Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

România - Televiziunea terestrã

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#12655
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007

 miile, on 20 iulie 2018 - 13:03, said:

Mi-a fost umpic greu sa abordez chestiuni tehnice cu doamna dar ma gandesc ca daca emit cu o putere satisfacatoare, sa-i "vad" si cu antena orientata spre Varsat, deci TEN ar veni din stanga antenei in locatia mea...

Eu receptia o fac in sud-ul orasului locul este degajat, inaltimea antenei probabil 10-12 metri. Antena este orientata catre Varsac. Pe langa Varsac mai intra:

ch 21 - Urseni
ch 44 - Semenic
mux 1 - kikinda pe spatele antenei (nu e constant)

In functie de propagare mai intra mux-uri de la sarbi sau chiar de pa unguri pe spatele antenei

Antena este luata de la dipol arata asa https://www.dipolnet...vb-t2_A1911.htm (nu mai stiu exact ce model e) fara amplificare.

In functie de unde si cu ce putere vor emite poate intra si la mine ceva Posted Image

Cand au fost testele de la Urseni pe mux 2 si 4 cele cu 75colorbar antena a simtit semnal, dar nu le receptiona decat daca mutam antena catre Urseni. Oricum acele teste au fost cu putere foarte mica dupa cate am inteles. Vom vedea ce va mai fi.

 miile, on 20 iulie 2018 - 13:20, said:

Pai acolo in Piata Aurel Vlaicu 6 au studioul/studiourile...aproape de marele magazin de piese auto...imi scapa numele acum...
Ciclop

Edited by mishu77, 20 July 2018 - 13:22.


#12656
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Merge "brici" Europa Nova Timisoara in DVB T2 pe canalul 27 ...in mux-ul privat...

Cu antena intoarsa spre oras din Freidorf am P100 si Q100 iar daca intorc antena spre Varsat am P99 si Q100...Iar daca o intorc spre Kikinda (deci cu spatele catre oras) atunci am P95 si Q100...

Cu alte cuvinte este foarte bine cu partea de emisie...


LE Vad ca modulatia este 64QAM 2/3 fata de 256QAM la TVR-uri...Personal nu stiu ce inseamna asta dar am vazut discutii pe forum pe acest subiect...

Edited by miile, 21 July 2018 - 13:33.


#12657
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
Norocoșilor, aveți privat...

#12658
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Iata si parametri tehnici...receptie din spatele antenei...


Attached File  Ten Timisoara 01.jpg   545.42K   61 downloads



Si imaginea intreaga in partea de jos...

Attached File  DSC09049.JPG   1.15MB   54 downloads

Edited by miile, 21 July 2018 - 16:00.


#12659
ArthurSRB

ArthurSRB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.07.2017
https://i.imgur.com/FD7neos.jpg

General
ID : 1 (0x1)
Complete name   : G:\ALIDVRS2\[TS]2018-07-21.22.25.13-EuropaNova-71\000.ts
Format : MPEG-TS
File size   : 63.0 MiB
Duration    : 1mn 39s
Start time : UTC 2018-07-21 20:25:28
End time    : UTC 2018-07-21 20:26:43
Overall bit rate mode   : Variable
Overall bit rate    : 5 272 Kbps
Network name    : EN
Original network name   : Astra Satellite Network 19,2'E

Video
ID : 301 (0x12D)
Menu ID : 3 (0x3)
Format : MPEG Video
Format version : Version 2
Format profile : Main@Main
Format settings, BVOP   : Yes
Format settings, Matrix : Custom
Format settings, GOP    : Variable
Codec ID    : 2
Duration    : 1mn 39s
Bit rate mode   : Variable
Bit rate    : 4 882 Kbps
Maximum bit rate    : 15.0 Mbps
Width   : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio    : 4:3
Frame rate : 25.000 fps
Standard    : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth   : 8 bits
Scan type   : Interlaced
Scan order : Top Field First
Compression mode    : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.471
Time code of first frame    : 13:12:13:09
Time code source    : Group of pictures header
Stream size : 58.1 MiB (92%)

Audio
ID : 302 (0x12E)
Menu ID : 3 (0x3)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Codec ID    : 4
Duration    : 1mn 39s
Bit rate mode   : Constant
Bit rate    : 128 Kbps
Channel count   : 1 channel
Sampling rate   : 48.0 KHz
Compression mode    : Lossy
Delay relative to video : -322ms
Stream size : 1.52 MiB (2%)
Language    : Romanian

Menu
ID : 300 (0x12C)
Menu ID : 3 (0x3)
Duration    : 1mn 39s
List    : 301 (0x12D) (MPEG Video) / 302 (0x12E) (MPEG Audio, Romanian)
Language    :  / Romanian
Service name    : EuropaNova
Service provider    : EuropaNova
Service type    : digital television
Maximum bit rate    : 5396800
UTC 2018-07-21 00:00:00 : en:Current / en:Not Applicable /  /  / 24:00:00 / Running
UTC 2018-07-22 00:00:00 : en:Next / en:Not Applicable /  /  / 24:00:00 / Not running

Edited by ArthurSRB, 22 July 2018 - 01:47.


#12660
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Mai emite? Eu nu prind nimic la ora asta ....

L.E. Se pare ca emit, dar placa cu care incerc eu nu simte nimic. Ori antena nu simte semnal deloc, ori placa nu intelege ce se transmite....

Edited by mishu77, 22 July 2018 - 08:20.


#12661
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Daca am scanat DVB-T nu DVB-T2 a intrat si pe placa. Deci emisia se pare ca DVB-T nu DVB-T2, iar codecul este video este mpeg2 nu mpeg4/h264

Bine pentru un post este arhisuficient, totusi nu ar trebui sa emita DVB-T2?

#12662
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la ce distanta, estimativ spre NORD, ar trebui sa fie receptionat acest post, in conditii optime?
Multumesc!

#12663
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Sincer nu stiu ce putere au. Poate ne spune @ArthurSRB de unde a facut receptia.

@ArthurSRB where did you get the reception of EuropaNova?

Am incercat receptia cu un tv Samsung care nu stie T2 si am receptionat programul. Deci emisia e clar DVB-T un lucru bun pentru ca practic toate televizoarele care au un tuner digital receptioneaza acest standard. Probabil pentru 5-6 canale nu e nici o problema, sa le vedem doar intrate pe mux.

Edited by mishu77, 22 July 2018 - 09:06.


#12664
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Attached File  en.jpg   255.52K   56 downloads

#12665
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

 mishu77, on 22 iulie 2018 - 09:03, said:

Probabil pentru 5-6 canale nu e nici o problema, sa le vedem doar intrate pe mux.



Problema e ca nu prea le avem...Doar daca vin cele doua din Resita, cel din Lugoj si eventual postul din Sannicolaul Mare care are momentan program doua ore pe saptamana si ocupa o frecventa inutil pe RCS de ani de zile...


Dar sa speram ca daca gheata a fost sparta, vor apare si alti doritori....


Iata a aparut un anunt sec pe burtiera postului precum ca emit digital terestru insa fara a preciza si numarul canalului sau alte informatii legate de acest lucru...


Oricum, parafrazandu-l pe Neil Armstrong dar in sens invers, este un pas mic pentru omenire dar un pas mare pentru TEN Timisoara...Le doresc succes!...



Attached File  DSC09052.JPG   1.09MB   30 downloads

#12666
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 miile, on 22 iulie 2018 - 11:18, said:

Doar daca vin cele doua din Resita, cel din Lugoj si eventual postul din Sannicolaul Mare
E o problema birocratica aici. Un MUX regional nu poate include programe locale, au nevoie de posturi cu licenta regionala ori asta inseamna din perspectiva televiziunii o schimbare de program care sa deserveasca o arie mai mare decat acum si implicit alte costuri de personal, deplasare etc.

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2018 - 11:25.


#12667
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
^^ Am impresia ca acesta este un mux local nu regional, eventual programe din Timisoara (care nu sunt) sa intre. Poate in toamna daca se reorganizeaza mux-ul national TVR (trect canalele nationale in HD) si nu mai e loc de regionalele TVR pe el, TVR Timisoara sa intre aici desi cred ca e cam imposibil un asemenea scenariu.

@mille Programul din Sanicolu Mare dupa cate stiu eu este in proprietatea RDS deci nu e nici o problema ca ocupa o frecventa la ei Posted Image Oricum nu prea are ce cauta in Timisoara dar asta e ... Ca si canale parca mai era TeleU dar si astia parca au ceva program de cateva ore pe saptamana si e adreseaza studentilor in pricipal.

Edited by mishu77, 22 July 2018 - 11:31.


#12668
ArthurSRB

ArthurSRB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.07.2017

 mishu77, on 22 iulie 2018 - 09:03, said:

Sincer nu stiu ce putere au. Poate ne spune @ArthurSRB de unde a facut receptia.

@ArthurSRB where did you get the reception of EuropaNova?

Belgrade,Serbia...Poorly weaker reception compared to MUX at Ch21 !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JnuILrwT-e8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


EuropaNova.ts (62.97 MB) https://uptobox.com/8vd98l58hg5b

How do I set up YOUTUBE video?

Edited by ArthurSRB, 22 July 2018 - 12:48.


#12669
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
What antenna / amplifier do you use? I did not think a local mux would get that far.

#12670
ArthurSRB

ArthurSRB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.07.2017

 mishu77, on 22 iulie 2018 - 13:24, said:

What antenna / amplifier do you use? I did not think a local mux would get that far.

I have a good location for the east, and when weather conditions are exceptional everything is possible ! Posted Image

youtube.com/watch?v=Im2LZekFvU…50JaVWDDuzgI3JOiY3cj1x_La

#12671
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

 miile, on 22 iulie 2018 - 11:18, said:

Problema e ca nu prea le avem...Doar daca vin cele doua din Resita, cel din Lugoj si eventual postul din Sannicolaul Mare care are momentan program doua ore pe saptamana si ocupa o frecventa inutil pe RCS de ani de zile...


Dar sa speram ca daca gheata a fost sparta, vor apare si alti doritori....


Iata a aparut un anunt sec pe burtiera postului precum ca emit digital terestru insa fara a preciza si numarul canalului sau alte informatii legate de acest lucru...


Oricum, parafrazandu-l pe Neil Armstrong dar in sens invers, este un pas mic pentru omenire dar un pas mare pentru TEN Timisoara...Le doresc succes!...



DSC09052.JPG

Succes si felicitari! Posted Image Posted Image

Dar mai inainte de toate, le dorim longevitate, adica "la muuulti ani"..de emisie. Sa nu se intample ca in celelate regiuni cu mux-urile private. Unde s-a si uitat deja ca au existat vreodata..
In acest sens, ma bucur alaturi de cei din "zona acoperita " si sa fie intr-un ceas bun. E bine si cu un singur program...deocamdata. Decat nimic. Daca aceasta transmisie va fi de durata, or veni si alte programe dupa el cu timpul. Important e sa reziste si sa vada "restul" ca se poate. Va fi ca un "stimulent" Posted Image . Este un lucru pozitiv.

 miile, on 22 iulie 2018 - 11:18, said:

Problema e ca nu prea le avem...Doar daca vin cele doua din Resita, cel din Lugoj si eventual postul din Sannicolaul Mare care are momentan program doua ore pe saptamana si ocupa o frecventa inutil pe RCS de ani de zile...


Dar sa speram ca daca gheata a fost sparta, vor apare si alti doritori....


Iata a aparut un anunt sec pe burtiera postului precum ca emit digital terestru insa fara a preciza si numarul canalului sau alte informatii legate de acest lucru...


Oricum, parafrazandu-l pe Neil Armstrong dar in sens invers, este un pas mic pentru omenire dar un pas mare pentru TEN Timisoara...Le doresc succes!...



DSC09052.JPG

Succes si felicitari! Posted Image Posted Image

Dar mai inainte de toate, le dorim longevitate, adica "la muuulti ani"..de emisie. Sa nu se intample ca in celelate regiuni cu mux-urile private. Unde s-a si uitat deja ca au existat vreodata..
In acest sens, ma bucur alaturi de cei din "zona acoperita " si sa fie intr-un ceas bun. E bine si cu un singur program...deocamdata. Decat nimic. Daca aceasta transmisie va fi de durata, or veni si alte programe dupa el cu timpul. Important e sa reziste si sa vada "restul" ca se poate. Va fi ca un "stimulent" Posted Image . Este un lucru pozitiv.

#12672
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2018 - 11:22, said:

E o problema birocratica aici. Un MUX regional nu poate include programe locale, au nevoie de posturi cu licenta regionala ori asta inseamna din perspectiva televiziunii o schimbare de program care sa deserveasca o arie mai mare decat acum si implicit alte costuri de personal, deplasare etc.


Este o problema de legislatie si am criticat aceasta legislatie de cate ori am avut ocazia aratand in acelasi timp (cu exemple) ca prin alte parti aproape de noi (Serbia) sau ceva mai departe (Grecia) lucrurile functioneaza altfel, mult mai bine si mai simplu...Deci la noi este problema, in legislatia noastra...





 mishu77, on 22 iulie 2018 - 11:30, said:

^^ Am impresia ca acesta este un mux local nu regional, eventual programe din Timisoara (care nu sunt) sa intre. Poate in toamna daca se reorganizeaza mux-ul national TVR (trect canalele nationale in HD) si nu mai e loc de regionalele TVR pe el, TVR Timisoara sa intre aici desi cred ca e cam imposibil un asemenea scenariu.

@mille Programul din Sanicolu Mare dupa cate stiu eu este in proprietatea RDS deci nu e nici o problema ca ocupa o frecventa la ei Posted Image Oricum nu prea are ce cauta in Timisoara dar asta e ... Ca si canale parca mai era TeleU dar si astia parca au ceva program de cateva ore pe saptamana si e adreseaza studentilor in pricipal.


Si eu banuiesc ca este vorba de un mux local si mi-e tare teama (poate nici n-ar trebui sa scriu aceste cuvinte) ca le va fi redusa puterea de emisie pana la granita administrativa a orasului...




Pe de alta parte ma intreb mereu de ce Timisoara (oras cu 350 000 locuitori, oras universitar, oras dezvoltat economic comparativ cu alte orase din tara, oras cu un oarecare nivel de cultura) are un singur post si acela local de televiziune?...

Daca compar cu ceea ce este peste granita de sud-vest a Romaniei, raman blocat...


Orasul Varsat cu o populatie de 35 000 locuitori (de 10 ori mai putin ca Timisoara) are doua televiziuni, una locala (TV Lav) si una regionala (TV Banat) si ambele emit pe aceeasi arie/suprafata fiind in acelasi mux...ajungand si in Timisoara fara probleme, distanta pana la emitator fiind de 69 km...


Orasul Zrenjanin cu o populatie de 75 000 locuitori are tot doua televiziuni (TV Santos si TV KTV). N-am reusit sa aflu daca sunt locale sau regionale insa sunt emise pe arie mare de pe emitatorul din Kikinda...


Orasul Kikinda cu o populatie de 40 000 locuitori a avut doua televiziuni (TV Rubin si TV VK care a fost intrerupta cu peste un an in urma datorita unor presiuni politice zic ei) emise tot de pe emitatorul Kikinda si pe aceeasi arie/suprafata mare (toate trei, Santos, KTV si Rubin fiind in acelasi mux) ajungand pana in Timisoara fara probleme, distanta pana la emitator fiind de 60 km...



Iar cireasa de pe tort o reprezinta orasul Novi Sad cu o poulatie de sub 300 000 de locuitori, oras in care exista 4 televiziuni private din care 3 regionale si una despre care nu i-am aflat statutul...Toate 4 emit pe aceeasi arie/suprafata de pe emitatorul Novi Sad (Crveni Cot) intocmai ca si programele nationale cu care se afla in acelasi mux (mux 1, ch 24)...deci nu se face absolut nici o diferenta de acoperire intre cele locale si cele regionale, doar ca cele regionale pot emite de pe mai multe emitatoare daca au si banii necesari...Pe cand cele locale pot emite doar de pe un singur emitator...

Cele 4 televiziuni din Novi Sad sunt TV Most, Novosadska TV, Delta TV si TV K9 iar prima enumerata este emisa si de pe emitatorul din Subotica (Crveno Selo)... In urma cu un an-doi au fost 6 insa doua si-au incetat activitatea...
Pe langa astea 4 televiziuni private mai exista si doua programe publice (RTV 1 si RTV 2) difuzate pe teritoriul intregii Voivodine ...


Daca mai pun la socoteala ca Romania este de 11 ani in UE iar la ei acum 19 ani era razboi si era bombardata intreaga infrastructura de emitatoare si relee, ma intreb DE CE IN TIMISOARA AVEM UN SINGUR POST TV LOCAL?...



Poate vor venii unii si vor zice ca noi, romanii, nu suntem interesati de televiziunea terestra digitala aceasta fiind depasita...
Insa eu vin si intreb DE CE AVEM IN TIMISOARA SI PE CABLU UN SINGUR POST TV LOCAL?...


Din punctul meu de vedere este clar ca legislatia ciudata din domeniu este principalul motiv pentru starea asta de lucruri...


Pe de alta parte, atat Timisoara cat si Novi Sad-ul sunt declarate CAPITALE EUROPENE ALE CULTURII in anul 2021...In timp ce in mass-media lor se discuta tot mai aprig despre acest eveniment, cu diferite stadii si chestiuni in pregatire, cu pregatirea fondurilor nationale sau provinciale, etc., la noi nu se intampla mai nimic, nici in mass-media locala pe care n-o avem si nici la nivelul autoritatilor nationale, judetene sau locale, din contra, avem parte doar de certuri politice...

Edited by miile, 22 July 2018 - 19:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate