Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfaturi Nubira 2

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
hopapopa

hopapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2007
Salut,

    problema mea e urmatoarea: am un Tico si implicit o lipsa acuta de spatiu... Mai am si 6000 - 6500 Euro cu care doresc sa cumpar o Nubira 2, facuta dupa anul 2002 - 2003, de preferat cu instalatie GPL din fabrica.
    Nu sunt 100% decis sa iau aceasta masina asa ca astept orice parere, variante in aceasi suma de 6000 - 6500 E , sugestii de la cei care au, au avut sau au condus o Nubira 2.
    Am luat in calcul optiunile (AC, geamuri, oglinzi etc) oferite de Nubira 2 la un pret rezonabil.

#2
hopapopa

hopapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2007
Nimeni nu se baga sa dea un sfat .... ?!
  Merita Nubira 2 sau am variante la valoarea asta?

#3
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Iti plac tie chiar asa de mult Daewoo-urile?

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Pe la 6500 iti poti lua un Logan full de 1.6  din 2005-2006 sh.
Uite un exemplu orientativ:  http://www.autovit.r.../7/7/728677.php .

#5
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
totusi, una e nubira si una e un Logan..... si nu e logan nici la exterior nici la interior, daca ma intelegeti ce zic......

Edited by geopsi, 19 December 2007 - 21:50.


#6
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
nu te-ai saturat de daewoo ? E um model depasit nubira

#7
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
de la 1 ianuarie 2008 uzina de la Craiova nu mai fabrica nici un autoturism pana nu epuizeaza stocurile.

#8
hopapopa

hopapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2007
Nu ca imi plac la nebunie Daewoo -urile dar totusi imi pare ca Nubira 2 e in stare sa ofere cate putin din toate (ma refer la aspect si fiabilitate) la un pret destul de bun.
  Sincer nu cred in Logan, inca nu.... + o vad ca pe o masina de "pensionari" (cu scuzele necesare pt cei care se simt afectati).  :notangel:
  Mai aveam si varianta unui Opel Astra 2001-2002 ...
  Nu prea cred ca daca productia la Craiova se opreste o sa apara probleme.... stiu ca piesele de schimb se produc obligatoriu timp de 10 ani dupa decesul unui anumit model.
  
  Daca aveti o oferta de o Nubira 2 sau alte variante astept mesaje si aici si in PM.  :coolspeak:

#9
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
un prieten a luat un Opel vectra b din 99 cu 3000 de euro si o tine neinmatriculata dar e super masina si e diesel 2.0l. e si asta o varianta buna.
loganul pe langa ca arata urat, nici nu stai bine in el, si fiabilitate... de dacie, cu asta am spus tot. si nu veniti ca e de fapt Renault, nu e, atata timp cat scrie Dacia pe el.....

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrei o masina mai maricica, la banii astia nu prea ai ce alege decat Nubira.

#11
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Eu parca tot n-as lua Nubira nici sa ma impusti. Nu stiu de ce. Poate ca este un model depasit. Faptul ca nu se mai fabrica spune multe. Spune multe faptul ca Daewoo Romania nu mai fabrica nimic momentan. Cred ca are un consum destul de mare. Este un model vechi. Tehnologie veche. Nu te ghida dupa principiul ca trebuie sa cumperi multa masina de o anumita suma de bani. E multa tabla si atat. Daca ai cash 6500 euro mai fa un credit pentru 2000-2500 euro si cumperi un Logan nou ABS Plus cu 4 airbag-uri, 90CP, AC, proiectoare de ceata. Nu e o frumusete de masina si nici un model de fiabilitate dar e totusi un model actual. Faptul ca sunt foarte multe Loganuri pe TAXI cred ca arata ca totusi se descurca. Este noua, tu pui primul funduletul in ea si ai totusi garantie. Tu decizi dar nu lua un model care este ingropat de multa vreme. Vei scoate mult mai multi bani pe Logan la revanzare.

LE: Desigur exista si varianta SH, dar trebuie sa ai vreo 1000 euro in stand by pentru zile negre.

Edited by pisicutza, 20 December 2007 - 20:44.


#12
manolakiss2003

manolakiss2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.12.2007
Uff. Mai fratilor mai.. daewoo e printre cele mai fiabile masini din lume. E chiar in primele 10:
http://www.auto-busi...nregistrare=420

Va rog nu mai dati sfaturi neavizate. Modelul nubira II e bazat pe platforma Vectra B. Motorizare Opel. Adica acel motor de ECOTEC 1.6 106 cai pus pe astra si vectra. si in plus, tot ce face daewoo , tzine. .Mitul cu nubira care consuma mult e doar un MIT. Consuma la fel ca o astra de 1.6, fiind acelasi motor-poate putin mai mult fiind mai grea. In schimb nubira II e mult mai confortabila la drum lung si se aseaza mai bine in curbe.Iar faptul ca nu se mai fabrica pur si simplu nu conteaza.. La ce ar conta? Piese se vor face in contiinuare :Originale inca 10 ani si sub licenta poate 30 de ani. Am avut masini vechi si de 20 de ani si se gasesc in continuare piese noi.
Nubira II e o masina f. fiabila, intretinerea ieftina(un filtru de benzina e 12 lei)...e o masina pentru oameni normali cu o un venit mediu.

#13
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Buna ziua,

Un prieten de al meu si-a luat o Leganza din 2002 cu 110.000km , model SX, 4200 euro.
Deocamdata este foarte multumit.
Starnit de el si de preturile de intretinere de care spunea el, am cautat si eu pe internet ceva legat de Nubira 2. (parca nu mi-as lua Leganza-parca e prea mare pentru mine).
Mi se pare o masina ok; nu sunt hotarat 100 la 100, dar parca tind spre asa ceva.
De exemplu, as avea la "indemana", deocamdata, o varianta: Nubira 2, model CDX, din 2004, 5000 euro negociabil, pe benzina, euro 3-evident, unic proprietar si carte service (revizii la zi), 100.000 km, etc.
Recomandati asa ceva? Mie mi se pare ca sunt cam multi km, in rest.....
As vrea sa va mai intreb: cand a fost sistata productia de Nubira 2 si, desi spunea cineva, cati ani se mai produc piese pentru acest model (eu am auzit de 7 ani).

Va multumesc frumos daca imi raspundeti si raman dator.

#14
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postbossake, on Dec 19 2007, 16:56, said:

Pe la 6500 iti poti lua un Logan full de 1.6  din 2005-2006 sh.
Te-o mancat in cur sa spui de logan ...
pisicutzo, la fel, ia o pauza :D.
In virtutea ideilor fantasmagorice vehiculate pana acum, sa lasam sfaturile cu loganul ! Orice altceva in afara de logan. Sa vedem ce iese ...

Ca idee, nubira din 2002-2003 la 6500 de iepuroi e o mare prostie, la fel cum e si nubira din 2004 la 5000 de euroi si 100k km. Dar, de obicei, topicurile astea sunt facute de cei umezi dupa o marca sau alta, asa ca eu am un singur sfat: luati-va masinile alea ! Cumparati-le. Chiar daca nu "merita". Nu merita pentru ca asa spune unul sau altul. Dar banii sunt ai vostri. Ar fi pacat sa dai banii pe ceva care probabil ca e mai practic, mai fiabil mai ... etc, atata timp cat tie iti sta gandul si inima la altceva. Acea masina mai practica, mai fiabila ar trebui sa fie perfecta, pentru ca, la cel mai mic bec ars, va surveni regretul: "daca mi-am luat dacie, asa-mi trebuie. Daca-mi luam nubira aia, nu pateam asa ceva."

Edited by cristi.r, 18 March 2009 - 17:34.


#15
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Te`ai gandit tu sa dai reply la un post din 2007(sunt 2 ani de atunci).In suma asta este foarte bun un Logan, este FIABIL, este NOU, are GARANTIE.M-am saturat de oameni din astia care zic "pff, sa nu aud de dacie...ca e dacie."Cand ai bani de o masina ce se incadreaza in alta clasa, atunci sa faci mofturi.

Edited by fussyd3vil, 18 March 2009 - 18:41.


#16
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postcristi.r, on Mar 18 2009, 17:23, said:

Te-o mancat in cur sa spui de Logan ...

Si pe tine sa raspunzi (in halul asta) la un post de acu' doi ani.
10% warn!


#17
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Eu am scris ce am scris mai sus pentru ca cer sfaturi legate de modelul de masina descris mai sus.
Daca cieneva are informatii, ii multumesc si sa scrie ceea ce intrebam.
Daca nu....
Nu am reinviat "de aiurea" topicul. as avea nevoie de informatii/pareri.

#18
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Informatiile nu mai sunt de actualitate. Masina e veche, depasita. Cauta altceva. E prea scumpa si prea multi km. Alte masini sh ofera, spre exemplu computer de bord si mai multe airbaguri la banii astia.

Edited by cristi.r, 18 March 2009 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate