Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Terasa vs Acoperis (sarpanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#127
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View Postkoman2, on May 10 2009, 01:10, said:

Idee. Folie reflectorizanta. si ai rezolvat caldura.  reflacta soarele daca te deranjeaza...
:) super,cred ca merge si folie de aluminiu.

#128
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

View Postsith, on Apr 10 2009, 21:50, said:

Trag speranta ca or sa mai deschida o carte de arhitectura astia ce construiesc ,,vile,,

Sa inteleg ca in cartile de arhitectura scrie sa renuntam la sarpanta in favoarea terasei? Poate imi arati si mie unde ...
Eu cred, ca mai degraba scrie sa integram noua constructie in spatiu si in specificul zonei, nicidecum sa trantim o cladire de sticla in cartierul Cotroceni. In toata lumea (civilizata) e destul de greu sa obtii aprobare pentru o casa cu terasa daca intreaga zona are acoperis sarpanta. Sunt zone in lume in care si culoarea acoperisului sau a casei iti este impusa prin autorizatia de constructie.
Afirmatia ta nu are nici o acoperire. Este o pura speculatie, bazata de obsesia unora de ridica cuburi si acolo unde nu e cazul. La fel cum exista si reversul medaliei cu imobile traditionale ridicate in zone cu arhitectura preponderent moderna.

#129
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View Postchip2, on May 11 2009, 10:30, said:

Sa inteleg ca in cartile de arhitectura scrie sa renuntam la sarpanta in favoarea terasei? Poate imi arati si mie unde ...
Eu cred, ca mai degraba scrie sa integram noua constructie in spatiu si in specificul zonei, nicidecum sa trantim o cladire de sticla in cartierul Cotroceni. In toata lumea (civilizata) e destul de greu sa obtii aprobare pentru o casa cu terasa daca intreaga zona are acoperis sarpanta. Sunt zone in lume in care si culoarea acoperisului sau a casei iti este impusa prin autorizatia de constructie.
Afirmatia ta nu are nici o acoperire. Este o pura speculatie, bazata de obsesia unora de ridica cuburi si acolo unde nu e cazul. La fel cum exista si reversul medaliei cu imobile traditionale ridicate in zone cu arhitectura preponderent moderna.
De acord .................restul e arhitectura

#130
grigoret

grigoret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.05.2004
salut,

Edited by grigoret, 02 December 2009 - 10:53.


#131
bauhous

bauhous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
Salut,

In iulie ac am rezolvat cu terasa:
Incerc sa adaug poze:


A fost decopertat stratul de placi : pana la betonul de protectie termoizolatie.. 2 containere de 4 mc de moloz
Apoi armat si turnat B350 cu pompa 6 cm grosime, aditivat cu un impermeabilizant + fibre polipropilena
L-am stropit din 2 in 2 ore pe caldurile alea, nu a crapat decat cateva firisoare mici superficiale

Termoizolatie nu am mai pus-- costa prea mult,
costul total a fost de 80 Roni /mp  (manopera a fost cam 60% din cost)
Membrana e mida f rezistenta, lucru esential in cele din urma...

Bafta

Edited by bauhous, 02 December 2009 - 11:14.


#132
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postbauhous, on 2nd December 2009, 10:57, said:

Salut,

In iulie ac am rezolvat cu terasa:
Incerc sa adaug poze:
Attachment DSC07882_b.JPG Attachment DSC07880_b.JPG Attachment DSC07887_b.JPG
Attachment DSC07889_b.JPG Attachment DSC07988_b.JPG
A fost decopertat stratul de placi : pana la betonul de protectie termoizolatie.. 2 containere de 4 mc de moloz
Apoi armat si turnat B350 cu pompa 6 cm grosime, aditivat cu un impermeabilizant + fibre polipropilena
L-am stropit din 2 in 2 ore pe caldurile alea, nu a crapat decat cateva firisoare mici superficiale

Termoizolatie nu am mai pus-- costa prea mult,
costul total a fost de 80 Roni /mp  (manopera a fost cam 60% din cost)
Membrana e mida f rezistenta, lucru esential in cele din urma...

Bafta
Din poze nu reiese clar cum ai rezolvat marginea acoperisului.Unde se scurge apa?


Pe viitor, te rog să nu mai citezi postul precedent decît parțial și doar dacă este motivat.

Edited by raduk, 03 December 2009 - 16:58.
citarea integrală a postului precedent


#133
bauhous

bauhous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
La margine exista un strat protector de table prins in profunzime, pe conturul blocului,  care are rol de picurator, protectie strat termo cred;
Meseriasii au lipit membrana in jos si  peste acel glaf de tabla cu se vede in poza; atarna in vant 2 cm dar de nu se dezlipeste neam;
Apoi au lipit si ciuperci de aerisire

Cred ca e ok

Restul apei, evident ca are sifon in centru, din turnare a iesit panta catre sifonul central, (partea mea a iesit putin mai inalta decat stanga dreapta dar oricum acolo erau culmile pantelor de scurgere;

Edited by bauhous, 03 December 2009 - 12:16.


#134
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postbauhous, on 3rd December 2009, 12:13, said:

Meseriasii au lipit membrana in jos si  peste acel glaf de tabla cu se vede in poza; atarna in vant 2 cm dar de nu se dezlipeste neam;
Apoi au lipit si ciuperci de aerisire
Sper ca asa este cum ti-au povestit meseriasii.nu prea este bine sa stea materialul in vant.

#135
Mircea_str8

Mircea_str8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2009
Am vazut tot felul de variante insirate despre acoperis despre mansarde etc
Intrebare mea in privinta asta este : daca construesc acoperisul stil terasa care sa aiba o inclinatie oarecare  apoi sa iasa in consola 40~50 cm si ce se afla in consola sa fie drept ca in desenul atasat si deci consola sa o folosesc ca jgheab.
mentionez ca, acoperisul as vrea sa fie pe o structura de lemn placat cu panouri de "OSB" peste care sa se poada da mai multe straturi hidroizolante(exclus carton care se lipeste cu arzatorul)eventual pus tabla peste pentru a spori rezistenta

credeti ca e o idee buna?
Mersi...

Attached Files



#136
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostMircea_str8, on 12th February 2010, 00:25, said:

credeti ca e o idee buna?
Mersi...

Te complici singur.
Plus ca jgheabul ( desenat albastru) ar trebui sa aiba o panta de scurgere spre burlane!

mai ridica un pic de "verde" si insereaza deasupra albastrului un jgeab adevarat, pe care doar il maschezi spre exteriorul casei!

Cit priveste hidroizolatia, eu am folosit foarte bine ( si inca peste astereala de scindura si nu din OSB) o membrana cu prindere mecanica ( exista si autoadezive si sint f. bune pe OSB!) peste care am venit cu stratul doi mebrana cu ardezie sudata la cald. Se practica la greu sistemul, cel putin pe afara.

Succes.

#137
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View PostMircea_str8, on 12th February 2010, 00:25, said:

Am vazut tot felul de variante insirate despre acoperis despre mansarde etc
Intrebare mea in privinta asta este : daca construesc acoperisul stil terasa care sa aiba o inclinatie oarecare  apoi sa iasa in consola 40~50 cm si ce se afla in consola sa fie drept ca in desenul atasat si deci consola sa o folosesc ca jgheab.
mentionez ca, acoperisul as vrea sa fie pe o structura de lemn placat cu panouri de "OSB" peste care sa se poada da mai multe straturi hidroizolante(exclus carton care se lipeste cu arzatorul)eventual pus tabla peste pentru a spori rezistenta

credeti ca e o idee buna?
Mersi...
Daca o sa construiesti acoperisul stil terasa inclinatia nu este una oarecare ci de genul 5-10% in functie de suprafata si pluviale daca exista sau nu ,iar la ce iese in consola ai faci un picurator care preia apa de pe acoperis si o imprastie pe toata suprafata acestuia ca o perdea de apa ,, astea sunt solutii in cartile alea de arhitectura si se interzice folosirea la constructiile tip vila,,  :naughty: ,cat despre ceea ce vrei tu ,,geniul arhitecturii,,no offense si ceea ce e posibil realizabil e un pic de munca dar in cazul tau toata structura de lemn placata cu panouri de,,OSB,,poti apela la o firma specializata in izolatii cu spuma poliuretanica de inalta densitate care va da un strat de spuma cu rol de izolator hidro-termic si un strat cu protectie ,,U.V.,,gata! hai apucate de treaba si spunen cum a iesit. :thumbup:

#138
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
Atentie si la cit de usor de curatat sint caile de scurgere a apelor sau zapezilor. Blocaje vor aparea la un moment dat, iar baltirea apei pe o terasa nu e asa o problema, dar in solutia din desenul de mai sus e, pentru ca, in loc sa o ia la vale, se scurge pe sub acoperis, direct in casa. Tocmai au patit 2 vecini trebusoara asta, la ploile de acu citeva zile, avind jgheaburile blocate cu zapada si gheata. Unul dintre ei are exact solutia de mai sus, un jgheab nu chiar la marginea acoperisului.

#139
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Salutare stimati forumisti si constructori.

Ma bate gandu sa construiesc o casa din lemn in stim minimalist, care bineinteles ca nu se asorteaza cu sarpanta. Am citit tot topicul, informatii utile nu zic, dar am in minte o problema. Ce ma fac cu instabilitatea dimensionala a lemnului datorita variatiei umiditatii. Daca merg pe o hidroizolatie+termozolatie ca si la un planseu de beton, imi imaginez ca in timp vor aparea rupuri ale membranei datorita umflarii si contragerii intregii structuri. Cum pot sa previn problema asta?

Ati avut careva din voi de-a face cu asa ceva, casa din lemn cu terasa necirculabila?

Edited by Berti, 02 July 2010 - 22:10.


#140
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostBerti, on 2nd July 2010, 23:09, said:

Salutare stimati forumisti si constructori.

Ma bate gandu sa construiesc o casa din lemn in stim minimalist, care bineinteles ca nu se asorteaza cu sarpanta. Am citit tot topicul, informatii utile nu zic, dar am in minte o problema. Ce ma fac cu instabilitatea dimensionala a lemnului datorita variatiei umiditatii. Daca merg pe o hidroizolatie+termozolatie ca si la un planseu de beton, imi imaginez ca in timp vor aparea rupuri ale membranei datorita umflarii si contragerii intregii structuri. Cum pot sa previn problema asta?

Ati avut careva din voi de-a face cu asa ceva, casa din lemn cu terasa necirculabila?
Multe din casele minimaliste cu placaj de lemn sau nu au in spatele aticului perimetral, cate o sarpanta ascunsa cu panta mica sau mai mare.terasa fie ea si necirculabila are nevoie de o structura de rezistenta mai bine "dezvoltata"decat o sarpanta.

#141
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
OK, si ce invelitoare pot sa folosesc pentru o panta atat de mica?

#142
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostBerti, on 5th July 2010, 17:40, said:

OK, si ce invelitoare pot sa folosesc pentru o panta atat de mica?
tabla faltuita sau membrana pvc.....
uite un exemplu,cu tabla faltuita pe o constructie minimalista in 3 volume(la moda acum),facuta pe scheletul unei case vechi,undeva pe malul atlanticului in 2007..

Attached Files



#143
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Foarte tare! Din pacate pe la noi tabla fara imbinari pe lungime e mult mai scumpa, parca vazusem ceva sistem asemenator pe la Lindab. M-oi interesa de preturi.

Mai ai cumva si alte poze, cum arata structura de sub tabla, termoizolatia, etc... si inca ceva, asta ce fel de tabla era? Observ in anumite locuri vopsea decojita. Cum a fost lipita/imbinata invelitoarea aticului?

Edited by Berti, 08 July 2010 - 11:43.


#144
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostBerti, on 8th July 2010, 12:42, said:

Foarte tare! Din pacate pe la noi tabla fara imbinari pe lungime e mult mai scumpa, parca vazusem ceva sistem asemenator pe la Lindab. M-oi interesa de preturi.

Mai ai cumva si alte poze, cum arata structura de sub tabla, termoizolatia, etc... si inca ceva, asta ce fel de tabla era? Observ in anumite locuri vopsea decojita. Cum a fost lipita/imbinata invelitoarea aticului?
Exista topic pt acoperisuri si trebuie sa pui intrebarea acolo.
Din pacate noi nu am facut decat invelitoarea.tabla este zinc in aliaj cu cupru si titan,ce vezi tu sunt pete de rugina alba(rugina zincului) care se face cand se umezeste tabla in rulou.Aticele sunt prinse in agrafe si intre ele sunt cositorite fara suprapunere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate