Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dimensionare instalatii, alegere Radiatoare, program calcul

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1828 replies to this topic

#1765
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Voiam sa va intreb, dupa ce fac echilibrarea caloriferelor asa cum ati zis voi, adica ultimele din circuit sa aiba returul deschis la maximum, daca totusi nu doresc atat de multa caldura in acele camere nelocuite, ca in restul casei, acelea le pot regla numai din robinetul obisnuit de tur, gen sa-l mai inchid un pic, sau tot din cel de retur ar trebui? Fiind camerele cu peretii umezi (spre vest), as dori atata caldura cat sa tina peretii uscati, dar nu are rost sa las tot 23 de grade cat am setat pe TA. (ca in restul casei in camerele locuite). Cat din cursa robinetului ar trebui sa inchid, un sfert, jumate, gen sa am maxim 19-20 de grade in acele camere?

#1766
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007

View Postflorin71_skoda, on 16 august 2021 - 08:59, said:

Stabilește prima data ce radiatoare montezi și dupaia o să-ți fac calculul la țeava.

Am inteles sa traiti Posted Image
Ce nu am inteles eu exact este daca puterile date de dvs. reprezinta puterile caloriferului care trebuie sa o aiba pt. configuratia 65/55/22 sau este temperatura la 90/70/20?
Ca exemplu concret la camera 1 imi trebuie un calorifer cu puterea de 1624w la 90 grade sau de fapt caloriferul trebuie sa fie de vreo 3500w la 90/70/20? aici sunt noob Posted Image

Ce firme sunt ok dpdv al pret calitate (airfel -12 ani garantie, kermi 10ani agarantie etc)?

#1767
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru camera 1, tu ai calculat că ai avea nevoie de 1700W ca sa o poți încălzi cînd afară sint -20grd. Așa se face calculul, pentru cînd afară este cel mai frig.

Dupaia alegi radiatorul care poate sa degaje puterea aia, la temperaturile pe care ți le dă centrala și în funcție de cita căldură ai in casa
O centrala de apartament nu poate să-ți trimită în radiatoare 90grd, deoarece nu poate să încălzească apa așa de tare
Tu in casa, garantat nu vrei doar 20grd.
O centrala clasică merge bine cu turul la maxim 70grd.
O centrala in condensare (cum sunt acum de cumpărat) merge bine cu turul la maxim 55grd.
Așa că eu am ales radiatoarele undeva intre, la 65/55/22, deoarece nu prea mai sunt cazuri in care sa fie multe zile la rand -20grd afara. Oricum au ieșit inense. Iar faca le alegeam pentru 55/45/24 trebuia să pui cite 2 într-o camera


#1768
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007
M-am apucat de cautari si m-a luat capul. Cred ca astia ne prostec pe fata...unii.
De ex. pt camera 5 unde necesarul calculat de Florin este de 2500w (2320w) la 22x600x2000 gasesc urmatorul model de calorifer / radiator - Radiator otel Brise Heizkorper 22x600x1400
Prima cautare ma duca catre Hornbach unde iata care-i sunt pecificatiile: https://www.hornbach...677/produs.html
Toate bune si frumoase si deja imi suradea ideeea. Apoi mai caut si pe alte site-uri produsul sa vad ca tot romanul alte oferte si gasesc urmatoarele:
- https://m.benedekco....2x600x1400-p381
- https://www.ecalorif...-600-1400-p4663 si
- https://www.emag.ro/...8/pd/DR08VBMBM/

Facand exceptie de preturi concluzia este ca acest calorifer are date diferite in funtie de magazin:
- Hornbach  (tur 55 grade si ΔT: 30 grade) - 2.612,13 W ceea ce se incadra in necesar
- benedekco ∆T=30 °C: - 1340 W si ∆T=60 °C: - 3336 W
- ecalorifere (90/70-20*C si cred ΔT: 60 grade) - 2856W
- emag (probabil 90/70-20*C si cred ΔT: 60 grade) - 3336 W

Ulterior am mai gasit si asta https://cdn.hornbach...81012154908.pdf

#1769
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai nu eu am calculat necesarul de 2500W. Tu ai zis că-ți trebuie 2500W, iar eu ți-am spus doar ce radiator să-ți cumperi că sa te apropii de aia 2500W calculați de tine

Cauți degeaba. Un radiator de 1,4 metri are tot atîtia wați, indiferent de unde-l cumperi și indiferent că-i de tabla, sau aluminiu, sau fonta. Poți să-l poleesti și cu aur, că pentru un anumit tur/retur/ambient, diferențele între ele sunt nesemnificative .

Edited by florin71_skoda, 17 August 2021 - 18:21.


#1770
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

View Postvalyemil81, on 17 august 2021 - 15:06, said:

Radiator otel Brise Heizkorper
dar.. ce minune de producator e asta ?
Dupa grosimea tablei de doar 1,11 mm pare un producator din Turcia, d-aia.. gama low-end.

#1771
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007

View Postflorin71_skoda, on 17 august 2021 - 18:21, said:

Pai nu eu am calculat necesarul de 2500W. Tu ai zis că-ți trebuie 2500W, iar eu ți-am spus doar ce radiator să-ți cumperi că sa te apropii de aia 2500W calculați de tine

Cauți degeaba. Un radiator de 1,4 metri are tot atîtia wați, indiferent de unde-l cumperi și indiferent că-i de tabla, sau aluminiu, sau fonta. Poți să-l poleesti și cu aur, că pentru un anumit tur/retur/ambient, diferențele între ele sunt nesemnificative .

Eu m-am minunat de informatiile diferite asupra unui produs identic pe varii site-uri si cum te poti pacali daca nu verifici in mai multe locuri.

View Postdoinastela, on 17 august 2021 - 19:08, said:

dar.. ce minune de producator e asta ?
Dupa grosimea tablei de doar 1,11 mm pare un producator din Turcia, d-aia.. gama low-end.
Dupa nume e neamt dar cand cauti mai adanc dai de Mastas..Turcia

#1772
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Este vreo regula, in privinta intaltimii la care se instaleaza centrala?

Eu am inceput sa trag tevile prin casa si as vrea sa pun si centrala in pozitie dar nu stiu daca e ok sa o pun la 1m inaltime (de fapt, baza e la 1m fata de podea, ca sa explic corect).

In privinta geamului, inca n-am fost la cei care se ocupa de termopane dar inteleg ca se da geamul existent jos si se inlocuieste cu alt "geam" gata gaurit. E corect ce inteleg eu?

Multumesc!

#1773
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
In mod normal, cam orice CT se monteaza de la 1.3-1.4m baza in sus.(panoul de cpmanda la nivelul ochilor)
De fapt se ia ca referinta mai uzuala evacuarea sa fie cat mai usor de pus si mai scurta.

Alt aspect... tu vrei ca instalatorii sa lucreze la CT ca mecanicii pe sub masini?

Daca la balconul inchis (ca presupun ca asa ai) ai geam pana sus, se plaseaza CT a.i. evacuarea sa iese prin geam dar nu prea la marginea de sus deoarece e greu de confectionat.

Daca tamplaria termopan are un set de gemulete in partea de sus, se inlocuieste gemuletul respectiv cu panou termoizolant (e mai usor de facut).

Dar in ambele cazuri evacuarea CT iese aproape de rama de sus a tamplariei.

Edited by radurus, 23 August 2021 - 13:02.


#1774
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttoto_riina, on 16 august 2021 - 15:45, said:

Cat din cursa robinetului ar trebui sa inchid, un sfert, jumate, gen sa am maxim 19-20 de grade in acele camere?
Pui un robinet termostat in loc de cel clasic .

Cu cel clasic ..doar prin incercari , in functie de T exterioara si de tur CT .

#1775
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
@Daco Get: Nu pun la caloriferele alea robineti termostati, am pus doar in camerele unde locuiesc (la mine si la maica-mea). Dar, daca ar fi, la cele clasice, cu incercari, cum ai zis tu, alea fiind ultimele calorifere din circuit am inteles ca ar trebui sa aiba returul deschis la maximum pt. a ajunge caldura si acolo. Dar daca NU vreau atat de multa caldura, din ce robinet ar trebui sa umblu la alea ca sa le dau caldura mai putina, din robinetul de tur sau cel de retur? Din cate stiu, cel de tur e cel care opreste apa sa intre in calorifer, nu? Si atunci, pot sa ma joc cu asta de tur si sa las returul la maximum, pt. a nu se raci de tot caloriferul, dar in acelasi timp sa aiba apa suficient de calda incat sa le incalzeasca uniform, la o temperatura mai mica decat in restul casei?

#1776
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Din pacate, e un geam mare. Deci va trebui inlocuit cu totul. Instalatorul sunt eu. Acum am reper pentru prinderea suportului de perete. Ms !

#1777
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttoto_riina, on 23 august 2021 - 20:56, said:

Din cate stiu, cel de tur e cel care opreste apa sa intre in calorifer, nu? Si atunci, pot sa ma joc cu asta de tur si sa las returul la maximum, pt. a nu se raci de tot caloriferul, dar in acelasi timp sa aiba apa suficient de calda incat sa le incalzeasca uniform, la o temperatura mai mica decat in restul casei?
Ambii robineti dau sau opresc accesul agentului termic .

Robinetul de retur se foloseste ptr echilibrarea hidraulica  fiindca in principiu se face o singura data si gata si este mai greu accesibil si nu ar veni cineva sa strice ce ai facut tu(echilibrarea ) , fara voie .

Robinetul de tur il folosesti pentu accesul mai usor al reglajului TA ,exact cum ziceam , prin incercari repetate .

#1778
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Revin si eu cu o intrebare: Ce fel de filtru sa pun pe returul caloriferelor si la intrarea in centrala (apa rece care vine din conductele comune)?
Pe apa rece pun un filtru Y dar nu stiu daca ar fi suficient. Ma gandesc si la unul lavabil, de-ala uzual de vreo 100 de lei din magazinele de bricolaj. E ok doar asta?

La returul dinspre calorifere, ma gandesc tot la un filtru lavabil (am gasit pe la vreo 400 de lei unul care rezista pana la vreo 70 de grade parca) dar daca il compar cu unul magnetic (Vortex Sentinel 300) e cam la aceeasi bani. Filtrul lavabil uzual (cu carcasa de plastic sau din ce o fii ea) nu pare sa reziste la mai multe de 40-50 de grade (din specificatii).
N-am folosit niciodata filtre in astfel de instalatii si m-ar ajuta sfatul vostru.

#1779
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Filtru cu cartus lavabil pe apa rece.
Filtru anti-magnetita cu decantor pe returul care vine din calorifere.

Edited by kolfleading, 31 August 2021 - 15:30.


#1780
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Mai am si eu o intrebare: imi pot instala singur regulatorul de gaz de la centrala ?
Intreb pentru ca mi-a scapat din vedere cand am facut proiectul si acum trebuie sa-l instalez. Firma care-mi face proiectul instalatiei de gaz mi-a cerut 300 de lei pentru regulator + racord, montajul fiind inclus.
Din ce vad la magazinele de bricolaj (dedeman, leroy, brico, romstall, etc) racordul si reductorul ajung amandoua pe la 120-150 de lei...
Pe langa regulator si racord, mai am nevoie de: 1 cot cu filete exterioare, un niplu (sau holender in unele magazine, posibil sa aibe si alte denumiri), calti si pasta de etansare...

Adica cu totul ajung pe la vreo 150-160 de lei...

Deci pot sa fac eu montajul sau e nevoie de cineva "autorizat" ?

#1781
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Legea spune ca trebuie sa fie o firma autorizata.(deci nu o persoana autorizata, ca o firma autorizata)

Eu nu inteleg ce treaba are proiectul cu instalatia ? Proiectul este o poveste, iar lucrearea este o alta poveste. Ca sa nimerit sa fie aceasi firma, asta este. Problema ta este legata de executia lucrarilor si nu de proiect :D

Deci tu intrebi daca poti incalca legea si te astepti ca cineva sa-ti spuna ca da ? :D

#1782
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Nu ma refeream la incalcarea legii Posted Image . Nu stiam care e, de fapt, realitatea si unde trebuie sa ma opresc eu in a interveni in instalatie. Deci trebuie sa apelez tot la ei sa-mi puna regulatorul si racordul...

Pfff, cata bataie de cap...

Apropo, mi-a iesit bine instalatia de incalzire / apa calda. Mi-a curs doar in 2 locuri, la punerea sub presiune. Desi am incarcat / descarcat calofirefele (+ spalat in prealabil de cateva ori) tot mai iese apa galbui / portocaliu / neagra din cand in cand. Inca n-am dus apa in centrala, ca are inchise robinetele tocmai pentru a o putea curata cat mai bine inainte de punerea in functiune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate