Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Amway

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#307
craku

craku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.11.2006

 iMosCraciuni, on Feb 12 2009, 19:48, said:

Buna, sunt nou in acest forum, am 19 ani , locuiesc in Bistrita si sunt interesat de Amway deoarece acum cateva zile au venit la mine in vizita ceva rude din Ungaria.Toate bune si frumoase, numa ce ma trezesc cu una dintre tipe incepe sami povesteasca despre aceasta afacere.Initial nu suna rau.. o gama larga de produse de calitate oferite exclusiv prin Amway.Am mai citit si auzit de retelele sub forma de piramida in care trebuie sa atragi noi membri dar Amway nu promoveaza recrutarea de personal nou si cam toti banii pentru persoanele fizice provin direct din vanzarea produselor la care se adauga un comision de 30%. Acest comision este cel recomandat de producator iar tu ca intreprinzator esti liber sa adaugi orice somision doresti insa trebuie sa ramai competitiv, normal.Initial am achitat o taza de 25 lei(cost al formularelor si plata transportului probabil) dupa care la prima comanda am primit si un set de accesorii: 3 cataloage cu toate produsele o lista de preturi pt fiecare in parte o "servieta" un DVD cu ceo fi el nus curios  precum si multe alte materiale informative pe care nu am de gand sa le citesc, toate la pretul de 145 lei. Interesant mi sa spus ca in terment de 6 luni de zile daca nu sunt multumit de calitatea/pretul/produsele/serviciile sau pentru orice alt motiv pot inapoia pachetul 2(cel de 145 lei) si voi primi banii inapoi, misto nu? :P . Servieta respectiva nu pare cine stie ce dar cataloagele sunt serioase fiecare produs are acordata cam o pagina mare A4 cu detalii recomandari si sugestii. Interesant ca, la o comanda de peste 200 ron transportul e gratuit (e suportat de firma banuiesc) dar ce e interesant e ca foloesc firma de curierat romaneasca Curiero, la care nu cred ca taxele sunt mici avand in vedere ca tot pachetul sa fi avut pe la 5-6 kilograme iar depozitul pentru partea a europei din care face parte Romania este in Ungaria. Produsele comandate miau venit in 2-3 zile de la comanda o sa va tin la curent cu calitatea acestora.

In legatura cu structura piramidala, e adevarat, cam e piramidala si o sa va dau un exemplu. Persoana "ruda" aia care ma bagat si pe mine o sa ia un comision ca "bonus" din vanzarile mele 10% si asta pe cheltuiala firmei. Persoana care a recrutato pe "ruda" o sa ia si el un comision dar mult mai mic de doar 3% si asa mai departe.Prin urmare daca tie lene sa te apuci sa vinzi produse prietenilor tai si cunostintelor ai putea totusi sa aduni cativa membrii si sai pui pe felie, fie ca vor consuma ei produse sau vor vinde la randul lor mai departe, TU o sa primesti un comision din vanzarile lor. Aici e partea care va supara pe multi dintre voi ca da aspectul unei afaceri ilegale si imorale.

Evident cand o sa ajungi la nivelul sa efectuezi vanzari in cantitati mari (nu stiu ce inseamna vanzari serioase si ce inseamna cantitati mari nu va legati de asta, asa mi sa spus) o sa fi nevoit sa devi Persoana fizica autorizata sau persoana juridica, implicit o sa platesti impozit  pe profit asemenea oricarei alte societati comerciale. Persoanele fizice nu vor plati impozit pe profit(pe cei 30% pe care as putea sai adaug costului produselor) insa eu ca persoana fizica platesc TVA in momentul cand achit rambursul curieratului, chiar mam uitat peste factura din colet si din cei 470 lei valoare totala 70 ron erau TVA asta inseamna ca Amway plateste impozite la stat.Mi sa zis ca printrun acord efectuat cu statu persoanele fizice nu trebuie sa plateasca impozite..ma cam indoiesc doarece eu sunt la liceul econamic si treburile astea mi le baga toata ziua pe gat profii de vreo 4 ani de zile.

Astept sugesti si pareri.

Rudele astea din Ungaria au trait ceva vreme in Romania iar aici au avut diverse afaceri si nu cred ca aveau ei nush ce profit dar de vreo 2 ani de zile nu mai lucreaza si traiesc din amway... eu personal nus nici cu nici impotriva Amway. Astept sa vad calitatea produselor si daca chiar sunt calitative abia astept sa le recomand si prietenilor si NU, nu am de gand sai bag in sistem daca merge bine vanzarea sami mearga mie  ^_^  . De seminare si alea alea nu ma gandesc sa particip repet vreau doar produse calitative chiar daca sunt putin mai scumpe sa respecte raportul calitate/pret conform ccelorlalte produse ale altor firme concurente.


de curiozitate, zi-mi si mie efectiv ce tre sa faci?
sa vinzi sau sa devii apostol? ca sa vad si eu pe ce circuit economic se bazeaza sitemul asta?
cumva pe circulatia marfurilor?
cumva pe circulatia ideii de "dai dai dai esti bun esti bun....gata, te costa 100 lei, apropo, data viitoare sa iei prezervative cu arome"
aaa gata m-am prins, unuia i-au trebuit doar 12 apostoli sa creeze o afacere de  vreo 3 miliarde de cotizanti si cu venituri de mii de miliarde
lu amway ii tre vreo catvea zeci de milioane sa faca si ea 100 de miliarde....patetic

viitor fost prticipant la un "seminar" amway

Concluzie:
sa nu va mire ca intr-o zi voi castiga presedentia Romaniei si nu voi face nimic altceva decat sa va cheltui impozitele si taxele pe gume de mestecat

la cat de prosti sunteti o sa va spun ca o fac spre binele vostru si...garantat o sa ma credeti

Edited by craku, 19 February 2009 - 02:07.


#308
toxicvibes

toxicvibes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2006
am citit pe bucati thread-ul ca am avut si eu contact direct cu unii oameni care se ocupau cu asta. Din toate produsele lor pot recomanda pentru absolut oricine si cu 100% incredere pasta de dinti Glister de la Amway. Eu unul o folosesc de vreo 5-6 ani si nu am mai calcat pe la dentist.

Edited by toxicvibes, 19 February 2009 - 09:01.


#309
craku

craku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.11.2006

 toxicvibes, on Feb 19 2009, 09:01, said:

am citit pe bucati thread-ul ca am avut si eu contact direct cu unii oameni care se ocupau cu asta. Din toate produsele lor pot recomanda pentru absolut oricine si cu 100% incredere pasta de dinti Glister de la Amway. Eu unul o folosesc de vreo 5-6 ani si nu am mai calcat pe la dentist.

nici eu nu pun la indoiala produsele, nu le-am folosit si habar n-am de ele numai ca atat timp cat s-a vorbit despre afacere, s-a vorbit numai de oportunitati, vise procente iar produsele au fost ceva ...auxiliar, ceva de genul:" aaa....era sa uit, avem si ceva ca sa te bucuri de niste chestii, de exemplu..Artisty.....oooo Artistry numai cand auzi te simiti minunat"

ma frined...sunt eu prost sau aici miroase a manipulare prin psihologie bine gandita ca sa nu mai zic de procentele alea piramidale
aa..da era sa uit si eu...pe timpul cui la tv si la radio se bagau casete motivationale zi de zi in care ni se spunea ce bine merge tara(afacerea), ce norocosi suntem noi ca avem un conducator destept si experimentat(modelele aduse pe scena la intalniri) ce tara frumoasa avem noi si ce bine se dezvolta ea(dezv afacerii pe toate continentele), cum toata lumea castiga bani frumosi si e fericita("e o afacere nemaintalnita si o oportunitate extraordinara:)?And so on and on.

ma friend, read my lips: Major Buuuuullllshhiiiit!

Edited by craku, 19 February 2009 - 11:55.


#310
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Eu unul o folosesc de vreo 5-6 ani si nu am mai calcat pe la dentist.

asta pentru ca esti unu dintre aia care merg la dentist numai cind urla de durere si au deja maselele putrede. faptul ca nu calci la dentist nu inseamna ca nu-ti colcaie ceva pe-acolo, poti sa fii SIGUR care ai probleme, numai ca inca nu s-au manifestat. da nu tre sa ma crezi pe mine, du-te la detist si o sa te convingi :w00t:

#311
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
Lasa Mosotti ca nici cu unii "dentisti" nu mi-e rusine

#312
craku

craku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.11.2006

 CLAXON, on Feb 19 2009, 16:00, said:

Lasa Mosotti ca nici cu unii "dentisti" nu mi-e rusine


daca te duci la unul ca cel de mai jos s-ar putea sa iti zici ca esti iron man in gura!

prietene deci tu vrei sa-i scoti nevestimii un dinte bun ca sa poti sa ii legi dantura la loc?

da, ca altfel nu se sudeaza lucrarea

pe bune?

da domnule tre sa il scot

pe ala sanatos?

da

mars in gatu matii!!

rezultat: am fost la altul si totul s-a rezolvat fara dinti sanatosi scosi

#313
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

 craku, on Feb 20 2009, 09:17, said:

daca te duci la unul ca cel de mai jos s-ar putea sa iti zici ca esti iron man in gura!

prietene deci tu vrei sa-i scoti nevestimii un dinte bun ca sa poti sa ii legi dantura la loc?

da, ca altfel nu se sudeaza lucrarea

pe bune?

da domnule tre sa il scot

pe ala sanatos?

da

mars in gatu matii!!

rezultat: am fost la altul si totul s-a rezolvat fara dinti sanatosi scosi

off topic si eu:

m-am dus la un dentist cu care firma avea contract (voda) ca aveam o gingie umflata, infectie, etc...
si ala zice: taiem, iese puroiul, antibiotic... etc...
si eu zic: ok, dar faceti anestezie
el: nu, ca nu se face
eu: pai altfel cum, sa tai asa, pe "viu"?
el: da
eu: pa
ma duc la spitalul de studenti, la kogalniceanu, la urgente.
o doctorita tanara
ii spun povestea. mi-a zis ca imi face anestezie, dar ca o sa doara injectia.
mi-au dat lacrimile la injectie...  dar cand a taiat, n-am simtit nimic... si a pus si un mic tubulet pentru drenare.
ulterior am mers la ea pt chirurgie (a lucrat la radacina dintelui, unde aveam problema, a curatat, ca sa imi salveze dintele si sa nu il scoata. si acum dintele este ok (de vreo 3-4 ani)

si eu folosesc produse amway, mai rarut, detergent, pasta de dinti... n-am nimic de comentat, ca mi-au placut

Edited by MELODY, 20 February 2009 - 09:34.


#314
durby

durby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2008

 ClaudiuCC, on Aug 5 2008, 11:30, said:

te faci persoana fizica autorizata
Editura Curtea Veche, e toata seria editata.

#315
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 craku, on Feb 20 2009, 09:17, said:

daca te duci la unul ca cel de mai jos s-ar putea sa iti zici ca esti iron man in gura!

prietene deci tu vrei sa-i scoti nevestimii un dinte bun ca sa poti sa ii legi dantura la loc?

da, ca altfel nu se sudeaza lucrarea

pe bune?

da domnule tre sa il scot

pe ala sanatos?

da

mars in gatu matii!! :roflmaofast:

rezultat: am fost la altul si totul s-a rezolvat fara dinti sanatosi scosi


tare! asta da dintar

#316
greenlab

greenlab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.09.2003
[/quote]
Mor cand te aud. Zilnic, bani, spagi, cotizatii, casete...Tot ce se poate. LUNAR faceam 4000 km. Dute vino...mi deja rau nuti mai spun nimic!!!
PS:De cat timp esti in emuiei? Pentru ca dupa 1 an incepe lupta. Suna bossul:fa aia, dute acolo...
PPS:De unde 20 lei caseta baiete?: Eu o primeam la pretul minim de 100 lei
[/quote]


Pai si luai 1 bucata, faceai 50 de copii si le dadeai mai departe ca sponsor...doar nu cumparai 50 de casete  x 1 mil ?:)

#317
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
M-am întors acum vreo 3 ore de la un seminar Amway.

Cum să vă zic, a fost primul meu contact cu ei și norocul meu că eram adormit că mă pufnea râsu' la ce îndruga omulețu' ăla acolo. Din prietenie pentru cel ce m-a adus am ales să nu țopăi imediat din sală (cum au făcut alții care probabil aveau becu aprins deasupra frezei ca și mine)

La final am și primit un CD atât de plin de erori de traducere și presărat cu dezacorduri că l-am scos din drive să nu-mi poluez aiurea căștile.

Uite care-i chestia, eu om curios, dornic de un part time (am mai lucrat în vânzări și mi-am imaginat că n-ar fi mare chestie să revin) mă duc acolo să aflu ce vând oamenii ăștia. 90 minute a durat (aproximativ) și n-am aflat decât că se pot face bani, că in România nu s-a așezat încă acel concept de "vis", că ce fac ei nu e piramidă (mă scuzi, dacă ceri bani și promiți marea cu sarea e piramida, oricare ar fi scuza jenantă de la mijloc...) o grămadă de grade și prostii inutile și că omul care prezenta habar n-avea o concepție a salariilor.

800 € e aproape marea cu sarea dar la 1500 € pe lună și deja ai un salariu egal cu cel al directorilor dintre cele mai mari companii din oraș (deși aici sincer să fiu nu știu care oraș că mai sunt 3 în județ unde e posibilă asta).

În fine, le sunt recunoscător că m-au trezit din starea de somnolență. Cum am ajuns acasă cum le-am spus alor mei care s-au mirat la fel ca mulți de pe aici că încă mai trăiesc "alde amway ăia"... ceva colegi de-ai lor foloseau produse sau îi îmbiau să cumpere. Mi-au spus că sunt o mână din ele mai reușite, da restu' păstăi și m-a întrebat dacă mai calc pe la ei.

Să știți că am să mai dau pe la ei, să le dau înapoi CD-ul, așa, de bun simț.

#318
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Am fost și eu chemat de ăștia și le-am zis că e sistem piramidal. M-au îmbrobodit ei cum că au avut proces și au câștigat un proces S.U.A. vs Amway dar când mă gândesc acum și O.J. Simpson a câștigat procesul.

#319
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Eu merg la fiecare prezentare si dau curs la toate SMS-urile si telefoanele:
La prezentari primesc produse gratis si mostre si cataloage(numai bune cand n-ai hartie) si cand ma suna unii altii si imi zic ''ia detergenti si ai bonus ceva deodorant''. Mi-a dat deodorantu, nu am semnat/platit nimic, am plecat ''sa aduc banii''. Veci: am semnat ceva? ai dovada ca e de la tine?
Si merita. Ca am fost 3 ani aporoape in cacatu asta de Amway.(clar n-am vandut nimic, numai deschideam detergentii etc)

#320
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
In seara asta am fost si eu la o prezentare de la un vanzator Amway. L-am ascultat vreo ora si ceva pe prezentator.
Dar tot nu am inteles care este marea afacere? Totul este o mare invarteala de bani si produse care spre uimirea mea chiar sunt bunicele(mai ales pentru petele de iod  :huh: )
Totul pare ca o poveste super bine alcatuita, iar un om care nu prea are minte poate fi usor convins de asa zisi vanzatori - marketeri.
Sistemul lor este unul piramidal, iar daca ii spui in fata prezentatorului incepe sa zica ca nu este adevarat ca tu o sa iei un comision de 30%, si ca tu esti singurul reseler. O fi eu singurul reseler dar totusi eu am cumparat produsele de la prezentator, asadar produsul o sa aiba un adaos de cel putin 2 ori (30% eu si 30% prezentatorul).
In concluzie este bine sa judecati cu capul vostru  toata asa zisa afacere, si sa nu va bagati.
Oamenii astia care sunt in sistemul asta Amway cred ca nu mai au cum sa iasa, pentru ca tot spera sa castige niste bani, sau macar sa isi scoata investitia in produsele de test.

Aviz amatorilor de munca usoara si castiguri mari. Consider ca nu exista asa ceva.:D
Mai bine "muncitor pe santier", cu un salariu cat de cat bun decat intr-un sistem piramidal de marketing.

Culmea prezentatorul este un angajat ING, si ca face munca asta din pasiune (in timpul liber). Pasiune pe  :devilred:

Edited by rodxtr, 24 November 2009 - 23:45.


#321
GiGo

GiGo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2010

 papillon, on 16th December 2007, 21:35, said:

Buna

     Zilele trecute ma anunta o colega ca e cinvea care doreste neaparat sa vb cu mine,ca tot venit pe la birou in ultimele zile si ca nu vrea sa ii spuna despre ce e vb exact dar ca e vb despre o propunere de afaceri.Eu sunt un tip foarte ocupat si persoana respectiva a insistat sa i se faca o programare insa eu nu lucrez cu programari ..ma rog in cele din urma ajunge la mine omul dupa ce a insistat atat de mult ca mi-a fost mie rusine sa il mai refuz ...Imbracat bine cu convingere se apuca sa imi explice de un sistem extraordinar despre  ce oportunitate extraordinara imi ofera el si ce sansa am sa imi schimb viata .ii spun ca sunt multumit de viata mea si ca nu am de gand sa mi-o schimb .insista ca tre sa vin la nush ce prezentare si ca am ocazia sa fac o groaza de bani fara sa muncesc prea mult .Il intreb ce cauta la mine in birou daca sistemul din care face el parte e atat de bun si daca el a facut atat de multi bani .Se pierde nu stie ce sa mai zica dar toarna despre ce idee extraordinara voi auzi .il iau mai tare si aflu ca e vb de amway.ii spun ca nu ma intereseaza ca am studiat in studentie sistemul si mi se pare greoi si de asemenea ca personal consider ca sunt mule moduri mult mai usoare si mai eficiente de a face bani decat de a crea un networking stupid in care sa vand pasta de dinti .el imi spune ca poate ca nu am inteles ,insista se agita imi toarna cum ca ratez sansa vietii mele bla bla .mai rau ca sectele alea care trag de tine sa te converteasca .imi aduc aminte ca o stiu pe una de cativa ani care era foarte convinsa de sistem.o sun de curiozitate sa aflu daca e tot asa de convinsa .ii povestesc pe scurt si o aud cum incepe sa turuie .dupa atatia ani era mai fanatica .il dau pe ala la telefon se iau la cearta intre ei pentru mine .rad ce rad pana il dau pe obsedat afara din birou .

dar ma intreb ce naiba e cu astia frate ? pe ce planeta traiesc ? sunt ca sectantii indoctrinati si robotizati la maxim ...absolut convinsi ca ei detin adevarul asuprem reteta suprema de a face bani .tipa de exemplu de atatia ani in amway si este tot un functionar amarat la stat .un alt prieten de=al meu m-a anuntat ca si pe el l-au contactat .de unde au ei date deastea despre oameni,functii si de unde insistenta asta ?

:o



Salut! :peacefingers:   Am tot citit partea asta si restu` de ceea ce se spune despre amway. Am ajuns la concluzia k majoritatea persoanelor se bazeaza p ceea ce spun altzii (ceea ce mie mi se pare ciudat) e adevarat k sistemul MLM e ceva mai complicat...(avand in vedere bonusurile si astea) dar nu exista numai in Amway. Afacerea are o tactica buna...Adika : avem oameni in afacere care fac reclama si aduc clientzi cumparatori care dak muncesc ajung investotori. bun. de aici vine alta chestie. acei oameni care prezita afacerile nu trebuie sa fie prea insistentzi. trebuie doar sa o prezinte nu sa convinga!!!(si asta spune tot.) Seminariile si prezentarile sunt facute din nou k sa prezinte afacerea si mai amplu.si asta ajuta bineintzeles(pentru cei care inecarca sa prezinte afacerea unei persoane) de obicei aceste persoane nu cauta din casa in casa...poate sa fie un simplu om care prezinta asta doar prietenilor...sau exista si varianta de a lua oameni de p strada si sa ii intrebi dak lear  placea sa isi creeze propria afacere la domiciliu...e simplu...si chestii de astea. NU zic k sunt baliverne doar k trebuie spuse cum trebuie(si de aceea sunt chematzi diamantzi la BBS-uri sau prezentarile mai importante) . Asa: produsele. aici legat de pretzuri nu prea ma stiu.Ideea e k: sunt prodiuse de calitate si vandute in amway au un anumit pretz. vandute clientilor care nu sunt in afacere sunt mai scumpe. DE CE?
eu mam gandit destul de logic (zic eu) ADIK: dak acele produse ar fi p piatza ar avea pretzul mai mare. .Dar de calitate nu pot sa comentez prea multe.(e adevarat fiecare are parerea lui) Totusi...de aceea exista monstre sau lucruri de genu...si cred k cel mai important e sa vezi partzile bune ale lucrurilor...Ideea cea mai importanta pentru mine...adik eu am intzeles afacerea asta asa: LOGIC: MUNCESC SI CUMPAR PRODUSE DE UNDEVA UNDE  POT SA CASTIG BANI (pentru k toata viatza voi cumpara produse, dar nu o sa pot niciodata sa ma duc la magazin sa cumpar un spray sau cv si sa fac cu asta puncte= bani) si cu toate astea FIECARE ARE PAREREA LUI si eu consider asta foarte important. Amway este o oportunitate pentru totzi care VOR SA INCERCE si nimeni nu e obligat sau eu mai siu ce...cam asta e parerea mea...so cred k e destul de logica :thumbup:

#322
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Logicianul lui tata! Diamantule! Safirule! Medalioane, tu esti??

Carti de Lb. Romana nu aveti de vanzare acolo la Amuei? Sau sunt din alea "concentrate" si sunt foarte scumpe?

#323
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
GiGo am sa incerc sa-ti raspund punct cu punct ideilor "logice" pe care le expui : sistemul mlm respectiv se bazeaza pe spalare de creier , faci pe unul sa creada si te asiguri ca are papagal sa atraga si pe altii sa cumpere , asta e o tactica veche , problema e ca lumea a evoluat si nu mai crede in zei si minuni . Cel mai simplu lucru in tehnica manipularii este sa-l faci pe om sa se creada sef " esti safir , esti diamant " dar tu esti practic un bolovan manipulat . Ca sa te converteasca mai puternic il urca pe roman la rang de patron , adica ii face magazin , no ce mai vrei , spune-i asta la unu si te pupa pe picioare , numa ii auzi " hai la mine la magazin si-ti fac reducere" uau uau , te izbesti de pamint de mindru ce esti . Mor cind aud chestii dinastea , cica ii cheama pe diamanti sa-ti prezinte si mergi acolo si-l auzi pe unu care dupa ce vorbeste o ora nu retii nimic , dar noi suntem slabi astia normali , din cauza ca nu intelegem texte subliminale , aia ai lor pricep chiar au orgasme de multe ori si tu ramii cascat din cauza ca nu pricepi textul . Ca sa pricepeti mai bine cum vorbesc cititii textul lui GiGo , dar bineee , diamantii vorbesc si mai si ...
Preturile , cum adica pe piata preturile sunt si mai si din moment ce 30% iei tu , 30% ia pietroiu alalalt , vreo 10% mai faci tu reduceri deci pretul real al produsului este aproximativ 20% din cit ceri tu pe el .
"Monstrele" alea de la ei sunt una iar produsul cumparat este alta , exemple cu detergent de covoare , solutie spalat parbriz , creme si geluri si .... milioane de prostii .
Cica e o oportunitate , sigur ca da , si daca doresti sa iesi de la ei e ca in mafie , nu ca te omoara cineva doar ca mori de nervi ca nu-ti mai scoti banii investiti veci .

Mi-am pus si eu un pietroi dinasta pe cap cind am vrut sa-mi cumpar un filtru de apa , au ei unul "super tare" . Il intreb scurt si la obiect - domle cit costa consumabilele la el , no , o inceput cu strategii de-a lor sa te pierzi in conversatie , dar cind mi-a spus pretul real la cartus adica 7 mil am avut eu orgasm . Cica scula era in jur de 35 mil si cartusul o data pe an 7 mil si lui i se parea o suma simbolica pe linga ce prestigioasa e scula . Zicea ca ei l-au inventat filtrul de apa , ii spun ce ? voi sunteti primii , el da ... no zic dute tata si mai citeste putin si dupa ne certam ca in stilul asta te bat direct ca nu ai dreptate .
Chestia cu magazinul e ca daca ar baga produsele in magazin nu le-ar cumpara nici dracu , daca nu le descinti in parte nici vinzare nu au . Daca e sa te iei dupa designul ambalajului eu unul daca vad o sticla pe drum nu o ridic , dau telefon la 112 sa nu fie vreo capcana .

#324
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

 GiGo, on 5th February 2010, 15:58, said:

Salut! :peacefingers:   Am tot citit partea asta si restu` de ceea ce se spune despre amway. Am ajuns la concluzia k majoritatea persoanelor se bazeaza p ceea ce spun altzii (ceea ce mie mi se pare ciudat) e adevarat k sistemul MLM e ceva mai complicat...(avand in vedere bonusurile si astea) dar nu exista numai in Amway. Afacerea are o tactica buna...Adika : avem oameni in afacere care fac reclama si aduc clientzi cumparatori care dak muncesc ajung investotori. bun. de aici vine alta chestie. acei oameni care prezita afacerile nu trebuie sa fie prea insistentzi. trebuie doar sa o prezinte nu sa convinga!!!(si asta spune tot.) Seminariile si prezentarile sunt facute din nou k sa prezinte afacerea si mai amplu.si asta ajuta bineintzeles(pentru cei care inecarca sa prezinte afacerea unei persoane) de obicei aceste persoane nu cauta din casa in casa...poate sa fie un simplu om care prezinta asta doar prietenilor...sau exista si varianta de a lua oameni de p strada si sa ii intrebi dak lear  placea sa isi creeze propria afacere la domiciliu...e simplu...si chestii de astea. NU zic k sunt baliverne doar k trebuie spuse cum trebuie(si de aceea sunt chematzi diamantzi la BBS-uri sau prezentarile mai importante) . Asa: produsele. aici legat de pretzuri nu prea ma stiu.Ideea e k: sunt prodiuse de calitate si vandute in amway au un anumit pretz. vandute clientilor care nu sunt in afacere sunt mai scumpe. DE CE?
eu mam gandit destul de logic (zic eu) ADIK: dak acele produse ar fi p piatza ar avea pretzul mai mare. .Dar de calitate nu pot sa comentez prea multe.(e adevarat fiecare are parerea lui) Totusi...de aceea exista monstre sau lucruri de genu...si cred k cel mai important e sa vezi partzile bune ale lucrurilor...Ideea cea mai importanta pentru mine...adik eu am intzeles afacerea asta asa: LOGIC: MUNCESC SI CUMPAR PRODUSE DE UNDEVA UNDE  POT SA CASTIG BANI (pentru k toata viatza voi cumpara produse, dar nu o sa pot niciodata sa ma duc la magazin sa cumpar un spray sau cv si sa fac cu asta puncte= bani) si cu toate astea FIECARE ARE PAREREA LUI si eu consider asta foarte important. Amway este o oportunitate pentru totzi care VOR SA INCERCE si nimeni nu e obligat sau eu mai siu ce...cam asta e parerea mea...so cred k e destul de logica :thumbup:

M ai dat pe spate cu parerea ta (i)logica.......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate