Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

China cars - pareri ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#55
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 Lucian_M, on Nov 8 2007, 18:27, said:

Eu am initiat o campanie pe aria Scoala mea. Rezultatul e in Trash can. Vrei si link?

Are vreun rost ? Ai salvat pe cineva de la aceasta cumplita boala ?

#56
novio

novio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.02.2006
no comment!

Attached Files



#57
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
SPE: NU, deloc. Au aparut cativa sefi care au ajuns la concluzia ca nu e bine sa vin cu regula asta. Asa ca propozitiile vor incepe in continuare cu litera mica, semnele de punctuatie vor fi optionale/facultative si punctele vor abunda. E lene mare sa mai folosim din cand in cand tasta "Shift".

#58
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
lucica , imprimanta si nush mai ce e facuta in china , dar pe ea scrie HP sau dell sau altceva..e facuta sub licenta ca la chinezi e mana de lucru ieftin...ia sa ti faca chinezoii un DFLL sau un HG sau un LEXNARK , sa vezi dupaia...ne am saturat de chinezi care copiaza tot , ia sa te uiti la o copie de Toyota ca are semnul aproape la fel , e rusine sa copiezi pana si semnul...

Se pare ca nu au nici i jena sa treaca de la botosei la masini copiate in care siguranta e 0 si plus de asta ma gandesc la ce om ar fi ala de ar lua o masina care arata ca mertanu si se numeste chery. tu ce parere ai avea?

naiba sa fie de iau spoilere fata si spate de la un mert , le pun pe o dacie si am mertan...si mai rad si de altii cu nush ce Renault sau toyota ca vezi eu am mert...nu cred ca ai avea parere buna de mine dupa si m ai vedea ca pe ultimul om...

E cam asa ii vad eu pe chinezi , fara personalitate , fara caracter , niste falsi si niste oratarii care impresioneaza doar prin numar...si pt mine nu numarul si cantitatea conteaz...calitatea e pe primul loc . Prefer o dacie daia 1200 sau cum naiba sunt numite decat cea mai scumpa copie a chinezilor...nu e numai de masina , mai tine si de om si de respectul impus pt propiei persoane...

Apropo can o sa ajunga la noi o sa va fac cadou cate un telefon NOKIR ca sa aveti motiv sa ma injurati dupa o luna:))

#59
rares_sub

rares_sub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.01.2007
o mica adaugire pt cei ce sustin ca a copie fara nici o nesimtire produse , nu e chiar ceva atat de rau (dar una e sa copiezi o masina si alta e sa falsifici medicamente si apoi sa moara oameni nevinonati din aceasta cauza, sau sa vinzi sticle cu apa de la robinet la supermarket ca apa minerala)

http://www.alertnet....k/PEK134452.htm
http://www.iht.com/a...news/letter.php

sincer nu as cumpara nici un produs made in china, daca nu  vandut sub o marca occidentala, ca sa stiu ca exista un control minim de calitate

#60
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
am citit citeva posturi si-am observat ca multi isi dau cu parerea si emit teorii, dar de fapt nu stiu nimic despre china si despre chinezi. sint prea batrin, obosit si fara chef de viata ca sa ma apuc sa explic, dar china este o forta care-i depaseste cu mult pe americani. despre noi, nu mai zic decit ca ar trebui sa inchidem claxonu', noi si europa nici nu contam. ati vazut vreun chinez altfel decit zimbitor ? macar asta si ar trebui sa va puna pe ginduri. va mai aduceti aminte de tricourile si baschetii chinezesti de pe vremea lu' nea nicu ? cum erau calitativ in comparatie cu produsele de acum ? mmm ? se pare ca unii au memoria scurta. ar trebui sa va-ntrebati de ce ajung la noi numai produsele slabe calitativ, in timp ce la ei lucrurile stau altfel.
despre masini : intr-adevar, copiaza fara nici-un complex si-i doare fix in basca de europa si america, dar in maximum 10 ani o sa-ncepem sa cumparam masini de la ei.
daca am avea ceva minte, cu ei ar trebui sa dezvoltam relatii economice, nu sa-i lingem in kur pe vesticii pentru care sintem o piata de desfacere de la granita lumii a 3-a.

#61
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Aseara am vazut "un spate de X5" dar era un CEO...........
Nu pot decat sa-mi imaginez cat de mandru este posesorul.........
Si nici nu ma surprinde sa vad atatia sustinatori ai fake-ului, doar ne-am obisnuit cu crack-uri la soft, cu CD-uri bulgaresti sau ukrainiene si cu multe, mult prea multe surogate.
Cumpar cu deplina incredere Sony made in China dar niciodata un acronim care sa semene cu o marca inregistrata.
As vrea sa vad figura unui astfel de sustinator care dupa ce si-a mancat cativa ani din viata sa conceapa ceva, a cheltuit imens si a doua zi dupa lansare vede pe taraba langa produsul lui unul asemanator la juma' de pret mancat'as..........
P.S. Nu este vorba doar de China, ci de oricine se preteaza la asa ceva. Aici e doar o particularitate.........

Edited by forbs, 14 November 2007 - 09:55.


#62
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007

 Skizo, on Nov 14 2007, 03:18, said:

am citit citeva posturi si-am observat ca multi isi dau cu parerea si emit teorii, dar de fapt nu stiu nimic despre china si despre chinezi. sint prea batrin, obosit si fara chef de viata ca sa ma apuc sa explic, dar china este o forta care-i depaseste cu mult pe americani. despre noi, nu mai zic decit ca ar trebui sa inchidem claxonu', noi si europa nici nu contam. ati vazut vreun chinez altfel decit zimbitor ? macar asta si ar trebui sa va puna pe ginduri. va mai aduceti aminte de tricourile si baschetii chinezesti de pe vremea lu' nea nicu ? cum erau calitativ in comparatie cu produsele de acum ? mmm ? se pare ca unii au memoria scurta. ar trebui sa va-ntrebati de ce ajung la noi numai produsele slabe calitativ, in timp ce la ei lucrurile stau altfel.
despre masini : intr-adevar, copiaza fara nici-un complex si-i doare fix in basca de europa si america, dar in maximum 10 ani o sa-ncepem sa cumparam masini de la ei.
daca am avea ceva minte, cu ei ar trebui sa dezvoltam relatii economice, nu sa-i lingem in kur pe vesticii pentru care sintem o piata de desfacere de la granita lumii a 3-a.
Oricat de multi ar fi si oricat ar fi in expansiune economica cu americanii nu se pun. Sau poate traiesc asa de bine in China de imigreaza toti in Sua. Hai sa fim seriosi. Peste 90 % din chinezi mor de foame si se chinuie sa paraseasca China spre mai bine. La o eventuala pretentie a Chinei la nivel mondial Sua si Ue vor actiona prompt. Daca in 10 ani vom cumpara masini chinezesti inseamana ca am intrat in Ue degeaba si putem sa ne numim animale ca si chinezii.
China nu va fi niciodata o tara cu un statut mai bun de 13 centi pe ora si Sua este sigura ca nu se va schimba acest statut. Mi se pare stupid sa compari prima putere din lume cu o tara unde e foamete si exista un nivel de trai scazut pentru peste 90 % din populatie. Asa cum a comentat si Japonia in trcut si mai bine isi doreau sa nu comenteze asa va pati si China daca emite pretentii. Americanii nu au scrupule cand vine vorba de puterea mondiala si nu cred ca Ue poate sa se opuna.Rusia este demult in cadere libera. Asa cum am vrut petrol si au invadat Iraq asa , daca vor vrea ceva din China o vor aduce in genunchi la statutul de 5 centi pe ora.Mai mult de animale de munca China nu va fi niciodata.
Masinile lor sunt niste imitatii oribile si scarboase , la del ca si toate produsele care nu au licenta occidentala. Iti sugerez sa incerci un ROMEX , NIKF , ADILAS , PLIMA , mai noi si telefoanele NOKIR , si multe altele.

Din toate linkurile de acolo se vede si una care copiaza si embema Toyota , doar ca are o mica modificare. Curios de personalitatea celui care ar cumpara asa ceva

#63
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Cititi cu atentie ce s-a scris pana acum. E clar ca cineva normal la cap n-ar cumpara Plima dar toata lumea cumpara Puma made in China, asta e ideea.

Asta-i nasol pe forumuri ca multi posteaza total independent de firul discutiei doar ca sa posteze, sa arate lumii ce stie ei...

#64
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
discutia initiala era despre masini. asa este, masinile sint niste junghiuri.
apoi s-a generalizat. aici majoritatea va cam inselati, pentru ca vorbiti din auzite sau faceti presupuneri.spre deosebire de majoritatea, nu vorbesc din auzite. timpeniile care ajung aici NE sint destinate (nu neaparat romaniei, cit europenilor in general).
exemplu: un sat de pescari a devenit in 20 de ani o metropola cu 12 milioane de locuitori si unul din motoarele economice ale chinei (in care se afla si producatorul mondial nr.1 - tot chinez - de televizoare). imi puteti da un singur exemplu de dezvoltare economica la fel de rapida ?
inchei (definitiv) cu aceasta intrebare.
aaa, ca mi-am adus aminte : chiar nu vi s-a parut deloc suspecta campania cu jucariile a caror vopsea contine prea mult plumb si cu pijamaua care a luat foc din senin ? or avea chinezii p**a mica, dar daca vor sa ne f**a, nici n-o sa stim ce ne-a lovit.

#65
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Ca sa ramanem la masini, un mic exemplu de chinezarie: firma unde activez se ocupa de vehicole si semiremorci de tonaj mare. Acum un an, la un expo, am intrat in legatura cu niste chinezi, care ne-au zis in fata, dom'le, tu zi ce vrei, ce model de la ce producator si in maxim jumate de an il ai livrat la port Constanta, cu ce inscriptie vrei.

Alta ocazie sa ma convinga de "inventivitatea" lor a fost cand era in proiect un import de electronice, amu o fi vreo 2 ani. Eu am zis, nene, hai trimite-ne monstre, apoi vedem noi. Sa vedeti supriza mea imensa, cand ajunge un dvd-recorder, dotat cu toate cele, inclusiv hard de 80, FARA absolut nici o inscriptie de marca pe ea. Problema in schimb era, ca arata absolut la fel cu Technics-ul meu, luat din Uk, pe care am dat o stiva de bani. De nervi si de curiozitate le-am desfacut pe amandoua, si m-am apucat de injurat, pentru ca ambele inside erau identice, facute in provincia Shenzen, PRC. La fel a venit si un sistem home cinema 7.1, cu dolby si toate alea, care puteam sa jur ca sunt Logitech, si N alte scule...

LE: zice shefu' ca ne apucam de adus niste tractoare care seamana periculos de mult cu niste modele de la John Deere (primele trei, pe post de test au fost aduse acum un an si se comporta exemplar, la un pret muuuuult mai mic decat cele autohtone).

Bottom line: astia dom'le stiu sa fure la mare arta. Dar cateodata, stiu sa scoata si produse de calitate. Ar fi pacat sa imi bag piciorul in ei chinezi, pentru ca stiu sa produca si jafuri. Daca generalizez, eu pierd :)

Edited by ecotech, 14 November 2007 - 14:29.


#66
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
Daca as fi presedinte te as pune in mijlocul orasului Bucuresti spanzurat. Si pe tine si pe seful tau.

#67
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@ecotech Nu zice nimeni ca chinezii n-au voie sa produca si sa vina apoi pe piata libera cu ce au produs. La ei insa s-a cam generalizat ideea de a fura si de a produce copii, ceea ce nu e OK deloc. CEO-ul ala nici macar nu a fost prezentat la salonul de la Frankfurt si in Germania, cea mai mare piata din UE nici macar nu se vinde. Un producator sincer care joaca cu cartile pe fata ar face asa ceva?

#68
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
la scutere si atv-uri au rupt piata din ro. de ce n-ar face-o in cativa ani si la auto???
target-ul va fi acelasi: tineri si oersoane cu venituri mici...

#69
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007

 ecotech, on Nov 14 2007, 14:25, said:

Alta ocazie sa ma convinga de "inventivitatea" lor a fost cand era in proiect un import de electronice, amu o fi vreo 2 ani. Eu am zis, nene, hai trimite-ne monstre, apoi vedem noi. Sa vedeti supriza mea imensa, cand ajunge un dvd-recorder, dotat cu toate cele, inclusiv hard de 80, FARA absolut nici o inscriptie de marca pe ea. Problema in schimb era, ca arata absolut la fel cu Technics-ul meu, luat din Uk, pe care am dat o stiva de bani. De nervi si de curiozitate le-am desfacut pe amandoua, si m-am apucat de injurat, pentru ca ambele inside erau identice, facute in provincia Shenzen, PRC.

badegheo nu cred ca ai sesizat un aspect, ce-a primit omul nu era facatura din moment ce si aparatul original Technics era fabricat in acelasi loc. Singura diferenta e ca nu scria nimic pe cel primit. :)

#70
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007

 fastcarjunkie, on Nov 14 2007, 16:31, said:

badegheo nu cred ca ai sesizat un aspect, ce-a primit omul nu era facatura din moment ce si aparatul original Technics era fabricat in acelasi loc. Singura diferenta e ca nu scria nimic pe cel primit. :)

LE: zice shefu' ca ne apucam de adus niste tractoare care seamana periculos de mult cu niste modele de la John Deere (primele trei, pe post de test au fost aduse acum un an si se comporta exemplar, la un pret muuuuult mai mic decat cele autohtone).

La unirii acolo i as expune

#71
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
@badegheo:

1. pune-ti pofta'n cui, cu spanzuratoarea

2. Economia are la baza o regula extrem de simpla, pe care sper pana si tu o poti intelege: daca este CERERE, obligatoriu va apare si OFERTA. Daca clientul roman are bani doar pentru produsul categoria X, atunci obligatoriu va apare produsul respectiv pentru el.

3. Nu tot ce e copiat e furat. Tin sa iti reamintesc un mic amanunt: suntem in UE de ceva vreme, iar asta inseamna ca pantofi contrafacuti mai bagi cu containerul, dar tractoare NU, ca la alea exista si o chestie numita OMOLOGARE obligatorie. Am verificat, e fabricat pe baza de licenta, la pret mult mai mic decat ce poate scoate amaraciunea aia de fabricuta din Brasov. Eu, tu sau chinezii sunt de vina pentru ca NOI in tara habar nu avem sa producem la preturi competitive?

4. Calitate: simplul fapt ca e produs in China, nu inseamna calitate proasta. Doar trebuie sa inveti sa alegi furnizorul. Doar ca la noi e mai simplu sa urlii "huoooooooo" decat sa te informezi.

Putin offtopic: studiu de caz, anvelope import China, brand X, pentru camioane si semiremorci, cu tot felul de profile. Pret? In medie cam la jumatate (si chiar mai putin) decat acelasi tip de anvelope de marca recunoscuta. Unde-i poanta? Ca aceeasi fabrica, in China, produce si pentru GoodYear si altii. Iar in Romania, vine cu brandul X, daca vreau eu scrie pe ea si ziua mea de nastere, cu pret mult mai mic. Si nu sunt rebuturi. Deja au fost vandute 6 containere, iar defectiunile au fost de 12 bucati la 1000 vandute, ceea ce e bine!

Edited by ecotech, 14 November 2007 - 17:01.


#72
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca tu zici ca CEO-ul ala 3 sferturi copiat dupa BMW si 1 sfert dupa Toyota nu e furat traiasca, economia chinezilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate