Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Messengerul Radioamatoricesc

- - - - -
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on Nov 14 2007, 21:40, said:

Deci le bate si inspre sud.
a lovit o singura data in vara si in bucuresti si lam filmat pe 92.95 .. se auzea cu deea in carca :lol: asta cu dipulescu lu antenismosu .. cosmosu :naughty:

#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on Nov 14 2007, 17:08, said:

Pai cred ca baga pureci, imaginea dublata apare din alte cauze.
.. lol , pureci dublati .. stiu , din decalibrare a antenei , nu eu glumeam , ma refer ca sunt unele care daca scade cuentu si voltaju o ia razna sintezele si poate vezi un om cu 5 capete si post tv cu 4 sigle! si mai ales pureci in pureci :D
mai auzii apropo pe unii de la tzara care prindea cu capusi , sau pe una care zicea ca face ca nisipu pe ecran! asta din cate tv am preparat la tzara

Edited by Zvartoshu, 14 November 2007 - 23:11.


#21
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostZvartoshu, on Nov 14 2007, 23:08, said:

.. lol , pureci dublati .. stiu , din decalibrare a antenei , nu eu glumeam , ma refer ca sunt unele care daca scade cuentu si voltaju o ia razna sintezele si poate vezi un om cu 5 capete si post tv cu 4 sigle! si mai ales pureci in pureci :D
mai auzii apropo pe unii de la tzara care prindea cu capusi , sau pe una care zicea ca face ca nisipu pe ecran! asta din cate tv am preparat la tzara
Asa si daca emitatorul e mai puternic, sau te afli in apropierea lui, poti doar sa tii mana la mufa de la antena si ai semnal bun, sau daca nu cu o sarma si se rezolva...

#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on Nov 15 2007, 10:34, said:

Asa si daca emitatorul e mai puternic, sau te afli in apropierea lui, poti doar sa tii mana la mufa de la antena si ai semnal bun, sau daca nu cu o sarma si se rezolva...
B)  si mai scula .. scoti mufa si cautzi pana intra fara  .. hehehe igcistu orbecaie pe langa dunare :P  :lol:

#23
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostZvartoshu, on Nov 15 2007, 19:31, said:

B)  si mai scula .. scoti mufa si cautzi pana intra fara  .. hehehe igcistu orbecaie pe langa dunare :P  :lol:
Buna si aceasta idee. Arede studiat, nu gluma...

#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
desfasuratorul postului din dx-eri

102.0 tare cu rds intermitent si fara pic de 101.9 asta pe 180khz la descriptoare.. :o . daca dadeam 150khz .. 101.9 il arunca pe 101.85 deoarece ceafa groasa dadea navala .. pravale baba!
105.0 dar facut zob de caraiala si spletereala GORILEI 94.8 banane .. in rest nimic deosebit in banda .
la mine intra 99.1 kiss-u mai nou de pe 99.2 si daca dau enable la 150khz intra 99.15 chinuit , daca o ia razna isti miti biti lam atarnat de 2 ori pana acu pe 99.2 noaptea , de au probleme nunumai la codor ci si la putere ca intra cum ii vine!

in fine mam enervat si am bagat dipolu' ala lu antenistu' ala "floarea soarelui in varf de batz" :P si am dat de test banda! ce sa ia ala .. niste 93.0 sa ma popesc nitzel , ravale de 102.0 dar rare , si 99.1 kiss fm cozia facut terci de caraitoarea de banda 94.8 .

am scos si nervii la test , am bagat si magnum , am legat masa semnal de la directiva , am scos toate pocnitorile 88.2/91.1/97.3 , in rest 107.7 cu plaja mai mare , un pirat si 107.9 cu valuri in functie de pirat! in rest 105.0 asta simtea pe langa gorila si nitzica muzica , sincer mai simte ceva pe spate cred ca rra amestecata cu craiova .. adica 2 terciuri in contratimp .. acu la 03:40 .. ma bag la somn , ca am zii grea , tre sa urc la mironesti ca de , iar face televizoru nisip pe tub! :))

#25
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
hai sa descrium cum am facut si ce am facut sa intelegeti cum a fost ca si acu rad

1 am luat masina de la big pentru aia de la CIUMATI .. am mers cu magnumu meu .. petarda mea :D si am cautat cu 9 oki banda de la un cap la altu , 87.6 si 96.5 se intiundeau la glume ca semnal in fine . ridic si leg sarma de o bucata de cauciuc din irta aia si m-am cruict cum intrau fara sa fasie borcanele de castraveti

sus pe deal .. frate am prins diminetaza un peisaj spre buc , se vedea coooool , si o poza iar buna nori atat de frumosi pe un albastru exagerat de linitor .. na ca nu mia dat antena aia telefonu ca are trebile lu peste
in fine
ajung la aia  .. ii tai lemnele , ii fac firu tv ca sil rupse cu geamu , ii bag din sopron niste fan spre curte.
pe la 9 eu ma sui pe costisa care era la 100m de casa si incep cautarea

mai intai cu o cautare perfect verticala , dupa aia cu cea orizontala dupa aica cu vatinat oblica a sarmei de cupru care este legata la antena aparatului . am mai facut etaloane exacte si am legat 82cm antena la semnal si 82 la masa si am dat si landa pe 2 .. nici o diferentrza .. rupea la masa semnal oblic si la orizontal in draci .. semnale enorm de multe si fasaite!

am tzinut inte am batut un par in pamint sa am zona de pescuit pe coordonata exacta si unde sa pun radio sa stea exact , si , as ama masurat toata ziua din cateva in cateva ore!
cel mai tare a fost cand la 1 noaptea pe o lapovitza am dat la teste si cu lantena deschisa si cu fica in san sa nu ma atace cainii care pazeau fanu din strada .. senzatie nu apa de plaoie ..
nopatea am zis ca ma tavalesc de ras .. 105.0  posturile care au cartea lor a recordurilor deoarece "3 posturi apar inb trei directii " asta este lectia si senzatia care te trece cand prinzi des asa ceva ori bine ori m,ai putin bin!

trec peste asta , ma duc pe la jumatea de la izvoarele cica unde este dealu de 108m culmea culmilor , ma sui in varf la 5 dimineatza si dau si acolo test cu aceeasi pozitie la antena .. sincer .. aceleasi ape de ploaie .. acelasi fas .. nici o schimbare si fiind si mai sus .. ma ras de silozaru gaozaru de stil fm ca nici beat nu intra
hahaha si dupa ce am plecat de acolo la 6 diminetaza am luato la pas am trecut si pe la gaura unde am pandit pe timpuri cu rvic77 .. favoitu meu , am scanat si boschetele de aoclo ca si un catzel si am gaist un nimic mare .. si am coborat la bunicamiu ..
ajuns acolo ma incazesc nitel si ies la vanat .. ce am vanat 105.0 craiova sau darik de la sofia sau 106.0 oberonu .. in rest canci 92.9 rar si 89.5 cand mai oscileaza bubuiala fm bucuresti!
si cu toate astea de ieri pana azi am trait senzatii , mam distrat de nota 100 am muncit la maxim sa ajut da am facut si scanare asa cum am vrut!

Edited by Zvartoshu, 17 November 2007 - 11:21.


#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
uitati de ce nu au astia concretzi 300w
pai cum BAGA MA smd la BLF-urile astea ??? .. fratzie .. a testat marki de la "plus" cu un condensator de 47p la 350v si ia luat foc .. da mite la ampu asta .. pai ma VIRTUALI ARE 300w , reali din partzi! hai sa gandim uitandu-ne la realitate
[ http://www.broadcastwarehouse.com/images/products/7_mr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 21 November 2007 - 15:05.


#27
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Pt. Zv.
Cum e MusicBoy-ul 71 ?! Miniboy60 chiar m-a dezamagit, e cel mai intermodulat radio avut vreodata de mine, nici macar Istrita si Costila nu se pot auzi ca lumea in mai multe locatii testat :death: ; l-am facut cadou cuiva dar oricum am ramas cu un gust amar. Mult mai bune mi s-au parut radiourile  de pe SonyEricsson k800i, j230i si mai ales cel de pe iriver T60.

#28
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postrvic77, on Nov 23 2007, 13:32, said:

Pt. Zv.
Cum e MusicBoy-ul 71 ?! Miniboy60 chiar m-a dezamagit, e cel mai intermodulat radio avut vreodata de mine, nici macar Istrita si Costila nu se pot auzi ca lumea in mai multe locatii testat :death: ; l-am facut cadou cuiva dar oricum am ramas cu un gust amar. Mult mai bune mi s-au parut radiourile  de pe SonyEricsson k800i, j230i si mai ales cel de pe iriver T60.
Citindu-ti alte topicuri m-am lamurit ca Grundig-urile astea o dau in overload ca lumea, Sony 7600 e copil mic la cap. asta, chiar si fara atenuare, deci aste e buba lor (a se folosi la tara la >30 km de orice emitator :thumbup: )

#29
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Nov 23 2007, 15:21, said:

Citindu-ti alte topicuri m-am lamurit ca Grundig-urile astea o dau in overload ca lumea, Sony 7600 e copil mic la cap. asta, chiar si fara atenuare, deci aste e buba lor (a se folosi la tara la >30 km de orice emitator :thumbup: )
ha .. tre sa vad asta cu 30km .. ! om trai si om vedea ce face grundig bou asta!

#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
POVESTEA LUNII NOIEMBRIE .. MAGNUM pll2023 contraaataca in lupta cu GRUNDIG BOU71

SINCER Nu am sa mai vad asa ceva .. ziua conducea grundigu cu , 95.9 vil fm cu tune , 107.5 cu une , magnumu bashea 93.9 magic si info pro .. ala kzicea numai magic fm la nesfarsit cu Rds incurte la tzara , eu ii dadeam cu magnumu 105.2 radio 21 cu tune .. ala vedea o fasaiala .. incredibil
insa nopatea .. tune 105.0 , 105.2 , 101.6 pe magnum .. ala nu vedea decat 105.0 RRA , alalt craiova .. mamam mia , 96.5 magnumu zicea ca e LOCAL , grundicu ii dadea cu kiss fm in boala cu rds .. frate am zis ca ma tampesc de ras noaptea cum isi baga antena in ochi si nu vedea nici la 1m grundicu asta semnalu benzii pe cand magnumu exploda !!! pur si simplu imventa semnal , iar ala adormea .,. gaina afurisita!

insa azi de simineatza sa imi bag unghia in gat .. info pro cu tune pe magnum , ala avea 93.9 cu rds magic fm si 94.0 cu tune voces  , 93.8 medioa cu pureci .. e cu magnumu am cautat cu lupa 94.0 si 93.8 ..
APARATE DE RADIO = petarde pocnitori , explozii , bombe .. nu seamana unu cu altu!
am maeteriale si va arat diferentzele! plus ca iam zis adio la GARANTZIE ca e muuuuuci .. e nereglat pe IF si pe front end .. e lasat sa rada si curcile .. 103.0 la 29km de ruse il lua in pureci si 87.6 fasait de muream de ras , hehehehe , daca nu il reglam la realitate nu scoateam NIMIC :lol:

Edited by Zvartoshu, 25 November 2007 - 14:12.


#31
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ http://www.westsomerset-arc.co.uk/N0ZEN%20MOBILE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asa ar vrea victorii romanesti din romaniiiiiaaaa alias rvic77 sa aiba masina!!! :D deixer nu gluma!

Edited by Zvartoshu, 27 November 2007 - 12:25.


#32
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Ce face ala cu atatea aparate?!

#33
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on Nov 27 2007, 21:34, said:

Ce face ala cu atatea aparate?!
e radio amator ,, mai ales masina aia e proiectata sa ai ba si RVIC77 ceva calumea si sa aiba rezerve

#34
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Nov 27 2007, 12:25, said:

[ http://www.westsomerset-arc.co.uk/N0ZEN%20MOBILE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asa ar vrea victorii romanesti din romaniiiiiaaaa alias rvic77 sa aiba masina!!! :D deixer nu gluma!
frate dar ce face cu atatea rapandule ?! ai 2 de banda larga sunt arhisuficiente, da-o in pana mea ca ala nu mai e radioamator, e maniaco-firaremio-radiodepresiv :D
Sunt curios cate antene are pe capota  :lol: , eu am mers maxim cu 4 si deja masina arata ca o nava spatiala :D .
Acum faza cea mai tare ar fi asa : eu cu 2 statii + 2 antene (zic ca-s de baza + normale asta)+ 2 amici radioamatori fiecare cu antena lui pe talpa magnetica + Zv cu dipolul pe geam sa miroasa pe 3 m :D, total 4 statii radio, 2 receptoare si 6 antene, dar parca tot ma face asta, dam :lol:

#35
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Nov 29 2007, 11:17, said:

frate dar ce face cu atatea rapandule ?! ai 2 de banda larga sunt arhisuficiente, da-o in pana mea ca ala nu mai e radioamator, e maniaco-firaremio-radiodepresiv  
Sunt curios cate antene are pe capota  :lol: , eu am mers maxim cu 4 si deja masina arata ca o nava spatiala :D .
Acum faza cea mai tare ar fi asa : eu cu 2 statii + 2 antene (zic ca-s de baza + normale asta)+ 2 amici radioamatori fiecare cu antena lui pe talpa magnetica + Zv cu dipolul pe geam sa miroasa pe 3 m :D, total 4 statii radio, 2 receptoare si 6 antene, dar parca tot ma face asta, dam :lol:
shhhhht ca ala are masuna facuta din statii , elimenteaza cu tranzistoare .. asta este mai rau decat IGC-u de radioamatori .. :lol:
pe capoata inchipui-tzi ca are bratz de antene ..snop dala nene !
daca le punem pe toate pe bord poate facem si o poza sa vedem ce iese! B) asta mai incolo -_-

Edited by Zvartoshu, 29 November 2007 - 11:22.


#36
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Un amic de-al meu radioamator zice ca ala 'are masina pe statii si nu statii pe masina' :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate