Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7654 replies to this topic

#3547
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Acolo da, acolo nici nu e vorba de "barista" !

#3548
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 QuickSpeed, on 22 iunie 2017 - 14:30, said:

e cam logic ce a zis omu'...
Cum sa fie logic? Orice barista care se respecta o sa rasneasca pe loc cafeau, o sa dozeze singur, preseze singur. Asta e arta cafelei.

#3549
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Gagiu' de referea la consumatorii și "producătorii" casnici.
Gizăz!

#3550
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 arg, on 22 iunie 2017 - 14:44, said:

in crasme cam sunt capsule sau automate, rar expresoare cu utilizatori instruiti....
In ce crasme mergi? Sau in ce oras se intampla asta? In orasele mari , o cafenea, bar, restaurant cat de cat cochet are macar un espressor profi luat de la firma furnizoare de cafea si o rasnita.


#3551
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
dupa espressor cu portafiltru si unul cu capsule de vre-o 5 ani permiteti-mi dau si aici cu parerea :-)
- confort maxim si mentenanta minima: absolut de acord.
- calitate cafea - pt capsule originale de acord (tassimo oricum au patent deci nu gasesti 3rd party). atentie ca alti producatori au cafea solubila nu macinata. Gust? depinde de persoana si preferinte. am fost fan ristreto jacobs si carte noir intensiv. dupa restul nu ma omoram.  sortiment ? da. il poti schimba mai des. daca ai cu ce. pudra de lapte in cafea nu m-a încântat prea tare caci sedimenta destul de rapid. capsulele cu lapte condensat relativ ok pana începe sa curga zeama alba.
- sa refolosesti capsule? bullshit 100%. incercat inclusiv la nespresso original. aia nu e cafea. plus ca scoti toate chestiile nasoale din cafea. care-s alea le gasiti pe net.
- automat: acum imi dau seama ca sunt multe aspecte ce fac un espressor automat bun. de aia unii se specializează pe manule iar altii le aleg pe cele de peste 2500 lei (more or less). din o cafea proasta poti sa scoti ceva cu un espressor bun. sa folosești cafea buna cu un espressor prost e pacat.
concluzie (pt mine): daca te-a prins microbu da merita sa investești in scule bune (pt automat) sau scule bune si timp si training si incercari pt cei care se vor baristas cu manuale.

#3552
netty05

netty05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.07.2009
Bună!  Va rog frumos sa mă ajutați și pe mine cu un sfat, cei care vă pricepeți foarte bine. Vreau sa cumpăr un espressor automat ptr cafea boabe. Fac aproximativ 50 cafele/zi. Mă interesează cafea lunga, cafea cu lapte și capuccino. Aparatul sa aibă obligatoriu rezervor cu apa.  Bugetul...As prefera undeva în jur de 2000-2500 lei. Mulțumesc în avans!

#3553
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
iti trebuie unul profi.cele de uz casnic nu s potrivite. la 4-5 zile lw acel numar iti va cere decalcifiere

#3554
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
2 saeco automate. Cam 3000 lei te vor costa amândouă.
Ai avantajul că dacă pica unul, te folosești de celălalt.
La 50 cafele nu merita sa dai 5000 euro pe unul PROFI.

#3555
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Cele casnice iti cer decalcifiere si curatare la 200-250 de cafele, in cazul tau la 4-5 zile. Garantie nu vei avea, produsele electrocasnice pe firma in cel mai bun caz au 1 an dar daca vii cu el la service cu urme ca il folosesti in scop profesional, te scoate din garantie instant. Cel mai bine iei legatura cu un furnizor si iei un automat profi in chirie si ai si intretinerea inclusa.

Edited by robylup, 23 June 2017 - 13:07.


#3556
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Îți cer decalcifiere și curățare după cum le setezi. N-am mai auzit asta cu prinsu' in scop profesional...

#3557
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
ia citeste in certificat de garantie sau manual

#3558
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Daca nu il intretine corespunzator cand ii cere aparatu, se uzeaza rapid ! La o astfel de folosire, oricum aparatu ii va cere mult mai frecvent curatare si decalcifiere oricat l-ar seta (pacali defapt) . Ma refer la un automat casnic.
Dar nu merita luat unul casnic folosit atat de mult ! Se va uza rapid.

Edited by MMike, 23 June 2017 - 14:33.


#3559
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 QuickSpeed, on 23 iunie 2017 - 13:49, said:

Îți cer decalcifiere și curățare după cum le setezi. N-am mai auzit asta cu prinsu' in scop profesional...
Iti cer pe dracu cum il setezi. El sunt setate din fabrica la 200/250 de cafele. Difera de la marca la marca. Cat despre garantie, cel mai usor citeste un certificat delonghi care nu.ti da garantie deloc pe firma si Bosch care da 1 an. Dar si acel an e lasat la latidunea service.ului. Te duci cu el necuratat, cu calcar, cu unitatea de preparare blocata/necuratata, te scoate automat din garantie si iti cer bani pt reparatie.
Cu tot respectul, de curiozitate, de ce esti asa gica contra? Eu nu vb din auzite, pe langa ca sunt pasionat de cafea , intamplarea face sa fiu perete in perete cu un o reprezentanta/service mare de electrocasnice (printre care si esspresoare) pe judet si unul din tehnicieni imi este prieten bun.

#3560
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Se poate din setari la decalcifiere de exemplu, sa pui aparatu pe duritatea apei cea mai scazuta, admitand ca pe aparat ai montat filtru de apa (dar nu-l pui) si vei avea ciclul de decalcifiere mai rar si asa il pacalesti dar te pacalesti si pe tine, deteriorand aparatu.....
Iar la 50 cafele pe zi iti trebuie cicluri de clatire suplimentara care nu cred ca ar sta sa le faca si asa durata de functionare a aparatulului se reduce drastic.
Dar problema cea mare e alta, dupa numai cateva cafele, va trebui sa curete obligatoriu compartimentul de zat care presetat sa blocheze aparatu si in cazu asta nu poate face nici o setare  :))))
Ca sa nu mai vorbim de curatarea obligatorie si a infuzorului :)
Asa ca, oricat a vrea cineva sa foloseasca un automat espresso pentru uz casnic in uz de regim cafenea, nu merge.

Edited by MMike, 23 June 2017 - 17:13.


#3561
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Sunt destui, mai ales cei cu baruri pe la tara. Vin si fac plata 120 lei decalcifiere+curatare unitatea de preparare. In cazuri mai rare se schimba unitatea cu totul pentru se blocheaza de la zaț si piatra si rod rotile dintate.

#3562
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Dar cu desertarea obligatorie si foarte deasa a recipientului de zat ce fac? Iar unele aparate nu te lasa pana nu cureti cand ii vine randul nici infuzorului. Plus ca trebuie sa fii mereu atent sa completezi recipentul de apa care si ala se goleste rapid in regim de local.
Si oricum, la 50 cafele pe zi, rasnita se duce rapid cat si celelalte mecanisme.
Un espressor automat casnic cred ca in cateva luni, in ritmul de 50 cafele pe zi se face praf.

Edited by MMike, 23 June 2017 - 18:20.


#3563
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
25 cafele/zi, că poate lua doua cu banii care ii are.
Eu am Saeco minuto și suntem 3 băutori de cafea in casa. Lăsați vraja cu înfundările și alte bălării. Nu cred că are 5000 euro pentru 50 cafele pe zi.
Poate închiria un aparat de vending și pasează toată problema firmei de la care a închiriat. Vinde cu 1.5 lei cafeaua, iarlui ii rămân 0.5 bani la o cafea vândută. Cam 1 leu cer firmele care închiriază...

#3564
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Salutare la toata lumea!
Cu toata bunavointa, am incercat sa inteleg cate ceva din topicul asta dar ma depaseste, mai ales ca nu sunt bautor de cafele (indiferent cum se numesc), asa ca va cer ajutorul:

Vreau sa iau un espersor pentru casa care sa inlocuiasca celebrul ibric pentru - 1 cafea/zi si ocazinal 3-4 cafele pentru musafiri. Partea buna e ca apa la noi la robinet nu e dura, in plus la bucatarie ajunge prin 3 filtre mecanice diferite.
Daca am inteles bine, mi-ar trebui un espresor semi-automat + o rasnita buna.
Desi n-am un buget fix, as fi incantat sa nu cheltui mai mult de 2000 lei pe dracovenille astea (nu mai vorbesc ca e posibil sa fiu trezit de rasnita in fiecare dimineata, asta ar fi un dezavantaj mai mare decat un pret nesimtit)
Daca aveti sugestii la "problema" mea, va rog sfaturi sau link-uri catre produsele pe care le considerati bune pentru situatia prezentata..... ma bazez total pe sfatul vostru.
Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate