Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

Lumini in ton cu muzica

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
174 răspunsuri în acest subiect

#1
Cheyenne

Cheyenne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 01.03.2005
Salut.
Deoarece cunostintele mele in electronica sunt limitate, am nevoie de cineva care sa imi faca un circuit. Ideea este urmatoarea: vreau ca in momentul in care se aprinde un led de la tastatura (alimentat la 2,04V) sa mi se aprinda un bec sau mai multe (cam 150 - 200W) alimentate la 12 V. As prefera ca respectivul circuit sa se alimenteze tot la 12V. Am nevoie de 3 astfel de circuite (numai circuitele, fara trafo sau becuri de 12V).

PS:Stiu ca toata chestia asta se face cu relee, insa habar nu am de care sa pun...
PPS: Platesc.   :)

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.150
  • Înscris: 05.12.2002
tu vrei sa faci orga de lumini?:)
nu prea merge cu ledurile de la tastatura... sau nu asa usor.

#3
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 18.02.2004
Pai cel mai simplu este sa ataci cu tensiunea care alimenteaza led-urile repective trei mosfet-uri printr-o rezistenta intre poarta si led...
dar nu cred ca va tine cate un singur mos un consum de 150-200W dar poti pune 2-3 pe fiecare canal.
Asa este parerea mea dar poate gresesc.....
Daca vrei sa folosesti rele este si mai simplu ataci un tranzistor npn( de ex un bd 139 si emiterul il legi la masa ,baza printr-o rezistenta de aprox 10K la plusul led-ului  iar intre colector si plus   releul respectiv dar are sa tacane ca naiba si sa nu mai vb de scanteile si parazitii care ii produce la fiecare contact care il face.

Editat de Incepator1, 02 martie 2005 - 11:25.


#4
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 18.02.2004
cauta o schema de la o orga de lumini pe 12V si iei de acolo doar partea finala care alimenteaza becurile.

Editat de Incepator1, 02 martie 2005 - 11:27.


#5
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.106
  • Înscris: 10.12.2004
...primul lucru care trebuie luat in considerare este separarea galvanica intre sursa de semnal si reteaua de curent alternativ... Ca acest lucru se face cu optocuploare sau  transformatoare, alegerea depinde de cerinte si posibilitatile pactice... B)

#6
Cheyenne

Cheyenne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 01.03.2005
Tot softul pentru a face ledurile sa clipeasca il am... chiar merge. Ideea ar fi sa imi faca cineva circuitul, pentru ca eu NU AM HABAR sa il fac. Sincer, nu stiu ce e ala un mosfet...

#7
Katharsys

Katharsys

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 19.02.2005
Mai baieti....hai k am si eu o chestie...Vreau sa-mi fac o orga de lumini, insa nu am nevoie de filtrele ei, ci doar de partea finala deoarece o leg la iesirea de subwoofer de la placa de sunet.
Toate bune si frumoase, insa nu gasesc o schema cu optocuploare.....Cu triace mi-e frica k s-ar putea sa-mi ajunga 220 V pe placa de sunet......Orice sugestie e bine venita...

#8
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 18.02.2004
Cred ca asta este perfect ptr aplicatiile voastre:
http://ccc.domaindlx.....05 canale.htm

#9
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 03.08.2004
Pentru orga de lumini sau lumini dinamice partea de comanda se poate realiza
f. bine de catre un PC dar cum spune Acta Non Verba e obligatoriu o separare
galvanica daca nu vretzi sa aparetzi prin ziare :bigwhitegrin:
Eu daca mi-as construi asa ceva as folosi optocuploare care sunt sub forma de
CI sau as construi eu optocuploarele cu led-uri si fotodiode.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Tot softul pentru a face ledurile sa clipeasca il am... chiar merge.
despre ce soft e vorba? sunt si eu curios... :naughty:

#11
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 29.12.2004

Cheyenne, on Mar 1 2005, 19:05, said:

Salut.
Deoarece cunostintele mele in electronica sunt limitate, am nevoie de cineva care sa imi faca un circuit.

<{POST_SNAPBACK}>


Ca sa nu apelezi la altii, iti recomand sa-ti cumperi 3 comutatoare statice ( SolidStateRelays ) sunt la ECAS ( de ex ) sub codul S201S06V. Sunt un pic mai scumpe decit un montaj optocuplor - tiristor, dar sunt exact ceea ce ai tu nevoie, in sensul ca au 4 picioare:
- 2 picioare sunt ledul ( adica le legi in paralel cu ledurile tastaturii )
- 2 picioare sunt comutatorul ( adica le legi in serie cu becul la 220 - exact asa cum ai lega un intrerupator ).
Aceste device-uri au izolare optica si detector de trecere prin zero a retelei.

#12
adypet

adypet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 03.08.2004
Ptr. o lumina dinamica mai complexa decit 3 led-uri de la tast. se poate face pe
portul paralel LPT unde ai disponibile destule iesiri si prin demultiplexare chiar
multe. Iar realizarea unui prog. ptr. comanda LPT este simplu si se poate face
in orice limbaj. B)

#13
yulyan

yulyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 09.09.2005
am nevoie de o schema pt a aprinde un led dupa ce tensiunea masurata trece de 1.8v si dupa 1.9v.

#14
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.106
  • Înscris: 10.12.2004
Poate ca ar trebui sa dai mai multe detalii despre modul cum vrei sa folosesti acest montaj,  ce tensiuni de alimentare poti sa folosesti, ce piese sunt la indemana... B)
Realizarea unui astfel de montaj impune folosirea unor comparatoare, care pot fi realizate cu amplificatoare operationale  sau cu circuite discrete: tranzistori, diode...
Uite aici principul comparatoarelor operationale:
[ http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/ComparatorOperation.GIF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si o aplicatie pentru aprinderea unor LED-uri
[ http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Comparator4Level.GIF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/meter.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/ledmeter.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

schemele respective se pot adapta foarte usor pentru o aplicatie cu mai putine LED-uri... B)

#15
yulyan

yulyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 09.09.2005
imi trebuie sa indice 2 valori adica 2 montaje, 2 diode. una cand ajunge la 1.8 si una cand ajunge la 1.9. ceva simplu de tot. poate cu un tranzistor ceva. numai sa functioneze. alimentarea presupun ca nu are rost sa o fac de la alta sursa deoarece este destul si 1.8, 1.9 pt un led. numai ca nu vreau sa influenteze tensiunea de alimentare in afara de consumul mic...

Editat de yulyan, 14 ianuarie 2006 - 15:35.


#16
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.106
  • Înscris: 10.12.2004
Eu am mai spus... nu sunt expuse toate datele necesare pentru a gasi solutia minimala optima.
Care este plaja de tensiuni intre care variaza semnalul respectiv? Care este curentul maxim disponibil pentru montaj?
In plus care este toleranta fata de variiatiile termice?
Daca tensiunea este sub 2-3 V se poate folosi tranzistorul pe post de ''comparator'', utilizand jonctiunea BE ca detector de prag 0.5-0.6V dar stabilitatea termica lasa de dorit. Deoarece exista o scadere de 2.1mV/°C,  jonctiunea BE va avea pentru o variatie de temperatura de 30°C  o scadere de aproximativ
63mV, iar acesta variatie se aplifica cu raportul de divizare(daca tensiunea de comparat se aplica printr-un divizor)...
[ http://tinypic.com/kajq77.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O solutie mai complicata este folosirea unei referinte de 1.2V de exemplu: LM113, LM185-1.2/LM285-1.2/LM385-1.2, ADR512,  AMS285-1.2/AMS385-1.2  si un montaj cu tranzistoare cuplate termic (T1 si T2 tranzistor dublu sau arii de tranzistoare)...

[ http://tinypic.com/kak07s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
yulyan

yulyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 09.09.2005
montajul din prima imagine din ultimul post ar fi ceea ce cautam. am nevoie sa il montez la alimentarea GPU de pe placa video pt a putea stii ce tensiune am fara a masura cu un voltmetru. din aceasta cauza spuneam sa nu imi interfereze cu alimentarea GPU.

Editat de yulyan, 21 ianuarie 2006 - 08:56.


#18
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.106
  • Înscris: 10.12.2004
Primul montaj nu are stabilitate termica... :) Montajul de la care se poate pleca cu ideea este cel cu referinta de 1.2V. Iar in conditiile pe care le spui se pot realiza o multime de alte scheme bazate pe comparatoare cu AO deoarece exista si tensiunile suplimentare de +5V si +12V.
In cea ce priveste GPU-ul tensiunea de alimentare este mica dar curentul necesar este mare asa ca orice alt consumator cu 10-100mA pus in paralel nu-l influenteaza semnificativ... B)
Totusi semnalizarea cu doar 2 LED-uri nu cred ca este practica. Am prezentat anterior un comparator cu 4 LED-uri. Daca se alege un AO bun (cu o referinta interna sau externa) si se recalculeaza rezistentele din divizor se pot semnaliza 4 nivele de tensiune, fie acestea decalate de exemplu cu 50mV:  1.80-1,85-1.90-1.95V etc.  B)
Exista si solutia analogica,  sa folosesti un instrument de masura analogic cum este un  banal VU-metru sau unul scos dintr-un instrumenta de masura (chinezarii simple) la care sa-l etalonezi cap de scala la 2 sau 3V si sa obtii o indicatie continua pentru masurarea tensiunii pe GPU...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate