Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Terasa vs Acoperis (sarpanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
doru35

doru35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.08.2005
As dori sa construiesc o casa cu terasa..nu cu acoperis. Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi, comparatie intre cele 2 sisteme, avantaje si dezavantaje?
Multumiri

Edited by punkt, 11 July 2008 - 11:43.


#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 doru35, on Dec 7 2007, 09:10, said:

As dori sa construiesc o casa cu terasa..nu cu acoperis. Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi, comparatie intre cele 2 sisteme, avantaje si dezavantaje?
Multumiri
nu pot fi comparate, nu exista avantaje si dezavantaje. Materialele de pe piata din ziua de azi asigura suficiente garantii astfel incit sa nu existe probleme. Ramine doar in discutie aspectul cladirii. E o problema de concept volumetric. Nimic mai mult.

#3
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 doru35, on Dec 7 2007, 09:10, said:

As dori sa construiesc o casa cu terasa..nu cu acoperis. Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi, comparatie intre cele 2 sisteme, avantaje si dezavantaje?
Multumiri
Eu construiesc o casa cu acoperis terasa din calculele mele se pare ca ca si bani iese mai ieftin in plus poti sa utilizezi terasa creeata si scapi de zgomotul ploii in special la acoperisurile de tabla,bineinteles hidroizolare si termoizolarea trebuie realizate perfect nu ca pe blocurile comuniste.

#4
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Am construit si eu mixt, adica partial cu terasa si partial cu acoperis bramac. Pot sa va spun ca socotind pe mp, terasa iese cam de 2.50 ori mai scumpa decit un acoperis cu tigla. Eu am comparat cu bramac care ar costa cam 35RON/mp numai invelitoarea. Structura de lemn e cam 70RON/mp functie de consum in ideea ca astereala a fost folosita la cofraj inainte.
La o terasa cu placa de beton, numai placa iese la banii astia, apoi punem cel putin 10 cm de polistiren care ar trebui sa fie cu densitate de 30kg/mc(expandat) sau extrudat la un pret de 4 ori mai mare. Apoi ne apucam sa turnam o sapa armata cu plasa (cel putin 6euro /mp) din care sa dam si pante, apoi vin cel putin 2 straturi de membrana 4 kg/mp - armata cu poliester(2x4 euro/mp numai materialul).
Daca socotesti te inverzesti.
Pe dealta parte ai si avantaje

#5
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

 sith, on Dec 11 2007, 21:54, said:

Eu construiesc o casa cu acoperis terasa din calculele mele se pare ca ca si bani iese mai ieftin in plus poti sa utilizezi terasa creeata si scapi de zgomotul ploii in special la acoperisurile de tabla,bineinteles hidroizolare si termoizolarea trebuie realizate perfect nu ca pe blocurile comuniste.

terasa e mai scumpa decat acoperisul clasic.

#6
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 evisceratum, on Dec 12 2007, 08:28, said:

Am construit si eu mixt, adica partial cu terasa si partial cu acoperis bramac. Pot sa va spun ca socotind pe mp, terasa iese cam de 2.50 ori mai scumpa decit un acoperis cu tigla. Eu am comparat cu bramac care ar costa cam 35RON/mp numai invelitoarea. Structura de lemn e cam 70RON/mp functie de consum in ideea ca astereala a fost folosita la cofraj inainte.
La o terasa cu placa de beton, numai placa iese la banii astia, apoi punem cel putin 10 cm de polistiren care ar trebui sa fie cu densitate de 30kg/mc(expandat) sau extrudat la un pret de 4 ori mai mare. Apoi ne apucam sa turnam o sapa armata cu plasa (cel putin 6euro /mp) din care sa dam si pante, apoi vin cel putin 2 straturi de membrana 4 kg/mp - armata cu poliester(2x4 euro/mp numai materialul).
Daca socotesti te inverzesti.
Pe dealta parte ai si avantaje
Ai uitat ceva la urma o poliezi cu aur si diamante,concluzia este ca metodele de a realiza o terasa  sunt diferite de la ..... la om asa ca e bun si acoperisul mai ales cel de tabla cu tot felul de ornamente frunzulite,si sa mai fie si lucitor iar cind ploua sa fie cit mai silentios e cu amortizoare cred  mai sunt si alte avantaje dar acum a-mi scapa.

#7
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Habarnam ce ati dorit sa specificati in postul de mai sus.

Edited by evisceratum, 12 December 2007 - 23:51.


#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
rautatile nu cred ca-si au rostul. omul are  dreptate ce ai vrut sa zici prin asta ca nici eu n-am priceput?
sa n-o mai hidroizoleze si termoizoleze? intreaba-i p-aia de stau la ultimul etaj ce mijto e cand ploua si ce briza marii vine vara la 55 de grade afara si 100 pe smoala de pe terasa. :death:

Edited by Astra_rullz, 13 December 2007 - 02:59.


#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Io am ales sa-mi fac cu terasa din ratiuni estetice: asa imi place mie casa, fara acoperis inclinat deasupra. N-am facut-o circulabila, ca am destula curte.

#10
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 abancor, on Dec 13 2007, 11:05, said:

Io am ales sa-mi fac cu terasa din ratiuni estetice: asa imi place mie casa, fara acoperis inclinat deasupra. N-am facut-o circulabila, ca am destula curte.
Prieteni stiu dece!

#11
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007
stie cineva cum se hidroizoleaza o terasa,pas cu pas (o explicatie ,asa ca pentru neprofesionisti in domeniu)?

Edited by mmv, 17 December 2007 - 10:05.


#12
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006
salutare,
m-am tot gandit in ultima vreme la proiectul casei pe care-l voi demara. Sunt in stadiul in care am optat pentru mansarda, dar nu cu toata convingerea intrucat nu realizez toate dezavantajele/avantajele pe care o mansarda le aduce fata de un etaj normal (cu plafon de beton).
Am studiat tot felul de variante (toate din unghiul venitului alocat acestei case), sistem amvic, BCA sau caramida poroterm, cu parter si etaj, sau cu parter, etaj si mansarda, cu amprenta mica sau mare, samd.
Am ajuns in acest stadiu in care oscilez intre parter 95mp + etaj cu plafon de beton 75mp, sau parter 95mp si mansarda 130 mp (include si o camera deasupra garajului si balcoane).

Folosind o mansarda as castiga mult spatiu si o oarecare atmosfera rustica (placuta). Pe de alta parte apar cateva intrebari:
- care este efortul de incalzire a unei mansarde fata de un etaj cu plafon (considerand ca au aceiasi suprafata). Cat de bine trebuie sa izolez acoperisul pentru a obtine o buna izolatie termica si fonica!?
- care ar fi castigul (economia in bani) obtinut la o mansarda fata de etaj.
- sunt alte dezavantaje/avantaje oferite de mansarda fata de etaj?

Daca aveti sfaturi, observatii, idei, va rog spuneti-mi-le, in speranta ca, in afara mea, pot beneficia si altii de acest ajutor.
multumesc  :wave:

#13
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
eu ma gindesc la : parter + etaj + pod mai mare ,gen mansarda
fara placa  peste al 2-la etaj .podul si tavanul de peste etaj din lemn

#14
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006
Am luat in calcul si posibilitatea asta, insa:
- cand spun mansarda ma refer la 3 dormitoare, 2 bai, dressing-uri, hol, birou => toata functionalitatea unui etaj normal. Am considerat o mansarda de o marime considerabila (130 mp).
- ca sa ai un pod mai mare, folosibil, trebuie sa ai o podea (plafon etaj1) sanatoasa. As ajunge astfel la P+E1+Mansarda. Stiu ca parter + un etaj si un pod sanatos, poate, acopera necesarul de spatiu, dar ma intreb care sunt costurile in plus (minus?).

De fapt, tocmai asta puneam in balanta: ce avantaje/dezavantaje sunt intre P+E+M si P+M (o mansarda full functionala: dormitoare, birou, etc), in conditiile in care ambele variante acopera, aproximativ, aceiasi suprafata  :)

Ma gandesc la ce efort trebuie sa fac sa incalzesc o astfel de mansarda. Poate e un efort mai mare, sau mai mic decat in a incalzi un etaj mai mic si un pod "nefunctional". Ce pierd, ce castig, ce economie in bani reusesc sa fac, samd - alte avantaje-dezavantaje.

Cu alte cuvinte, mansarda vs etaj normal, tinand cont de toate aspectele: spatiu, materiale, manopera, necesar incalzire, pierderi, castiguri, etc - orice idee e bine venita.

multam  :OK:

#15
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Ti-ai raspuns singur in primul post la aproape toate intrebarile (functionalitate, confort, ...) mai putin la cea legata de costuri.
Pentru mine diferenta de la Sp(20mp)+P(110mp)+M(110mp) la Sp(20mp)+P(110mp)+E(110mp)+PM(50mp utili) a insemnat aprox. 11000 euro.

Si contrar a ceea ce spune Gerula, nu se emit AC pentru constructii P+E+M fara placa de beton armat peste etaj - cel putin asa stiu de la arhitectul cu care am lucrat.

Bafta.

#16
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
nu te contrazic in ceea ce priveste emiterea AC pt aceasta varianta.eu asa as vrea sa construiesc.
dar nu inteleg de ce nu se emite!!!!

#17
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006
ugly's, nu ma refer si la finisaje, ci doar la constructia la rosu+izolatiile exterioare/interioare. Tu ai cheltuit in plus 11000 de Euro la ce suma totala? Cat te-a costat in total casa la rosu?

#18
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
am mai vb si cu alti colegi si mi-au zis ca nu e un cost exagerat
se poate face un pod putin inaltat (cam cu vreo 5 -6 caramizi) si apoi sa urci cu acoperisul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate