Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Zeitgeist, Acum Subtitrat In Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Trinfidelity

Trinfidelity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 26.09.2006
Desi mai sunt disponibile cateva variante de subtitrari, ele sunt dezastruoase si de asta am spus "acum" in titlu.
Am hotarat sa fac subtitrarea asta si s-o fac bine pentru ca e un film foarte important si il recomand fiecaruia.

Am facut thread nou ca mai multi oameni sa vada filmul subtitrat in romana si pentru ca vreau sa existe o discutie despre subiectele care sunt tratate in film.  Stiu ca mai este un thread mai vechi in alt subforum, insa acolo e doar o dezbatere pe marginea unui singur aspect din film si consider ca e mai potrivit un nou thread fresh pe care sa poata discuta si mai multi oameni afland ca acum este disponibila si subtitrare in romana.

Puteti urmari filmul Zeitgeist The Movie: Official Release, (Subtitrare In Romana) pe Google Video aici : http://video.google....0...93477&hl=en
Am atasat si subtitrarea in threadul de subtitrari.
Traducerea in romana va fi postata si pe siteul filmului, www.zeitgeistmovie.com, imediat cum regizorul, Peter Joseph va reveni de la un festival de film din Londra unde este acum prezentat filmul.

Astept ideile voastre in legatura cu filmul.

PS. Desi probabil sa existe, daca sesizati vreo greseala de scriere sau de adaptare in subtitrare va rog sa ma anuntati.

Edited by Trinfidelity, 05 December 2007 - 22:54.


#2
Trinfidelity

Trinfidelity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 26.09.2006
era "putin" probabil la ps. sorry.

#3
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Eu ii respect pe toti cei ce care fac subtitrari si le pun pe site-urile specializate.
Nu conteaza ca sunt foarte reusite sau mai putin reusite. Efortul depus de acesti oameni trebuie apreciat.

Respect pentru tine, Trinfidelity!

#4
Trinfidelity

Trinfidelity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMaresalul, on Dec 6 2007, 00:07, said:

Eu ii respect pe toti cei ce care fac subtitrari si le pun pe site-urile specializate.
Nu conteaza ca sunt foarte reusite sau mai putin reusite. Efortul depus de acesti oameni trebuie apreciat.

Respect pentru tine, Trinfidelity!


Multumesc prietene, apreciez. Ca mi-am rupt spatele sa fac subtitrarea asta pentru ca vreau ca oamenii sa vada acest film si chiar sunt interesat ce cred ei despre informatiile prezentate..

Edited by Trinfidelity, 06 December 2007 - 01:12.


#5
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Bun, documentarul. Te pune pe ginduri, dupa care iti dai seama ca intr-adevar ignoranta e binecuvintata. Din pacate....

#6
Trinfidelity

Trinfidelity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 26.09.2006

View Postadds, on Dec 6 2007, 11:39, said:

Bun, documentarul. Te pune pe ginduri, dupa care iti dai seama ca intr-adevar ignoranta e binecuvintata. Din pacate....

Niciodata n-o sa fie ignoranta binecuvantata. In cazul in care ai intra intr-o seara in casa si inauntru te-ar astepta cineva sa te impuste, sinistru exemplu, dar zi-mi, ai prefera sa nu stii ca te asteapta cineva si sa mori pur si simplu sau ai prefera sa stii ca doar atunci poate ai inventa vreo idee ca sa scapi cu viata ? Raspunsul e evident.

Preferi sa mori ca un sclav intr-un sant plin cadavre cum s-a intamplat in secolul trecut, sau preferi mori luptand ? Ca luptand poate nici n-o sa mai fie cazul sa mori.

Nu prietene, ignoranta nu e binecuvantata, vorba asta e doar o scuza pentru cei slabi.

#7
the cable guy

the cable guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.07.2006
Destul de bunicel documentarul, partea de final are sens adica este ceva diferit. Partea despre 9/11 este mult mai bine analizata in alte documentare si aici nu ma refer la farenheit 9/11. Dupa cum am precizat anterior, partea despre The Great Depresion mi s-a parut cea mai interesanta...

#8
Pashnic

Pashnic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2008
Foarte frumos documentarul shi chiar daca nu crezi o iota din ce e prezentat tot merita vazut doar pentru simplu fapt ca te pune pe ganduri shi te face sa analizezi mai riguros tot ce iti este pus pe tava sau iti este dat mura-n gura

Acum daca este adevarat sau nu , chiar documentarul te invita sa cercetezi mai amanuntit shi te incurajeaza sa nu crezi tot ce vezi shi auzi, pentru mine asta il face din start mult mai plauzibil chiar daca temele care le abordeaza sunt unele foarte serioase . Nu te poti astepta ca toata lumea sa creada din start cea ce este prezentat , mai ales ca atacul de la 9/11 a fost planuit chiar de guvernul SUA, chiar daca are niste argumente logice foarte bune.

Doar adineauri l-am vizionat asa ca pe ansamblu nu pot sa spun de cat ca a meritat timpul petrecut in fata monitorului , poate voi adauga mai multe in viitor  :)

p.s. foarte buna subtitrarea B)

#9
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006
Pentru cei carora subtitrarea inexacta le-a ridicat probleme de intelegere a conceptelor filosofice, politice si stiintifice de inalta tinuta din acest film, iata un link catre un scurt film romanesc care trateaza aceeasi problema si poate lamuri eventuale nelamuriri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FqbCDs9N8OQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Stan P., 17 April 2008 - 12:48.


#10
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Exista doua filme:
1. Zeitgeist: The Movie (2007)
2. American Zeitgeist (2006)

Pe toate site-urile gasesc titrare doar la al doilea. La care s-a facut titrarea mentionata in topicul asta? Si unde mai exact este ea pusa (care este threadul cu subtitrari?) Un link ceva se poate?

Multumesc anticipat!

Edited by narcis_epm, 17 April 2008 - 19:48.


#11
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006
Inainte sa-l vad, mi se parea o prostie. Dupa ce l-am vazut, mi-am schimbat parerea. Nu este o prostie. Este o idiotenie crasa. Mai mult ca sigur a fost facut de un conspirationist fara succes la femei, intr-o sambata noaptea (cand ceilalti erau prin cluburi, la baute si distractie), acasa, din materiale de pe net. Mantrele alea magice care se invarteau pe ecran minute intregi si la care probabil initiatii se conecteaza cu energia vibranta a universului mi s-au parut jignitoare pentru un IQ mai mare de 30. Secventele cu razboaie si nenorociri le monta mai bine bunica-mea. In film vorbeste unu' dar nu ni se spune cine e si ce vrea, ceea ce nu este admisibil. Lista cu aberatii poate continua la nesfarsit.
Mi s-a parut cea mai enervanta incropeala de imagini si franturi de idei furate si puse laolalta, de minciuni puse sa se legitimeze una pe cealalta (de exemplu: guvernul SUA a manipulat finanta mondiala, DECI a inscenat 9/11, DECI cristalele au energie etc). Fatza de "filmul" asta, "What the Bleep Do We Know" este genial, iar "The Secret" pare facut de Einstein. Si, sa fim seriosi, amandoua sunt niste tampenii. Inca raman stupefiat de cum pot lua oamenii in serios aceste lucruri...

#12
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View PostStan P., on Jul 13 2008, 00:09, said:

Inainte sa-l vad, mi se parea o prostie. Dupa ce l-am vazut, mi-am schimbat parerea. Nu este o prostie. Este o idiotenie crasa. Mai mult ca sigur a fost facut de un conspirationist fara succes la femei, intr-o sambata noaptea (cand ceilalti erau prin cluburi, la baute si distractie), acasa, din materiale de pe net. Mantrele alea magice care se invarteau pe ecran minute intregi si la care probabil initiatii se conecteaza cu energia vibranta a universului mi s-au parut jignitoare pentru un IQ mai mare de 30. Secventele cu razboaie si nenorociri le monta mai bine bunica-mea. In film vorbeste unu' dar nu ni se spune cine e si ce vrea, ceea ce nu este admisibil. Lista cu aberatii poate continua la nesfarsit.
Mi s-a parut cea mai enervanta incropeala de imagini si franturi de idei furate si puse laolalta, de minciuni puse sa se legitimeze una pe cealalta (de exemplu: guvernul SUA a manipulat finanta mondiala, DECI a inscenat 9/11, DECI cristalele au energie etc). Fatza de "filmul" asta, "What the Bleep Do We Know" este genial, iar "The Secret" pare facut de Einstein. Si, sa fim seriosi, amandoua sunt niste tampenii. Inca raman stupefiat de cum pot lua oamenii in serios aceste lucruri...
Iti inteleg frustrarea, dar cel putin il poti vedea cu o traducere profesionista.  :D :P  


View PostTrinfidelity, on Dec 5 2007, 23:48, said:

Desi mai sunt disponibile cateva variante de subtitrari, ele sunt dezastruoase si de asta am spus "acum" in titlu.
Am hotarat sa fac subtitrarea asta si s-o fac bine pentru ca e un film foarte important si il recomand fiecaruia.
Prietene, ar fi frumos sa ne spui si cit te-ai inspirat din "traducerile alea dezastruase" facute de altii inaintea ta.
Dupa cum te vad interesat de subiect, ar fi trebuit sa fii primul care o face, nu? :D :P

#13
predutionut

predutionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.10.2006

View PostTrinfidelity, on Dec 5 2007, 22:48, said:

Desi mai sunt disponibile cateva variante de subtitrari, ele sunt dezastruoase si de asta am spus "acum" in titlu.
Am hotarat sa fac subtitrarea asta si s-o fac bine pentru ca e un film foarte important si il recomand fiecaruia.

Am facut thread nou ca mai multi oameni sa vada filmul subtitrat in romana si pentru ca vreau sa existe o discutie despre subiectele care sunt tratate in film.  Stiu ca mai este un thread mai vechi in alt subforum, insa acolo e doar o dezbatere pe marginea unui singur aspect din film si consider ca e mai potrivit un nou thread fresh pe care sa poata discuta si mai multi oameni afland ca acum este disponibila si subtitrare in romana.

Puteti urmari filmul Zeitgeist The Movie: Official Release, (Subtitrare In Romana) pe Google Video aici : http://video.google....0...93477&hl=en
Am atasat si subtitrarea in threadul de subtitrari.
Traducerea in romana va fi postata si pe siteul filmului, www.zeitgeistmovie.com, imediat cum regizorul, Peter Joseph va reveni de la un festival de film din Londra unde este acum prezentat filmul.

Astept ideile voastre in legatura cu filmul.

PS. Desi probabil sa existe, daca sesizati vreo greseala de scriere sau de adaptare in subtitrare va rog sa ma anuntati.



Salut



Am vazut ca exista ceva desincronizari cu sunetul a subtitrarii(cel putin pt. varianta de cd 700M) in zona :

"

1010235||1012678||Semnul antic pentru\~Fecioarã e un M modificat.||
1012920||1017435||De aceea Maria ºi celelate mame\~virgine, precum mama lui Adonis, Myrra||
1017820||1020783||sau mama lui Budha, Maya, încep cu M.||

"(si deasemenea pare in plus aceasta parte)


Deasemenea am convertit subtitrarea in format unicode pt. a putea vedea si unele caractere romanesti care nu erau vizibile.

Am facut eu ceva modificari si pare acum ok(vezi atasament)


(Am mai modificat si in alt loc dar nu-mi mai amintesc exact cel mai bine poti face un diff)


Marius - 0765275694

Attached Files



#14
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Un documentar prost prin definitie si prin realizare...da impresia de ieftin si de facut in graba...partea cu finantele parca ce mai invioreaza spiritul...dar in rest un documentar de doi lei cu multe asemanari sau fapte si cifre totalmente fortate.Iar partea cu a fost sau nu nu a fost 09/11 e de-a dreptul hilara.A aselenizat omul sau nu?!Celor carora le plac teoriile conspiratiei vor fi satisfacuti pe deplin.Ii dau nota 5 din 10 posibil cu o singura conditie impusa producatorilor: sa se jure ca nu mai fac alt film!(si da,ei bine omul fost pe luna ! :P ).

#15
predutionut

predutionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.10.2006

View Postjamesbond007.5, on Jan 4 2009, 19:36, said:

Un documentar prost prin definitie si prin realizare...da impresia de ieftin si de facut in graba...partea cu finantele parca ce mai invioreaza spiritul...dar in rest un documentar de doi lei cu multe asemanari sau fapte si cifre totalmente fortate.Iar partea cu a fost sau nu nu a fost 09/11 e de-a dreptul hilara.A aselenizat omul sau nu?!Celor carora le plac teoriile conspiratiei vor fi satisfacuti pe deplin.Ii dau nota 5 din 10 posibil cu o singura conditie impusa producatorilor: sa se jure ca nu mai fac alt film!(si da,ei bine omul fost pe luna ! :P ).
O alta traducere poate un picut mai buna

Attached Files



#16
mytza16

mytza16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.08.2008
dar auzi...cand dau clik de ce mi se face pe tot ecranul ala...il vreau mai mic...asa lai facut tu?

#17
rory_cris

rory_cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.03.2007

View PostStan P., on 13th July 2008, 00:09, said:

Inainte sa-l vad, mi se parea o prostie. Dupa ce l-am vazut, mi-am schimbat parerea. Nu este o prostie. Este o idiotenie crasa....

CORECT! O idiotenie mai mare nu am vazut...de ce nu s-a difuzat la TV?? Pentru ca nici o televiziune nu ar accepta sa difuzeze o mai mare aberatie ca asta. Ca sa nu mai spun ca nu numai ca e prost documentat realizatorul, dar mai si incita spiritele ratacite ca ale romanilor, de exemplu...ca si-asa pe o ureche le intra si pe sapte le iese... :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

#18
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
asta nici documentar nu poate fi numit... o mana de cretini cu iq subunitar viseaza la un anarho-comunism sci-fi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate