Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sistem audio stereo

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
Hop si eu!

Am avut ocazia sa vad la lucru un amplificator Denon 1500PMA cu niste boxe Dali (parca) cu doua cai. Mi-au cam cazut plombele. :huh:
Prima nedumerire a mea este daca sa dau 2500Ron pe Denon-ul asta sau sa imi iau unul mai linistit un pic (ex. NAD).
Vreau sa va intreb daca merita sa dau aproape dublu pe Denon... este o diferenta atat de semnificativa in ceeea ce priveste calitatea sunetului??? Am inteles ca Denon-ul asta are in el MosFet si asta cica face diferenta.
Acum a doua nedumerire (care este in stransa legatura cu prima :rolleyes: ) daca iau niste boxe de pana in 1500RON este o diferenta semnificativa intre 1500PMA si Nad???
Ma gandesc ca exista o diferenta reflectata si in pret, dar nu stiu daca eu voi sesiza acea diferenta cu boxele pe care vreau sa le achizitionez.
Alta nedumerire... ce boxe sa imi iau pana in 1500Ron setul???
Si ultima  :D  ... Am vazut ca NAD-ul are 2x50W la 8ohmi. Aceasta putere este de ajuns pentru o camera de 20mp dintr-un bloc?
Ma gandesc ca 2x50W este sufucient, dar vreau sa fiu sigur B) .

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
E cu dus și întors. Denon-ul își justifică prețul, dar... și NAD-ul merge foarte bine. În 20 de metri pătrați e mai mult decât suficient. Nu știu dacă "mai liniștit" e chiar termenul potrivit, pentru că și NAD-ul are o dinamică foarte bună. Dacă ar fi să aleg, aș alege asta.

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postantinari, on Nov 19 2007, 12:14, said:

E cu dus și întors. Denon-ul își justifică prețul, dar... și NAD-ul merge foarte bine. În 20 de metri pătrați e mai mult decât suficient. Nu știu dacă "mai liniștit" e chiar termenul potrivit, pentru că și NAD-ul are o dinamică foarte bună. Dacă ar fi să aleg, aș alege asta.

n-ar fi mai bune astea in loc de tannoy? http://www.realacust...or-audio--3.php
tinand cont ca au preturi similare?

LE: 2,5 cai

Edited by undercoverbrother, 19 November 2007 - 12:50.


#4
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
De astea ce spuneti?
As vrea ceva cu 3 cai si cele Wharfedale Diamond 9.5 au frecvente intre 30Hz-24KHz.
De ce spune ca puterea este intre 30 si 150W? Adica nu merge mai jos de 30W? :huh:

Conteaza ca au membrana din Kevlar?

Edited by netcupeter, 19 November 2007 - 13:06.


#5
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Văzând că sunteți din București vă sfătuiesc să mergeți la magazinul Muzica. Acolo puteți să vă consultați cu vânzătorul și să și ascultați cum sună. Sfaturile noastre nu ne costă pe noi ci pe dvs. Proba acustică este cea mai sigură.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postnetcupeter, on Nov 19 2007, 14:01, said:

De astea ce spuneti?
As vrea ceva cu 3 cai si cele Wharfedale Diamond 9.5 au frecvente intre 30Hz-24KHz.
De ce spune ca puterea este intre 30 si 150W? Adica nu merge mai jos de 30W? :huh:

Conteaza ca au membrana din Kevlar?

au o singura problema. pentru a se auzi la fel de tare ca tannoy sau monitor audio au nevoie de putere dubla(88db vs 91db).
30-150w, puterea recomandata a amplificatorului pentru o functionare optima. asta nu inseamna ca nu poti sa asculti la o putere normala de 2-3 w daca nu vrei sa-ti deranjezi vecinii.

LE: si astea sunt pe 2 cai jumate ca si monitor audio nu pe 3 cai.
LLE: vei ca ajung la la 30Hz cu -6db pe cand celelalte ajung la 34 respectiv 36 Hz cu doar -3 db. deci e posibil ca si astea la -6 db sa coboare sub 30Hz. ca sa nu zic ca ultimile 2 au din start 3 db peste deci, facand un test e posibil ca cele care aparent nu coboara pana la 30 Hz sa se auda mai tare chiar la 30 decat wd9.5
oricum urmeaza sfatul colegului cu probatul
LLLE: vezi ca frecventa de 30 hz are o unda destul de lunga si la ceea ce tie ti se pare un volum rezonabil s-ar putea sa-l dispere pe vecinul de la 2 etaje distanta :D

Edited by undercoverbrother, 19 November 2007 - 13:57.


#7
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
Ati reusit sa dati peste cap tot ce stiam eu depre boxe. :huh:
Deci recomandati <<Monitor Audio Bronze Reference BR5>> ca fiind cele mai indicate in intervalul de pret 1500Ron.
Luand in consideratie aceste boxe cu NAD C325BEE ar face fata la o petrecere in locatia mai sus mentionata (20mp)?
Adica, vreau sa spun, cei 2x50W cat scoate amplificatorul vor face fata la o petrecere (galagie) fara a scoate sunete distorsionate???

p.s. la mine in bloc sunt multi chinezi si vreau sa ii plimb cu patu'  :lol:

Edited by netcupeter, 19 November 2007 - 16:12.


#8
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postnetcupeter, on Nov 19 2007, 13:42, said:

Ati reusit sa dati peste cap tot ce stiam eu depre boxe. :huh:
Deci recomandati <<Monitor Audio Bronze Reference BR5>> ca fiind cele mai indicate in intervalul de pret 1500Ron.
Luand in consideratie aceste boxe cu NAD C325BEE ar face fata la o petrecere in locatia mai sus mentionata (20mp)?
Adica, vreau sa spun, cei 2x50W cat scoate amplificatorul vor face fata la o petrecere (galagie) fara a scoate sunete distorsionate???

p.s. la mine in bloc sunt multi chinezi si vreau sa ii plimb cu patu'  :lol:

Alea nu sunt boxe de petrecere(galagie), sunt boxe Hi FI (care este o cu totul si cu totul alta mancare de iepure) pt. ascultat muzica nu de dat la max. sa auda vecinii ce "boxe mi-am luat fratee"  la fel si amplificatorul. Boxe de petrecere sunt JBL seria Northbridge iar amplif de petrecere sunt Sony, Pioneer etc.

Ampliful ala care scoate "doar" 2x50 w se aude mai tare decat multe amplifuri care au scris pe ele 2 x100w ca sa nu mai zic ca NAD -ul acela are si calitate nu doar zgomot.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
:D

deci, :P
daca daca ai o boxa de 88 de db la 1W, pentru a ajunge la 91db trebuie sa-i dai 2W.
dar asta nu inseamna ca la putere dubla se va dubla si senzatia de putere a sunetului.
pentru ca niste boxe sa se auda de 2 ori mai tare trebuie sa primeasca o putere de 4 ori mai mare.

de aceea este bine ca niste boxe sa aiba din start un randament mai bun.
db-lii aia pe care ii da producatorul sunt masurati la puterea de 1W la distanta de 1m de boxa.
inca ceva, daca discutia tot a luat-o si in alte directii, jumatate din putere nu se obtine la jumatea cursei potentiometrului ci pe la 3/4 din cursa lui. asta bineinteles considerand ca la capatul cursei potentiometrului se obtine puterea maxima.

LE:vad ca ti-ai modificat ultimul post(intrebai de db si wati).
pai parca la inceput intrebai ceva de calitatea sunetului.
pentru petrecere, genius tata :)

Edited by undercoverbrother, 19 November 2007 - 16:29.


#10
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005

View PostSA-HE75, on Nov 19 2007, 16:19, said:

Alea nu sunt boxe de petrecere(galagie), sunt boxe Hi FI (care este o cu totul si cu totul alta mancare de iepure) pt. ascultat muzica nu de dat la max. sa auda vecinii ce "boxe mi-am luat fratee"  la fel si amplificatorul. Boxe de petrecere sunt JBL seria Northbridge iar amplif de petrecere sunt Sony, Pioneer etc.

Ampliful ala care scoate "doar" 2x50 w se aude mai tare decat multe amplifuri care au scris pe ele 2 x100w ca sa nu mai zic ca NAD -ul acela are si calitate nu doar zgomot.
Nu este cazul sa fii sarcastic!
Eu intreb prin prisma unuia care stia ca puterea boxelor se masoara in Watti, fidelitatea in Hertzi si altceva nu mai conta.

Nu sunt un partyman, dar de revelion, de exemplu, vreau sa ascult muzica mai tare si nu vreau sa am surpriza ca vorbesc eu mai tare decat scot boxele.
Eu pot spune aberatii aici de aceea m-am adresat voua sa imi spuneti daca 2x50W sunt suficienti pentru o camera de bloc.

Inteleg ca sunt dispzitive hi-fi, asta caut. Ma doare in basca de vecini daca intelegi ce vreau sa spun.

#11
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postnetcupeter, on Nov 19 2007, 16:37, said:

sa imi spuneti daca 2x50W sunt suficienti pentru o camera de bloc.
Un TV,are in el un amplificator de cca.10W,il folositi la maxim?

#12
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005

View Postmiron1947, on Nov 19 2007, 16:46, said:

Un TV,are in el un amplificator de cca.10W,il folositi la maxim?
Nu il folosesc la maxim pentru ca se aude prost.
Am inteles ce vrei sa spui, dar ma gandesc ca daca sunetul este mai placut voi putea asculta la o putere mai mare si de aici nedumerirea mea.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
DOAR 50 W

unii ii masoara dupa anumite standarde iar altii dupa ureche.
la unele produse la puterea pretinsa ai distorsiuni 0,00x iar la altele de 10 sau 100 de ori mai mari.
la unele e puterea de varf iar la altele e o putere medie la care merg o noapte, iar varfurile fiind 3-4 ori mai mari.
unele folosesc in amplificator integrate care au puterea pretinsa dar au surse subdimensionate si tot asa.

cel mai sigur, cand faci comparatie dpsv al puterii intre 2 amplificatoare sau sisteme cu amp incorporat uita-te la valoarea sigurantei (fuse). de obicei este langa cordonul de alimentare.

#14
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Ideea era,daca cu TV-ul la maxim va mai auziti Dvs. mai tare asa cum mentionati"nu vreau sa am surpriza ca vorbesc eu mai tare decat scot boxele." mai sus.

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
E destul de dificil să "faci" un sistem audio care să răspundă la ambele cerințe. Și pe un sistem "hi-fi" se poate asculta muzica mai tare, poate să facă față și la un party. Diferența între cel de ascultat și cel de party este faptul că cel din urmă își modifică relativ mult curba de răspuns în frecvență odată cu creșterea puterii. De unde și senzația de "tare" la (de fapt) aproximativ aceeași presiune acustică. Până la urmă e o chestie subiectivă, eu nu mi-aș dori în casă un sistem audio care să sune ca cel dintr-un club, și nici invers, presupunând că aș avea un club (sau o discotecă).
După cum am mai spus de multe ori, sunetul e o chestie subiectivă, contează foarte mult urechea "beneficiarului". De aceea orice sugestie ar trebui luată în considerare doar ca sugestie, factorul decisiv ar trebui să fie proba efectivă.

Dacă sunt mai mult pentru ascultat decât pentru petreceri, oricare dintre cele menționate aici s-ar comporta bine într-un spațiu de 20mp, presupunând că nu pune mari probleme de acustică (cum ar fi pereți din beton neacoperiți și gresie pe jos :D ). Dacă sunt însă mai mult pentru petreceri, atunci ar trebui să te orientezi, cum bine s-a menționat, spre, să zicem:
http://www.be-loud.r...Northridge_E80/
http://www.be-loud.r...Northridge_E90/
http://www.be-loud.r...ioneer/CS-7070/
cu un alt amplificator. Sau spre un sistem cu subwoofer. Asta în detrimentul calității, însă.

PS dublarea puterii sunetului, ca senzație (adică ce aude urechea>creierul) necesită, funcție de mai mulți factori, între 4-10 ori creștere de putere, ceea ce se traduce cu o creștere a presiunii acustice cu plus 6-10 dB. Puterea unei incinte acustice este dată de fapt (grosso modo) de puterea suportată de difuzoare (câți vați poți să bagi în ea fără să se prăjească) și randamentul respectivei incinte (cât din vații care intră în ea se transformă în sunet). Doar puterea suportată e oarecum irelevantă, în condițiile în care randamentele pot fi de la 80 dB/1W/1m până la peste sută, ceea ce e o diferență enormă. Fidelitatea nu se măsoară în hertzi, ci te uiți pe graficul de răspuns în frecvență, și oricum e o chestie oarecum subiectivă. În hertzi se măsoară frecvența (înălțimea) sunetului.

#16
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Uite un post de pe alt forum, de la un cunoscator in domeniul audio, legat de boxele triangle titus es + nad 325bee, combinatie care s-ar incadra in banii tai !

Quote

Ce amplificator recomanzi ptr titus es?

Fara nici o ezitare, NAD 325BEE http://nadelectronic...rated-Amplifier
Excelenta combinatia.
Poti lua si un cdplayer NAD din serie.


Cablurile de cupru, nici vorba de argint sau ceva argintat.

Si cele mai bune cabluri pentru ele din tot ce am testat sunt ProAC (1 x 1,6mm cupru) . Si nici nu costa mult.

Ca interconecturi pentru sistemul asta iti recomand ceva de la CHORD , chiar si cel mai ieftin.

Daca poti, la urma, ia si un filtru retea FISCH sau ceva similar si schimba sarmele de veioza care atarna din NAD-uri cu mufe IEC dupa care cauti cablu bun de curent (ecranat). recomand ceva de la NeoTech http://www.neotechcable.com/ . Din pacate asta implica un conflict cu garantia si un mester care sa monteze mufa IEC mama dar se merita din plin.

Cu astea ti-ai facut un sistem giugiuc la banii aia care va suna mai bine ca altele mult mai scumpe.

Mare atentie si la standuri si acustica!...din pacate alta cheltuiala insa un sunet bun se obtine rezolvand TOATE aspectele.
Abia la urma poti trage concluzii OBIECTIVE. Wink

Ei zic sa nu te arunci la denon-ul acela, in banii aia deja gasesti ceva mai de soi, gen creek a 50i, roksan, c.e.c. etc!

Poza cu triangle titus:

[ http://www.hifi.nl/gfx/triangle_140106_600_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SILIKA, 19 November 2007 - 19:40.


#17
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005

View Postmiron1947, on Nov 19 2007, 17:04, said:

Ideea era,daca cu TV-ul la maxim va mai auziti Dvs. mai tare asa cum mentionati"nu vreau sa am surpriza ca vorbesc eu mai tare decat scot boxele." mai sus.
Am inteles ce vreti sa spuneti. Multumesc!

View Postantinari, on Nov 19 2007, 17:14, said:

E destul de dificil să "faci" un sistem audio care să răspundă la ambele cerințe. Și pe un sistem "hi-fi" se poate asculta muzica mai tare, poate să facă față și la un party. Diferența între cel de ascultat și cel de party este faptul că cel din urmă își modifică relativ mult curba de răspuns în frecvență odată cu creșterea puterii. De unde și senzația de "tare" la (de fapt) aproximativ aceeași presiune acustică. Până la urmă e o chestie subiectivă, eu nu mi-aș dori în casă un sistem audio care să sune ca cel dintr-un club, și nici invers, presupunând că aș avea un club (sau o discotecă).
După cum am mai spus de multe ori, sunetul e o chestie subiectivă, contează foarte mult urechea "beneficiarului". De aceea orice sugestie ar trebui luată în considerare doar ca sugestie, factorul decisiv ar trebui să fie proba efectivă.

Dacă sunt mai mult pentru ascultat decât pentru petreceri, oricare dintre cele menționate aici s-ar comporta bine într-un spațiu de 20mp, presupunând că nu pune mari probleme de acustică (cum ar fi pereți din beton neacoperiți și gresie pe jos :D ).
Vreau un sistem hi-fi. In 99% din cazuri o sa stau linistit in fotoliu sa ascult un Linkin Park, Metallica sau alte genuri ex. Marilyn Manson  :naughty:
In ceea ce priveste camera are un perete gol, in rest ceilalti sunt acoperiti cu cate ceva si pe jos este parchet.

View PostSILIKA, on Nov 19 2007, 19:38, said:

Uite un post de pe alt forum, de la un cunoscator in domeniul audio, legat de boxele triangle titus es + nad 325bee, combinatie care s-ar incadra in banii tai !

Ei zic sa nu te arunci la denon-ul acela, in banii aia deja gasesti ceva mai de soi, gen creek a 50i, roksan, c.e.c. etc!
Foarte interesant!
In ceea ce priveste boxele vreau sa fie standfloor pentru ca nu am pe ce sa le pun.

Pana la urma raman la NAD 325BEE si la boxele Monitor Audio BR5.
Multumesc tuturor celor care ati raspuns. Acum stiu la ce sa arunc ochiu.
Sincer, inainte sa citesc pe forum vroiam un Denon PMA1500 si boxe JBL E60. :rolleyes:

Edited by antinari, 19 November 2007 - 21:14.
nu mai lua în quote tot postul dacă nu e necesar


#18
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

Quote

Pana la urma raman la NAD 325BEE si la boxele Monitor Audio BR5.


Buna combinatie, mai ales pentru rock!  :rolleyes:

Cred ca vecini or sa fie foarte fericiti  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate