Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Fenomenele meteorologice vs receptie radio

- - - - -
  • Please log in to reply
811 replies to this topic

#793
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
O confirmare catre dx-eri de la un cetatean din fetesti .
Aseara a fost groaznic daca stateai afara..in 10 min erai tot apa;si e cam asa de vreo 2-3 zile;mai ales dupa amiaza spre seara;oricum...spre dimineata pana la 10-11;a fost si ditamai plafonul de nori dinspre constanta.

#794
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata umiditatea extrema  ce ne baga turci incontinuu :
http://www.youtube.c...u/0/r_v-0fjfdc8

#795
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
propagare variaza peste tot imbatata de caldura, cateva exemple :
96.5 Prokissnitras
105.0 Olteniactualitati
96.7 Boomarik
96.6 OrYon
93.3 ProKissK
92.9 Actualiturk radio
96.3 Galactualiasi
100.0 Baragoeuropocus
97.1 Doieratus cu scatere de 21 Mihovene
105.6 MagiBir Fresh
90.5 Shalager Radyosu
etc, se rasuceste se invarte, baga turci, greci, vine cu scatere din nord nu mai intelegi nimic lup
usor usor 96.9 gold pierde in lupta cu un turc cred ca pe 96.8 ii da in cap Radio Moda si pe 97.0 Damar Türk

Edited by rvic77, 08 August 2010 - 16:04.


#796
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
meseriase denumiri rezultate din maiul umezelii ce mesteca in strad D si unde soarele mai ataca si el cu ceva raze .. dar nu cu asa de multe cum ma asteptam incat sa plece si arabii cu tropo de o data ! 93.9 Tabriz !
In fine ce am obervat , spre tulcea cand a fost ploaie ca a bagat pe gat 105.0 atat de sculat ca venea pe verticala  si mai aveam si fornaiala iar pe 103.0 . Cat desore sud de romanie , undeva ploase pe aseara , swistrov - ruse ca veneau tarisor si mai varia si ploiestiuu de frumusete . cineva confirma ca vedea din aparatori fulgere continue spre bulgari , iar in colentina vedea spre mizil fulgere continue pe la 10 seara .
EH acu e acu pe novaci presimt eu ceva nori ca flutura oltenia , acu este acu scattereste repede si acu am rar orizont slab .

Edited by Zvartoshu, 08 August 2010 - 16:08.


#797
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

Quote

pana sa vina un nor de furtuna , de ce pe el se fac reflexiile , de ex turcii vin spre sud vest si uneori la vest geografic . te rog eu sa explici si tu cum sta treaba pe acolo pe sus de se tampeste de tot pana sa vina o ploaie undele radio si dupa ce trece ploaia de ce undele radio pe partea cu norul , est geografic se tampesc si inebunesc alea de pe vest geografic , oare?

In legatura cu intrebarea ce imi este adresata de Zvartoshu pe PM chiar nu stiu sa dau o explicatie exacta, dar incerc sa spun ce gandesc eu citind aceasta intrebare. Norul de furtuna este foarte dezvoltat pe verticala, trece prin diverse inaltimi, de la 800-1000 pana la 10-12000, maxim 15-16.000 de metri in cazul latitudinii la care se afla Romania, si face reflexii ale undelor radio atat cu baza sa de jos cat si cu "peretii" sai laterali, in functie de ce traiectorie are prin zona. Poate ca nu numai norul, ci si "perdeaua" de ploaie ce cade din el face reflexii, asta ar explica de ce semnalele de pe est se tampesc cand furtuna se indreapta intr-acolo, sunt obturate de perdeaua de torentiala care poate le reflecta si pe cele din vest inspre locul de receptie.

#798
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Daca fac vertical forma , nu inteleg de ce cu o antena verticala nu prea merge sa iau ceva stramb , chit ca vine ceva .
Pe orizontala se simte foarte tare faza cu noru' si cu furtuna .
Anul trecut a fost o faza ce nu o so uit , o spun ca poate poti descifra ceva din ea .
Era ploaie torentiala de rupea in doua , ziceai ca da cu sprei in aer , asta e prima chestie , in timpul ploii aparea reflexii ciudate , ba spre radio rajnitza ba spre turcaletzi , ba spre sud de bulgaria , ceea ce nu miscase inainte . DUpa ce a tacut ploaia a facut din ruse de la 58dB un semnal de 72dB , dupa care a plecat craiova , si dupa asta a revenit ploaia , a rupt in doua din nou , cu tunete de data a 2 -a si pe urma a ineceput sa o ia turceste si - partea cu varna , eh , asta era pe partea unde se ducea noru' si nu invers .
Am prins o data , chestia inversa sa miste simnicu si semenicu dupa ploaie dasta .  Tu ce parere ai ?
Eu tot nu inteleg ce se petrece in timpul ploii , nu ma prind cand incep sa o ia razna astea , cand presiunea scade brusc , sau prin scadere lenta , ca asta stiam , ca vremea o ia din loc cand  incep bulgarii sa vina locali .

#799
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Iata ca data de ieri  a fost buna de notat , norii care defazau undele radio erau dintr-o masa noroasa neagra si mare :

http://www.youtube.c...u/1/BsULYgwA1kA prima repriza
http://www.youtube.c...u/0/zua90lw6P-4 repriza 2

#800
c-panait

c-panait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.09.2010
Norii contribuie in general la modificarea receptiei . Stand pe balcon si ascultand radio Focus 101.6Mhz am observat cu stupoare ca orice nor ce trece ori il aduce mai bine ori se aude mai in pureci .

#801
offlinednd

offlinednd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2011
Pe parcursul verii 2002, antena UIF cu reflector parabolic receptiona :
Ch24 - B canal 2 Sofia semnal MAXIM pe sud si sud est.
Ch25 - SIGMA - semnal maxim pe sud, 2 BELGRAD .
CH31 - PROTV LOCAL pe sud
CH32 - CEBER - LOCAL pe sud
CH35 - K-TURK semnal color si instabil.
CH37 - S turk semnal color
CH40 - 1 TV, semnal spre sud est
CH44 - NOVA - semnal LOCAL
Ch48 - TRT1 semnal local spre sud est
CH50 - NOVA TV semnal local spre sud est
CH51 - NOVA TV semnal local spre sud est
CH53 - sigla cev potocoava, semnal spre sud
Ch57 - Antena 1 semnal local spre sud
Ch58 - TRT semnal local spre sud est
CH63 - News Turk semnal local spre sud est.

Pe  banda fm care era curata(fara radiouri) se pueau receptiona:
100.9 Bulgaria 1
92.2 Bulgaria 2
Locale , 103.0 Bulgaria 1 si 95.7 Bulgaria 2.
In fiecare zi cu nori intra local 90.3 bulgaria 3, la fel si 103.3 Bulgaria 1 si 107.2 Bulgaria 2.
Vara prindeam 104.3 Bulgaria 1 , 88.7 Bulgaria regional, 102.5 Bulgaria 1 si 99.2 Bulgaria 2 .
Toate i-mi intrau pe directiva orizontala.
Separat am mai prins si radio difuziunea iugoslava pe frecventele:
87.7 B1 , 89.3 B3, 90.5 Novi-Sad, 90.9 B1, 92.5 B1 , 93.7 B2 , 95.3 B1 , 96.1 B1,97.6 B2, 100.4 B3, 101.6 B3, 104 B3.
Pacat ca s-au inrodus radiouri ca aveam ce auzi vara, mix sarbo-bulgaro-turc,zilnic.
Radio Prahova si Profm, erau cele mai slabe in zona mea. Am prins o singura data propagare cu Ploiestiul si radeam. Aceaste fenomene sunt rare sa auzi localul crescut. Buzaul este langa mine. Pai cand auzeam Radio Media, era imposibil sa nu aud 100.7 Molodva 1 pe fm.
Turcii ne serveau in zona Drajna cu urmatoarele radiouri:
88.2 TR3, 88.6 Turk FM, 89.8 Show Music, 90.8 Super fm, 91.4 Tr2,92.0 K-Turk music/news, 92.5 Info Turk, 93.1 TR Kultur, 93.3 Karadeniz (Hore si Sarbe), 93.9 local turcesc cu muzica lenta. 95.6 TR1, 96.0 Mega FM , 96.4 TR 4,97.2 Metro , 97.2 TR2, 98.6 Klas, 99.0 Karma, 99.8 Power Turkie, 100.4 Dance FM, 101.0 N-Hit, 101.6 Turkie Turizm, 102.8 Metropol Turk, 103.2 Ozel/Koran, 104.0  DTurk fm, 105.0 Moral Turk, 105.6 Radio 1, 106.0 Istanbul Fm, 106.4 Radio Sheifm, 107 Baris fm, 107.6 Akra/Koran, 108.0 Dolunay Turk music/ religie.

Dupa orice ploaie pe banda fm se puteau auza semnalele bnulgarilor pe 103.3 si 90.3 Local, asta primavara vara si toamna. Rar aparea un fenomen dubios cand bucurestiul se auzea TARE incat nu mai ziceai ca ai 80km distanta. Fenomenul acesta urma cu Ruse TARE pe 103.0 si 95.7.
Dubioase vor ramane cele de pe 99.2 unde prindeam Bulgaria 2 si 105.0 unde venea Bulgaria1 . Acestea erau incontinuu instabile.
Tot pe scaer prindeam vara si iarna pe gerul naprasnic cativa greci doar cu minuitele. Cele mai multe secvente rulau pe frecventele de 89.8, 91.2,93.8,97.5MHZ.
Ideea este urmatoarea, dx placut si antenele cat mai sus. In curand o sa testez ceva radiouri sa vad ce mai prind acu pe directiva de 3 elemente. Pun pariu ca o sa am fm-ul plin cu romanesti.

Edited by offlinednd, 11 December 2011 - 01:04.


#802
babonium

babonium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2011
Bulagaria 3 era sub numele de Orfeu. Tu incurci Shumen cu Orfeu :D, glumeam.
Sti ce nu inteleg, unde aveai antena plasata de prindeai atatea radiouri stiind ca pozele postate anterior erau mascate de dealuri? Ai detinut amplificator de antena? O mana de ajutor, se poate?

Edited by babonium, 11 December 2011 - 01:15.


#803
adrian_yo9

adrian_yo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 21.10.2008

View Postbabonium, on 11th December 2011, 01:13, said:

Sti ce nu inteleg, unde aveai antena plasata de prindeai atatea radiouri stiind ca pozele postate anterior erau mascate de dealuri? Ai detinut amplificator de antena? O mana de ajutor, se poate?
Daca nu ai nimic, cu amplificatorul vei amplifica nimic. Daca receptorul nu "simte" nimic pe o frecventa atunci vei avea un zgomot de fond amplificat. Chiar daca ai cel mai performant amplificator, de zgomot redus, de banda foarte ingusta (banda ingusta [1-2MHz]=castig mare+zgomot mic; banda mai larga [20MHz..<88-108>]=castig mai mic+zgomot mare) tot nu vei scoate mai mult de cativa dB in plus, ceea ce la ureche nu se va prea simti.

#804
emanuel71

emanuel71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.07.2009
Receptie tropo de la 2080 km Radio Tabriz Iran. Filmul il puteti vedea aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZMVBp9FKsJo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Rog recomandari pentru amplificator FM, daca se poate cu link de unde se poate achizitiona.

#805
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ce ai prins tu acolo  nu este o receptie via troposfera ci ionosfera... mult mai sus situata fata de troposfera
Este un sporadic strat E obisnuit... nici nu iti trebuie amplificator pentru asa ceva caci se prinde oricum cu orice tip de antena din gama 87-108Mhz, fie ea si de camera
Uite mai jos o ilustrare a straturilor atmosferice

[ http://sess.stanford.edu/sites/default/files/images/LightningIono.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#806
emanuel71

emanuel71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.07.2009

View Postrz, on 05 iulie 2014 - 07:32, said:

Ce ai prins tu acolo  nu este o receptie via troposfera ci ionosfera... mult mai sus situata fata de troposfera
Este un sporadic strat E obisnuit... nici nu iti trebuie amplificator pentru asa ceva caci se prinde oricum cu orice tip de antena din gama 87-108Mhz, fie ea si de camera
Uite mai jos o ilustrare a straturilor atmosferice

[ http://sess.stanford.edu/sites/default/files/images/LightningIono.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred ca e asa cum ai explicat tu. Cu toate acestea nu e asa usor de receptionat. Nu mi se intampla in fiecare zi asta.

#807
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Normal ca nu se receptioneaza in fiecare zi... de regula doar in lunile de vara este ionizare puternica dar si asa nu in fiecare zi.
Asadar, este genul de receptie haotica... cand vine, vine, cand nu, nu vine. La fel ca in cazul receptiilor via tropo... astepti valul!.
De asta spun ca nu trebuie sa fi expert.. valul vine la toata lumea - trebuie doar sa stai la panda si sa ai aparatura adecvata (antena exterioara si radio cat mai selectiv, cu tuner cat mai sensibil posibil, asta in cazul receptiilor tropo)

#808
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Vara a inceputs a dea tarcoale prin nordul emisferei eg Suedia Norvegia sau Finlanda. Deja au aparut primele poze cu sun halo realizate de pasionatii meteo. Iata o prima poza cu asa ceva realizata in Suedia.
Attached File  GApran-Strand-SolarHalo.jpg   390.12K   8 downloads

#809
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Halo eye in suedia
Attached File  P13178020.jpg   52.63K   4 downloads

#810
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Fenomen bun de notat. Înainte și după ploaie am avut așa
Botev tare am avut Novaci tare și Galați stabil.
Imediat după un timp de la terminarea ploii au scăzut după care au reapărut dar instabile in afara de Botev care e și acum bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate