Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Fenomenele meteorologice vs receptie radio

- - - - -
  • Please log in to reply
811 replies to this topic

#775
creeps

creeps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.06.2008
o data cu scaderea brusca a temperaturi ce este pe neasteptate a aparut o instabilitate excesiva atat in banda de fm cat si pe cea de televiziune.
sa zicem ca luam 30 min .
in 10 min avem vacareniul cu rds pe cele 3 frecvente tipice
in 10 min apare varna cu trt de gat ca fular
in 10 min avem muceala intre turci si greci sau ucrainean cu turci

pe tv am cand realtatea cu 3 sigle si scris cu litere martiene cand tvr 2 cu un sirag de sigle si om cu 3 capete unite
bun
pe 23 e comicitatea extrema ba bulgaria ba tvr2 amble fixe sau cu muceala
pe 36 e dubioasa treaba ba am tvr3 ba am ceva cu litera mare pe dreapta sus.


oare o fi de durata? nu am idee

#776
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
poate vrei sa zici asa , de la cald la frig inebunesc semnaleele si cand incepe sa scada in turbare incepe sa se prinda ..
faza tare e ca duce bruscarea termica niste valori in decibeli la vacareni si tulcea de te ia capu mai ales pe shumen ..
zi ca in seara asta nu tzia mers bine .. ca eu imi pun elicie

Edited by Zvartoshu, 11 April 2009 - 23:13.


#777
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ http://i87.servimg.com/u/f87/12/17/05/46/iilvga10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

alerta este numai pentru cei ce inteleg

iata si audio , ca sa ascultati apasati pe linkul cu numele oltenia

daca de acu a inceput asa .. nu prea imi place

Attached Files



#778
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
DEOARECE in ultimle zile grecia a fost sub teroarea schimbarilor climatice dese de la cald la frig iata ca aparu si la ei o propagare adusa de caldura arabica .
ACEASTA propagare deja indica 500+ tare imi este mie sa nu degenerze in o mega instabilitate sa inceapa sa azvarle prin D semnale fara coerenta .. ca deja se ingroasa gluma
adineauri era normala pana la 445-460km acu 500+ .. pai daca se plescoiaza urmeaza derapajul cum a facut asta vara trucii intre ei si greci cu turci ca se fu** fm in doo a mai ascutai trt-era nou post de radio cu stirile turcesti vorbite cu turca daia grecasca !
23:22
revin cum apare ceva

#779
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In cursul diminetii de ieri propagare buna pe vest si pe nord, dupa-amiaza predominant est si sud.
Zona in discutie: vestul si sudul jud. Vaslui.

Edited by chatnoir401, 15 April 2009 - 23:07.


#780
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pe ce stati te bazezi cand zici de asa ceva?

#781
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
90.8 RADIO IASI FM Rarau, 91.4 INFO PRO Harghita, 93.3 TRINITAS Ceahlau, 96.8 TRINITAS Bacau - Magura, 99.8 TRINITAS Moinesti, 103.4 RRA Harghita - receptie pana aproape de Barlad - numai cateva exemple.

#782
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
hargita pana la vaslui - 166km , e bine
ceahlau - vaslui 143km - se aproba
moinesti - gresit !

#783
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
E pe cota dominanta, are acoperire buna.

#784
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Zona odesei facuta zob atat pe radio si pe tv de semnalele ce vine din nord vest si din sud . alerta se prelungeste din aceasta dimineata de la ora 2 si 47 de cand am observat frontul de aer casld si mai ales unindu-se cu cel de aer rece din nrod vest si mixandu-se , mai nou in aceasta dimineata a aparut si vantul care modeleaza si norii si aerul cald si cel rece si mai ales propagarea de mare instabilitate . ZOna tulcea din romania sub asediul instabilitati , zona bucurestiului si zona teleormanului de nord est sub asesdiul indundari cu propagare din sud spre nord , intensitati de vara , rar instabilitati din zona estica aducand statii orizontale de la 180km  fara a agata nimic pe traseul propagarii deci stratul D este aiurea . Notez ceva .. teleorman +11.7% , bucuresti 26.38dB propagare  , ialomita 23.92dB .. sa vedem ce rezultate mai primesc de la astia curand !
Deci .. 1 mai care nu prea arata bine , in noaptea asta garantez eu ca vine ploaie undeva ca prea buseste propagarea de la sud spre nord .... BINE ca nu mi-am rezervat belite la tren .. o mermeleam de nervi

#785
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata ca avem un nor in serbia cu instablitiate ce tranziteaza de 2 zile de la italieni spre noi , eh , eu din seara asta va zic ca peak level tropo e in urcare , eu zic ca la ora 13-15 data 8.06  va fi prima faza cand tropo in sud se va manifesta normal , si noaptea urmatoare ora 8 seara spre 7 dimineata punct culminant
e cand va ajunge noru in bucuresti BETIVA cu nume de tropo  va devasta in 2 ,
IN seara asta am emis lu nea radu prin telefon prima propagare de mare putere ce se va isca dupa ce trece noru prin zona bucurestiului si se va instala betiva ce va desparti cozia de bucuresti prin instabilitate si cea de la galati de bucuresti .
Deci se anunta distractie pe paine ! sa vedem cat prezic ce se adeverete :naughty:

mai e de adgat ca VACARENIUL se va UNI cu BANEASA in dimineata asta , eu nu apuc propaarea ca ma aga la barlog ca miroase a perna la ora asta!

Edited by Zvartoshu, 08 June 2009 - 03:14.


#786
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostZvartoshu, on 8th June 2009, 04:18, said:

iata ca avem un nor in serbia cu instablitiate ce tranziteaza de 2 zile de la italieni spre noi , eh , eu din seara asta va zic ca peak level tropo e in urcare , eu zic ca la ora 13-15 data 8.06  va fi prima faza cand tropo in sud se va manifesta normal , si noaptea urmatoare ora 8 seara spre 7 dimineata punct culminant
e cand va ajunge noru in bucuresti BETIVA cu nume de tropo  va devasta in 2 ,
IN seara asta am emis lu nea radu prin telefon prima propagare de mare putere ce se va isca dupa ce trece noru prin zona bucurestiului si se va instala betiva ce va desparti cozia de bucuresti prin instabilitate si cea de la galati de bucuresti .
Deci se anunta distractie pe paine ! sa vedem cat prezic ce se adeverete :naughty:

mai e de adgat ca VACARENIUL se va UNI cu BANEASA in dimineata asta , eu nu apuc propaarea ca ma aga la barlog ca miroase a perna la ora asta!
Attached File  JRoTNAHhhKNB8.jpg   152.9K   6 downloads

View PostZvartoshu, on 8th June 2009, 11:15, said:

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 08 June 2009 - 10:21.


#787
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5IYLeaPj0_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  image1_eu.png   29.72K   6 downloads

Attached File  image02u.png   29.8K   7 downloads

http://www.trilulilu.../183d6b2acb738a sunetul real tunetelor si traznetelor

#788
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
http://www.trilulilu.../ac2770b94ff7bb  iata aici prezicierea , propagarea NORD SUD exact cum am scris ca pe mana si crunta ..
aici avem orizont de bucuretsi .. 103.0

#789
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata acu ce e pe afara


iata si fulgerometru ce zice
Attached File  image0_eu.png   30.58K   12 downloads

#790
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
O teorie de-a mea, adunata de-a lungul si de-a latul timpului (nu pot sa dorm si fac calcule), aproape confirmata, fara a lipsi exceptzii:
- Daca avem nori peste vestul (si nord-vestul) tarii, pe TV nu vom avea (teoretic) Nova Belogradchik sau sarbii in Bucuresti. Daca frontul de nori e suficient de compact si vine spre Bucuresti, el se va anuntza cu o seara inainte prin semnale bulgaresti indepartate de la mare (Burgas, Varna, eventual Dobrich) si/sau de la noi din est (Galati e edificator, Cobadin sau Baneasa nu ma ajuta, alea oricum sunt zilnic), rar Moldova, cel putzin la mine nu s-a aratat inca...
- Daca intr-o noapte senina, cu stele, un pic racoroasa si cu vant, avem turci pe TV sigur peste 24-36 de ore (o zi - o zi jumate) vine furtuna.
- Dupa ce trece frontul de ploi, daca nu vine altul in spate, in principiu nu vom avea Galati, si chiar Baneasa va da uneori semne de oboseala. Insa vom avea Nova Belogradchik sau/si sarbi.
- Intre doua fronturi (fenomen rar sa vina unul dupa altul la interval de, sa zic, 2 zile intre ele), vor aparea de regula niste culoare speciale, ca si cum cele 2 fronturi zic "stop" la ce vine de dincolo de ele, lasand sa se prelinga tropo doar pe langa ele. Deci, daca e un front proaspat plecat pe est si unul care vine din vest, voi vedea cresteri la bulgari (Shumen, Botev, poate chiar Ruse desi eu fiind sus nu vad diferentze mari la acesta)

Exemple concrete:
Tropo-ul noptzii de 12-13 Aprilie (duminica spre luni), acel maraton de 9 ore de 450-550km a anuntzat o zi de martzi ploioasa in intregime, nu doar in cele 3 ceasuri rele specifice lui martzi. Apoi miercuri seara, parca, Zvartoshu ne arata Nova Belogradchik, iar amicul de la Ruse sarbi.
Inainte de furtuna de la inceputul lui iunie, fix cu o seara inainte s-au vazut turci, dar foarte scurt, maxim 2 ore jumate.

Deci, daca va uitatzi pe listele de receptzie TV, putetzi intui oarecum ce vreme vine.

#791
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
instabilitate mare creeata de norii din tulcea

#792
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Probleme cauzate de fronturile de caldura si pacla :
propagarea variaza de rupe intre bucuresti teleorman si uneori intre islaz - branesti - ilfov - teleorman
Attached File  WJWAyoKJCehdF.jpg   152.41K   3 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate