Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Cardul Taifun

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
am primit si eu scrisorica, cred ca ma mut cu totul la Raiffeisen, au si ei MAsterCard.
@Courage: Cred ca ai vrut sa zici MasterCard nu Maestro. Eu stiu ca Raiffeisen nu mai emite sub sigla Maestro.

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Da, e Mastercard :)

http://www.raiffeise...rom/emc_usd.asp

[ http://www.raiffeisen.ro/rom/images/EMC_Valuta_Fb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by Courage
Da, e Mastercard :)

http://www.raiffeise...rom/emc_usd.asp

[ http://www.raiffeisen.ro/rom/images/EMC_Valuta_Fb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Este exact ceea ce va inlocui Taifunul. Ma rog, il pastrez pentru operatiun BP-BP :)
:cya: BP

#22
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Nu prea vad care ar fi avantajul acelui card de la Raiffeisen fata de Taifun. Si apoi, din cate stiam eu, chargeback se poate face pentru cardurile de credit. In cazul cardurilor de debit, tu afli de tranzactie abia dupa ce banii ti-au fost practic scosi din cont. Deci e ca si cum ai striga "sariti, hotii", dupa ce hotul e deja la cativa kilometri departare. Probabil se pot recupera, dar cu ceva bataie de cap. Eu n-am reusit nici macar sa-mi recuperez vreo 3 dolari pe care o editura din strainatate mi i-a luat ca sa-mi verifice contul. Pe extrasul de cont apare tranzactia, dar nu apare "decontat de MasterCard International", ca la celelalte. Deci respectivii nu au ridicat banii... sunt undeva in zona crepusculara. Deci... cam am dubii.

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Din pct de vedere al VISA&Co intre debit si credit nu exista o diferenta uriasa. Diferenta este ca banca ta te crediteaza.

Cand tu cumperi ceva de X dolari, iti sunt suspendati cei X dolari din cont.
Transferul efectiv se face la 30 de zile !
In acest timp poti cere returnarea $.

#24
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Mie de obicei imi scrie in extrasul de cont ca suma a fost decontata de MasterCard International la cateva zile dupa (2-3 zile). In nici un caz la 30 de zile.

#25
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Btw. si Taifun Virtual, si Taifun Clasic au avut de la inceput CVV2. N-am avut niciodata probleme cu plata, fie la POS-uri (tara/strainatate in multe locuri), fie online (zeci de site-uri), fie chiar cu imprinter (o singura data, dar deh, trebuia sa folosesc faptul ca e emboasat).

Si pe mine la inceput m-a enervat ideea ca au desfiintat Taifun Virtual, insa cum sunt user de Internet Banking si am deja un cont de uz curent la ei din care poti sa transferi bidirectional, din punctul meu de vedere pana la urma e acelasi lucru (mai putin implementarea ordinelor de plata, vreau sa vad exact cum o sa fie). Asa ca nu vad nici un motiv (momentan) sa schimb banca sau cardul.

In plus, in ciuda a ce zic cei de la suport tehnic,  merge si pe PDA-uri aplicatia lor de Internet Banking. So, PDA+GPRS, it just rocks!

Salutari,
Andrei

#26
smarty04

smarty04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2003
Salutari forumisti !

Multi amici imi spun sa nu mai cumpar cu taifun 'din america' , ca cica taxeaza cardu' dar nu inregistreaza plata .

Eu nu am mai facut plati de 1 luna dar urmeaza sa fac ...

Stiti ceva despre asta ? Sau e doar un zvon ?

Eu stiu sigur ca unii nu pot comanda din anumite parti dar pana acum o luna eu nu am avut nici o problema , cel putin nu cu 2checkout care e un procesor de plati online .

Daca e sa fie adevarat , poate imi sugerati alte carduri cu care as putea face plati online ( care merg, bineinteles ;) )

Multzam anticipat  :cya:

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pe amazon.com mi-a mers de fiecare data. Acum nu stiu foarte sigur daca taxarea a fost din SUA, pentru ca shipping-ul s-a facut din Germania.

#28
smarty04

smarty04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2003
Salutari !

don_dannielo, si mie mi-a mers pana acum o luna cand l-am folosit ultima data , dar cica de curand nu mai merge...

Pe amazon cred ca te-a taxat in SUA si comanda a fost trimisa din Germania ca e mult mai aproape.

Tu cand ai cumparat ultima data de pe amazon?

Merci !

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Martie anul asta.

#30
smarty04

smarty04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2003
Am inteles...

Ok, pai hai totusi sa aflam daca sunt doar zvonuri sau experiente neplacute cu 'payment processors' ...

Eu am facut ultima plata in Ohio in 20 Junie .

Daca a facut cineva mai de curand plati online cu taifun , please let us know ;)

#31
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004

Quote

Originally posted by Courage
Va recomand sa nu mai dati $ pe tot felul de carduri si sa va creati direct unul Maestro, de debit, in USD de la Raiffeisen.

Cardurile dce pot fi folosite pe internet trebuie sa aiba CVV2 pe partea dorsala, adica:

[ https://a248.e.akamai.net/f/248/5462/2d/images.element5.com/esales/images/cvv_help_card1_full.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai multe informatii AICI

In Romania ff. putine carduri au acest "amanunt" esential si sunt de debit, de aceea va recomand produsul de mai sus.
Poate fi folosit oriunde: ATM (scoti lei), POS sau pe net.
Costa 10$ si nu se cere depozit minim !!!!!!


pe sait zice ca tb sa depui initial $50 :(

#32
Donkey

Donkey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2004
Da, depui 50$, din care se vor regasi 40$ pe card si pot fi cheltuiti.
10$ costa emiterea cardului.

Mi-am facut si eu si sunt foarte multumit !

#33
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
@Donkey: Wrong! Depui 60$ si primesti 50$.
Pe scurt, depunerea minima initiala este de 50$. Saptamana asta trebuie sa-mi apara cardul.

#34
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Si pana la urma cu ce ar fi mai bun cardul de la Raiffeisen ?

#35
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

Quote

Originally posted by johnny bravo
E de kkt daca scot cardul virtual. Tocmai ce ma gandeam sa-mi fac si io unu'.


eu m-am inscris la www.ikobo.com si am primit gratuit un card international pe care il pot folosi inclusiv in Romania sa scot banii pe care ii primesc in contul iKobo. Chiar merge si e foarte misto. Da-i naiba pe astia din Romania ca numai tampenii fac.

#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Este 4 august, poate cineva sa-mi spuna daca merge cardul Taifun normal pe internet acum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate