Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#12673
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Si un filmulet (cam lung) pe tema ... filmat azi noapte


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JXsuY8V4840?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by miile, 22 July 2018 - 20:05.


#12674
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
miile@ poate aveti noroc si intra Digi 24 Timisoara pe mux privat.Cine stie poate poate...

Edited by valitv, 22 July 2018 - 20:44.


#12675
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Digi 24 Timisoara nu poate intra pana vorbesc cu Digi.

#12676
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Europa Nova este doar in analogic pe RDS. Cauza nu o stiu, insa nu cred ca Digi 24 Timisoara are vreun interes sa intre in digital terestru

#12677
ArthurSRB

ArthurSRB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.07.2017
Tonight

Mile,If the signal is still the same, I am almost sure that it is Europa Nova broadcast from another location, not Urseni !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9JCyfXCF7Ow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ArthurSRB, 22 July 2018 - 21:54.


#12678
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Maybe. I realy don't know what antenna location they have...

#12679
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Intr-adevar mux-ul din Timisoara este local.

Intr-un comunicat de presa din 20/02/2017, ANCOM said:

… iar NOVA MEDIA S.R.L. cu sediul social în Timișoara a câștigat un multiplex local pentru Timișoara, suma ce urmează a fi achitată fiind, de asemenea, 8.000 euro.
Sursa: <http://www.ancom.org...a-terestra_5704>

La aceasi licitatie s-a mai adjudecat si un mux, tot local, in Iasi de catre M PLUS INVESTMENTS S.R.L.

#12680
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
I asked on facebook where is the transmitter but I did not get any answer.

When transmitting in analogue (only in 3 directions), they had the antenna on a Continental Hotel, but now that antenna has disappeared.

Attached File  enantena.jpg   282.39K   23 downloads

Maybe transmitt from Urseni or from Piata Aurel Vlaicu, but if you receive from Belgrade I think is from Urseni.

#12681
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Daca mai vorbim mult pe aici de distanta la care se receptioneaza Europa Nova Timisoara, tare mi-e teama ca cineva le va taia din macaroana...Dupa mintea multora "local" insemnand o arie extrem de restransa ori emisia in eter nu se manifesta ca cea de pe cablu, punct ochit, punct lovit, ci este mult mai complexa depinzand de o gramada de factori...Si atunci este absolut necesar un grad de toleranta mult mai mare...

Sunt curios daca cineva receptioneaza cu antena de camera acest post si in ce locatie?...

Dupa mine "local" inseamna sa te ocupi de probleme locale si "regional" inseamna sa te ocupi de probleme regionale si mai putin aria stricta de acoperire...

#12682
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Acum nici nu poti sustine ca un post local poate transmite in eter pe o regiune istorica, n-are haz. Sigur ca nu poti limita semnalul la granita localitatii si nu cred ca puterea de emisie e atat de mica, se accepta o abatere.

#12683
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmishu77, on 20 iulie 2018 - 12:21, said:

@mille stii de unde emit? Ca de pe continental pare ca a disparut antena lor ...

@OzTm din oras ai facut receptia? Antena unde o ai orientata?
Abia acum am citit, scuze. Antena o am orientata spre Varset, dar in acele 2-3 zile nici eu nu am mai prins. In weekend am incercat din nou si am vazut ca si-a revenit, are si sunet, are si denumire, si receptie un pic si mai buna (cred ca S=99%, fata de 92% la primele teste).

Cat despre aria de acoperire, asta depinde mult si de antena & conditiile de propagare. Cum ziceam si mai sus, in ocazii foarte rare am prins semnal din Ungaria, nu numai din Szentes, ci si din Budapesta si inca ceva mai aproape de Balaton. Deci mult peste ceea ce se regaseste in harta cu aria de acoperire a respectivelor emitatoare. Ar fi aberant sa le ceara autoritatile maghiare reducerea puterii de emisie doar pentru ca cineva din Timisoara a prins de cateva ori semnal de la 300 km :)

La propagarea pe distanta mai mare contribuie (cred) si faptul ca TEN emite acum cu 64QAM. Vedem daca vor fi lasati in continuare sa emita asa (ar fi un lucru bun si pentru receptia la distanta, dar si pentru posesorii de televizoare care nu au tuner DVB-T2). Personal nu vad vreun impediment in a folosi DVB-T in loc de DVB-T2. In multe alte tari (si prin satelit, de altfel), au existat si inca exista programe emise in standarde diferite pe frecvente diferite. Un MUX este DVB-T (respectiv DVB-S), alt MUX este DVB-T2 (respectiv DVB-2). Cand cererea va fi atat de mare pe acel MUX incat nu mai e loc de alte programe, se poate trece la DVB-T2, si gata.

#12684
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Tin minte ca licentele au prevazut printre conditiile tehnice si norma DVB-T2 nu DVB-T‘simplu’ si compresia MPEG4 nu MPEG2. Daca nu emit asa atunci o incalca. Poate pe moment au vreo autorizare temporara, doar pentru teste.

Cat despre putere, pentru MUX-urile locale stiam ca este specificat PAR in caietul de sarcini (de catre ANCOM, inclusiv dupa o coordonare cu vecinii). Atata timp cat o respecta, nu au treaba cu cat de departe se ‘duce’ semnalul.

#12685
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View PostOzTm, on 23 iulie 2018 - 12:16, said:

Abia acum am citit, scuze. Antena o am orientata spre Varset, dar in acele 2-3 zile nici eu nu am mai prins. In weekend am incercat din nou si am vazut ca si-a revenit, are si sunet, are si denumire, si receptie un pic si mai buna (cred ca S=99%, fata de 92% la primele teste).

Cat despre aria de acoperire, asta depinde mult si de antena & conditiile de propagare. Cum ziceam si mai sus, in ocazii foarte rare am prins semnal din Ungaria, nu numai din Szentes, ci si din Budapesta si inca ceva mai aproape de Balaton. Deci mult peste ceea ce se regaseste in harta cu aria de acoperire a respectivelor emitatoare. Ar fi aberant sa le ceara autoritatile maghiare reducerea puterii de emisie doar pentru ca cineva din Timisoara a prins de cateva ori semnal de la 300 km Posted Image

La propagarea pe distanta mai mare contribuie (cred) si faptul ca TEN emite acum cu 64QAM. Vedem daca vor fi lasati in continuare sa emita asa (ar fi un lucru bun si pentru receptia la distanta, dar si pentru posesorii de televizoare care nu au tuner DVB-T2). Personal nu vad vreun impediment in a folosi DVB-T in loc de DVB-T2. In multe alte tari (si prin satelit, de altfel), au existat si inca exista programe emise in standarde diferite pe frecvente diferite. Un MUX este DVB-T (respectiv DVB-S), alt MUX este DVB-T2 (respectiv DVB-2). Cand cererea va fi atat de mare pe acel MUX incat nu mai e loc de alte programe, se poate trece la DVB-T2, si gata.



Foarte corecte observatiile de deasupra!....




View Postsags, on 23 iulie 2018 - 13:01, said:

Tin minte ca licentele au prevazut printre conditiile tehnice si norma DVB-T2 nu DVB-T‘simplu’ si compresia MPEG4 nu MPEG2. Daca nu emit asa atunci o incalca. Poate pe moment au vreo autorizare temporara, doar pentru teste.

Cat despre putere, pentru MUX-urile locale stiam ca este specificat PAR in caietul de sarcini (de catre ANCOM, inclusiv dupa o coordonare cu vecinii). Atata timp cat o respecta, nu au treaba cu cat de departe se ‘duce’ semnalul.


Daca asa stau lucrurile legat de legislatie si probabil ca asa stau, atunci iarasi avem un oarecare abuz al legii...Din moment ce aparatura de receptie pentru DVB T2 permite si receptia DVB T simplu, de ce vine legiuitorul si te obliga la DVB T2 cand in multe situatii (ca si aceasta) nici nu este nevoie de DVB T2 din lipsa de programe in acest mux...Si uite asa esti fortat (daca lucrurile stau precum le-a expus sags) sa achizitionezi inutil aparatura DVB T2 care banuiesc ca este mai scumpa...Ma gandesc ca emitatoarele DVB T simplu se pot achizitiona si la SH la preturi permisive...


Am impresia ca legiuitorul (si atentie, cand zic legiuitor nu ma refer strict la parlament precum au inteles intr-o postare anterioara unii colegi, ci la acea autoritate care a creeat cadrul legislativ dupa care functioneaza televiziunile in Romania si mai ales partea de televiziuni digitale terestre, deci acest "legiuitor" poate fi CNA, ANCOM, etc.,...nici nu ma intereseaza in mod expres acum cine e) a creeat un cadru legal atat de stufos si complicat, cu n mux-uri nationale, cu n+ mux-uri regionale si n++ mux-uri locale pentru ca credeau ei ca va fi o adevarata bataie pentru un loc in vreun mux...Cand colo un mare ffsss din toate astea...Sau chiar s-a dorit (cu intentie) acest lucru, respectiv un mare ffsss...Da, marturisesc ca sunt intr-o oarecare dilema, nu stiu care varianta este cea adevarata...Oricum, rezultatul este acelasi la nivel national chiar....

Si atunci in aceasta conjunctura sa vi si sa mai bagi bete suplimentare in roate/roti, sa limitezi nepermis aria de acoperire, sa obligi la aparatura performanta, sa pui taxe peste incasari, toate astea mi se par extrem de deplasate!...


PS In acest moment Europa Nova Timisoara n-are semnal!...O fi vorba despre minunea de 3 zile sau chestiune de teste?...

#12686
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postmiile, on 23 iulie 2018 - 16:25, said:

a creeat un cadru legal atat de stufos si complicat, cu n mux-uri nationale, cu n+ mux-uri regionale si n++ mux-uri locale pentru ca credeau ei ca va fi o adevarata bataie pentru un loc in vreun mux...Cand colo un mare ffsss din toate astea...Sau chiar s-a dorit (cu intentie) acest lucru, respectiv un mare ffsss...Da, marturisesc ca sunt intr-o oarecare dilema, nu stiu care varianta este cea adevarata...Oricum, rezultatul este acelasi la nivel national chiar....

Dintre toate nemultumirile tale singura care cred ca ar putea fi suspecta este decizia de a trece la T2. Ea a obligat SNR sa creeze un proiect complet nou in loc de a utiliza vechiile emitatoare cumparate scump pentru ca erau DVB-T ready.

In privinta impartirii in 3 categorii de mux-uri este o practica curenta si oglindeste tipurile de licente acordate de CNA. Peste tot acest tip de organizare, inclusiv prin preturile frecventelor locale, incurajeaza / protejeaza statiile mici, locale care nu pot fi la fel de eficiente precum cele nationale. Tot protejat este si SNR - cum ar fi daca ar primi TVR oferta de la un local/regional sa-i emita programele ? Dpdv cost per nr consumatori, datorita densitatii populatiei, ar fi mai avantajos pentru TVR iar SNR ar trebui sa acopere numai rulalul - imposibil economic.

#12687
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostSTARTREK1, on 09 decembrie 2007 - 12:11, said:

Nu dispera Posted Image ,in cativa ani TVR-ul va emite digital terestru(nu stiu exact cand) dar sant obligati de normele UE;probabil vor emite si alte posturi cu acoperire nationala. Posted Image Posted Image

citesc asta, dupa 10 ani si mai bine, si ma tavalesc de ris
sau mai bine sa pling?

Edited by Taxon, 23 July 2018 - 21:28.


#12688
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
de emis, emite doar Tvr-ul;
posturile comerciale nu sunt interesate findca ar insemna o cheltuiala in plus pt. ele

Edited by RMC Info, 24 July 2018 - 13:58.


#12689
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Un echipament pentru emisie Digitala terestra DVB-T/T2 FullHD am vazut ca e in China cel mai ieftin vreo 30.000 de euro profesional...la 500W acum depinde cat mai este licenta si costurile cu mentenanta.

Edited by -koss-, 23 July 2018 - 21:43.


#12690
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Corect mesajul lui Taxon!...

@anicoara
Dupa tine totul este perfect (cadrul legal, taxele) numai ca esentialul lipseste cu desavarsire...

Atat de protejati sunt "localnicii" incat ii poti numara pe o mana ciunga la nivel national...

Sunt curios ce explicatii ai pentru starea de fapt din tot dvb t2-ul romanesc care este cvasi inexistent dar atat de bun in teorie, cu facilitati ca la nimeni altìi...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate