Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lanturi antiderapante

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
malicious

malicious

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.09.2007
Salutare,
As vrea in acest thread sa discutam despre Lanturile antiderapante. Chesii pro/ contra. INdicatii/Contraindicatii..si mai ales ASPECTE LEGALE legate de folosirea acestora. VA rog nu degenerati discutia in discutii despre anvelope de iarna
Multumesc anticipat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
care aspecte legale?
lanturile le folosesti pe distanta de cativa metri, pana iesi din problema. dupa care opresti, le dai jos si pleci mai departe. nu din cauza ca ti-ar interzice legea sa le folosesti maimult, ci din cauza ca poti sa-ti faci varza directia, amortizoarele si cauciucurile daca mergi mult cu lanturile puse.

#3
malicious

malicious

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.09.2007
Situatia e asa:
NAVETA 7 -10Km facuta la 6-7 dimineata. Drumuri nedezapezite in proportie de 80% Dezapezite partial...dar cu polei sau  gheata 20%. Ma gandesc  ca lanturile se califica numai bine. Precizez ca am niste anvelope all weather de toata jena (KORMORAN)...care nu ma deranjeaza nicidecum daca in timp se strica.
Aspecte legale ma gandeam la ceva de genu: Prind undeva pe parcurs o portiune cu pretentia ca "este dezapezita" si ma trezesc cu nenea politaiu ca imi da amenda ca maram strica carosabilu sau ceva de genu.....

Edited by malicious, 08 November 2007 - 10:21.


#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Daca mergi cu lanturile pe asfalt, prima chestie e ca nu ai directie si frane, apoi urmeaza restul. Acum vezi si tu cum te descurci si cat e portiunea dezapezita. Si depinde si ce inseamna asta: asfalt curat sau cativa cm de zapada, cat lasa lama.
Lanturi sa-ti iei din alea cu profil "romb" nu scarita, ca sa nu derapezi lateral.

#5
malicious

malicious

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.09.2007
UN prim sfat bun : lanturi cu profil romb.
Referitor la calitatea dezapezirii stiti si voi cum e... fie e facuta de mantuiala fie se intampla sa ninga si dupa dezapezire si se acopera iar..... de la caz la caz.
Inca o intrebare? Care sunt starile strazilor pentru care se recomanda lant. zapada mare/zapada strat suptire/gheata/....etc. De exemplu am citit pe un site ca se recomanda folosirea lanturilor si pentru drumurile acoperite cu gheata nu doar zapada. Cum comentati?

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Din cate am citit pe lanturile de la X3, nefolosite in 2 ani de zile :)

1. lanturile se pun pe rotile din fata daca ai tractiune fata sau 4x4.
Daca ai tractune spate, ar trebui sa ai lanturi pe toate rotile (pe spate pt tractune, pe fata pt directie).
2. Lanturile se pun doar pentru drumuri inzapezite puternic si pe distante mici, pdeoarece pot afecta puternic trenul de rulare.
3. Lanturile nu tin loc de cauciucuri de iarna !

#7
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006
Cel mai bine iesi cu niste anvelope de iarna,dar daca totusi ti se pare investitia prea mare atunci poti folosi si lanturi dar pe distante cat mai scurte ca altfel risti sa strici directia suspensia,jentile din aliaz si multe altele.Recomand folosirea unor anvelope cu tinte mici,sunt cele mai eficiente in caz de ninsoare/polei.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Cele cu tinte sunt pentru gheata si nu se preteaza pe la noi, ci in Canada si Tarile Nordului, unde gheata pe sosea este la ordinea zilei.

Montarea lanturilor nu este chiar usoara, de aceea.. ele trebuie folosite doar in urgente.

#9
malicious

malicious

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.09.2007
Posteaza te rog un link unde pot vedea un astfel de model de anvelope.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Vezi ca tintele se schimba, cand ramai fara ele (nu glumesc)

[ http://www.chaosmotorsports.com/paseo/paseoday4u.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.vredestein.com/File_Banden/2006/Banden/Overig/ComtracIce_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.apco.ro/c...a...t=1&prod=13

Quote

Dispunerea tintelor pe 12 randuri, de-a lungul circumferintei anvelopei


#11
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
la masina dinainte am avut lanturi... Prima oara m-am chinuit 15 minute intr-un viscol meserias sa le pun... Nu puteam pleca de pe loc... Mi le-au pus in service... A mers super pe zapada... 2 zile... eram ca un tractor. :)
Daca le iei, incearca inainte sa le montezi, sa-ti faci mana... Cauta pe net, gasisem un site unde explicau foarte bine cu poze cum sa le montezi in cateva minute.
Si da, sa fie romb.
La montaj trebuie sa ai grija sa le intinzi cum trebuie.

Apropo, am o pereche de lanturi care merge pe Logan... cum scap de ele ?

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
A vazut cineva in super/hyper/mega marketuri lanturi cu furtun pe partile care ajung in contact cu janta?

Le-as cumpara strict sa fie acolo, desi sunt aproape sigur ca mai degraba ma intorc de unde am venit decat sa merg cu lanturi, dar in unele zone politia nu stie ce-s alea cauciucuri de iarna si vor sa-ti vada lanturile.

Rotile in cauza sunt pe 15 cu cauciucuri de 205, daca mai conteaza.

#13
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Avind lanturile antiderapante instalate si mergind pe un carosabil relativ uscat nu depasi viteza de 45km/h

#14
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 sebulbus, on Nov 9 2007, 19:12, said:

A vazut cineva in super/hyper/mega marketuri lanturi cu furtun pe partile care ajung in contact cu janta?

Le-as cumpara strict sa fie acolo, desi sunt aproape sigur ca mai degraba ma intorc de unde am venit decat sa merg cu lanturi, dar in unele zone politia nu stie ce-s alea cauciucuri de iarna si vor sa-ti vada lanturile.

Rotile in cauza sunt pe 15 cu cauciucuri de 205, daca mai conteaza.


Uite un LINK http://www.lanturiauto.ro/Home/~000-0!
Am lanturi de la ei si nu-mi ating jantele...De preferat sa le iei pe cele romb ca sa nu ai derapaj...
Totodata pot sa-ti spun ca folosesc lanturile de foarte mult timp...si nu a fost masina pe care sa o am si careia sa nu-i cumpar lanturi pe dimensiunea corespunzatoare...
Este foarte adevarat ca realmente transformi masina intr-un tanc...si pot spune ca (printr-o simpla inspiratie de moment) am folosit in toamna lanturile pentru a iesi dintr-un lan de porumb, de fapt de pe un drum facut printre lanurile de porumb, unicul acces catre localitatea unde avea loc nunta a carei invitat de onoare eram... :D ...(am intrat pe vreme super, cu praf de doua degete si am iesit pe ploaie torentiala, singura mea scapare fiind lanturile care m-au scos la sosea...nu-ti spun ce fata a facut tipul de la prima spalatorie intalnita in cale cand a vazut cum arata masina)...

Bafta

#15
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Da, am vazut si eu Trial-uri 4x4 in care tipii, desi aveau ditamai rotile de Mud Terrain, le mai puneau si lanturi pe deasupra.

Oricum, foarte important cand iti iei lanturi e sa-ti faci mana inainte cum spune RoVal. Eu am incercat anul trecut in casa, pe covor, la 20 grade, cu un cauciuc singurel si cu schita in fata. Dupa o juma' de ora imi venea sa plang si sa le arunc pe geam. Pana la urma am descoperit ca primul, cu care incepusem, era incurcat.

Inchipuiti-va sa faceti asta pentru prima data la -15 grade in nameti, noaptea, cu TIR-urile vajaind pe la fundul tau, cu masina plina de persoane inghetate care astepta sa termini si cu diverse lucruri :) in jurul rotii aleia: suspensie, aripa, turturi de gheata, etc.

Edited by akeem, 12 November 2007 - 16:49.


#16
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004
Salut!

mi-a zis un prieten ca sunt lanturi speciale pentru masini cu ABS. E adevarat ? Trebuie sa-mi cumpar maine lanturi ,o sa tranzitez ungaria si imi trebuie neaparat.
O sa ma duc la aia de la lanturiauto la sediu.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am folosit lanturile (ahem, alea pe care ziceam ca n-o sa le folosesc mai sus) pe o masina cu ABS si n-a fost nici o problema.
Pentru cine se intreba, nici astea normale, fara furtun pe lant nu zgarie jantele de aliaj.

#18
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
eu am vaz,nush pe unde,o chestie ce tine loc de lant facuta dintr-un material special era in jur de 70-80euro...poate gasesc link-ul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate