Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

analist programator

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
smiling

smiling

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2007
Are cineva idee cum sunt platiti analistii programatori ??
As vrea sa invat UML si
sa-mi caut apoi un job de analist prog. Merita??

#2
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postsmiling, on Dec 12 2007, 12:43, said:

Are cineva idee cum sunt platiti analistii programatori ??
As vrea sa invat UML si
sa-mi caut apoi un job de analist prog. Merita??
In Romania, termenul de "analist programator" e folosit de obicei doar pe post de "nomenclatura oficiala", pentru contractul de munca, inregistrare la ITM etc...
In practica, nici o firma nu va angaja pe cineva fara experienta, indiferent ce a invatat pe cont propriu sau in facultate, direct pe un job de "software analyst" sau similar, chiar si in acele putine firme de la noi care au pozitii dedicate pentru asa ceva...

In mod normal, firmele angajeaza programatori (software developers), iar diferentele in salariu vin in functie de experienta, profitabilitatea firmei si diversi alti factori (subiectivi sau nu)... Desigur ca in multe firme unii programatori vor face sporadic si taskuri de "analist", dar foarte rar exista posturi dedicate pentru asa ceva...

#3
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Analistu programator este cel din vîrful piramidei, iar acolo se ajunge după mulți ani de experiență. Analistu este unul dintre puținii dintr-o firmă care gîndește.
Cum zicea și tudor_turcu, mai greu de găsit la noi asemenea posturi, mai ales că multe firme de soft de la noi se ocupă doar cu tradusul progrmelor de afară.
Oricum este foarte disrtactiv să vezi cum unii cred că pot conduce o mașină de formula 1, cînd ei abia știu să umble cu bicicleta  :lol:

Edited by Nigel, 13 December 2007 - 14:14.


#4
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
defapt, cel care e in varful piramidei nu prea face programare :) analistul programator e ceva mai jos. acolo sus e senior enterprise/application/etc architect.
ma rog, acuma daca e sa privim lucruile corect, ai mai multe piramide acolo: pe partea de business/marketing/sales/whatever, pe partea de management si pe partea tehnica, piramide care se intretaie. iar pe fiecare din cele 3 categorii late, mai sunt cateva sub-categorii cu varfurile lor distincte. mai corect pentru vizualizare, decat "o piramida", cred ca ar fi  "un munte" sau eventual "un lant muntos" :)
de ce spun asta: pentru ca multi au impresia ca anumite ramuri/nivele din aceasta industrie (a softului) sunt limitate ca si posibilitati de promovare si/sau dezvoltare/imbunatatire. multi cand spun tester se gandesc la omul ala care testeaza brut programul si gata. la fel si la programator, e ala de scrie codul. punct. e un punct de privire cat se paote de gresita. un programator cu cativa ani de experienta face diverse tipuri de testari, de documentare, de prezentare, ba chiar mai mult, daca este interesat de partea de management, ajunge sa si conduca echipe, etc. dar pozitia lui este de "software developer", adica programator (cred ca asta este termenul din nomenclatura de joburi din .ro) si jobul lui pirncipal va fi sa scrie cod.
iarasi, poti ajunge senior developer/software architect fara sa fi condus o echipa.
posibilitatile sunt foarte multe iar piramida nu acopera nici cum corect imaginea reala a posibilitatilor :)

#5
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Foarte bine ciuly, dar lasă tu posturile frumoase de la microsoft și alte companii de afară, căci la noi aici (oficial) încă se mai numesc așa (derulezi în jos pînă dai de un tabel ANEXA nr. 1).

Edited by Nigel, 13 December 2007 - 16:44.


#6
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
nu sunt posturi frumoase de la MS sau alte companii din afara sau din tara. postul (e unul singur) este al meu, ideile sunt imprumutate din domeniul IT iar termenii folositi sunt termeni standard internationali.
ca guvernul romanesc a identificat doar 7 post-uri in domeniul IT (romanesc) e partea a doua. daca e sa o iau dupa tine, nici "analist programator" nu exista acolo asa ca ... nu inteleg ca vrei sa demonstrezi taindu-ti craca de sub picioare. guvernul romaniei este muuult in spatele domaniului IT dovada ca toate legile sunt varza pt ceea ce defapt e nevoie. nemaivorbind ca unele sunt chiar averante. stiai ca eu ca si producator de soft sunt obligat sa trimit factura (hartia) prin posta/fax la clienti, indiferent ca acesti clienti sunt in afara sau nu? de ex daca lucrez pe rentacoder.com, de fiecare data cand primesc bani, eu defapt trebuia sa fi emis deja factura si sa fi trimis-o. mai mult, nu am voie sa lucrez decat pe contract sau comanda (care tot un contract ii pina la urma). adica fie tre sa fac un contract cu rentacoder, tradus, cu tot tacamul, fie sa listez conrtactul de pe rentacoder (care are o tona de pagini, cu toate policy-urile si tot) si sa il traduc la un traducator autorizat. si aberatiile continua.
STIM ca guvernul romaniei este dus cu pluta. stim ca legile sunt aberante. dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne aliem si noi la terminologia din legea romaneasca doar pentru ... chiar asa, pt ce? ce sens are? IT-ul (cel putin partea informatica) are o singura limba oficiala: engleza. hai sa nu fim mai corecti ca papa sau sa ne raliem trendului "plitically correctness". n-are nici un sens :)

#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
V-ati incurcat in semantica si omului nu-i raspunde nimeni.  ;)

#8
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postciuly, on Dec 13 2007, 18:50, said:

nu sunt posturi frumoase de la MS sau alte companii din afara sau din tara. postul (e unul singur) este al meu, ideile sunt imprumutate din domeniul IT iar termenii folositi sunt termeni standard internationali.
ca guvernul romanesc a identificat doar 7 post-uri in domeniul IT (romanesc) e partea a doua. daca e sa o iau dupa tine, nici "analist programator" nu exista acolo asa ca ... nu inteleg ca vrei sa demonstrezi taindu-ti craca de sub picioare. guvernul romaniei este muuult in spatele domaniului IT dovada ca toate legile sunt varza pt ceea ce defapt e nevoie. nemaivorbind ca unele sunt chiar averante. stiai ca eu ca si producator de soft sunt obligat sa trimit factura (hartia) prin posta/fax la clienti, indiferent ca acesti clienti sunt in afara sau nu? de ex daca lucrez pe rentacoder.com, de fiecare data cand primesc bani, eu defapt trebuia sa fi emis deja factura si sa fi trimis-o. mai mult, nu am voie sa lucrez decat pe contract sau comanda (care tot un contract ii pina la urma). adica fie tre sa fac un contract cu rentacoder, tradus, cu tot tacamul, fie sa listez conrtactul de pe rentacoder (care are o tona de pagini, cu toate policy-urile si tot) si sa il traduc la un traducator autorizat. si aberatiile continua.
STIM ca guvernul romaniei este dus cu pluta. stim ca legile sunt aberante. dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne aliem si noi la terminologia din legea romaneasca doar pentru ... chiar asa, pt ce? ce sens are? IT-ul (cel putin partea informatica) are o singura limba oficiala: engleza. hai sa nu fim mai corecti ca papa sau sa ne raliem trendului "plitically correctness". n-are nici un sens :)
De acord cu tine, dar ca să-ți poți angaja pe cineva și să-i plătești, ei nu trebuie să ocupe unul din posturile menționate în anexa aia? nicidecum senior enterprise, sau software developer, cief architect, etc :)

smiling, întreba de postul de analist-programator, care poate exista într-o firmă, doar că nu se lasă pe mîna începătorilor. Asta e tot.

Edited by Nigel, 14 December 2007 - 09:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate