Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Facturare inainte de finele anului

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Stimati colegi de forum.
Sunt nou pe aria asta, mai vechi pe aria de constructii.
Tocmai am realizat o mare problema. Am o firma de constructii si o lucrare aproape de finalizare. Termenul de predare va fi probabil in jurul a 15 ianuarie.
Lucrarea deruleaza prin banca. Normal saptamana viitoare ar trebui sa incasez ultima transa de bani sa zicem in jur de 600 mil. Dar venind sarbatorile mai raman cateva zile in care imi este practic imposibil ca din acesti bani sa achizitionez materialle necesare constructiei.
Asa ca STATUL la finele anului va considera acesti bani drept profit si mi va impozita cu TVA.
Deci voi fi mai sarac cu 114 milioane. Dar din restul de 486 de mil cu care voi ramane la inceputul anului in ianuarie trebuie sa cumpar materialele respective iar furnizorul ma va taxa iar cu TVA. Asta inseamna ca voi ramane de 2 ori taxat de TVA cu bani mai putini si cu recuperare de TVA. Cu totii stim ce inseamna aceatsa recuperare care mai bine o lasi la STAT decat sa te manance s-o ceri inapoi.
Ce mi-a venit mie in cap. Sa merg cu lucrarea inainte pe banii mei si sa facturez la inceputul lui ianuarie. Asa ar fi ideal.
In afara de riscul de a nu primi banii de la beneficiar pentru lucrare ce alt risc financiar ar putea exista? Bine si sa nu dea banca faliment Doamne Fereste.
Ma refer la probleme de fisc, etc...

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
TVA la profit? Omule, vorbeste cu un contabil.

#3
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Da chiar, tu ai firma de c-tii si nu ai un contabil??? Ca este CLAR faptul ca habar n-ai de contabilitate, nu stii despre ce vorbesti.

#4
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
apropo, la lucrarile de constructii montaj nu se aplica tva - anul asta.
oare despre ce vorbesti tu?

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostAstra_rullz, on Dec 11 2007, 04:13, said:

Stimati colegi de forum.
Sunt nou pe aria asta, mai vechi pe aria de constructii.
Tocmai am realizat o mare problema. Am o firma de constructii si o lucrare aproape de finalizare. Termenul de predare va fi probabil in jurul a 15 ianuarie.
Lucrarea deruleaza prin banca. Normal saptamana viitoare ar trebui sa incasez ultima transa de bani sa zicem in jur de 600 mil. Dar venind sarbatorile mai raman cateva zile in care imi este practic imposibil ca din acesti bani sa achizitionez materialle necesare constructiei.
Asa ca STATUL la finele anului va considera acesti bani drept profit si mi va impozita cu TVA.
Deci voi fi mai sarac cu 114 milioane. Dar din restul de 486 de mil cu care voi ramane la inceputul anului in ianuarie trebuie sa cumpar materialele respective iar furnizorul ma va taxa iar cu TVA. Asta inseamna ca voi ramane de 2 ori taxat de TVA cu bani mai putini si cu recuperare de TVA. Cu totii stim ce inseamna aceatsa recuperare care mai bine o lasi la STAT decat sa te manance s-o ceri inapoi.
Ce mi-a venit mie in cap. Sa merg cu lucrarea inainte pe banii mei si sa facturez la inceputul lui ianuarie. Asa ar fi ideal.
In afara de riscul de a nu primi banii de la beneficiar pentru lucrare ce alt risc financiar ar putea exista? Bine si sa nu dea banca faliment Doamne Fereste.
Ma refer la probleme de fisc, etc...
te-oi fi pricepand tu la constructii....da' la economie nu stii nimic.
statul nu-ti ipoziteaza profitul cu TVA ci cu un impozit numit impozit pe profit de 16%.

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Daca firma ta este serioasa si prezinta incredere poti cumpara deja marfa si o platesti dupa ce primesti banii! Pina acuma plateai imediat fiecare sac de ciment cumparat ? Si mai umbla pe la contabil. Ori e aerian ori te abureste cu aceste  idei !

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Mda, nu m-am exprimat bine.
Deci eu incasez bani pentru servicii. Nu mai apuc sa cheltui din ei ca se termina anul. Pentru ca am emis factura pe ei la sfarsitul anului este prosibil sa platesc tva-ul pe toata suma incasata. apoi, luna viitoare, din aceesi bani trebuie sa cumpar materiale si voi plati iar tva pentru materialele respective. apoi nefacturand suma in ianuarie cu in decembrie imi va iesi tva platit la furnizor si nfacturat adica pe minus. si tre sa fac rabursare de tva. e asa greu? eu vorbesc aici matematic si logic, contabilul imi spune ce crede el, eu ma informez ca am dreptul nu?
tocmai ca nu pot cumpara toata marfa acum pentru ca nici clientul nu stie ce dracu o sa vrea cand o sa vada casa la rosu. finisajle le va alege dupa aceea. in fine, nu asta era problema.
daca are cineva o explicatie pertinenta va rog s-o expuneti, daca nu....d-aia am intrebat aici NU SA MA TRIMITTI VOI SA VORBESC CU ALTII!!!
am zis ca te impoziteaza de 3 ori pe aceeasi bani. tva, profit si dividente. taxele astea pentru factura asta tre sa le platesc pana in 15 ianuarie da? dar eu tre sa-i cheltui si nu  mai dau tva la stat ca oricum il dau pe materiale. Doamne ce greu este.

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Inca o data, du-te la contabil sau la cine vrei tu, ca iti deseneze pe hartie cum sta treaba. Noi nu avem cum sa iti explicam din cuvinte cum se face o prajitura daca tu nu stii ce este faina.


In principiu, tu spui ca daca iei banii anul asta, sa-i cheltui tot anul asta. Corect. Just do it!

Dar nu ca te impoziteaza de 3 ori, ca iti ia TVA la profit... si alte aiureli.

#9
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostTLGsoft, on Dec 12 2007, 09:58, said:

Inca o data, du-te la contabil sau la cine vrei tu, ca iti deseneze pe hartie cum sta treaba. Noi nu avem cum sa iti explicam din cuvinte cum se face o prajitura daca tu nu stii ce este faina.


In principiu, tu spui ca daca iei banii anul asta, sa-i cheltui tot anul asta. Corect. Just do it!

Dar nu ca te impoziteaza de 3 ori, ca iti ia TVA la profit... si alte aiureli.

Nu ai inteles ce a vrut sa zica. Si nici el nu s-a exprimat corect.

Cand primeste banii, el elibereaza factura. Factura contine pret+tva. Tva trebuie sa-l plateasca la stat.
La anul va cumpara materiale. Va plati pretul+TVA. Acel tva va trebui sa-l recupereze de la finante.
El spune ca nu ii convine sa recupereze tva de la finante, ca se face control financiar, si il gaseste cu ceva in neregula->amenzi, si alte neplaceri.

#10
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostAstra_rullz, on Dec 12 2007, 04:02, said:

Mda, nu m-am exprimat bine.
Deci eu incasez bani pentru servicii. Nu mai apuc sa cheltui din ei ca se termina anul. Pentru ca am emis factura pe ei la sfarsitul anului este prosibil sa platesc tva-ul pe toata suma incasata. apoi, luna viitoare, din aceesi bani trebuie sa cumpar materiale si voi plati iar tva pentru materialele respective. apoi nefacturand suma in ianuarie cu in decembrie imi va iesi tva platit la furnizor si nfacturat adica pe minus. si tre sa fac rabursare de tva. e asa greu? eu vorbesc aici matematic si logic, contabilul imi spune ce crede el, eu ma informez ca am dreptul nu?
tocmai ca nu pot cumpara toata marfa acum pentru ca nici clientul nu stie ce dracu o sa vrea cand o sa vada casa la rosu. finisajle le va alege dupa aceea. in fine, nu asta era problema.
daca are cineva o explicatie pertinenta va rog s-o expuneti, daca nu....d-aia am intrebat aici NU SA MA TRIMITTI VOI SA VORBESC CU ALTII!!!
am zis ca te impoziteaza de 3 ori pe aceeasi bani. tva, profit si dividente. taxele astea pentru factura asta tre sa le platesc pana in 15 ianuarie da? dar eu tre sa-i cheltui si nu  mai dau tva la stat ca oricum il dau pe materiale. Doamne ce greu este.
Daca tu facturezi la firme care au cod de TVA valid nu emiti factura cu TVA.
Si nu neaparat trebuie sa-ti chemi finantele in control. Poti compensa cu ce sume vei avea tu de platit la stat ca TVA pe viitor.
Ai priceput?
Si taxele trebuie platite pana in 25, nu pana in 15.

#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostJonica76, on Dec 12 2007, 13:01, said:

Daca tu facturezi la firme care au cod de TVA valid nu emiti factura cu TVA.
...

Dar daca beneficiarii serviciilor sunt persoane fizice ?

#12
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postspe, on Dec 12 2007, 11:05, said:

Dar daca beneficiarii serviciilor sunt persoane fizice ?
Atunci emiti facturi cu TVA, la fel si pentru bugetari sau firmele care nu au cod valid de TVA (neplatitori)

#13
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View PostJonica76, on Dec 12 2007, 13:01, said:

Daca tu facturezi la firme care au cod de TVA valid nu emiti factura cu TVA.
Cum vine asta, ca nu inteleg... e prima oara cand aud de asa ceva??? Daca firma care vinde e inregistrata ca platitoare de TVA, cum poate sa factureze fara TVA?

Edited by JJOne, 12 December 2007 - 20:15.


#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007

View PostBold, on Dec 12 2007, 10:43, said:

Nu ai inteles ce a vrut sa zica. Si nici el nu s-a exprimat corect.

Cand primeste banii, el elibereaza factura. Factura contine pret+tva. Tva trebuie sa-l plateasca la stat.
La anul va cumpara materiale. Va plati pretul+TVA. Acel tva va trebui sa-l recupereze de la finante.
El spune ca nu ii convine sa recupereze tva de la finante, ca se face control financiar, si il gaseste cu ceva in neregula->amenzi, si alte neplaceri.
:thumbup: in sfarsit un om care a inteles.
beneficiarii sunt persoane fizice, facturez cu tva.

incearca sa-mi explici caci daca tin o firma de ctii sa nu crezi ca-s atat de batut in cap sa inteleg 10 cifre si 3 calcule.
ca nu m-a interesat pana acum e alta treaba ca nu eu ma ocup de finante si conturi & shit.
insa e prima data cand ma confrunt cu aceasta problema.
pentru ca daca iau decizia sa-mi fie virati acum banii probabil ca banca la cat de romaneste se misca banii vor urni in contul meu abia saptamana viitoare cand voi avea cateva zile la dispozitie sa iau materiale de vreo 500 de mil. e imposibil si chiar nerecomandat sa fac asa ceva.
repet banii vor ramane in cont iar la bilantul final vor iesi ca bai in firma necheltuiti ca sa ma exprim asa, sa nu zic profit.
vine statu frumusel si-mi ia tva-ul din factura mea mare si ma lasa in poponetul gol. apoi platesc iar din banii mei tva-ul la materiale ca io n-o sa-i mai am logic ca i-am dat la stat ca fraierul si poi astept frumusel pe canapea sa-mi recuperez banii de la stat, transa cu transa si cu controale etc....
apoi daca multe lucrari sunt la negru sa zicem nu mai am ce sa compensez ca nu pot cumpara materiale mai mult decat factrez, logic nu? ca intru la banuieli cabas face ori munca voluntara ori la negru,
problema era daca exista riscuri....daca bate la ochi la control, alte chestii d-astea. repet daca am pus o intrebare politicos si civilizat este sa raspunzi la ea sau sa ocolesti topicul. raspunsuri de genul du-te la un contabil....multam mult.
daca pui o intrebare pe forumul de constructii ori raspund civilizat ori imi vad de treaba mea , nu-l trimit pe om la incerc sau la alti constructori.
am 2 contabili, dar cum am incredere in oameni nici negru sub unghie nu strica si o alta opinie.
oricum ideea cu facturarea in ianuarie a fost a mea caci pe dragii de contabili nu-i intereseaza aspectul asta. sunt angajati de altfel ca si toti bolovanii mei care lucreaza pe santier si-si vad de treaba lor atat cat simt ei ca trebuie.

#15
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostJJOne, on Dec 12 2007, 18:13, said:

Cum vine asta, ca nu inteleg... e prima oara cand aud de asa ceva??? Daca firma care vinde e inregistrata ca platitoare de TVA, cum poate sa factureze fara TVA?
aplici asa numita taxare inversa

#16
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostAstra_rullz, on Dec 12 2007, 18:27, said:

:thumbup: in sfarsit un om care a inteles.
beneficiarii sunt persoane fizice, facturez cu tva.

problema era daca exista riscuri....daca bate la ochi la control, alte chestii d-astea. repet daca am pus o intrebare politicos si civilizat este sa raspunzi la ea sau sa ocolesti topicul. raspunsuri de genul du-te la un contabil....multam mult.
daca pui o intrebare pe forumul de constructii ori raspund civilizat ori imi vad de treaba mea , nu-l trimit pe om la incerc sau la alti constructori.
am 2 contabili, dar cum am incredere in oameni nici negru sub unghie nu strica si o alta opinie.
oricum ideea cu facturarea in ianuarie a fost a mea caci pe dragii de contabili nu-i intereseaza aspectul asta. sunt angajati de altfel ca si toti bolovanii mei care lucreaza pe santier si-si vad de treaba lor atat cat simt ei ca trebuie.
poate bolovanii tai de contabili vor sa respecte un amarat de principiu de-al contabilitatii la care ii spune "independenta exercitiului". Ca in fond, daca vine controlul, in primul rand se leaga de ei si daca nu il respecta ai toate sansele ca la un eventual control cei de la finante sa-i oblige sa mute factura la exercitiul financiar la care se refera, sa faca recalcularea impozitului pe profit si alte chestii care rezulta din asta.
Si la cat de romaneste se misca bancile, daca ti se face plata - dimineata din cont deschis la aceeasi banca unde ai tu contul, banii intra in aceeasi zi, daca nu intra in maxim 2 zile, indiferent din ce cont si inspre ce cont se face plata.

#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Multam de raspuns.
Se pare ca trebuie sa-mi iau niste contabili capabili. Ma enerveaza ca trebuie sa le spun eu lor tot ce aud sau ce prind din zbor.
Un contabil trebuie sa gandeasca si el niste inginerii financiare sa aduca firmei profit si taxare cat mai mica ma gandesc eu.
Asa sa faca niste niruri si bonuri de consum, sa-mi calculeze taxele, salariile, si impozitele.....daca iau si invat softul si gandirea in 2 luni ii bat la ....de nu se vad.  logic ce zic? Normal ar fi ca un contabil sa te traga de maneca si sa-ti spuna eventuale probleme, sa-ti gaseasca solutii, in fine poate sunt eu prea pretentios.
Din experienta voastra ar putea un eventual control sa ma ia ca de ce am facturat la inceputul anului? Mi se pare absurd sa-mi impoziteze niste bani pe care nici nu apuc sa-i pun in manopera si apoi sa ma descurc cu ce mi-a mai ramas, platind iar TVA pe produsele cumparate.

#18
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Ma este o varianta.
Facturezi anul asta si incasezi banii.
In ianuarie, cumperi materialele (factura cu TVA inclus).
Nu stiu cum platesti TVA-ul lunar sau trimestrial DAR, termenul de plata este 25 a lunii urmatoare.
Daca tu cumperi materialele pana atunci, depui inca o declaratie de TVA di care sa reiasa ca ai de plata DOAR diferenta de TVA (TVA incasat - TVA platit furnizorilor).
Cele de mai sus sunt 100% in regula daca platesti TVA lunar, dar, cred ca merge si daca esti cu plata trimestriala.
Nu sunt contabil dar cred ca (mai) exista forma de declaratie rectificativa.

In cel mai rau caz, achiti numai diferenta de TVA in ianuarie, cu riscul de a plati penalitati de intarziere pe restul sumei pana la depunerea urmatoarei declaratii de TVA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate