Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Localizare pentru 112

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Stie cineva mai exact ce inteleg securistii prin localizare in mobil?
Eu ca om tehnic as intelege sa predai lista cu site-urile si pozitia lor GPS, urmand ca ei cand dau un trace dupa tine sa convinga cumva RAN-ul operatorului sa-i anunte despre distanta de la diferite sectoare pana UE. Sper ca nu inteleg si ei acelasi lucru si nici nu cunosc tool-uri capabile de asa ceva (desi nu vad nici un motiv tehnic pentru care sa nu fie posibil).

Pe de alta parte e foarte distractiv ca toata lumea s-a atacat la 'Busola Connex', dar cand e vorba de 'real shit', nu intereseaza pe nimeni.

#2
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

View Postmtest, on Dec 5 2007, 11:24, said:

Stie cineva mai exact ce inteleg securistii prin localizare in mobil?
Eu ca om tehnic as intelege sa predai lista cu site-urile si pozitia lor GPS, urmand ca ei cand dau un trace dupa tine sa convinga cumva RAN-ul operatorului sa-i anunte despre distanta de la diferite sectoare pana UE. Sper ca nu inteleg si ei acelasi lucru si nici nu cunosc tool-uri capabile de asa ceva (desi nu vad nici un motiv tehnic pentru care sa nu fie posibil).

Pe de alta parte e foarte distractiv ca toata lumea s-a atacat la 'Busola Connex', dar cand e vorba de 'real shit', nu intereseaza pe nimeni.

Operatorii mobili din Romania au posibilitatea tehnica de a vedea celula īn care se afla un abonat. Problema este cum sa transmita aceasta informatie STS-ului. Pentru ca ei au o rīsnita de PBX care īn afara de identitatea abonatului nu stie sa interpreteze altceva. Trebuie gandita sau cumparata o platforma care sa trimita aceasta identitate spre STS īn format "citibil" de catre PBX-ul acestuia sau altceva.

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
probabil ca se refera si la trimiterea datelor abonatului (adresa din contract in special),

#4
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Pai in Romania prepaid-ul se vinde fara buletin, deci chestia cu datele de contact nu prea e; plus ca nu stiu la ce ar folosi adresa de acasa a cuiva care e in varful muntelui.

Chestia cu celula: in oras acoperi poate cateva zeci de blocuri cu o celula. Hai sa zicem ca pe pompieri ii ajuta.
Afara din oras insa acoperi multi km cu o celula, iar pe varfuri in CDMA poti acoperi chiar multe zeci de km. Te ajuta poate sa stie ca esti in Faragas cand tu le-ai spus ca esti in Rodnei, dar altfel...

#5
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postroman, on Dec 5 2007, 11:35, said:

Operatorii mobili din Romania au posibilitatea tehnica de a vedea celula īn care se afla un abonat. Problema este cum sa transmita aceasta informatie STS-ului. Pentru ca ei au o rīsnita de PBX care īn afara de identitatea abonatului nu stie sa interpreteze altceva. Trebuie gandita sau cumparata o platforma care sa trimita aceasta identitate spre STS īn format "citibil" de catre PBX-ul acestuia sau altceva.

Cum sa nu poata vedea celula inc are se afla clientul cand toata telefonia mobila se bazeaza pe location update ca sa stie unde sa te gaseasca in caz ca primesti un apel?

Unde sa mai punem de de fiecare data cand initiezi un apel e deja mai mult decat evident ca se trimite *tot*.

Cum spunea si mtest, celulele trebuie doar mapate si facut un API care sa-i deschida operatorului de la 112 zona in care se afla individul. La nivel de celula ca doar nu o sa-l trianguleze in timp real.

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postmtest, on Dec 5 2007, 11:49, said:

plus ca nu stiu la ce ar folosi adresa de acasa a cuiva care e in varful muntelui.
evident ca nu foloseste intotdeauna, dar daca celula pe care esti e tot aia cu cea pe care ai adresa, sunt sanse mai mari sa te gaseasca acolo.

#7
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Parerea mea e ca daca ,,iti faci temele cum trebuie" nu te-ar  gasi (prinde) niciodata. Singura lor informatie ar fi o conectare la un releu si inregistrarea ( dar nu a vocii originale, ca exista aparate speciale...)...
Partea proasta e ca sunt multi prosti care si-au cumparat telefone mobile si consuma resursele de pomana...

Edited by crisstian, 05 December 2007 - 19:54.


#8
mirc84`

mirc84`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.07.2005

View Postmtest, on Dec 5 2007, 11:24, said:

Stie cineva mai exact ce inteleg securistii prin localizare in mobil?
Eu ca om tehnic as intelege sa predai lista cu site-urile si pozitia lor GPS, urmand ca ei cand dau un trace dupa tine sa convinga cumva RAN-ul operatorului sa-i anunte despre distanta de la diferite sectoare pana UE. Sper ca nu inteleg si ei acelasi lucru si nici nu cunosc tool-uri capabile de asa ceva (desi nu vad nici un motiv tehnic pentru care sa nu fie posibil).

Pe de alta parte e foarte distractiv ca toata lumea s-a atacat la 'Busola Connex', dar cand e vorba de 'real shit', nu intereseaza pe nimeni.

Nu stiu exact de ce au nevoie securistii din romania dar 112 e o treaba serioasa. Iar uniunea europeana are niste requiremens foare stricte in ceea ce priveste acurateatea informatiilor.
Am gasit mai demult un PDF cu toate specificatiile pentru asta dar acum nu gasesc decat asta: http://en.wikipedia.org/wiki/1-1-2
In rest, dupa mintea mea "securistii" ar putea fi multumiti daca le dai coordonatele geografice, lat si long cu acuratetea de rigoare, care bineinteles depinde de metoda utilizata pentru localizare.
Metode sunt destule, nu numai cea bazata pe Cellid care are o acuratete pe care te poti ...., chiar si daca o imbunatatesti cu Timing Advance+Sectorizare sau Puterea receptionata. Spre exemplu, in GSM din ce am vazut eu cea mai populara este EOTD (triangulatie), iar pentru UMTS populara e AGPS. Operatorul (adica echipamentele operatorului) isi stiu pozitia lat si long si astfel in functie de aceste date, cu ajutorul metotei alese, calculeaza pozitia utilizatorului. Securistii nici nu trebuie sa stie pozitia BTS/NodeB urilor, ei primesc lat si long utilizatorului cu o anumita acuratete. (un punct mai mic sau mai mare pe o harta).
Mai departe ori securistii intra pe echipamente si ruleaza comenzile pentru returnarea pozitiei sau pur si ruleaza niste scripturi.

uite inca ceva:
http://www.sos112.info/

Cat despre ascultarea telefoanelor am gasit pe google un caz interesant este Athens Affair: http://spectrum.ieee.org/jul07/5280
Daca cautati destul de adanc pe google o sa gasiti si PDF cu manualul de utilizare al sistemului de wiretapping de la Ericsson pe care scrie strict secret :D :D :D
http://cryptome.org/ericsson-ims.htm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate