Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Filmele lui Michael Moore

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
galiev

galiev

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.07.2004
Cate filme a-ti vazut de Michael Moore ? Ce credeti despre el?

#2
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
Nici un film...
E simpatic, pentru ca nu-mi place Bush :D

#3
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004
am vazut bowling for columbine si emsiunile care le face pe un post (explore parca); ce pot spune e ca are o maniera foarte originala si atragatoare pentru a-si prezenta PROPRIUL adevar.

sunt comentarii destul de interesante despre el pe imdb, poate ai avut ocazia sa le citesti.


PS: am ras la culme cand am vazut desenul ala animat din bfc

#4
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
am vazut fahrenheit 9/11 si este..incredibil!
Dovezile par ata de clare incat nu prea mai ai ce sa contrazici!

#5
picimoc

picimoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2002
vazut 'bowling for columbine' si 'fahrenheit 9/11'... asteapta cuminte la rind 'the awful truth'.

ambele filme (vazute) cred ca sint facute PENTRU americani. pentru ca dovezile sint atit de clare incit nu trebuie sa gindesti. sau sa iti pui intrebari. si de ce sa o faci, cind exista persoane specializate in asa ceva  ;)

dupa ce am vazut f911, intrebarea care a persistat in mintea mea a fost 'cu ce e mai breaz moore decit bush?'... ultimul le-a bagat pe git yankeilor armele de distrugere in masa ale lui sadam ca sa mearga sa lupte in afganistan si al-quaeda ca sa mearga sa lupte in iraq :D

primul ne prezinta afacerile cu petrol ale lui bush (american, pentru care banul e in singe, nu?) si indeamna oamenii sa NU il voteze, dupa ce ne arata in primele secvente ale filmului cum a cistigat bush alegerile.  ma intreb daca moore asta a facut doi pasi in spate dupa ce a terminat filmul, sa vada cap-coada capodopera care a luat premiu la cannes...  

alta faza care mi-a ramas pe scoartza e intilnirea dintre el si senatorii americani... poate ati sesizat, multi dintre ei l-au salutat pe nume, si nu dezaprobator. io am tras concluzia ca se stiau dinainte si erau in relatii cordiale... si ca moore acum musca mina care l-a hranit (doar o parere personala)

ar fii interesant de aflat si alte pareri. filmele lui moore nu te pun pe gindit, ci pe vorbit  :D

alex

#6
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
moore e genial.

abordarea e originala. putini americani vb de rau america in felul acesta. ei tot timpul s-au considerat o natiune puternica unita bla bla bla .

#7
rionaxe

rionaxe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.03.2004
Nici unul, dar acum sunt al naibi de curios. Poate gasesc vreunul

#8
Rodea

Rodea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 05.08.2004
Vezi pe dc++, sunt toate pe acolo !!!

#9
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
@picimoc:
filmele lui Moore NU sunt facute pentru americani!
Cat despre dovezile "atat de clare"... asta este scopul filmelor lui Moore, sa te faca sa tragi propriile concluzii avand senzatia ca TU stii TOT ADEVARUL! Eu as spune ca asta este un issue lunecos si potential periculos - dar asta este parerea mea. Punct.
Cat despre afacerile cu/despre petrol ale lui Bush sau ale Americii, ele sunt subiecte cunoscute, iar informatii mai detaliate poti culege de pe www daca chiar ai nevoie. Doar este binecunoscuta averea lui Bush, este publica (nu pot spune la fel despre A. Nastase de pilda).

Era de asteptat ca filmul lui Moore sa ia premiul de la Cannes; nu ai uitat de animozitatea dintre Franta si USA!? Poti sa raspunzi daca ar mai fi luat premiul in conditiile in care sa zicem, 50% din petrolul zilnic livrat de Saudi Arabia catre US s-ar livra acum catre Franta?

Cat despre celalalt film: Bowling ... acolo Moore nu face decat sa bombardeze audienta cu aceiasi idee guns are bad incantat la culme ca a descoperit un punct de vedere moral. La fel lasa audienta sa traga propriile concluzii. Asta este motivul pentru care unii vor cataloga filmele lui (si pe el in consecinta) ca "geniale".

Enjoy the movie!


:asthanos:

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
daca nu e  "genial" e cel putin original..

#11
picimoc

picimoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2002
... ca sa dea bine la public.
poate ca amintiti (fahrenheit 9/11) de faza aia cu mama care nu a fost lasata in avion cu laptele pentru copil... la vremea aia m-am mirat, apoi a trebuit sa calatoresc si eu cu avionul (in europa, ce-i drept) si m-am interesat la vama tarii gazda despre drepturile 'comerciale' pe care le am. baietzii cu ochi albastri mi-au inminat o brosurica ce continea info despre ce ma interesa. printre altele, e strict interzis sa trasporti alimente impachetate necorespunzator sau care se altereaza repede la temperatura camerei. cred ca stiti de ce... si brusc, tot 'scandalul' cu mama care voia neaparat sa trasporte laptele pentru copil capata o alta nuantza, nu?

io stau si ma mir la ce informatii (si filme de familie) are acces baiatul asta... si nu ma pot impiedica sa il aseman putin cu vadim al nostru  :D

sau cum spunea blaga : daca in vesnicie, dumnezeu si diavolul sint frati?

#12
picimoc

picimoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2002
http://www.pantagrap...040730034.shtml

sau pe scurt... unul din ziarele care 'joaca' in film zice ca mm i-a 'minarit' unul din headline-uri  :)  ca sa suporte varianta lui de adevar.  si cere daune de 1 dolar  :D  si mai spune ca numa-numa-nu-l gaseste pe mm.

daca e adevarat ce spune ziarul, atunci mm e mare artist. grafic, evident.

#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,697
  • Înscris: 13.06.2004
Va rula si in  Romania "Farenhait 9/11"?

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,697
  • Înscris: 13.06.2004
Pardon, "Fahrenheit 9/11"

#15
jenna

jenna

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.03.2004
parca am observat influenta lui oliver stone in abordarea subiectului...(dpv regizoral,zic)
ce ziceti?

#16
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Moore e un idiot. A spus la Oscars ca lui nu-i place 'fiction' si de aceea el face documentare 'non-fiction'. Am spus-o si o repet oricand, minte cu nerusinare pentru o agenda politica si una financiara si din pacate din cauza asta e chiar mai rau decat Bush, mult mai rau.

http://www.evz.ro/di...?news_id=166216

Chiar daca nu va place Bush, ceea ce face Moore, merita condamnat cu puscarie.

Am vazut si "Roger and Me" si "Bowling for the Columbine" si amandoua sunt JALNICE. Daca va uitati pe Explorer are o emisiune acolo: "The Awful Truth". Jalnica si ea...

Non-fiction?!?!? Huh?

#17
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003
Tot de Michael Moore e si Revolution OS (despre Linux). Mi s-a parut chiar bine facut. Apar in film, printre altii, Linus si RMS.

Edited by andyv, 13 September 2004 - 11:27.


#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Mr Moore este un tip... militant de profesie. este f contaminat de doctrina comunista pura in care crede cu ardoare.

el prezinta adevarul distorsionat, dintr'un singur punct de vedere, cel pentru care militeaza desigur.

de ce nu face si un film despre grasani... despre pofta de mancare si cum guvernul (evil) american i'a bagat diverse chestii de ingrashare in mancare, fara ca el sa stie sau sa aprobe.

paranoici ca Moore exisa la tot pasul...

daca iei filmele lui la bani maruntzi si examinezi fiecare chestie prezentata in mod obiectiv si documentat vei vedea ca fara exceptzie exista N alte variante unele mult mai juste decat cele propuse de el.

insa in film, nu'l potzi combate, e recorded si gata. in interviuri televizate mr moore nu prea se baga decat cu interlocutori cu care are shanse sa nu il faca praf.. gen... Stern, Conan O'Brien sau altzii care fac spectacol de fapt si doi bani nu dau...

mi'e cam greatza de tipul asta cu fatza aia slinoasa... otravit...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate