Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Lanturi antiderapante

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 terratec, on Jan 8 2009, 17:41, said:

Deci daca mergi cu viteza mare, roata "sare" peste groapa ?
Hmmm... tare am impresia ca nu zici bine.
Forta de greutate (G) nu isi ia vacanta niciodata.

Probabil vrei sa spui ceva despre comportamentul cauciucurilor (materiale elastice) la viteze mari.

Scuze daca n-am reusit sa ma exprim academic. Eu ma pricep foarte bine in meseria mea (dupa cum spun unii), dar am incercat sa explic, cum m-am priceput si eu, de ce de la o anumita viteza in sus, masina nu mai simte asa de puternic o groapa de dimensiuni relativ mici (in speta fiind vorba de gropile in care, la viteza foarte mica, anvelopa ruleaza si in interiorul -pe fundul- acesteia)...

Stima

#56
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 videosuzy, on Jan 8 2009, 19:03, said:

Scuze daca n-am reusit sa ma exprim academic. Eu ma pricep foarte bine in meseria mea (dupa cum spun unii), dar am incercat sa explic, cum m-am priceput si eu, de ce de la o anumita viteza in sus, masina nu mai simte asa de puternic o groapa de dimensiuni relativ mici (in speta fiind vorba de gropile in care, la viteza foarte mica, anvelopa ruleaza si in interiorul -pe fundul- acesteia)...

Stima
Plec vineri 20.02.2009 la munte si mi-as lua de siguranta si lanturi.La noi in supermarketuri am gasit lanturi numerotate cu seria 040,050,060,070.Pe nici o eticheta nu apare dimensiunea anvelopei ce ma intereseaza ,adica 195/65/15.Cea mai apropiata dimensiune era 195/70/15.Din calcule ar reiesi o diferenta in diametru de peste 20mmm.Rog ajutor de la cunoscatori!
     Tuturor numai de bine !

#57
Matrics

Matrics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 17.02.2004
Cauta lanturi care au codul 080, pretul e in jur de 50-60 RON.

#58
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 Matrics, on Feb 18 2009, 10:10, said:

Cauta lanturi care au codul 080, pretul e in jur de 50-60 RON.
Multumesc pentru ajutor.

#59
catalink

catalink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2007
Stie cineva ce cod au lanturile pentru anvelope 215/70 r16 si de unde se pot cumpara.
Multumesc anticipat.

#60
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009
Eu sunt unul din ”fanii”lanturilor am avut pe aproape toate masinile pe care le-am avut indiferent de anotimp.Pe mine m-au scos de multe ori din situatii grele,inclusiv vara.Cea pe care o conduc acum e singura la care nu am inca Cred ca merita chiar daca ai nevoie doar o data in viata.Uneori poate reprezenta chiar diferenta intre viata si...Pentru oras si zone mai circulate e suficient sa ai cauciucuri de iarna.Cineva spunea mai inainte ca un tip de cauciuc era prost fiindca se incarca cu zapada gresit spun eu Cea mai buna aderenta la zapada o are... zapada.Un profil care retine zapada intre striatii ,canale este cel mai bun cu cat are mai multe si mai fine cu atat capacitatea de retinere a zapezii e mai buna.

#61
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

 videosuzy, on Dec 15 2008, 14:58, said:

Ia sa te vad coborand de pe Platoul Bucegi sau Semenic cu cauciucurile de iarna, sa vezi ce senzatie de nesiguranta ai cand vezi ca bruma de speranta pe care o aveai se spulbera lasand loc deznadejdii...

Exact asta am facut eu (urcat+coborat de pe Semenic) la prima zapada serioasa, si nu s-a intamplat nimic cu bruma mea de speranta , cauciucurile de iarna (Pirelli Snowsport) si-au facut datoria din plin, inclusiv pe portiuni 'albe' (fara nisip/pietris aruncate pe drum). Totul e sa stii sa le folosesti. Lanturile sunt tot in portbagaj dupa 2 ierni trecute cu bine.

Daca zapada este atat de adanca incat sa nu te ajute cauciucul de iarna, lantul nu are cum sa faca vreo diferenta.

PS ai un talent dramatic super in exprimare  :D

Edited by dr_paul, 14 March 2009 - 18:36.


#62
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009

 dr_paul, on Mar 14 2009, 18:28, said:

Exact asta am facut eu (urcat+coborat de pe Semenic) la prima zapada serioasa, si nu s-a intamplat nimic cu bruma mea de speranta , cauciucurile de iarna (Pirelli Snowsport) si-au facut datoria din plin, inclusiv pe portiuni 'albe' (fara nisip/pietris aruncate pe drum). Totul e sa stii sa le folosesti. Lanturile sunt tot in portbagaj dupa 2 ierni trecute cu bine.

Daca zapada este atat de adanca incat sa nu te ajute cauciucul de iarna, lantul nu are cum sa faca vreo diferenta.

PS ai un talent dramatic super in exprimare  :D
Va asigur ca lanturile pot face o mare diferenta  :D  Oricum e foarte importanta si piesa dintre volan si scaun.Sunt si unii care au reusit sa se rasuceasca de cateva ori chiar si cu lanturi,asa au scris ei...asta se pote intampla la o masina cu totul pe fata daca depasesti anumite limite.Eu prefer propulsia spate, motor fata pe care o consider mult mai sigura in mers decat tractiunea fata pe drumuri alunecoase.De altfel in ultimii ani nu am condus decat 4x4 sau spate
Cu stima...Florin

#63
eac

eac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.01.2003
Mie mi-au placut astea.
Par a se monta destul de usor si se si autocentreaza si nici nu necesita oprire si retensionare.

#64
markator

markator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2009
Ziceti-mi si mie ce fel de "lanturi" sunt astea, cat costa, de unde si daca fac treaba unor lanturi?

Attached Files



#65
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Decat cu "lanturi" d-alea, mai bine acasa. Eu nu m-as risca sa plec sa drum cu asa ceva. Mai bine cu niste gume BUNE de iarna. ;)

#66
markator

markator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2009

 Marius3k, on 29th December 2009, 08:07, said:

Decat cu "lanturi" d-alea, mai bine acasa. Eu nu m-as risca sa plec sa drum cu asa ceva. Mai bine cu niste gume BUNE de iarna. ;)

In fotografii se observa ca "lanturile" sunt puse pe gume de iarna.
Asa ca trag concluzia ca omul a simtit ca anvelopele de iarna nu erau suficiente.
Apoi nu stiu de ce tot faceti comparatie intre lanturi si anvelope ca sunt mai bune unele decat altele.
Fiecare are rolul ei.
Anvelopele au un rol, lanturile alt rol.
Deci revin cu intrebarea - cum se numesc, cat de bune sunt si de unde se cumpara?

Multumesc.

#67
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Salut am si eu o intrebare. Cu ce difera niste lanturi Lanturi AZW Nordic Star , pentru auto cu anvelope 205/55 R16, pret 179 lei fata de Lanturi AZW Super Ice Grip, pentru auto cu anvelope 205/55 R16, pret 369 lei
Adica cu ce se justifica diferenta de pret?

#68
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
am derapat cu lanturi puse si inca cum intro curba cu amestec de zapada ciment dedesubt cu gheata (probabil) ... probabil aveam o viteza cam mare pentru curba de 90° ce o luam, oricum derapezi lejer si cu lanturi probabil te ajuta pe zapada batatorita bine lucioasa care e cam ca gheata si pe care cauciucul si de iarna nu o patrunde.
am mers distanta mare cu el de la tirgu neamt spre reghin am prins si bucata destul de mare doar asfalt umed, adica se topise zapada,  
singura chestie si problema e ca s-au cam tocit din cauza ca am mers cam mult cu ele puse, dar am vrut sa trec de munti (m-a prins zapada cu cauciucuri de vara).
lanturile sunt marca König

#69
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Daca lanturile sunt "scarita" te duci in lateral mai rau decat fara ele...

#70
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Ma bate gandul sa ma dotez si cu lanturi - pentru orice eventualitate.
Problema e ca nu am gasit pentru 235 / 65 / 17.
Oferte sunt pentru:
245 / 65 / 17  si
235 / 70 / 17.
Care dintre cele 2 s-a potrivi fara probleme?
:worthy:

#71
laczik0

laczik0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2014
sosete se numesc chestiile alea... "sosete auto iarna " cautati asa pe google imagini... is chiar foarte eficiente pe gheata .... pe noroi nu cred ca functioneaza ... cel putin nam avut ocazia sa incerc

#72
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
imi caut niste lanturi antiderapante si am inteles ca Rud Compact Grip V ar fi bune si rezistente.
cautand insa caracteristicile ele sunt mai recomandate pentru fata. merge si pe spate dar nu asa bine ca pe fata
http://www.rud.com/r...act-grip-v.html
am Nissan Terrano 2 si stiu ca trebuie sa pun pe spate lanturile.
stiti cat de bun e modelul acesta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate