Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Monaco Towers

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#163
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 waran, on 19 decembrie 2013 - 21:36, said:

Da foarte dubios asa este cred ca e politic.....kmailand aici stau la monaco towers sa te invit la mine ......Nu pot Posted Image dar sa iti spun cate ceva cu mare  mare placere........Posted Image

Adica din motive politice blocurile tale sunt aproape goale la peste 5-6 ani de la inaugurare ?! Sau zici ca esti un cumva un VIP hartuit aici pe politice ?! Alte variante nu sunt, tinand cont de raspunsul tau.

Hai, mai lasa-ne..... Incearca sa-ti faci imagine in alt fel, intr-un mod sanatos, nu prin posturi de genul asta :)

Da, este adevarat ca stai acolo.... ai/aveai un apartament din partea lui Marble House (investitorul). Si mi se pare normal, fiindca esti Director Vanzari acolo.

Zau, chiar nu-ti dai seama cat de jenant esti aici ?

#164
gsk156

gsk156

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2013
Este total lipsit de sens sa negam conditiile in care locuiesc proprietarii/chiriasii ansamblului rezidential Monaco Towers . In acelasi timp, este firesc sa existe costuri atat de mari, atat timp cat blocurile nu sunt ocupate nici in proportie de 40%. Temperatura in locuinta este de aproximativ 17 grade( nefiind ceva neobisnuit avand in vedere proiectarea ), in dreptul suprafetei vitrate bate vantul si trebuie sa facem incantantii ca sa vina apa calda. Se distinge cu usurinta profesionalismul si "pregatirea" angajatilor ( nu cred sa depaseasca 7 numarul lor - si acum ma refer la Marble House ). Admistratorul , in fapt o tanti cu cartela reincarcabila pe care o platesc locatarii, da din umeri si arunca vina pe constructor fiind mereu dispusa sa ajute, insa este conditionata de pregatirea pe care o are. Se remarca relativ usor, avand tot timpul dupa ea fochistul, electricianul, instalatorul, in speta un singur individ care indeplineste toate aceste functii. Pe scurt un monkey business imobiliar.

#165
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Asa fost tot timpul acolo. Acum 2 ierni aveam 15 grade in sufragerie si 17 grade in dormitoare, in conditiile in care caloriferele erau fierbinti insa erau prea mici pentru volumul camerelor. Si da, batea vantul prin pereti....

Insa ai Mega Image in "galerie" si inca 2 standuri :)

Esti rau si exagerezi..... Ai toate conditiile !

#166
waran

waran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.03.2008
kmailand m-ai prins numai ca ai o mica problema sunt fata nu baiat........geniu ........:) nu am laudat proiectul am zis doar parerea mea in calitate de locatara ( de aceea e forum sa iti dai cu parerea ) dar pt opinii kmailand e raspunsul care nu locuieste aici ........:)

#167
gsk156

gsk156

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2013
Nu am inteles partea cu geniul , DOAMNA RETAILER si ce legatura are cu discutia pe care incercam sa o purtam aici, noi astia carcotasi ?! Incercati pe viitor sa apelati la un prieten cand redactati mesajele, nu de alta dar sunt lipsite de coerenta. Ce vindeti mai exact in mall-uri?

kmailand - e adevarat , Mega Image, o farmacie unde angajatii poarta caciuli din blana si fulare in incinta si inca vreo 3 tarabe care s-au mutat de la Aleea Castanilor la MT ( e lesne de inteles ca au conditii mai bune, nu am vazut insa vreun client la ei in magazin ), un coafor si o frizerie , constituie un adevarat complex comercial. Si sa nu uit de Mobexpert-ul de la parter...

#168
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Nu stiu de unde ati avut voi 15 sau 17 grade dar eu am peste 20 peste tot, chiar m-ati facut curios, o sa masor temperatura, singura portiune mai rece este cea vitrata in living, acolo chiar se simte rece, cat despre usi am probleme cu una singura, din dormitorul cu dressing, nu se inchide perfect, cred ca se mai poate regla, in rest se inchid ok.
Caloriferele sunt clar subdimensionate, ca sa fie cald in casa trebuie sa ai grija ce usi deschizi, cand si cum, problema este in living si dormitorul mare cu dressing, in bai si dormitorul mic e ok.

Edited by cibibikeru, 20 December 2013 - 15:26.


#169
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Am incercat sa fiu putin malitios.... sigur ca nu sunt conditii ok in Monaco Tower Posted Image

Eu am prins 2 ierni acolo. Da, am avut 15-17 grade, apoi au fortat central si ne-au explodat calorifele, apoi le-au schimbat cu unele mai mari, apoi le-au repus pe cele vechi. Nu stiu care a mai fost treaba fiindca am eliberat apartamentul.

Preturile la chirie nu sunt mari - sunt ok pentru zona respectiva - dar ar fi Ok daca proprietarii te-ar informa inainte asupra problemelor si daca n-ar minti aiurea cu preturile la intretinere/utilitati. Altfel vei fi un client nemultumit.

Am spus-o si o repet, oamenii astia nu stiu nimic despre marketing, asa incat nu e mirare ca blocurile sunt aproape goale la 4-5-6 ani de la finalizare..

Edited by kmailand, 20 December 2013 - 20:35.


#170
user2012

user2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.04.2012
Eu am rezolvat cu caldura.  Am schimbat tipul si marimea de calorifer.  Romstal a scris pe mine. 15 elementi 600x100mm, 171W x 43lei elementul , cred. Robinetii au ramas de la cel vechi.
La dormitor si bucatarie nu a fost nevoie sa-i schimb.
Am tot vazut ca unii au 15-17C si ceva nu se lega cu ce simt eu in casa asa ca am cumparat un termomentru. Robinetul la jumatate deschis, am 24C , termometrul fiind pus la geam. Cand va fi mai frig afara , -5-10C, pun si poza.
Caldura de la caloriferul din bucatarie nu am pentru ca am inchis bucataria insa, la bucatarie , fiind mica si practic in mijlocul apartamentului, oricat de incet il sa mearga , cred ca sunt 27C.
Usile de la balcon sa le aveti reglate, la mine atingeau parchetul uneori, nu stiu cine le-a reglat asa bine :. Eu mai am un avantaj, apartamentul este pe mijloc, nu am pereti laterali spre exterior,nu am pierderi de caldura.

 kmailand, on 20 decembrie 2013 - 20:34, said:

.

Am spus-o si o repet, oamenii astia nu stiu nimic despre marketing, asa incat nu e mirare ca blocurile sunt aproape goale la 4-5-6 ani de la finalizare..
Nu este vorba de marketing in totalitate, este vorba si de pret. S-au dus anii 08`-09`! Daca le vindeau si ei la 55.000 de ex, alta era situatia.

Attached Files


Edited by user2012, 27 December 2013 - 17:17.


#171
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 user2012, on 27 decembrie 2013 - 17:15, said:

Eu am rezolvat cu caldura.  Am schimbat tipul si marimea de calorifer.  Romstal a scris pe mine. 15 elementi 600x100mm, 171W x 43lei elementul , cred. Robinetii au ramas de la cel vechi.
La dormitor si bucatarie nu a fost nevoie sa-i schimb.
Am tot vazut ca unii au 15-17C si ceva nu se lega cu ce simt eu in casa asa ca am cumparat un termomentru. Robinetul la jumatate deschis, am 24C , termometrul fiind pus la geam. Cand va fi mai frig afara , -5-10C, pun si poza.
Caldura de la caloriferul din bucatarie nu am pentru ca am inchis bucataria insa, la bucatarie , fiind mica si practic in mijlocul apartamentului, oricat de incet il sa mearga , cred ca sunt 27C.
Usile de la balcon sa le aveti reglate, la mine atingeau parchetul uneori, nu stiu cine le-a reglat asa bine :. Eu mai am un avantaj, apartamentul este pe mijloc, nu am pereti laterali spre exterior,nu am pierderi de caldura.


Nu este vorba de marketing in totalitate, este vorba si de pret. S-au dus anii 08`-09`! Daca le vindeau si ei la 55.000 de ex, alta era situatia.

Ok, dar ai facut schimbarile si reglajele pe banii tai ?! Nu ai avut o perioada de garantie?

In februarie 2012, cand au bubuit caloriferele in multe apartamente din MT , mi s-a umflat parchetul din cauza apei. Asa ca reparatiile le-a facut Marble House SRL pe banii lui. Adica au schimbat caloriferele cu unele mai mari (si apoi au revenit la cele mici !), au reglat feroneria ca sa nu se mai frece usile de parchet, au dat cu vopsea lavabila pe peretii afectati de inundatie etc.

LE: Marble House este firma care a ridicat ansamblul residential MT. Eu am fost doar chirias timp de vreo 16 luni.

In 2010, Marble House cerea 225.000 euro pe un apartament de 3 camere de cca 90-100 mp, nemobilat, la etaj inferior, cu 1 loc de parcare inclus Posted Image
Acum cred ca pretul o fi scazut la 80.0000 - 100.000 euro.

Edited by kmailand, 29 December 2013 - 15:05.


#172
user2012

user2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.04.2012

 kmailand, on 29 decembrie 2013 - 14:52, said:

Ok, dar ai facut schimbarile si reglajele pe banii tai ?! Nu ai avut o perioada de garantie?

In 2010, Marble House cerea 225.000 euro pe un apartament de 3 camere de cca 90-100 mp, nemobilat, la etaj inferior, cu 1 loc de parcare inclus Posted Image
Acum cred ca pretul o fi scazut la 80.0000 - 100.000 euro.

Pe banii mei! Vreo 800 ron cred ca a costat cu tot cu montaj calorifel, in fine, nu e capat de drum.
Garantie probabil a avut Secure-homes cand a preluat apartamentele de la Marble House in 2010. Eu cand am cumparat de la SH, nu au pomenit de nicio garantie dar nici eu nu am intrebat, defapt nu m-am gandit !

In cazul meu era normal sa o fac pe banii mei. Gresie si faianta la fel, toate schimbarile pe banii mei, dupa ce il cumperi ,esti pe puterile tale bro

Cu toate ca esti mereu contra la cate ceva, gandeste-o putin la rece si ai sa vezi ca la 50-55.000 chiar nu ai unde sa alegi. Ai aici un indiciu si ai sa vezi , chiar daca nu te-am contrazis, nu am cumparat apt-ul de la vreun proprietar disperat sa scape de el.  Cand cineva are cate 30-50 apt intr-un bloc, nu-l poti numi "un proprietar disperat sa scape de apartament".

Nici macar nu sunt Romani cei de la care am cumparat, la notar , la final, s-a prezentat un Grec iar pe actele de unde au ei creditele ( BCR ) aveau ipoteci numai in Monaco T  1 milion de Euro daca imi aduc aminte bine. La vizionare mi-au prezentat asa: Avem cate 4 apt pe fiecare etaj intre et 10 si 15, la ce etaj vrei ?

Edited by user2012, 29 December 2013 - 20:34.


#173
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 user2012, on 29 decembrie 2013 - 20:30, said:

Pe banii mei! Vreo 800 ron cred ca a costat cu tot cu montaj calorifel, in fine, nu e capat de drum.
Garantie probabil a avut Secure-homes cand a preluat apartamentele de la Marble House in 2010. Eu cand am cumparat de la SH, nu au pomenit de nicio garantie dar nici eu nu am intrebat, defapt nu m-am gandit !

In cazul meu era normal sa o fac pe banii mei. Gresie si faianta la fel, toate schimbarile pe banii mei, dupa ce il cumperi ,esti pe puterile tale bro

Cu toate ca esti mereu contra la cate ceva, gandeste-o putin la rece si ai sa vezi ca la 50-55.000 chiar nu ai unde sa alegi. Ai aici un indiciu si ai sa vezi , chiar daca nu te-am contrazis, nu am cumparat apt-ul de la vreun proprietar disperat sa scape de el.  Cand cineva are cate 30-50 apt intr-un bloc, nu-l poti numi "un proprietar disperat sa scape de apartament".

Nici macar nu sunt Romani cei de la care am cumparat, la notar , la final, s-a prezentat un Grec iar pe actele de unde au ei creditele ( BCR ) aveau ipoteci numai in Monaco T  1 milion de Euro daca imi aduc aminte bine. La vizionare mi-au prezentat asa: Avem cate 4 apt pe fiecare etaj intre et 10 si 15, la ce etaj vrei ?

Ok, te inteleg - tu nu ai cumparat direct de la sursa, ci de la altcineva.  Deci nu mai ai garantie.

Recunosc ca n-am auzit de Secure Homes pana acum. In toate pliantele lui MT si pe net scrie clar ca Marble House SRL are exclusivitate in Monaco Towers; probabil ca asta se refera la apartamentele noi, nu la cele second hand.

Eu am facut 2 vizionari. De fiecare data mi-au spus ca blocul B este aproape plin si ca trebuie sa ma grabesc cu decizia, ca peste 2 luni la parter va fi o galerie comerciala cu Carrefour si cu multe spatii comerciale, ca intretinerea este 60 lei/luna + ceea ce consum eu etc. Bine, asta se intampla in 2010 - 2011.

Poate ca sunt mai carcotas, dar o fac in interesul meu. In cazul apartamentelor noi-noute, costul remedierilor intra in sarcina constructorului (proprietarului). Sunt constient ca nu-mi baga nimeni in traista Posted Image

Edited by kmailand, 29 December 2013 - 21:33.


#174
user2012

user2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.04.2012

 kmailand, on 29 decembrie 2013 - 21:26, said:

noi-noute,  Posted Image
Acum la treaba cu apartamente noi, noi noute sau sh... e valabil ca la tableta ? O scoti din cutie si e SH?
De cand le-a finalizat M H si le-au preluat S H pana am cumparat eu apt, nu a locuit nimeni in el.  Chiar am gasit pe jos in bucatarie ceva din "partea casei " o chiuveta + baterie!
Asa erau toate apartamentele care le-am vizionat, nu statuse nimeni in ele. Stiu ca tot eu mai dau si in chirie, deci daca nu mai au apartamente si se elibereaza unul, atunci probabil iei un apartament in care a mai locuit cineva.

Asa stiu si eu ca M h are exclusivitate! Nu stiu care a fost businessul cu Secure H si cum au intrat Grecii in posesia celor 50 de apt...! Nu stim noi ce comabinatii au fost la mijloc dar nici nu ma intereseaza.

Treaba cu ce se afla la parter, nu stiu ce sa spun , daca cineva cumpara apartament pt ca are mega image la parter, clar nu stie ce vrea. Din partea mea, daca se inchide tot , nu ma deranjeaza. Nu mi-am cumparat apartament in idea ca locuiesc deasupra magazinelor.  

Dar sa fiu si sincer, cam rar am mai dat pe la Auchan , e mai pt lenesi Mega Image-ul ala!

Legat de costuri de intretinere , chiar nu vreau sa discut.   Am zis mereu si o mai zic daca e nevoie: Bloc vechi, nu am simtit nici un gram de caldura ,niciodata. (nu are rost dau definitia blocului vechi ) ,luna Decembrie 580 lei.  Parcare?? In fiecare an a trebuit sa iau locul cuiva cu japca, nu de placere dar asa e intre blocuri. Poti bine, nu poti, lasi pe altul !


Aici daca platesc 700-800 si-mi miroase a fas/fas de geamuri in Lift , e curat pe scara, nu ma streseaza nimeni la interfon cu ( buna ziua, cu pliante de la Bila suntem ) , cobor frumos cu masina la -2 si totul e ok, eu sunt multumit. Vb din pct-ul meu de vedere.


Nu ai sa-mi intelegi niciodata punctul de vedere, nu pentru ca nu te duce capul ci pentru ca suntem din doua lumi diferite. Intelegi , cred!

Edited by user2012, 29 December 2013 - 23:54.


#175
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 user2012, on 29 decembrie 2013 - 23:50, said:

......

Nu ai sa-mi intelegi niciodata punctul de vedere, nu pentru ca nu te duce capul ci pentru ca suntem din doua lumi diferite. Intelegi , cred!

Scuze ca te intreb, dar din ce lume esti tu si din ce lume sunt eu ? Da, nu inteleg si poate ma lamuresti tu.

Edited by kmailand, 30 December 2013 - 16:01.


#176
user2012

user2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.04.2012

 kmailand, on 30 decembrie 2013 - 16:00, said:

Scuze ca te intreb, dar din ce lume esti tu si din ce lume sunt eu ? Da, nu inteleg si poate ma lamuresti tu.

Chiar vrei sa fim mereu offtopic?
Esti mai perfectionist de fel, te deranjeaza si ce este in curtea vecinului. ( probabil MT trebuia sa cumpere si 2 hectare in jurul blocului , nu cumva cineva, in curtea lui sa faca ce vrea si sa il auzi tu). Nu poti da un minus unui complex/bloc, cum vrei tu, doar pt ca intr-o curte, langa, a aparut centru colectare fier vechi. Din partea mea, sa se mai faca unul, nu-i vad, nu-i aud, nu ma intereseaza ce face fiecare in curtea lui.

Esti carcotas, eu nu.  Esti persoana care il deranjeaza cand nu primeste bon fiscal pe unde merge, eu am si uitat ca exista bon fiscal in Romania.
Din ce spui, esti si businessman , eu sunt... aici stop.

Din cauza asta nu-mi poti intelege uneori punctul de vedere, gandim diferit. Nu spun ca tu gandesti rau, doar ca gandim diferit.

Ai zis ca ai stat, ai platit, astia ti-ai oferit, sau nu, ce trebuia... acum ce treaba mai ai.

Inca astept sa scrii despre  " nu sunt conditii ok in MT" si cu ce conditii le compari. Chiar daca ma bazez pe mine, uneori accept sa si invat , asa ca poate in 2014 iau decizia sa ma mut.

Sa nu incepi iar ca sunt Victor sau mai stiu eu cine. Probabil daca il intrebi pe Victor de mine, ma stie dupa masina si nu dupa nume. Deci exclus ca am ceva cu cineva din conducere!
Oricand vrei tu, oriunde in orasul asta , ma poti vedea si-ti dau ocazia sa-mi spui ca ai gresit atunci cand mi-ai spus ca sunt altcineva decat cine ti-am spus eu ca sunt,un amarat care si-a cumparat un apt in MT cu 25.000 mai ieftin decat vinde MT.

Vezi poza de jos , te poti ghida dupa ea , uneori. Functioneaza !

Attached Files


Edited by user2012, 30 December 2013 - 17:12.


#177
user2012

user2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.04.2012
Nu ai inteles nimic. E normal sa nu intelegi nici punctul meu de vedere.

Ti-am ex ca tu esti un businessman si nu eu. Am scris clar ca nu am treaba cu afacerile! In ce limba vrei sa-ti scriu ca NU am afaceri , spre rusinea mea nici macar un loc de munca.
Ti-am explicat , daca il intrebi pe Victor habar nu are cine sunt dar probabil daca ii spui locul de parcare sau masina, stie, deoarece platesc chirie pt parcare.

Iar ma acuzi ca sunt altcineva ?  De cate ori vrei sa iti explic ? NU am afaceri, NU am loc de munca, NU am treaba cu conducere MT si nici cu Victor!!!



Ti-am explicat ca nu am bani si ca am avut ocazia sa cumpar mai ieftin si de asta am ales MT.

Ia-ma usor si nu lua foc. Renunta sa-mi vb urat , pt moment. Fii ontopic si lasa vrajeala !

Inca poti edita mesajul !

Edited by user2012, 30 December 2013 - 19:24.


#178
user2012

user2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.04.2012

 kmailand, on 30 decembrie 2013 - 18:43, said:

un fraier

Nu ti mai asuma asemenea cuvinte doar virtual. Fii barbat pana la capat!

 kmailand, on 28 august 2011 - 10:29, said:

Ohhho, de 18 ani tot asta fac. Sunt familiarizat cu matura, aspiratorul si carpa de praf :)

Of, si tu ma faci pe mine fraier si prost!

Ce impresie proasta ai tu despre mine batranelule... Ah, ah.

Edited by user2012, 30 December 2013 - 20:06.


#179
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 user2012, on 30 decembrie 2013 - 19:41, said:

Nu ti mai asuma asemenea cuvinte doar virtual. Fii barbat pana la capat!



Of, si tu ma faci pe mine fraier si prost!

Ce impresie proasta ai tu despre mine batranelule... Ah, ah.

Tu chiar nu-ti dai seama ca te pisi impotriva vantului? Toti cei de aici sunt nemultimiti de MT.....

Wow wow.... ce sa zic....am 43 ani ....... daca zici tu ca esti esti un super om de afaceri de succes, spune aici CIF-ul firmei (firmelor) tale si iti zic eu ce si cum. :)

Edited by kmailand, 31 December 2013 - 00:52.


#180
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Foarte interesante discutiile voastre, eu unul sunt multumit aici in MT.

Ca si noutati in dormitorul mare cu doi pereti exteriori opresc caldura ca e prea cald noaptea, intretinerea a venit undeva la 700 lei, am ramas fara curent intr-o noapte vreo 2 ore, traiasca lanternele de generatie noua, parterul s-a umplut de magazinase, chiar maine o sa incerc sa ma tund la frizeria de la parter, subliniez "o sa incerc" si cam atat. Sa aveti un an nou bun!

Edited by cibibikeru, 31 December 2013 - 03:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate