Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Sfaturi Nubira 2

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Nubira are suspensie independenta pe spate, putine masini in clasa asta de pret au asa ceva. Platforma utilizata a fost J100 pentru Nubira 1, respectiv J150 pentru Nubira 2. Masina a inlocuit Cielo, nu espero (espero a fost inlocuit de leganza si apoi de magnus/evanda).
Motoarele de 1.6 (singurele montate in Romania, masina s-a fabricat si cu 1.8 si cu 2 l) sunt foarte fiabile, dispun de admisie variabila si 4 supape pe cilindru cu 2 axe cu came in chiulasa. Au dezavantajul de a avea un consum cam marisor, insa instalatiile GPL au rezolvat cu brio problema asta. pe modele Euro 2 se pot mota instalatii cu mixer si electronica Stag 100, pe cele cu Euro 3 se monteaza instalatie secventiala (se poate si stag 100, dar cu dureri de cap, a doua sonda lambda nu poate fi ''pacalita'' si se aprinde martorul check engine)
ca puncte tari: fiabilitate, confort, stabilitate (e joasa, lata, aerodinamica, suspensie independenta pe toate rotile)
puncte slabe: bieletele antoruliu, bucsile bascula fata (astea sunt de la drumurile noastre, masinile de afara nu au problema asta), scurgeri de ulei pe capacul culbutorilor la modelel E3, cedeaza semeringul de la axul volanului (cel din caseta de directie) iar inlocuirea este greoaie (pentru o piesa de 10 lei demontezi caseta de directie).
PS Am avut nubira 2 E2 timp de 60.000 km, cu instalatie gpl, detin urmasul N2, asa ca vorbesc in cunostiinta de cauza :)

Edited by MirceaDWC, 28 April 2012 - 20:40.


#38
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
azi merg sa vad masina..consumul ma ingrijoreaza si pe mine si ma gandesc serios la o instalatie gpl doar ca depaseste considerabil bugetul...am avut un Opel corsa c de 1L care nu prea ierta nici el la consum in oras...proprietarul mi-a spus la telefon ca ar consuma cam 10 in oras si 7 afara...altii spun ca mai mult...Mircea DWC spune-mi te rog a ta cat consuma?

#39
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca vrei cu GPL cauta una care are deja, pretul diferind foarte putin. Nu renteaza sa dai tu banii pe instalatie.

#40
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
gata,am vazut-o si nu mi-a placut...intr-adevar fasneata, dar nu e chiar ceea ce-mi doresc eu..va multumesc pentru sfaturi!mult succes!

#41
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Consumul este @10 % in oras pe benzina, chiar si sub si 12% gpl. In afara poate sa ia intre 6,5% pe benzina si 8% sau 8% - 11% pe gaz, depinde cum o calci. Cel mai mare consum scos de mine (facut special) a fost de 8.2% pe benzina, mers cam tot A2 cu viteza de peste 180 km/h.
Este fasneata si confortabila, in special cand faci multi km, coreeni au stilul lor de a realiza ergonomie simpla dar eficienta in masina.

#42
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Știți cumva dacă Daewoo Nubira 2 din 2004 are OBD? Sau obd 2 ?
Acel port serial la care se cuplează un astfel de diapozitiv https://www.google.r...iw=1024&bih=653


#43
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Ca și consum confirm la exterior un 6-6,5 % , mers pana in 100km/ora cu aer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate