Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Integrare drivere SATA/SCSI in kit-ul de Windows XP SP2/SP3

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Deoarece am observat ca tot mai multi au probleme cu integrarea driverelor iar topicul deja existent e aproape inutilizabil am facut un mic tutorial pentru integrarea lor. Sper sa fie folositor cuiva.

Prima metoda(recomandata)
1. Download Windows Unattended CD Creator, MassStorage Drivers si DriverPack Base
2. Instalati Windows Unattended CD Creator, dezarhivati DriverPack Base in D:\dpbase, de exemplu. Nu dezarhivati MassStorage Drivers.
3. Copiati MassStorage Drivers (arhivat) in folderul D:\dpbase\drivers.
4. Copiati tot continutul cd-ului cu Windows XP SP2 in folderul D:\Windows XP SP2.
5.Din folderul dpbase deschideti DPs_BASE.exe si urmati instructiunilor de mai jos:
- Lasati default si alegeti next (butonul de jos din mijloc), apoi iar next.
Attached File  ScreenShot001.jpg   40.05K   4130 downloads
Attached File  ScreenShot002.jpg   25.95K   2981 downloads
- La urmatorul dialog alegeti butonul "Browse" si apoi folderul D:\Windows XP SP2, next.
Attached File  ScreenShot003.jpg   39.04K   3116 downloads
- Selectati "DriverPack MassStorage 7.12" si "DriverPack MassStorage text mode", next
Attached File  ScreenShot005.jpg   35.32K   2959 downloads
- Alegeti metoda 1 si apoi apasati butonul "slipstream". Asteptati cateva secunde pana se termina integrarea driverelor.
Attached File  ScreenShot006.jpg   39.18K   2097 downloads

6. Deschideti Unattended CD Creator, apasati butonul "Select" si alegeti calea catre folder D:\Windows XP SP2, apoi apasati "work in source directory"
Attached File  ScreenShot007.jpg   41.89K   2097 downloads
7.Daca vreti mai puteti face alte setari pentru un cd unattended daca nu treceti direct in tabul "Done" si apasati "Save" si apoi "create ISO-image". Salvati imaginea unde vreti pe hard si apoi cu Nero sau alt program o scrieti pe cd.

Asta-i tot, ar trebui sa mearga in 99% din cazuri  :)

A doua metoda
In cazul in care aveti deja driverele de sata, scsi si vreti sa le integrati pe acestea atunci
1. Instalati Windows Unatended CD Creator.
2. Copiati tot continutul cd-ului cu Windows XP SP2 in folderul D:\Windows XP SP2.
3. Deschideti Unattended CD Creator, apasati butonul "Select" si alegeti calea catre folder D:\Windows XP SP2, apoi apasati "work in source directory"
4. La tabul driver alegeti checkbox-ul "Driver for RAID-, SCSI-, SATA-Controller. (F6)" iar apoi adaugati cu ajutorul butonului "Add" driverele respective.
5.Daca vreti mai puteti face alte setari pentru un cd unattended daca nu treceti direct in tabul "Done" si apasati "Save" si apoi "create ISO-image". Salvati imaginea unde vreti pe hard si apoi cu Nero sau alt program o srieti pe cd.

A treia metoda
Folositi ghidul de aici http://unattended.ms...xp/view/web/36/ pentru integrare manuala.

Edited by SE7EN, 16 December 2007 - 12:01.


#2
opium

opium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.10.2007
Mie la prima metoda, cea recomandata imi da urmatorul mesaj de eroare

Could not create a backup of \I386\textsetup.sif.

Edited by websitefinder, 29 January 2008 - 19:44.


#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postopium, on Jan 29 2008, 14:23, said:

Mie la prima metoda, cea recomandata imi da urmatorul mesaj de eroare

Could not create a backup of \I386\textsetup.sif.

gasesti solutia aici :

http://forum.driverp...wforum.php?id=1

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr discutii folositi topicul asta:

http://forum.softped...howtopic=157793

Aici e bine sa ramana doar tutorialul si eventual intrebari pe seama lui, nimic altceva.
Cine posteaza altceva o sa ramana fara post. Sorry.

Edited by eiffel, 25 April 2008 - 10:51.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ca in topicul mare sunt prea multe pagini, adaug aici ptr fiecare tip de chipset in parte cum se face integrarea manuala ( "copyright" dann23 ).

Se copiaza intrun folder tot cd-ul cu win xp. Acolo veti gasi un folder i386 si in el sunt 2 fisiere: dosnet.inf si txtsetup.sif


Ptr Chipset VIA

Modificati dosnet.inf in felul urmator: adaugati la sfarsitul ultimelor linii scrise, urmatoarele linii:

[FloppyFiles.2]
d1,viamraid.sys

[Files]
d1,viamraid.cat
d1,viamraid.sys
d1,viamraid.inf

Modificati txtsetup.sif:

[HardwareIdsDatabase]
"PCI\VEN_1106&DEV_3249"="viamraid"
"PCI\VEN_1106&DEV_3149"="viamraid"
"PCI\VEN_1106&DEV_3164"="viamraid"

[SCSI.load]
viamraid = viamraid.sys,4

[SCSI]
viamraid = "VIA VT8237/6421/6410 SATA RAID Controller"

[SourceDisksFiles]
viamraid.sys = 1,,,,,,4_,4,1

[SourceDisksFiles]
viamraid.sys = 1,,,,,,,20,0,0
viamraid.inf = 1,,,,,,,20,0,0
viamraid.cat = 1,,,,,,,20,0,0

Copiati viamraid.sys,viamraid.inf,viamraid.cat in i386
_______________________________________________________________________________

Ptr Chipset Intel:

Modificati dosnet.inf in felul urmator: adaugatii la sfarsit urmatoarele linii:

[FloppyFiles.2]
d1,iastor.sys

[Files]
d1,iastor.sys
d1,iastor.cat
d1,iaahci.cat
d1,iastor.inf
d1,iaahci.inf

Modificati txtsetup.sif (tot la sfarsit adaugati liniile urmatoare):

[HardwareIdsDatabase]
"PCI\VEN_8086&DEV_27C3&CC_0104" = "iaStor"
"PCI\VEN_8086&DEV_27C1&CC_0106" = "iaStor"
"PCI\VEN_8086&DEV_27C5&CC_0106" = "iaStor"
"PCI\VEN_8086&DEV_2652&CC_0104" = "iaStor"
"PCI\VEN_8086&DEV_2652&CC_0106" = "iaStor"
"PCI\VEN_8086&DEV_2653&CC_0106" = "iaStor"
"PCI\VEN_8086&DEV_24DF&CC_0104" = "iaStor"
"PCI\VEN_8086&DEV_25B0&CC_0104" = "iaStor"

[SCSI.load]
iaStor = iastor.sys,4

[SCSI]
iaStor = "Intel? 82801 SATA RAID Controller"

[SourceDisksFiles]
iastor.sys.sys = 1,,,,,,4_,4,1

[SourceDisksFiles]
iastor.sys = 1,,,,,,,20,0,0
iastor.cat = 1,,,,,,,20,0,0
iaahci.cat = 1,,,,,,,20,0,0
iastor.inf = 1,,,,,,,20,0,0
iaahci.inf = 1,,,,,,,20,0,0

Copiati iastor.sys, iastor.cat, iastor.inf, iaahci.inf, iaahci.cat in i386
________________________________________________________________________________

Ptr Chipset nVidia:

Modificati dosnet.inf in felul urmator: adaugatii la sfarsit urmatoarele linii:

[FloppyFiles.2]
d1,nvatabus.sys
d1,nvraid.sys


Modificati txtsetup.sif (tot la sfarsit adaugati liniile urmatoare):

[SourceDisksFiles]
nvatabus.sys = 1,,,,,,3_,4,1
nvraid.sys = 1,,,,,,3_,4,1

[HardwareIdsDatabase]
"PCI\VEN_10DE&DEV_008E" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_00D5" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_00EE" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_00E3" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_0036" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_003E" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_0054" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_0055" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_0266" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_0267" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_036F" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_037E" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_037F" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_03F6" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_03F7" = "nvatabus"
"PCI\VEN_10DE&DEV_03E7" = "nvatabus"

"GenNvRaidDisk" = "nvraid"
"*_NVRAIDBUS" = "nvraid"
"*NVRAIDBUS" = "nvraid"

[SCSI.load]
nvatabus = nvatabus.sys,4
nvraid = nvraid.sys,4

[SCSI]
RAIDCLASS = "NVIDIA RAID CLASS DRIVER"
BUSDRV = "NVIDIA nForce Storage Controller"


Copiati nvatabus.sys si nvraid.sys in i386
________________________________________________________________________________

Atentie la editarea fisierelor, au o incheiere de obicei invizibila. Sa nu stergeti nimic din liniile nescrise.

Acum nu ramane decat sa creati un CD bootabil. Cel mai usor il puteti face cu nlite, care contine si sectorul de boot necesar.
Practic sariti toate etapele si bifati doar ultima, ce cu Create ISO image. Imaginea o scrieti apoi cu Nero.

De unde se iau driverele ? De la producatorii chipseturilor sau ai placilor de baza - mergeti pe site la ei...
Nu conteaza marca laptopului sau calculatorului sau hardului.


Aflati doar ce chipset foloseste placa de baza. Intel, Via, nVidia, ATi sunt cele mai cunoscute azi.
Dar mai pot fi SIS sau Ali, iar unele placi mai au controlere SATA separate.

Iar cel mai simplu ar fi sa folositi compatibilitatea IDE - se poate selecta in BIOS la chipseturile Intel sau nVidia sau ATI - controlerul SATA il treceti in mod IDE si nu AHCI care poate fi default. Si nu mai e nevoie de drivere.

Singurul lucru care se pierde teoretic este NCQ - Native Command Queuing - care oricum nu functioneaza pe toate chipseturile sau toate Hdd-urile.

Nota: Daca folositi exact datele de mai sus se poate intampla ptr chipseturile noi sa nu mai fie recunoscute.

Un caz este ptr placile cu southbridge intel ICH9.

Solutia este sa descarcati ultimele drivere si sa editati:

[HardwareIdsDatabase]
"PCI\VEN_8086&DEV_27C3&CC_0104" = "iaStor"
"PCI\VEN_8086&DEV_27C1&CC_0106" = "iaStor"
.......................................................................

in sensul de a adauga noi intrari preluate din fisierul "inf" adiacent driverului downloadat ( se deschide cu Notepad ).
Cu observatia ca daca driverul nu este certificat Microsoft in timpul instalarii, va apare cunoscuta fereastra ce atentioneaza ca nu este certificat. Dupa care va trebui sa dati calea catre fisierul copiat in i386 ( asta daca integrarea nu s-a facut si cu nLite ).

Update - Ptr chipurile ICH9 si ICH10 - recomanda sa descarcati direct de la intel sau de la producatorul placii de baza / calculatorului ultimii driveri - vor fi sub forma executabila sau de imagine floppy. Daca folositi imaginea driverii pot fi extrasi folosind de exemplu WinImage, ptr executabil va trebui rulat si luate driverele din folderul temporar creat. Posibil in functie de producator sa poata fi extrasi si cu WinRAR direct din executabil.

Edited by eiffel, 27 April 2009 - 11:02.


#6
titan04

titan04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.07.2007
sal. Aceeasi problema cu Sata. Nu reusesc sa instalez Windowsul, cred ca te-ai/v-ati saturat de atatea explicatii.
Uite: ti-am urmarit explicatiile pas cu pas pentru integrarea driverelor in Windows, respectiv prima metoda. I-am dat sa creeze ISO image cu Windows Unattended CD creator, dar, ce mi-o salvat e in format WinRAR archive, pe care nu stiu sa-l fac bootabil folosind Nero 7. am incercat dar nu mi-o reusit
Cum sa scriu?
Mersi anticipat.

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Imaginea NU este rar. Este ISO. WinRAR doar o deschide. Se scrie cu Nero prin File > Open > burn.... Imaginea contine si sectorul de boot (probabil, daca ai facut corect pasii si daca programele au inclus si ala). Oricum, incearca asa.

#8
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007
Am si eu o intrebare la topicul asta. Dupa ce s-a creat CD-ul windows bootabil, se instaleaza windows-ul pur si simplu sau mai e nevoie de preinstalare cu F6...si asa mai departe? Dupa ce totul functioneaza cum arata driverele instalate in windows, ne poti pune o poza?

#9
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007
Nici vorba, nu merge deloc cu niciuna din cele doua metode automate. Am incercat AHCI pentru GA-ep45-ds3r.

View PostSE7EN, on Dec 16 2007, 12:58, said:

- Selectati "DriverPack MassStorage 7.12" si "DriverPack MassStorage text mode", next
Attachment ScreenShot005.jpg
Asta-i tot, ar trebui sa mearga in 99% din cazuri  :)
aici nu se poate selecta driverpack chiar daca am copiat arhiva nedesfacuta intr-un folder nou creat drivers, chiar daca l-am copiat si in driverpacks si in 3d party driver pack. Nici unul nu este activ pentru bifare, asa ca am renuntat la metoda 1.

View PostSE7EN, on Dec 16 2007, 12:58, said:

A doua metoda
In cazul in care aveti deja driverele de sata, scsi si vreti sa le integrati pe acestea atunci
1. Instalati Windows Unatended CD Creator.
2. Copiati tot continutul cd-ului cu Windows XP SP2 in folderul D:\Windows XP SP2.
3. Deschideti Unattended CD Creator, apasati butonul "Select" si alegeti calea catre folder D:\Windows XP SP2, apoi apasati "work in source directory"
4. La tabul driver alegeti checkbox-ul "Driver for RAID-, SCSI-, SATA-Controller. (F6)" iar apoi adaugati cu ajutorul butonului "Add" driverele respective.
5.Daca vreti mai puteti face alte setari pentru un cd unattended daca nu treceti direct in tabul "Done" si apasati "Save" si apoi "create ISO-image". Salvati imaginea unde vreti pe hard si apoi cu Nero sau alt program o srieti pe cd.

metoda2 am urmat-o cu strictete, totul a mers perfect doar ca nu am mai vazut selectarea textmode prezenta. Am instalat windows-ul, apoi am instalat cipset driver si am restartat modificand in bios to AHCI. Desigur ecran albastru scurt la bootare. Asa ca am revenit la disable raid/ahci si iar am intrat in windows. Cand ma uit la drivere, desigur drivere nu sunt instalate pentru amandoua HDD-urile pe care le am. Asa ca am dat pe fiecare dintre ele in parte right click si update drivers. Am ales din packetul acela desfacut ahci si mi-a aparut lista inteaga cu drivere. Ciudat e ca acolo sunt doar ICH10R si ICH10D, doar doua drivere, am pus cate unul pentru fiecare, am restartat, am modificat in bios, si in mult mai scurt timp am fost in windows.

  La un nou look in drivere nu mai apare decat 1 driver Intel® ICH10R SATA AHCI Controller. Banuiesc ca acelasi driver a fost alocat pentru ambele unitati HDD. Intrebarea este, daca adaug un nou HDD acelasi driver trebuie sa-l aloc pentru noul HDD pe noul SATA port?

   De ce nu a mers integrarea in packetul de windows a acelor drivere?

#10
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
same here
am pierdut vremea pana la 4 AM, deoarece nu merge pe AHCI
am folosit metoda 1, am integrat driverele acelea, dar la boot-are Xp da un BSOD

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce placa de baza ai? Prin alta metoda ai incercat?

#12
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
metoda 2 a dat roade
am acum xp pe SATA in AHCI mode :)

#13
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Problema e in felul urmator:am facut mai multe kit-uri de instalare,integrand driverele SATA prin cele doua metode
explicate aici si de asemenea si cu nLite.Chestia e ca nu reusesc sa instalez Windowsul.
De fapt,mai trebuie apasata tasta F6,daca driverul a fost integrat cu metoda text mode ? Sau nu ?

#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu. Ce model de laptop/desktop ai?

#15
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
E un desktop.Placa de baza are chipset VIA K8M890 (Asus M2V-TVM).

#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Deci ce eroare/mesaj primesti cand ai incercat sa instalezi XP? Ce driver de pe site ai folosit pt integrare? Vezi daca nu cumva ai o setare in care sa treci hardul de pe AHCI/SATA pe IDE.

#17
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
As fi vrut eu,dar in BIOS nu are optiune sa treci pe AHCI.
Eroarea e clasica - nu aveti hdd in sistem.
Am folosit versiunea 5.80c IDE, RAID & SATA,care vad ca e comuna pentru toate southbridge-urile.

Edited by lordsidious, 23 February 2009 - 01:31.


#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Foloseste aceste drivere iar pt integrarea lor WinFuture xp-Iso-Builder

Attached Files

  • Attached File  i386.rar   110.35K   257 downloads

Edited by xxvirusxx, 23 February 2009 - 09:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate