Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Nu-mi mai merge Group Policy in Win2k

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Am doua statii pe care utilizatorii au conturi in grupul Users. Deoarece aveau nevoie sa monteze/demonteze flash-uri USB am zis sa le dau drepturi din Local Computer Policy : Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> Local Policies -> User rights assignment si la Load/unload device drivers am inclus si conturile user-ilor respectivi. Am dat un gpupdate si am testat sa vad daca este ok operatiuniea de montare/demontare a flash-urilor. Totul era ok.
   Ieri ma cheama ca nu pot formata aceste flash-uri. Merg la sistemele respective cu gandul sa caut prin aceeasi locatie sa vad daca am ceva optiuni de securitate legate de formatarea disk-urilor. M-am logat cu user-ul cu drepturi de admin si hopa ca nu mai pot intra in gpedit - adica intra numai ca nu pot vedea optiunile de securitate : imi zice ce accesul la database has been disabled. Am sunat la support microsoft si mi-au explicat cum ca ei nu mai ofera suport pentru asa vechitura de SO dar are sa-mi trimita un link care mi-ar putea fi de folos (link-uri era : support.microsoft.com :) ).
   Evident eu deja cautasem pe suport ceva legat de problema mea insa solutiile date de ei nu m-au ajutat. S-a mai intalnit cineva cu asa problema si a gasit o solutie?

#2
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007
DeviceLock

#3
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Postalex.bumbacea, on Mar 19 2008, 19:04, said:

DeviceLock
F scurt mesajul. Detaliaza please.

#4
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
nu merge nici din run cu gpedit.msc sau secpol.msc?

#5
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
cum adica vechitura de OS?...este win XP sa inteleg nu?  :huh:
uite un oki aici poate gasesti ceva de care sa te legi.  :rolleyes:

#6
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View PostCrash, on Mar 19 2008, 23:19, said:

nu merge nici din run cu gpedit.msc sau secpol.msc?
De mers merge, incarca consola, imi apar in coloana din stanga optiunile de Computer/User Configuration cu toate subcheile dar in momentul in care ajung pana la, sa zicem : Computer Configuration -> Windows Settings -> Local Policies -> User rights assigment nu-mi apare nimic in coloana din dreapta ci doar acel mesaj de eroare

LE : in titlu am scris ca este vorba de statii cu Windows 2000 Pro Sp4

Edited by cielo, 20 March 2008 - 05:53.


#7
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
hai sa incercam partea mai marlaneasca :D

sterge din winnt/windows>system32>grouppolicy ce gasesti cu .pol si vezi sa ai 2 linii in gpt.ini

#8
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View PostCrash, on Mar 20 2008, 06:09, said:

hai sa incercam partea mai marlaneasca :D

sterge din winnt/windows>system32>grouppolicy ce gasesti cu .pol si vezi sa ai 2 linii in gpt.ini
Sper sa-mi gasesc astazi timpul necesar sa incerc varianta propusa de tine

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate