Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Centrale termice Junkers BOSCH

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2007 replies to this topic

#1855
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

View PostFilalucian, on 07 februarie 2020 - 23:24, said:

Salutare tuturor, am o centrala Bosch condens 3000w, cine a montat centrala se pare ca nu a știut ca trebuie sa pună un robinet de umplere. Unde ar trebui el pus? Între care țevi?
Centralele nemtesti nu au robinet de umplere dedicat(vad ca la modelele mai noi pun si ei)
Robinetul de golire se poate folosii si pt umplere ,dar e incomod ,trebuie sa tragi furtun la el racordat la apa dupa care  il demontezi...se  poate  monta un robinet pe o teava legata la tur sau retur  deviata din teava de apa rece care alimenteaza centrala,i ,la mine e pus pe tur

Edited by MembruAnonim, 08 February 2020 - 13:06.


#1856
nelutu22

nelutu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2012
Salutare,

Am o centrala Bosch Gaz 3000 W ZW 24-2 AE, am mostenit-o... Cand a fost montata nu i-au pus termostat, si merge pe manual.

Acum incerc sa-i montez eu un termostat, dar mi-ar trebui diagrama sa stiu unde sa pun cele doua fire, care sa vina la partea de termostat care va veni lipita langa centrala, pe perete.

Va multumesc frumos

#1857
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Se cauta si se citeste manualul la pag.18-19. Mi-a luat 2 minute.

LE S-a inchis TPU? Nu mai functioneaza Google?

Edited by dicdobre, 16 February 2020 - 18:03.


#1858
nelutu22

nelutu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2012

View Postdicdobre, on 16 februarie 2020 - 18:02, said:

Se cauta si se citeste manualul la pag.18-19. Mi-a luat 2 minute.

LE S-a inchis TPU? Nu mai functioneaza Google?

Multumesc frumos. Am gasit si eu manualul pe net, dar in el scrie de termostat Bosch, eu am Salus, si are doua fire. Parca alea Bosch au trei fire, din cate vad eu, ca nepriceput.

Functioneaza Google, dar daca nu te pricepi, intrebi profesionistii, stii ca cum zic ?

#1859
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Abia acum dai mai multe detalii, in postul initial ai cerut doar "diagrama", pentru doar doua fire vezi fig. 20 de la pag. 19 din manual.

Nu exista o diagrama pentru fiecare termostat. Acest Salus are si un model?

Daca nu reusesti sa le identifici pune o poza cu regleta de conexiuni asa cum e acum.

#1860
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 06.10.2006
Azi incercand sa fac o completare cu apa la centrala Junkers Ceraclass ZW 24-2 DH AE am constatat imediat la deschidere o pierdere de apa pe la robinet, am facut operatiunea de completare, am strans la loc robinetul si momentan nu curge nimic. Am cautat sa vad cat m-ar costa un robinet si am dat peste acest link, se pare ca as putea sa scap si prin schimbarea garniturilor, cineva avizat imi poate confirma ca asta ar fi robinetul instalat pe centrala mea?
Daca eventual nu am strans corect robinetul pana la capat sau aceasta nu mai inchide perfect, care ar fi efectele?

https://www.centrale...ine-compact-p98

Edited by starsteel, 04 March 2020 - 13:07.


#1861
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Robinetul ala trebuie sa mai aiba inca o garnitura, sau poate ca doua, care nu se ved in poza si etanseaza axul ala subtire care se rasuceste cind rotesti de plasticul ala negru. La tine problema vine de la garnitura sau ganiturile care nu se vad in poza si care nu pot fi schimbate.

#1862
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 06.10.2006

View Postflorin71_skoda, on 04 martie 2020 - 13:23, said:

Robinetul ala trebuie sa mai aiba inca o garnitura, sau poate ca doua, care nu se ved in poza si etanseaza axul ala subtire care se rasuceste cind rotesti de plasticul ala negru. La tine problema vine de la garnitura sau ganiturile care nu se vad in poza si care nu pot fi schimbate.
Si care e solutia de etansare?

#1863
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Robinet nou, daca te deranjeaza ca asta actual va curge de fiecare data cind refaci presiunea.
(Pe mine nu m-ar deraja si nu l-as schimba)

#1864
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Am avut și eu aceeași problemă și am înlocuit oringurile. Atenție însă la diametrul interior, exterior și la grosime.

#1865
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 06.10.2006

View Postcorsica, on 05 martie 2020 - 13:36, said:

Am avut și eu aceeași problemă și am înlocuit oringurile. Atenție însă la diametrul interior, exterior și la grosime.
Da, multumesc de sfat, oricum m-as duce sa caut ca la croitor, cu materialul in mana! Posted Image
Tin cont insa si de recomandarea ca daca imi curge doar cand fac completarea atunci sa-l las asa. Intre timp mi-am pus un martor sub robinet, un servetel de hartie!

Edited by starsteel, 05 March 2020 - 13:58.


#1866
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008
Robinetul are doar 2 garnituri. Cea din varf este pentru a nu permite incarcarea cu presiune a centralei, iar cea de langa buton este pentru a nu curge atunci cand facem incarcarea si desfiletam robinetul. Din pacate este o garnitura atipicacam greu de gasit fata de dimensiunile standard. In cazul in care incerci sa o schimbi trebuie sa gasesti una a carei grosime sa nu depaseasca prea mult filetul robinetului dar sa faca si etansarea. Altfel vei avea probleme mai ales la inchiderea robinetului.

#1867
Katy

Katy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.11.2005

View PostwolfydRg, on 30 septembrie 2019 - 09:54, said:

La a mea in 17 ani sa stricat o siguranta, presostatul (sa reconditinat) si nimic altceva.
Salut. Poti te rog sa-mi dai detalii despre reconditionarea presostatului? Am probleme cu presostatul la a mea, se tot agata. Dupa ce il ciocanesc usurel o ia, merge cateva ore/zile si apoi intra din nou in avarie. Nu ma dau inapoi de la nici o mestereala, as vrea doar sa stiu daca trebuie sa fiu in mod special atent la vreun detaliu in timp ce-l desfac/curat ca sa nu-l fac praf. Multumesc.

#1868
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Presostatul de fum nu se reconditioneaza. Se schimba cu altul nou (sau SH)
Doar presostetele hidraulice pot fi reconditionate. Alea de aer, nu.

#1869
Katy

Katy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.11.2005

View Postflorin71_skoda, on 23 martie 2020 - 20:19, said:

Presostatul de fum nu se reconditioneaza. Se schimba cu altul nou (sau SH)
Doar presostetele hidraulice pot fi reconditionate. Alea de aer, nu.

Ok, nu stiam ca sunt doua presostate. Asta e cel despre care vorbesc eu. Se poate reconditiona?

Attached Files


Edited by Katy, 23 March 2020 - 21:06.


#1870
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu. Ala se schimba.
Singurul lucru care se poate face, la modelele ce au microintrerupator extern, este sa schimbi microintrerupatorul . La cele cu microintrerupator incorporat, nu ai ce sa le mai faci.

Asta spre exemplu are micro extern si poate fi schimbat, daca el este vinovatul
Attached File  presostat-honeywell-C6065A-1002..jpg   28.59K   3 downloads

#1871
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

View Postflorin71_skoda, on 23 martie 2020 - 20:19, said:

Presostatul de fum nu se reconditioneaza. Se schimba cu altul nou (sau SH)
Doar presostetele hidraulice pot fi reconditionate. Alea de aer, nu.
Al meu l-am recondiționat acum 10 ani. Decapsat , luat la șmirghel fin contatele, reglat tensiunea. Recapsat si resigilat.
Cu ala murit centrala. Bine nu e moarta , e in stadiu de conservare.
Daca ei dexteritate si timp se poate incerca, altfel nu merita. Acum sunt ieftine, înainte erau scumpe.

#1872
Katy

Katy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.11.2005

View Postflorin71_skoda, on 23 martie 2020 - 21:54, said:

Nu. Ala se schimba.
Singurul lucru care se poate face, la modelele ce au microintrerupator extern, este sa schimbi microintrerupatorul . La cele cu microintrerupator incorporat, nu ai ce sa le mai faci.

Asta spre exemplu are micro extern si poate fi schimbat, daca el este vinovatul
Attachment presostat-honeywell-C6065A-1002..jpg

Ok, multumesc de raspuns.

View PostwolfydRg, on 24 martie 2020 - 10:08, said:

Al meu l-am recondiționat acum 10 ani. Decapsat , luat la șmirghel fin contatele, reglat tensiunea. Recapsat si resigilat.
Cu ala murit centrala. Bine nu e moarta , e in stadiu de conservare.
Daca ei dexteritate si timp se poate incerca, altfel nu merita. Acum sunt ieftine, înainte erau scumpe.

Pai nu-s chiar asa ieftine, ce am reusit sa gasesc pe net sunt pe la 370 RON. Dexteritate am, nu asta e problema. Poti te rog sa detaliezi putin "reglat tensiunea"? Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate