Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Facturare inainte de finele anului

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Mai simplu... Incasezi banii acum si emiti factura cu data de ianuarie. TVA-ul se plateste la data facturii, nu la cea a platii. Iar tu de bani ai nevoie, nu de factura.

Adica plata in avans...

#20
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View PostTLGsoft, on Dec 13 2007, 09:18, said:

Mai simplu... Incasezi banii acum si emiti factura cu data de ianuarie. TVA-ul se plateste la data facturii, nu la cea a platii. Iar tu de bani ai nevoie, nu de factura.

Adica plata in avans...

Este fantezist ce propui tu.
Cine-ti achita niste bani "pe ochi frumosi".
In tara romanesca, deocamdata, documentul legal in baza caruia se efectueaza o plata este factura fiscala (in cel mai bun caz, factura proforma).
In plus, daca am inteles bine, plata o face o banca (probabil este vorba de un credit ipotecar). Si banca in mod cert va efectua plata respectiva numai in baza facturii fiscale.

#21
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmarr, on Dec 13 2007, 14:00, said:

Este fantezist ce propui tu.
Cine-ti achita niste bani "pe ochi frumosi".
In tara romanesca, deocamdata, documentul legal in baza caruia se efectueaza o plata este factura fiscala (in cel mai bun caz, factura proforma).
In plus, daca am inteles bine, plata o face o banca (probabil este vorba de un credit ipotecar). Si banca in mod cert va efectua plata respectiva numai in baza facturii fiscale.

Nu este fantezist, se practica. Se emite proforma.

#22
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostTLGsoft, on Dec 13 2007, 11:18, said:

Nu este fantezist, se practica. Se emite proforma.
Proformele se emit tot cu TVA.
Ca sa depui rectificativa la decontul de TVA (declaratia 300 adica) e relativ complicat in sensul ca nu depui doar declaratia rectificativa, ci mai depui si balanta pentru luna respectiva si ceva declaratie cum ca de ce ai gresit. Cel putin asa e la Cluj. Banuiesc ca nu sunt mari diferente nici in alte parti.
Bineinteles ca la un control se uita. Eu nu am glumit cu chestia cu principiile contabilitatii, chiar exista, si in plus mai trebuisc si respectate.
PS: Tu ai la firma contabili sau economisti?

#23
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
n-ai fost atent, factura o emit catre beneficiar dar trebuie dusa la banca. nu cred ca ar accepta ei asta. daca era decat vb de beneficiar crede-ma discutam cu el si nu-i mai miteam nici o factura, sau cel tarziu in ianuarie.
interesante idei oricum.
apropo la un cotrloc mi-o cere si devizele? sau se baga numai in facturi salarii etc...fara documente tehnice ale lucrarilor?

#24
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Sfatul meu este sa cauti un contabil capabil.
Contabilul bun trebuie sa iti faca viata usoara.
Contabilul prost isi face meseria asa cum stie el (sa ii fie lui usor) si pe tine te pune sa iti spargi capul.

Schimba contabilul sau firma ca sa nu mai ai astfel de probleme pe viitor.

#25
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostAstra_rullz, on Dec 13 2007, 19:12, said:

n-ai fost atent, factura o emit catre beneficiar dar trebuie dusa la banca. nu cred ca ar accepta ei asta. daca era decat vb de beneficiar crede-ma discutam cu el si nu-i mai miteam nici o factura, sau cel tarziu in ianuarie.
interesante idei oricum.
apropo la un cotrloc mi-o cere si devizele? sau se baga numai in facturi salarii etc...fara documente tehnice ale lucrarilor?
Scuze, mi-a scapat. Nu am fost atent"a"...
Controlul nu se baga in salarii, decat cei la Dir. Muncii.
Cei de la Finante studiaza tot ce se poate, bifeaza fiecare pozitie din JC Si JV (adica jurnanul de vanzari si cel de cumparari) cu documentul aferent, si la Cluj nu accepta sa deduci TVA de pe bonuri decat pt combustibil, desi teoretic se poate de pe orice bon fiscal. Si mai ales la consstructii cer absolut tot ce poate fi considerat documents justificativ.
Ar fi primul control sau ai mai avut vreunul? Ca daca e primul, iti face control fiscal si iti ia actele de pe ultimii 5 ani - sau cati ani de activitate ai auvt daca sunt mai putin de 5.

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
N-am avut pana acum. Sunt un norocos cred.

#27
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostAstra_rullz, on Dec 16 2007, 10:32, said:

N-am avut pana acum. Sunt un norocos cred.
Sau probabil ca nu ai avut pana acum rambursari.
Dar daca vei ajunge, mult succes si nervide otel. Cel putin la primul control ai nevoie.

#28
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Nu ma sperii asa usor. Sunt in regula, nu stiu cum stau "contabiliceste", daca toate sunt ok, dar de asta se ocupa logodnica. Banuiesc ca nu lasa totul la intamplare pe mana altora. Eu n-am nici o treaba cu absolut nimic economic din firma. Treaba ma sunt lucrarile, proiectarea, muncitorii, etc...treburi tehnice.
Desi cand vorbeste contabila nush cum se face ca de fiecare data eu pricep mai bine si chir ii pun intrebari cu care o incui, sau cel putin nu se asteapta de la mine. Nu stie ca am fost olimpic pe tara la mate :lol: . Am zis ca o sa las o firma sa se ocupe de contabilitate insa cum am firma pe Slatina si nu pe Bucursti unde sunt 80% din timp las pe seama unei prietene de-a noastra.
E mai usor sa te descurci intr-un orasel mai mic cu actle, plus ca acolo mai ai relatii, cunostinte, iesi mai usor din probleme. Din pacate acum trebuie sa fac multe investitii in firma la sfarsit de an caci lucrand 100% legal am la TVA de plata de imi vine rau. Si materiale n-am cum sa cumpar inainte de a ajunge la stadiul lor ca si beneficiarii sunt tare intorsi pe dos. Ba vor una, ba vor alta, asa ca mi-e imposibil sa  cumpar aproape toate materialele pentru casa lor inainte de terminarea anului. Asa ca raman bani care-mi sunt impozitati in loc sa-i bag in materiale. Asa ca tre sa cheltui vreo 800 mil in cateva zile.
Urati-mi spor la shopping :lol: .

#29
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Ei bine, deviez putin de la subiect, dar si eu fac parte din tagma lor - adica sunt economista cu specializare pe contabilitate. Si spre jena mea (mai mult morala) te inteleg perfect in chestia cu relatia cu contabila. Prin ceva asemanator am trecut eu cu sotul meu acum vreo 6 ani cred, cand el dorea un camion in leasing si contabila nu ii facea actele la timp si cand i le-a dat i-a dat balanta cu pierdere citez: ca sa nu plateasca impozit pe profit!!! Deci du-te tu la firma de leasing cu balanta cu pierdere.....Asa ca m-am luat eu cu heirupul si am luat conta, si i-am chemat controale pentru rambursari, samd.
Deci inca o data, mult succes si spor la shopping!
PS: Pacat ca nu stai mai aproape de Cluj, ca te-as fi ajutat la shopping1

#30
absolutul

absolutul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 22.03.2006
Astra, ai PM! :)

#31
mishuu

mishuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2007
uite cum sta treaba.
ai doua variante:
1. dai tva-ul la stat, cumperi luna viitoare si il ceri inapoi dupa 3 luni.
2. faci rost de undeva de 600 de mil sau cat zicei tu ca ai acolo, imprumuti firma cu banutii astia, iti faci linistit shoppingul si pe urma cand ii incasezi ti-i iei inapoi.

ideea e ca statul isi ia drepturile oricum si cea mai proasta idee e sa tepuiesti statul

iti mai sugerez ceva: vb cu distribuitorii tai de materiale si comanda-ti totul, pune-i sa iti dea factura iar tu plata fa-o dupa 20-30 de zile.
da-le un bilet la odin sau o fila cec in alb si o sa accepte. iti garantez.

in rest, spor in toate si cheltuiti frate tot ca oricum dam prea multe taxe :D

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Frate greu e sa cheltui atatia bani. :cursing: am luat la schele ... are cineva un bloc de renovat? :lol:

#33
nykolas2001

nykolas2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2007
O solutie ar fi sa faci un contract cu avans cu un furnizor de unde iei tu mai multe materiale cu o anexa in care stipulezi materialele pe care le vrei  si data de livrare. (ianuarie sau mai tarziu). tu primesti facturica de avans + TVA , ei isi acopera cu ceva banuti linia de credit; faza faina e sa poti aranja sa iti iei banii inapoi in ianuarie.  ( te "superi" si anulezi contractul . ;) )

#34
inz2008

inz2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2008
Va poate fi de folos:

Gestiune Comerciala | Stocuri Facturi Productie

Aplicatie informatica pentru Gestiune Comerciala

STOCURI / iNZ v3

O aplicatie completa si usor de folosit si parametrizat.
Se ocupa de:
GESTIUNE COMERCIALA EN GROSS (tiparirea tuturor documentelor de evidenta
primara ale firmei)
GESTIUNE COMERCIALA EN DETAIL (tiparire produse pe bonurile fiscale)
GESTIUNEA PRODUCTIEI
EVIDENTA PLATI SI INCASARI (SOLDURI FURNIZORI/CLIENTI)
EVIDENTA JURNALE, REGISTRU DE CASA
STATISTICI
EVIDENTA CONTRACTE

O puteti gasi aici: w w w  [.] i n e t z o n e [.] r o

--
*** APLICATII INFORMATICE PENTRU GESTIUNE ***

#35
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View PostJonica76, on Dec 14 2007, 11:17, said:

Scuze, mi-a scapat. Nu am fost atent"a"...
Controlul nu se baga in salarii, decat cei la Dir. Muncii.
Cei de la Finante studiaza tot ce se poate, bifeaza fiecare pozitie din JC Si JV (adica jurnanul de vanzari si cel de cumparari) cu documentul aferent, si la Cluj nu accepta sa deduci TVA de pe bonuri decat pt combustibil, desi teoretic se poate de pe orice bon fiscal. Si mai ales la consstructii cer absolut tot ce poate fi considerat documents justificativ.
Ar fi primul control sau ai mai avut vreunul? Ca daca e primul, iti face control fiscal si iti ia actele de pe ultimii 5 ani - sau cati ani de activitate ai auvt daca sunt mai putin de 5.

Teoretic, nu e adevarat. Citeste Codul fiscal. Am lucrat la control si acum lucrez la metodologie. Nu se poate deduce de pe bonurile fiscale TVA-ul. In schimb este document justificativ pentru inregistrarea in contabilitate, ceea ce inseamna ca poti inregistra cheltuieli pe baza lui.
Detalii: Legea 571/2003 Codul fiscal (modificat bineninteles), art. 146 si Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal (HG 44/2004) punctul 46 de la TVA.
Acolo se specifica foarte clar: pentru deducerea TVA este necesara factura sau alte documente CARE SA CONTINA DATELE DIN FACTURA (art. 155 alin. 5). Bonul fiscal nu are asa ceva. cele pentru carburantii auto sunt specificate express in norme.

#36
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postbodi, on Jan 24 2008, 07:35, said:

Teoretic, nu e adevarat. Citeste Codul fiscal. Am lucrat la control si acum lucrez la metodologie. Nu se poate deduce de pe bonurile fiscale TVA-ul. In schimb este document justificativ pentru inregistrarea in contabilitate, ceea ce inseamna ca poti inregistra cheltuieli pe baza lui.
Detalii: Legea 571/2003 Codul fiscal (modificat bineninteles), art. 146 si Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal (HG 44/2004) punctul 46 de la TVA.
Acolo se specifica foarte clar: pentru deducerea TVA este necesara factura sau alte documente CARE SA CONTINA DATELE DIN FACTURA (art. 155 alin. 5). Bonul fiscal nu are asa ceva. cele pentru carburantii auto sunt specificate express in norme.
eu ma refeream la cele cu valoare sub 100 ron, respectiv ordinul 293/2006

Edited by Jonica76, 24 January 2008 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate