Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Il cunoaste cineva pe Lucian Brandus?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
http://www.efoto.ro/...foliu/index.php


Cum face pozele alea?

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
personal nu. am mai conversat cu el pe lista de discutie de la fotomagazin. am publicat chiar un tutorial pe site-ul efoto.

pozele de acolo cred ca le face cu multa pasiune. nu stiu exact daca te referi la o anume tehnic folosita intr-o anume fotografie sau in general. ai putea chiar sa-i trimiti un email.

#3
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
cum gaseshte lumina?
pe la ce ora face peisajele?
Diafragma inchisa?(cum face asta la digitale?)
"obiectiv super-angular" ...la digitale cum se monteaza? este ceva soft?
Si eu am facut ceva "foto" ... nu la modul profesionist...doar sa imi stochez ceva amintiri... la mine cred ca mai importante erau povestile de dupa poze ....

Imi doresc mult sa ajung sa fac si eu macar o pozitie din 36 aproape la fel de buna ca baiatul asta...
acum o sa citesc tot formul asta si asa poate invat lucruri noi...si de pe site-ul lui o sa citesc tot...
o sa conspectez  si poate iese si un tutorial

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
totul e sa fi original.. nu copia... ia aparatul si mergi in orash daca ai atimp... subiecte gaseshti la tot pasul.. ochi sa ai sa le vezi...

#5
lucibrandus

lucibrandus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2004

Quote

Originally posted by masterbobs
http://www.efoto.ro/...foliu/index.php


Cum face pozele alea?


Pai marea majoritate sunt exact asa cum era locul si momentul. Nu folosesc filtre si nici prelucrari digitale speciale, doar corectii obisnuite de saturatie, contast, etc...
Fac fotografie de placere si site-ul il intretin din pasiune. Port aparatul peste tot cu mine fie ca merg pe munte, cu bicicleta sau cu masina si uneori mai am norocul sa ies cu diversi fotografi in ture speciale numai pentru fotografie.
Daca vrei sa ma intrebi ceva in mod special poti sa o faci pe e-mail (gasesti adresa pe site)

Toate cele bune din Brasov

#6
lucibrandus

lucibrandus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2004
[QUOTE]Originally posted by masterbobs
[B]cum gaseshte lumina?
pe la ce ora face peisajele?
Diafragma inchisa?(cum face asta la digitale?)
"obiectiv super-angular" ...la digitale cum se monteaza? este ceva soft?

Cele mai bune imagini ies dimineata pana in ora 10 si seara inainte de apusul soarelui pana dupa ce a apus.
Lucrez pe prioritate de diafragma si am mereu trepied mic cu mine daca este nevoie.
Pe digital nu am avut superangular. Pana de curand am facut fotografii cu un Canon PowerShot 90 IS cu obiectiv 37-370 mm iar de curand mi-am luat un Sony DCS-F828 care are 28-200.

#7
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Nu te opri aici ;) Mai zi-ne, diverse trucuri. Ascultam :)

#8
lucibrandus

lucibrandus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2004

Quote

Originally posted by bogdan1978buc
Nu te opri aici ;) Mai zi-ne, diverse trucuri. Ascultam :)


;)

Cand fotografiati apus sau rasarit de soare setati balansul de alb pe lumina de zi sau cer acoperit (faceti incercari). In nici un caz nu lasati balansul pe auto pentru ca va atenua toate nuantele dominante si o sa va iasa un apus spalacit departe de ceea ce ati vazut la fata locului.

#9
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
Am in posesie un zenit  E( cu toata trusa zenit; chestia aia cu teleobiectiv pistol etc...).
o data ...cineva mi-a dat un inel de 30mm si l-am montat intre un obiectiv pentacon si aparat...
am prins o pozitie cu o lacusta si a iesit ca un monstru de mare
de unde pot cumpara un inel ca ala ? face un zoom beton!

#10
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003

Quote

Originally posted by lucibrandus
Canon PowerShot 90 IS cu obiectiv 37-370 mm iar de curand mi-am luat un Sony DCS-F828 care are 28-200. [/B]


ma roade invidia...cat ai investit pana acum in aparatura?
locuri cu preturi mici?

#11
lucibrandus

lucibrandus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2004

Quote

Originally posted by masterbobs
ma roade invidia...cat ai investit pana acum in aparatura?
locuri cu preturi mici?

nu atat de mult pe cat s-ar crede. aum cativa ani am luat canon-ul si anul asta am luat sony-ul care sper sa ma tina cativa ani buni pentru ca tehnologia a ajuns la o oarecare maturitate.

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,100
  • Înscris: 12.06.2004

Quote

Originally posted by masterbobs
Am in posesie un zenit  E( cu toata trusa zenit; chestia aia cu teleobiectiv pistol etc...).
o data ...cineva mi-a dat un inel de 30mm si l-am montat intre un obiectiv pentacon si aparat...
am prins o pozitie cu o lacusta si a iesit ca un monstru de mare
de unde pot cumpara un inel ca ala ? face un zoom beton!


Acela e un inel/tub de extensie si nu "face zoom".
Practic, iti permite sa focalizezi mai aproape, facilitate ce diferentiaza obiectivele macro de cele normale. Atentie la calcularea expunerii, pierzi foarte multa lumina astfel (daca insa masori TTL, nu e cazul sa-ti faci griji; dar parca E-ul nu face asta).
Poti ajunge la 1:1 (si chiar un picut mai mult) folosind tuburi cu aceeasi lungime cu distanta focala a obiectivului; si vei constata ca nu poti focaliza prea departe, deci va trebui sa tot montezi/demontezi inelul/inelele.

Btw: se gasesc pe Covaci. Si da, eu folosesc asa ceva, insa pe baioneta K.

#13
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003

Quote

Originally posted by Kunzite
Acela e un inel/tub de extensie si nu "face zoom".
Practic, iti permite sa focalizezi mai aproape, facilitate ce diferentiaza obiectivele macro de cele normale. Atentie la calcularea expunerii, pierzi foarte multa lumina astfel (daca insa masori TTL, nu e cazul sa-ti faci griji; dar parca E-ul nu face asta).
Poti ajunge la 1:1 (si chiar un picut mai mult) folosind tuburi cu aceeasi lungime cu distanta focala a obiectivului; si vei constata ca nu poti focaliza prea departe, deci va trebui sa tot montezi/demontezi inelul/inelele.

Btw: se gasesc pe Covaci. Si da, eu folosesc asa ceva, insa pe baioneta K.



saru'mana de informatie ;)
eu am crezut ca face zoom (pe un 9/15 gangania ocupa 80% din cadru)
pentru lumina am un exponometru Pentacon si nu folosesc exponometrul de pe zenith
din cate imi aduc aminte ...am facut cam asa:
aveam un film Swatch 400'din
un obiectiv pentacon + inel 30mm
aparatul zenith
timpul de expunere a fost 60(parca asa mi-a dat cu diafragma inchisa)
atunci am facut poze doar la gaze, flori, frunze , vreascuri totul de aproape...nu am simtit nevoia sa scot inelul decat cand am terminat.
PS
caut filmul si incerc sa il scanez

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,100
  • Înscris: 12.06.2004
Asta nu e zoom :)
Cu cat fotografiezi mai de aproape, cu atat subiectul pare mai mare... atata tot.
Iar in privinta expunerii, trebuie sa compensezi (supraexpui nitel).
Pentru valori orientative, mergi la http://www.pentaxusa...ndex.cfm?show=6 si cauta Auto Extension Tube Set (K). Gasesti de fapt inpdf-urile alea o gramada de informatii utile.
Ce sa-i faci, eu masor TTL si n-am probleme de genul asta...

#15
videodj

videodj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2012
super...nota zece.mi-ar place si mie sa lucrez cu atata pasiune ,si  sa fiu la nivelul asta in fotografie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate