inainte. Ca ora.... 12-13, cam asa. Problema cu Ryan o reprezinta aeroporturile.... sunt cele mai indepartate de orase! Pentru Pisa asta noua, poate m-as repezi pana la Constanta.... ar merge cuplat cu un sejur la mare....
Vad ca ai zurat cu Ryanair in Barcelona. Cum e politica lor de bagaje? La rubrica terms and conditions se spune ca ai dreptul la 3 bagaje care impreuna sa ajunga la 15 kg, si ca fiecare bagaj se plateste. Primul bagaj e 9 euro, si bagajele 2 si 3 sunt 18 euro. Acum, eu incerc sa imi fac o rezervare si vad ca pentru optiunea "1 Bag & Airport check-in" sunt taxat cu 26 euro . :huh:
Incerc sa imi iau un zbor Barcelona-Tenerife, round trip. Si daca imi taxa bagajul de 2 ori, o data petnru dus si o data pentru intors, tot nu ajungeau la 26 euro. Am I missing something?

#21
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

 adster, on Jan 29 2008, 16:55, said:

Vad ca ai zurat cu Ryanair in Barcelona. Cum e politica lor de bagaje? La rubrica terms and conditions se spune ca ai dreptul la 3 bagaje care impreuna sa ajunga la 15 kg, si ca fiecare bagaj se plateste. Primul bagaj e 9 euro, si bagajele 2 si 3 sunt 18 euro. Acum, eu incerc sa imi fac o rezervare si vad ca pentru optiunea "1 Bag & Airport check-in" sunt taxat cu 26 euro . :huh:
Incerc sa imi iau un zbor Barcelona-Tenerife, round trip. Si daca imi taxa bagajul de 2 ori, o data petnru dus si o data pentru intors, tot nu ajungeau la 26 euro. Am I missing something?

la Ryanair ai dreptul la un bagaj de mâna în greutate de maxim 10 kg, bagaj care este gratuit. Eu te sfătuiesc să fructifici această posibilitatea mai ales ca 10 kg sunt ceva. Până în prezent aproape nimeni (la check-in) nu mi-a cântărit bagajul de mână și absolut nimeni nu a măsurat bagajul ca sa vada daca se incadreaza in dimensiunile standard.

#22
adster

adster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.03.2007

 PixulMeu, on Jan 29 2008, 19:39, said:

la Ryanair ai dreptul la un bagaj de mâna în greutate de maxim 10 kg, bagaj care este gratuit. Eu te sfătuiesc să fructifici această posibilitatea mai ales ca 10 kg sunt ceva. Până în prezent aproape nimeni (la check-in) nu mi-a cântărit bagajul de mână și absolut nimeni nu a măsurat bagajul ca sa vada daca se incadreaza in dimensiunile standard.
Mersi de sfat, dar cand pleci cu prietena pentru 2 saptamani, si mai dai si de magazine prin locurile pe unde mergi, e aproape imposibil sa scapi fara un bagaj de cala. Si ideea de a plati peste 50 euro pentru 2 bagaje de cala mi se pare una destul de trista. Pana la urma am inteles cum s-a ajuns la cei 26 euro/1 bagaj.
Un bagaj costa 9 euro / one way. Deci pentru dus-intors, sunt 18 euro. In plus, mai exista o taxa suplimentara de check-in, care e de 4 euro / one way, deci 8 euro pentru dus-intors. Misto, nu :D? Costa bagajele aproape la fel de mult ca si biletele.  :death:

#23
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

 adster, on Jan 29 2008, 18:52, said:

Mersi de sfat, dar cand pleci cu prietena pentru 2 saptamani, si mai dai si de magazine prin locurile pe unde mergi, e aproape imposibil sa scapi fara un bagaj de cala. Si ideea de a plati peste 50 euro pentru 2 bagaje de cala mi se pare una destul de trista. Pana la urma am inteles cum s-a ajuns la cei 26 euro/1 bagaj.
Un bagaj costa 9 euro / one way. Deci pentru dus-intors, sunt 18 euro. In plus, mai exista o taxa suplimentara de check-in, care e de 4 euro / one way, deci 8 euro pentru dus-intors. Misto, nu :D? Costa bagajele aproape la fel de mult ca si biletele.  :death:
Daca doresti poti sa alegi un singur bagaj la cala (in loc de două bagaje). Crede-mă că 10 kg sunt ceva ... :D

#24
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 adster, on Jan 29 2008, 16:55, said:

Vad ca ai zurat cu Ryanair in Barcelona. Cum e politica lor de bagaje? La rubrica terms and conditions se spune ca ai dreptul la 3 bagaje care impreuna sa ajunga la 15 kg, si ca fiecare bagaj se plateste. Primul bagaj e 9 euro, si bagajele 2 si 3 sunt 18 euro. Acum, eu incerc sa imi fac o rezervare si vad ca pentru optiunea "1 Bag & Airport check-in" sunt taxat cu 26 euro . :huh:
Incerc sa imi iau un zbor Barcelona-Tenerife, round trip. Si daca imi taxa bagajul de 2 ori, o data petnru dus si o data pentru intors, tot nu ajungeau la 26 euro. Am I missing something?

M-am uitat pe voucherele trimise de ei in august, poate ma insel, insa "pe vremea aia" nu aparea taxa de check in. Daca veti avea bagaj de cala, nu puteti face check in online, asa ca.... ori va decideti sa plecati cu 2 bagaje de mana de 10 kg fiecare, ori mai bagati la cala unul de 15 kg (oricum cred ca va descurcati cu 35 kg impreuna, nu?). Intr-adevar, bagajul de mana nu ti-l prea controleaza nimeni, iar pe langa el poti sa mai ai o geanta-poseta care, daca este maricica, mai poate constitui ea insasi un loc de depozitat diverse. Cei 26 euro provin din 2x(9+4), taxa totala dus-intors pentru check in si bagaj de cala. Chiar si asa, Ryanair sunt ieftini... si circula foarte bine.

Nu stiu cu ce zburati Barcelona-Bucuresti, dar daca plecati in formula 2x10 kg bagaj de mana + 15 kg la cala, va trebui probabil sa trimiteti la cala un bagaj de 10 si pe cel de 15 si sa redistribuiti 5 si 5 bagajul de mana, pentru ca in general companiile aeriene accepta cam 5 kg la bagaj de mana.

#25
adster

adster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.03.2007

 fly_dream, on Jan 30 2008, 11:46, said:

M-am uitat pe voucherele trimise de ei in august, poate ma insel, insa "pe vremea aia" nu aparea taxa de check in. Daca veti avea bagaj de cala, nu puteti face check in online, asa ca.... ori va decideti sa plecati cu 2 bagaje de mana de 10 kg fiecare, ori mai bagati la cala unul de 15 kg (oricum cred ca va descurcati cu 35 kg impreuna, nu?). Intr-adevar, bagajul de mana nu ti-l prea controleaza nimeni, iar pe langa el poti sa mai ai o geanta-poseta care, daca este maricica, mai poate constitui ea insasi un loc de depozitat diverse. Cei 26 euro provin din 2x(9+4), taxa totala dus-intors pentru check in si bagaj de cala. Chiar si asa, Ryanair sunt ieftini... si circula foarte bine.

Nu stiu cu ce zburati Barcelona-Bucuresti, dar daca plecati in formula 2x10 kg bagaj de mana + 15 kg la cala, va trebui probabil sa trimiteti la cala un bagaj de 10 si pe cel de 15 si sa redistribuiti 5 si 5 bagajul de mana, pentru ca in general companiile aeriene accepta cam 5 kg la bagaj de mana.
Bucuresti Barcelona il voi zbura cu click-air. Ma tenteaza sa zbor si barcelona tenerife tot cu ei, dar din pacate ma lasa in aeroportul din Nord Tenerife, care e la vreo 70 km de statiunea in care trebuie sa ajung. Click-air-ul din cate am vazut accepta bagaje de 20 kg, si pretul e la jumatate: 4,5 euro/bagaj/one way.

Am auzit povesti despre Ryanair si as vrea sa stiu daca sunt legende urbane sau daca chiar asa e:
- avioanele nu au scaune cu spatar rabatabil,
- nu exista mancare in avion, nici macar contra cost
- nu au buzunare al scaune, in care sa gasesti o revista, ceva de citit pe durata zborului
Pe scurt, avionul e chelit al maxim ca sa se economiseasca costurile. E adevarat?

#26
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 adster, on Jan 30 2008, 10:54, said:

Bucuresti Barcelona il voi zbura cu click-air. Ma tenteaza sa zbor si barcelona tenerife tot cu ei, dar din pacate ma lasa in aeroportul din Nord Tenerife, care e la vreo 70 km de statiunea in care trebuie sa ajung. Click-air-ul din cate am vazut accepta bagaje de 20 kg, si pretul e la jumatate: 4,5 euro/bagaj/one way.

Fa-ti un calcul si vezi care este varianta optima (nu uita sa adaugi si pretul autobuzului de la aeroport la statiunea unde te vei caza, s-ar putea sa iesi mai bine cu Ryanair).

Quote

Am auzit povesti despre Ryanair si as vrea sa stiu daca sunt legende urbane sau daca chiar asa e:
- avioanele nu au scaune cu spatar rabatabil,
- nu exista mancare in avion, nici macar contra cost
- nu au buzunare al scaune, in care sa gasesti o revista, ceva de citit pe durata zborului
Pe scurt, avionul e chelit al maxim ca sa se economiseasca costurile. E adevarat?

Nu, nu este adevarat. La ultimul zbor mi-am cumparat pana si un mouse nostim (si functional) in forma de avion Ryanair (10 euro), poti sa mananci bine merci, dar si sa achizitionezi fel de fel de chestii (parfumuri, souveniruri, jucarii), nimic altfel decat in toate avioanele.

#27
HAZ_MY

HAZ_MY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 27.02.2004

[
http://img233.imageshack.us/img233/6990/dsc06372ut9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img233.imageshack.us/img233/1089/dsc06375wp7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img153.imageshack.us/img153/5636/dsc06374pf5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img233.imageshack.us/img233/4319/dsc06376nm4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img79.imageshack.us/img79/991/dsc06377hf3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img79.imageshack.us/img79/4814/dsc06378rb8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img79.imageshack.us/img79/844/dsc06381fv7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img99.imageshack.us/img99/2995/dsc06380zl5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca nu am voie sa fac ce am facut stergeti postul :notangel:

eu mi-am luat cu 10 euro bilet dus-intors si am si zburat :thumbup:
si biletul de 0.01 euro cu tot cu taxe nu e teapa.

trebuie sa prinzi ofertele si depinde mult de perioada si ruta. dar in principiu pretul mediu pt. un bilet (dus) este de 10-20 euro cu tot cu taxe.
prietena mea si-a luat bilet cu 30 euro si a doua zi s-a facut 5  :console:

servicii f. bune, zbor sincer muuuult mai placut decat cu easyjet sau lufthansa. ma refer strict la maniera de pilotaj si manevrele de decolare si aterizare. la confort nu sunt diferente notabile.

avantajul este bagajul de mana: bagi cat poti in el - nu-l cantareste si nu-l masoara nimeni. eu aveam 9.5 kg si chiar nu m-am lipsit de nimic. deci se poate :D

edit: tot ce era in revista (mai era.. nu am pozat tot) se putea comanda, parerea mea: preturi f. bune.

Edited by HAZ_MY, 22 February 2008 - 15:00.


#28
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Eu am de gand sa plec doar cu bagaj de mana. Presupun ca compartimentul de bagaje e dimensiunea standard de la 737, nu?  Si zici ca au si avionul ala de plastic? (am o obsesie cu astea)

#29
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 HAZ_MY, on Feb 22 2008, 14:57, said:

eu mi-am luat cu 10 euro bilet dus-intors si am si zburat :thumbup:
si biletul de 0.01 euro cu tot cu taxe nu e teapa.

Pe ce ruta a fost zborul?

#30
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 MiG29, on Feb 22 2008, 15:57, said:

Eu am de gand sa plec doar cu bagaj de mana. Presupun ca compartimentul de bagaje e dimensiunea standard de la 737, nu?  Si zici ca au si avionul ala de plastic? (am o obsesie cu astea)

Da, este standard. De acord cu HAZ, sunt profesionisti adevarati, au cele mai bune preturi, zboruri line, nu intarzie si nu anuleaza curse (cel putin eu inca n-am auzit). In topul meu personal (pana la aceasta ora) ei se afla pe primul loc (Easy Jet sunt pe 2, sunt tot ok, insa au preturi un pic mai mari). Chiar ieri am facut doua rezervari la Ryanair (pentru niste prieteni), un drum Venetia - Paris a costat 9 euro, iar unul Paris - Roma vreo 10, la banii astia sa tot zbori prin Europa, nu?

Da, eu am cumparat mouse-ul ala de 7.70 lire, este dragut si functional, sper sa mai iau unul cand mai ajung sa zbor cu ei!

#31
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
dar voi unde gasiti preturi asa de 10 eur?eu sub 40 de eur nu am vazu nicaieri <_<
ai dreptate la 10 eur sa tot zbori in europa,oricum si celalte preuri sunt destul de bune,mai ieftin decat un bilet de tren :lol:

#32
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
RyanAir arunca din elicopter biletele de avion pentru Constanta - Pisa

http://www.realitate...Constanta-.html

500 de bilete de avion la preț redus au fost aruncate deasupra mai multor parcări din Constanța
Marți 26 februarie 2008, 14:17

Bilete de avion aruncate din elicopter! 500 de bilete cu prețul de zece euro, pe ruta România-Italia, au fost aruncate deasupra mai multor parcări din Constanța.

Acțiunea a făcut parte din campania publicitară a unei firme de transport care vrea să intre pe piața locală.

Biletele pe ruta Constanța-Pisa sunt valabile în perioada 18 aprilie - 30 mai.

#33
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
salut,am si eu o problema cu ryanair si nu stiu daca o sa am probleme sau nu. Am cumparat online de pe siteu Ryanair.com 2 bilete Berlin-East Midlelands si  cind am completat numele pasagerilor,in loc sa scriu Vasile Alin George ca in buletin,sm scris doar Vasile Alin ,obisnuit doar cu un singur prenume am scis asa.Eu am intrebat si la Blueair si la wizzair si acolo mi-au spus ca vor scris numele ca in pasaport sau buletin,dar acum nu imi ramine decit ori sa merg asa ori sa-mi iau alte bilete cu numele complet.Acum eu vreau sa intreb daca cineva de aici de pe forum a mai zburat cu Ryanairu si daca ar trebui sa imi fac probleme cu numele,daca a observat cineva daca ii intereseaza sa fie numele scris ca in pasaport.Am mai intrebat si la politia de frontiera si cei de acolo au zis ca nu sint probleme.Va multumesc anticipat.

#34
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 alinvasile, on Feb 27 2008, 18:38, said:

salut,am si eu o problema cu ryanair si nu stiu daca o sa am probleme sau nu. Am cumparat online de pe siteu Ryanair.com 2 bilete Berlin-East Midlelands si  cind am completat numele pasagerilor,in loc sa scriu Vasile Alin George ca in buletin,sm scris doar Vasile Alin ,obisnuit doar cu un singur prenume am scis asa.

Asta e o chestiune destul de delicata pentru ca daca numele nu este scris corect si complet in rezervare asa cum e el pe cartea de identitate sau pe pasaport depinzi de decizia persoanei de la check-in. Pot sa-ti dau doua informatii, din propria mea experienta, din pacate ambele cu EasyJet. Odata am cumparat un bilet si am inversat numele cu prenumele. Nu mi-am dat seama decat dupa ce zburasem, nu a fost nici cea mai mica problema. Si nici eu nu m-am stresat pentru ca nu stiam. Dupa dictonul "what you don't know, can't hurt you...".

Si doi, la alt zbor cu EasyJet in loc de Mr. am scris Ms. in fata numelui. Am citit la FAQ si am aflat ca micile greseli de dactilografie sau schimbarea titlului unui pasager se pot efectua gratis daca se suna la serviciul clienti. Asa ca am sunat la EasyJet si in loc de Ms. mi-au scris Mr. pe booking, fara sa platesc nimic.

Concluzia: suna la RyanAir si pune-le sa-ti mai adauge si cel de-al doilea prenume. Ar trebui sa nu te coste nimic. In nici un caz nu trebuie sa-ti iei alte bilete. In cel mai rau caz platesti doar schimbarea de nume.

#35
alinvasile

alinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
aici e problema,pe care vreau sa o evit cu sunatu la ei,am vazut la esyjet ca daca suni iti schimba numele gratis dar la ryanair te taxeaza cu 100 euro,acum sper ca nu o sa am probleme cu ei
ca teoric nu schimb numele daca ii sun si sa ii rog sa-mi mai adauge al doilea prenume

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi tu nu schimbi numele, eventual adăugai un prenume, nu era modificare directă.

Eu am călătorit cu Mrs. fără probleme :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate