Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Noul cod IBAN pentru conturile bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Ati auzit de aceasta noua (si binevenita) standardizare? E vorba de folosirea unui format unic pentru descrierea unui cont bancar.

Un cod IBAN arata cam asa:

RO56 RZBR 0000 0600 0487 2762

Primele doua litere sunt codul tarii, urmatoarele doua sunt un checksum (pentru a verifica validitatea IBAN-ului in sine), urmatoarele 4 caractere descriu banca (in exemplu mai de sus e Raiff; cele 4 litere sunt aceleasi din codul SWIFT) iar restul descriu contul (care include btw si numarul sucursalei, subcontul).

Chestia e ca de la 1 Septembrie toate platile ar trebui facute numai catre conturi IBAN, dar eu de abia azi am auzit accidental de acest concept (la Banca Transilvania).

Voi stiti despre acest IBAN? Banca mea (Emporiki Bank fosta Commercial Bank of Greece) e in aer, nu mi-a zis nimic, desi toti banii ii fac numai din export.

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Da stiu de 2 luni. O sa fie cumplit la conturile luuungi (ex. Bankpost). Vom scrie contul pe 2 op-uri

#3
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Nu cred, o sa trebuiasca jokerii de la Bancpost sa isi ajusteze naibii conturile acelea tampite- standardul este clar: 24 chars si atat.

In schimb nu o sa fie foarte placut pentru cei de la Banci cu conturi decente ca reprezentare, cum ar fi Raiff(?).

#4
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.07.2002
astia de la bcr au zic ca pot fi trunchiate primele caractere pana ce apar noile formulare de op-uri


cine stie, cu trezoreria cum se va lucra?

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Stiu de multa vreme.
Unele banci se chinuiesc de cateva luni bune pentru acest eveniment.
Din pacate in Romania s-au trezit cu o luna inainte (Raiffeisen), iar altii nu dau semne de trezire...

Ciudat este ca cei din SUA nu au auzit inca de IBAN si sa vezi distractie pt cei care fac afaceri in tari non-europene.

Conturile interne nu se vor modifica dinc ate stiu eu, codul IBAN se va folosi doar international.

#6
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
> Conturile interne nu se vor modifica dinc ate stiu eu,
> codul IBAN se va folosi doar international.


Dar la intern oare cum o sa functioneze? Daca pun IBAN in loc de contul standard o sa mearga okay?

#7
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
SE VA FOLOSI EXCLUSIV IBAN! Nu vor exista altfel de conturi

#8
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

Quote

Originally posted by Courage
Conturile interne nu se vor modifica dinc ate stiu eu, codul IBAN se va folosi doar international.

Si pentru intern se vor folosi exclusiv conturile IBAN. In plus se va modifica si formatul ordinului de plata, care va contine mai multe informatii decat pana acum.

#9
nirolf

nirolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.10.2002
Daca vreti ceva informatii despre IBAN vedeti la http://www.ecbs.org/
Ei sunt organizatia care se ocupa de standardele bancare ...

#10
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Tipic romanilor.
Oricum, 2 din 3 angajati la o banca sunt complet pe dinafara. Asta cam la orice banca.

Cate o fetiscana dragutza angajata ca ii nepoata lu' peste care imi arata pe foaie : "Uite, semnati aici jos, chiar dedesubtul numelui dvs", ca si cum as fi un idiot care daca primeste o foaie sa o semneze nu stie sa caute loc de semnat. 30 de secunde mai tarziu ii cer un SWIFT OUTPUT dupa un virament, si habar nu are ce ii aia.
Ii spune ce ii si de unde sa ceara si rezolva.

Prin toata banca banere gigantice. ESTE OBLIGATORIU SA FOLOSITI IBAN DUPA 1 SEPTEMBRIE!
Si cand intreb de codificare, imi spune ca nu stie ce si cum.

Apoi nu mai bine dai 10 dolari pe luna si folosesti adevarate servicii bancare, prestate de profesionisti, si nu de chelnerite, barmani si pensionari pe post de paznici care te intreaba politicosi la intrare : "Ce vreti?"

#11
ciuboda

ciuboda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.05.2004
IBAN-ul va fi obligatoriu pentru orice fel de plati inter-bancare fie interne sau internationale.  
Conturile de la bancpost vor trebui sa se conformeze noului cod , asa ca vor trebui sa mai scoata din cifre.
De la 1 septembrie o sa fie cam haos. Sunt sanse mari ca multe plati sa nu se poata efectua!! Totul trebuie sa inceapa cu 1.09 deoarece altfel se pierd niste bani de la UE. Toata implementarea de la BNR se face pe bani din afara. Deci ii doar in c...r de banci si de ce se intampla, doar sa nu piarda banii...

In alte tari din UE bancile au fost anuntate cu 2 ani inainte , nu cu 4-5 luni...

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, toate transferurile se vor face in IBAN !

Ideea este ca debandada promite sa fie mai mica pe viitor, cand zicea un functionar de la banca, internet bankinul va fi mai larg folosit.. :@

#13
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.07.2002
faza este ca dupa 01.09, ar fi trebuie macar 3-4 luni sa fie tratate erorile aparute de pe urma haosului care o sa se creeze.

la noi, daca dupa 01.09 nu ai scris iban-ul pe op, kanci plata..... stai si te uiti la stele .

mentalitate de romani.. repede si prost

#14
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Grow up all of you. Bank somewhere NOT in Romania. Like in UE? :)

#15
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Un programas de conversie cont-IBAN

Attached Files



#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
eu ma gandesc ce fac aia care au deja o carca de cifre contul (nu in el neaparat)   pai la aia daca mai adaugi enshpe prefixe iese un roman  ..

#17
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.07.2004
Si eu trebuia sa ma duc sa imi vad care e noul cont IBAN insa lenea e mare. Sper ca contabilul meu se descurca mai bine cu ele.

#18
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by morogan
Un programas de conversie cont-IBAN


... cu mentiunea ca e doar pt bcr si e imposibil de folosit fara help-ul care se afla tot pe bcr.ro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate