Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa din lemn, noua modă în construcții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2253 replies to this topic

#1477
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Mama ce-l bombardam pe fastcojo cu intrebari :D

Lemnul de structura ce este ? Provenienta, pret/mc ? starea in care l-ai luat (tratat, uscat) ?
La volumele tale cati metri cubi din fiecare categorie ti-au intrat ?

fastcojo nu te supara ca te bombardeam dar sunt cateva case pe structura de lemn si descoasem si noi, cine stie poate peste 3-4 ani ma apuc si eu de una pt sufletul meu. Anul trecut am luat decizia de a renova doua case mai vechiute si mi-au mancat bugetul de o jumatate de casa. Acum sa platesc datoriile si nu mma las.

#1478
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 kpk1_, on 15th February 2010, 15:34, said:

Mama ce-l bombardam pe fastcojo cu intrebari :D

Lemnul de structura ce este ? Provenienta, pret/mc ? starea in care l-ai luat (tratat, uscat) ?
La volumele tale cati metri cubi din fiecare categorie ti-au intrat ?
nu-i nimic, intrebarile nu ma deranjeaza. Si cit mai este si vremea asta haina, am si ceva timp sa le raspund!

Lemn brad, uscat si rindeluit  4 fete local ( cel masiv, celalalt am spus mai devreme de unde provine), tratat in curte, vreo 16 mc, din care mai am rezerva de cca 1mc, intre 880 si 1100 lei/mc
Cel subtire vreo 12 mc( placare exterioara, astereala si ceva prin pereti), 600/mc.
Si am mai avut vreo 10 mc ( au ramas 2) uscat natural, nerindeluit, pe care l-am folosit la contravintuiri in mod special si in alte locuri invizibile, 450lei/mc.

Repet, la stilpi, grinzi si contravinturi cred ca am folosit cel putin 25% mai mult decit necesarul ca la carte, dar o fac pt mine, asa ca.......


PS.Succes cu plata datoriilor.

Edited by fastcojo, 15 February 2010 - 17:01.


#1479
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
contravantuiri la peretii exteriori sunt neaparat necesare sau este in functie de cat de groase sunt riglele structurii?

#1480
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Unii pretind ca pot "contravintui" doar cu OSB-ul de pe exterior.Fara nici o legatura cu grosimea sau desimea grinzilor, stilpilor, etc. Pur si simplu lemnul nu poate face articulatie incastrata  ( ca betonul sau metalul), si chiar daca s-ar putea prin mijloace tehnice avansate, tot ar trebui ceva diafragme de rigidizare la solicitarile laterale.
Eu am preferat sa nu risc.

Edited by fastcojo, 15 February 2010 - 17:20.


#1481
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
sa inteleg ca depinde de fiecare structurist/constructor cum are chef, cum vrea?! banuiesc ca nu "pretind"ei asa... de la ei putere. ;)
probabil ca se fac niste calcule si poti sa pui rigle mai subtiri si contravantuiri sau rigle mai "tepene" si osb la exterior, eventual si interior si nu mai pui contravantuiri.
zic si eu ca daca nu stiu... intreb! voi daca vreti raspundeti... daca nu vreti nu o faceti! :)

Edited by flopardu, 15 February 2010 - 17:25.


#1482
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 flopardu, on 15th February 2010, 17:24, said:

sa inteleg ca depinde de fiecare structurist/constructor cum are chef, cum vrea?! banuiesc ca nu "pretind"ei asa... de la ei putere. ;)
probabil ca se fac niste calcule ...
Nu are sens sa mai intrebi, cind in acelasi timp iti dai si raspunsuri.

Deci, cum vrea, cum are chef si cum trebuie! Toate sau doar una din variante.Legal este DUPA NORME!
Daca structuristul a pus ceva si nu s-a facut, sau n-a pus dar s-a facut, legal e nasol, practic s-ar putea sa fie bine ( adica sa nu pice in capul cuiva).

Eu construind la tara iar structuristul meu fiind un jmecher cu ifose, mi-am permis sa fac in stil proriu, pe banii mei, pe raspunderea mea, dupa priceperea mea.

Dar sa NU faceti ca mine decit daca sinteti fix in aceeasi situatie cu mine.

#1483
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 fastcojo, on 15th February 2010, 17:47, said:

Nu are sens sa mai intrebi, cind in acelasi timp iti dai si raspunsuri.
se intampla asta din intamplare, nu ca as avea vreo cunostinta in domeniu. doar gandesc cateodata si se intampla sa gandesc corect, adica asa sa fie "realitatea din teren". :) cand ai noroc... ti cu steaua nene.  :thumbup:

#1484
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Un link catre diferite structuri de pereti.
Cand vad grosimile peretilor parca sunt doua case de-ale noastre intr-una de-a lor :)

#1485
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 kpk1_, on 16th February 2010, 20:51, said:

Cand vad grosimile peretilor parca sunt doua case de-ale noastre intr-una de-a lor :)


Pai chiar asa este!

Motivul? Ei n-au politicieni demagogi care sa apara pe la anumite posturi TV si sa se plinga de pretul prea mare al gazelor!
Ba chiar nici nu au asa de raspindit sistemul de alimentare cu gaz metan!

Totusi, din siteul indicat de tine, e  f. interesanta una din recomandarile de aici

http://www.energiavi... to save energy

respectiv de a folosi dus in loc de cada si incalzire electrica pentru apa calda menajera!

Daca cele legate de grosimea peretilor si structura lor sint de bun simt tehnic ( am eu un cui impotriva detractorilor necesitatii folosirii barierei de vapori la casele din lemn, care vad ca tac si nu dau curs rugamintii pe care le-am adresat-o de vreo saptamina : SA ADUCA CONTRAARGUMENTE VIABILE, POZE, STUDII, ETC!), mi se pare ca ideea de mai sus este usor discutabila!

Iarasi interesanta mi se pare ideea de a folosi la interiorul casei, intre placarea interioara si BARIERA DE VAPORI, un strat de 50-70 mm grosime in care sa se ingroape instalatiile , in locul stratului de aer corespunzator dintre placarea interioara si aceeasi bariera de vapori!

#1486
radulus

radulus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010
Scuze pentru "absenta" prelungita, am fost putin plecat...
X-plane, apreciez mult ceea ce construiesti. Ceea ce am facut eu este o casa de vacanta rustica, pur romaneasca, din lemn, sa-i pot simti mirosul natural... Desigur, poate fi si permanenta. Sincer sa fiu, nu prea sunt adeptul caselor in stil american, pe stalpi de lemn, placati cu osb. No thanks... (Parerea mea :peacefingers: ). In schimb, de la americani imi plac extrem de mult log-house-urile.
La mine constructia "la cheie" (ma refer la tot ce se numeste lemn, inclusiv usi si ferestre termoizolante cu tocarie de lemn stratificat si scara interioara) a ajuns la un pret de cca 220 euro/mp, la o suprafata utila de 80 mp.

 X-plane, on 31st January 2010, 23:05, said:

Fata de blocul unde locuiesti, poate. Fata de ce construim noi, cam ce este blocul din beton fata de casa ta.
Posibil. Da-mi te rog niste informatii despre performanta energetica a cladirii, cum ar fi coeficientul de conductivitate termica a materialelor folosite sau rezistente termice ale elementelor de constructie utilizate, un necesar anual de caldura pentru incalzire, etc. As vrea sa fac o comparatie.
Mai jos am niste imagini cu etape de constructie si din interior.

Attached Files



#1487
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
(W/mK)
Caramida 1.150
Sticla 1.050
Beton 1.250
Gipscarton 0.225
Lemn moale 0.144
Lemn comprimat(placi aglomerate) 0.060
Fibra de sticla 0.050
Plistiren densitate mica 0.039
Polistiren densitate mare 0.034


Acum fa si tu calculele. Tu ai un perete gros de 2o(sa spunem) cm coeficientul de transfer la lemn este de 0,144 w/mk.
La casa din topic, avem gipscarton 1,25 cm gipscarton, adica 0,22w/mK
Structura din lemn cu vata, 14 cm, coeficient de izolare 0,05 w/mK
OSB 1,6cm, cu 0,060 w/mK
Ploistiren expandat cu densitate mica, 15 cm glosime 0,034 w/mK

#1488
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

 radulus, on 18th February 2010, 00:10, said:

Scuze pentru "absenta" prelungita, am fost putin plecat...
X-plane, apreciez mult ceea ce construiesti. Ceea ce am facut eu este o casa de vacanta rustica, pur romaneasca, din lemn, sa-i pot simti mirosul natural...

Nu am vazut rosturile de tasare la golurile de tamplarie. Ba,mai mult, am vazut stalpi din solid pe verticala, ceea ce inseamna ca toate tasarile vor duce la sustinerea structurii in acei stalpi. Si da, chiar daca lemnul a fost perfect uscat, tot se mai lasa. Si probabil ca nu a fost uscat la standard de tamplarie (8%), sa fim seriosi. In plus, daca stalpii respectivi se vor opune vor aparea goluri de tasare intre grinzile de pe inaltimea golurilor de tamplarie, ceea ce implica o mare problema de izolare. Sper ca mai ai un rand de izolatie cu vata la interior, sub lambriu, ar fii pacat sa nu ai...

#1489
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
LA tipul acela de structura izolarea nativa a lemnului este foarte proasta datorita imbinarilor care lasa mult de dorit. Lemnul scade pe grosime si nu pe lungime, din acest motiv casele pe structura din lemn fe construiesc cu lemn asezat vertical.

Cand se usuca lemnul, sau cand lucreaza vor ramane spatii intre elemente de al cativa milimetri la centrimetri. Vezi casa lui LED, de pe forum.

Cele mai proaste stucturi din lemn, acelea sunt.

Edited by raduk, 18 February 2010 - 23:17.
citarea inutilă a postului precedent


#1490
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

 X-plane, on 18th February 2010, 13:05, said:

Cele mai proaste stucturi din lemn, acelea sunt.

Asa cum e executata ea in romanica, da. Dar suedezii au un model cu dublu perete, cavitatea fiind umpluta cu celuloza, cu benzi de butil integrate in fiecare chertare de grinda, si FARA nici un stalp vertical tocmai pentru a permite structurii sa se lase. Nu mai spun ca la tamplarie se prevedea un gol de 5mm pentru fiecare grinda ce intra in componenta (se ajungea la un gol de tasare de 10-15cm la fiecare fereastra !). Asta e, din pacate "lemnarii" nostri nu au nici o legatura cu "stiinta", le stiu ei pe toate mai bine ca orice neamt sau suedez...

#1491
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Este adevarat, la fel de adevarat cum este si faptul ca un roman nu ar plati niciodata pretul pe care-l platesc nordicii pe un sistem desavarsit.

Edited by raduk, 18 February 2010 - 23:19.
citarea inutilă a postului precedent


#1492
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Daca ar fi DESAVIRSIT poate ca ar plati!

sorry fast dar esti off topic, las insa intrebarea.

Edited by septimiu80, 19 February 2010 - 18:49.


#1493
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 fastcojo, on 18th February 2010, 16:09, said:

Daca ar fi DESAVIRSIT poate ca ar plati!


Nu ar plati pentru ca au prejudecati.

#1494
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Poate ca da, insa nici nu au in Romania DOVADA ca se poate construi DESAVIRSIT!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate