Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Motorizare Megane 2

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Donkey

Donkey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2004
Intentionez sa cumpar in leasing 2 masini Renault Megane.

Unul Bicorp si unul Sedan.

Am oferta, insa nu prea am de unde sa arunc cu $ si nici experienta nu imi prieste.

As prefera un motor pe motorina, insa diferenta intre cel de 1.6L (115 CP) pe benzina si cel 1.5L de 100 CP este de 3000 euro.

Mai exista si varianta pe motorina de 1.5 L cu 80 CP,  si imi surade, insa nu stiu cum va trage de caroserie cu "doar" 80 CP.

Ce ziceti ?
Diesel de 1.5 L si 80 CP asigura un rulaj confortabil sau raman pe benzina ?


#2
paul_h3k

paul_h3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.01.2004
pot sa-ti spun despre motorul de 1,6 de 115 CP ca merge foarte bine, l-am vazut in actiune la cursele de ieri de pe aeroportul din iasi si am ramas placut surprins.

#3
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Salut,

Depinde f mult de stilul in care conduci si de ce astepti de la masina. Eu am avut inainte un diesel de 90cp si de multe ori imi parea rau ca are doar atatia. Fac des drumul pana la sibiu, iar pe Valea Oltului te cam enervezi. Imi pare cam putzintel 80cp la ce caroserie are. Ma astept sa aiba o dinamica ce lasa de dorit.

A

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Motorul 1.5dci e failure, told by Renaul guy. Mare grija.. e cel mai prost motor de la ei

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by morogan
Motorul 1.5dci e failure, told by Renaul guy. Mare grija.. e cel mai prost motor de la ei


In CE sens? Eu l-am testat si mi s-a parut BESTIAL pentru cat consuma... A raspuns foarte repede la comenzi, foarte agil...etc.
A demarat lejer cu a 4-a :D:D

So, in ce sens e asa de rau?!?!

#6
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 11.01.2004
Motorul e foarte laudat peste tot, m'ar mira sa faca o astfel de afirmatie vreunu' de la Renault.

Oricum, dCi'urile lor sunt destul de laudate, iar 80CP e arhisufiecient pentru cineva care (de exemplu) vine de pe o Dacia Berlina sau are 3copilashi micuti acasa. Doar ca tre' ceva mai mult spatiu la depasire si ceva mai multa rabdare, insa motoru' trage un MegII full pe Valea Prahovei fara prea mari probleme.

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
dCi de 1.5 a fost primul cu rampa de injectie sferica (nu prea sunt de acord cu exprimarea, da' asta e) facuta de Delphi si a fost dezvoltat impreuna cu Ford. Este ultramodern si nu ma asteptam sa-l vad pus pe Symbol.

#8
ssilviu

ssilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.05.2004
dezvoltat cu ford??!!?!? A fost proiect secret? Io stiam ca Ford a facut motoare diesel in colaborare cu PSA nu cu renault

#9
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by morogan
Motorul 1.5dci e failure, told by Renaul guy. Mare grija.. e cel mai prost motor de la ei
actually e exact invers ...

#10
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003

Quote

Originally posted by ssilviu
dezvoltat cu ford??!!?!? A fost proiect secret? Io stiam ca Ford a facut motoare diesel in colaborare cu PSA nu cu Renault


Asa stiam si eu, dar cand a aparut Clio cu motorul 1.5 dCi, a fost in AMS un articol care spunea chestiile de mai sus. Are si poza in care se vede camera sferica, deci e clar aia dezvoltata de Delphi. Daca pe Peugeot si pe Ford sunt motoare de 1.4, probabil ca au facut si pe Renault de 1.5, ca sa nu fie identice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate