Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14842 răspunsuri în acest subiect

#14797
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.241
  • Înscris: 22.02.2017
Asta mai trebuia, un jeg de canal cu muzica populara, acum si pe DVBT2!

#14798
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.212
  • Înscris: 07.08.2003
Marioara Murărescu TV

#14799
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 29.04.2006
Ăia în Franța dau deja drumul la UHD 4K de la anul, iar la noi doar SD-uri în DVB-T. Înapoiații europei, ultimii care au trecut de la alb-negru la color...

#14800
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.928
  • Înscris: 22.04.2012

 Zygoth, on 30 noiembrie 2023 - 19:03, said:

iar la noi doar SD-uri în DVB-T. Înapoiații europei, ultimii care au trecut de la alb-negru la color...
Sa nu-i suparam ca baga motive de criza si le scot si pe-astea !  Posted Image

#14801
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.641
  • Înscris: 30.07.2003

 Zygoth, on 30 noiembrie 2023 - 19:03, said:

Înapoiații europei
Pai nu degeaba altii aveau automobil si Grigorescu picta ce era pe aici „Car cu boi”. Decalajul nu se recupereaza.

Editat de neagu_laurentiu, 01 decembrie 2023 - 10:12.


#14802
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.241
  • Înscris: 22.02.2017

 qazwsxqazwsx, on 01 decembrie 2023 - 09:53, said:

Sa nu-i suparam ca baga motive de criza si le scot si pe-astea !  Posted Image

Din partea mea pot inchide DVB-T2-ul, e inutil. Nu stiu daca se uita cineva la ele in conditiile in care DIGI popular e vreo 12,5 lei...

#14803
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.641
  • Înscris: 30.07.2003
Nu inchide nimeni, SNR ia de la TVR 14 mil euro anual.

#14804
dan_danl

dan_danl

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 30.03.2007
Am citit si rascitit majoritatea postarilor si inca am nedumeriri; rog un initiat, in acest domeniu, sa explice tot acest mecanism a televiziunii terestre si echipamentele necesare; deasemenea doresc si o detaliere a diferitelor acronime (DVT-T1,2,3) etc;
-ce inseamna antena directionala? se refera la faptul ca am nevoie de o antena care sa vada sau sa fie indreptata spre releu releu?
-in ce caz am nevoie de un echipament/receptor intre antena si televizor?
-caz concret este vorba despre releul din Oradea;
-de cate programe as beneficia pe acest sistem?

#14805
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.641
  • Înscris: 30.07.2003
- La noi in tara merge doar DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial)
- Antena directionala receptioneaza semnale dintr-o directie anume, in functie de cum e orientata, tu o vei pozitiona catre releul dorit
- Daca televizorul tau nu are un tuner ce stie DVB-T2 atunci va trebui un astfel de echipament intre antena si TV
- In RO ai doar programele TVR

#14806
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.724
  • Înscris: 21.03.2014
Ce antenă îmi recomandați prin zona Gottlob din Timiș? Mă interesează să recepționez sârbii și ungurii.

#14807
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 30.12.2012

 dan_danl, on 18 decembrie 2023 - 01:33, said:

Am citit si rascitit majoritatea postarilor si inca am nedumeriri; rog un initiat, in acest domeniu, sa explice tot acest mecanism a televiziunii terestre si echipamentele necesare; deasemenea doresc si o detaliere a diferitelor acronime (DVT-T1,2,3) etc;
Sunt doua standarde DVB-T (T vine de la Terestru). DVB-T1 a aparut acum vreo 20 de ani iar DVB-T2 are si el deja ceva ani. Difera modul cum se face modulatia semnalului iar DVB-T2 este capabil sa trasmita un numar mai mare de programe pe acelasi latime de spectru.

 dan_danl, on 18 decembrie 2023 - 01:33, said:

-ce inseamna antena directionala? se refera la faptul ca am nevoie de o antena care sa vada sau sa fie indreptata spre releu releu?
da

 dan_danl, on 18 decembrie 2023 - 01:33, said:

-in ce caz am nevoie de un echipament/receptor intre antena si televizor?
Daca ai televizor care stie din fabrica DVB-T2 atunci nu ai nevoie de nimic altceva intre antena si TV. Daca nu stie DVB-T2 atunci ai nevoie se un receptor separat.

 dan_danl, on 18 decembrie 2023 - 01:33, said:

-de cate programe as beneficia pe acest sistem?
Cele 11 programe TVR. Fiind Oradea poate se prinde ceva si din Ungaria dar nu sunt din zona si nu pot zice sigur.

 EricJohn, on 18 decembrie 2023 - 05:45, said:

Ce antenă îmi recomandați prin zona Gottlob din Timiș? Mă interesează să recepționez sârbii și ungurii.
Scrie pe topicul de Serbia si cred ca iti raspunde mile. El este din Timisoara si are experienta cu receptia programelor din Serbia.

Editat de numerci, 18 decembrie 2023 - 11:01.


#14808
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 571
  • Înscris: 28.11.2009

 EricJohn, on 18 decembrie 2023 - 05:45, said:

Ce antenă îmi recomandați prin zona Gottlob din Timiș? Mă interesează să recepționez sârbii și ungurii.

Szeged pt Tv HU.

#14809
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 835
  • Înscris: 05.07.2015

 EricJohn, on 18 decembrie 2023 - 05:45, said:

Ce antenă îmi recomandați prin zona Gottlob din Timiș? Mă interesează să recepționez sârbii și ungurii.



Daca vorbim de Gottlob, nu ai nici o problema in a receptiona sarbii prin Kikinda dar si ungurii cel mai probabil prin Szeged dar este un releu si mai puternic ceva mai la nord de Szeged.

Eu fiind din Timisoara (distanta mai mare fata de emitatoare, folosesc antena cu amplificator pentru a avea o receptie stabila. Iti recomand acelasi sistem pentru a fi sigur de receptie permanenta pentru unguri mai ales.

Folosesc antena tridigit de la Dipolnet, un reciever PNI de la Dedeman (circa 80 - 90 lei) asta in cazul in care televizorul tau nu are inglobat tunerul DVB-T2.  

Iata antena mea...

https://www.dipolnet...astig_A2670.htm

Pentru orice alte nelamuriri iti stau la dispozitie...

De la sarbi prin Kikinda vei receptiona 8 (mux1) plus 6 programe (mux2) din care cele doua ale televiziunii Voivodina sunt dublura (2SD si 2HD) deocamdata.
Insa s-ar putea ca din Gottlob sa receptionezi foarte bine si emitatorul din Novi Sad care pe mux2 are vreo 10 programe.

La unguri nu cunosc foarte bine situatia, ei avand la liber circa 10 programe. Ii receptionez in general pe propagare buna...


La programele sarbesti si unguresti se adauga si cele 11 programe ale TVR...

Editat de miile, 30 decembrie 2023 - 10:57.


#14810
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.240
  • Înscris: 24.05.2014
La mulți ani,tuturor!La ora actuala recepția terestră din zona Galați (TVR_uri)+ cea din Republica Moldova (zona Cahul) este 0.

#14811
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.240
  • Înscris: 24.05.2014
Nici la aceasta ora digitalul terestru nu este funcțional!

#14812
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 16.12.2003
Posibil sa fie din cauza bruierii semnalului de la satelitii GPS (actiune ruseasca cel mai probabil).
Emitatoarele lucreaza in retea SFN si au nevoie de semnalul GPS pentru sincronizare.

#14813
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.928
  • Înscris: 22.04.2012

 mediasettv, on 02 ianuarie 2024 - 12:39, said:

Nici la aceasta ora digitalul terestru nu este funcțional!
Cel mai probabil ai o defectiune la sistemul de receptie ,prea bate la ochi sa fie defecte emitatoare din doua tari Posted Image

#14814
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.928
  • Înscris: 22.04.2012

 mediasettv, on 02 ianuarie 2024 - 12:39, said:

Nici la aceasta ora digitalul terestru nu este funcțional!
Ai rezolvat pina la urma?
P.S. Receptia de la Reni-Ucraina cum e ,au montat emitatorul pe canalul 8 ? Mai receptionezi canalul 34 ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate