Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Interzis cardiacilor, pardon, pofticiosilor !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
811 replies to this topic

#37
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005
Ma, ala nu-i "gratar farfurie"  :lol:
Ala e disc de la utilajul de discuit folosit in lucrarile agricole. Este domnu' posesor?
Si je e in posesia unui exemplar din ala customizat si po' sa va zic , ca e meserie.
Si o mica procedura ce se poate executa la el:
se iau mai multe bucati de ceafa, cateva bucatele mai grase asa si se aseaza pe discul fierbinte. Cand incep sa se rumeneasca se scurge grasimea in partea centrala (daca nu e suficienta se poate completa cu ulei). In acea grasime se arunca ceva cartofi si pana se termina de facut carnita se termina si cartofii.
Se serveste cu castraveciori la otet!
Ingioi!

#38
ovidutz

ovidutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.10.2006
Bun discul ala de tractor..iese mai aromat... :dribbledrool:

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMAK, on Nov 4 2007, 22:12, said:

Bravo Valy_1, vad ca lumea cealalta nu agreaza iesirea in natura.

Ei nu.....ba le agreez din plin. Doar ca, ori sunt prea prins cu degetele prin gratar, ori cu ele prin palinca, sa mai reusesc sa mai fac si poze :lol:.
In general sunt prins cu unele in gratar si cu unele in palinca :D

Apropos...iesirea aia de pe 18 unde se va executa?

#40
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Mai...kremenalilor, aveti mila de un biet ratacit! Sau si mai bine, omorati-maaaaaa!
MAKule, credeam ca esti om bun, da' tu nu, vrei moartea unui biet nefericit mancacios care n-a mai vazut soricu' de doua luni, sa va fie rusine, si tie si lu' Tavi si lu Marius3k, ati complotat cu totii sa ma aruncati in gharele disperarii.
Rusine.
Beti mah belitilor zece beri si in numele meu, ca tare as vrea sa fiu si eu cu voi acolo si sa-mi fie frig nitel!
Hai s-aveti pofta, arata superb!
Maximus, ce-ai patit hombre de te-au bagat la regim?

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai buntzi tata, pe utilajele astea se pot executa niste minunatii si din carnita de cornuta....si de-aia gasesti la greu pe-acolo pe unde te invarti tu acum. Nu e neaparat nevoie de sorici. Niste pastrama de oita, niste kebab....kofte-uri....moaaama ce-mi poate trece prin cap  :D

#42
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Cei care ati postat poze: v-am dat report la Courage ca va bateti joc de noi acum, in pragul iernii. E chiar barbarism sa veniti cu asemenea metode de tortura.  :D
Mi-e tare dor de vara. Abia astept sa pot pleca iar la mare cu cortul. Poate bag si eu ceva poze din excursiile de vara trecuta.

#43
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Ah MAK , sunt la serviciu acuma si nu pot sa ma "razboiesc" cu tine cu niste poze ... da diseara strang si eu ceva armata si atac pe flancuri ;) .

@jay333 : ce te impiedica sa faci gratare si iarna; dupa mine cele mai frumoase gratare sunt pe zapada si cand e frig parca iese si carnea mai aromata.

Edited by Vlad_int1, 05 November 2007 - 13:58.


#44
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Postrichelieu, on Nov 5 2007, 15:48, said:

Pai buntzi tata, pe utilajele astea se pot executa niste minunatii si din carnita de cornuta....si de-aia gasesti la greu pe-acolo pe unde te invarti tu acum. Nu e neaparat nevoie de sorici. Niste pastrama de oita, niste kebab....kofte-uri....moaaama ce-mi poate trece prin cap  :D
Stiu Eminenta Voastra, ai dreptate, ca de obicei as putea zice, dar...sunt singur imi bag picioarele si ce gratar e ala de unul singur fara sa-l descanti cu beri nenumarate si mistouri cu amicii? Ala e spiritul gratarului!
Si mai pune shish tawok sa fie gama completa!  :dribbledrool:

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Mda....cu atmosfera ai si tu dreptate :(. Punem si shish tawok :lol:. Auzi, da' arabetii astia nu pot fi corupti la spiritul gratarului? Le dai  bere fara alcool :D

#46
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Postrichelieu, on Nov 5 2007, 16:06, said:

Mda....cu atmosfera ai si tu dreptate :(. Punem si shish tawok :lol:. Auzi, da' arabetii astia nu pot fi corupti la spiritul gratarului? Le dai  bere fara alcool :D
Si tigari fara nicotina si gagici fara...fereasca sfantu'! Traiasca mititeii si grohaitorul, ca aia e baza!
Mi-e foaaaaameeeee!

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Ahaha, mi-am adus aminte de niste muncitori de-ai mei care au fost prin kuweit si faceau tuica din curmale si mandarine pe aragaz in camere.

Hai sa plusez si eu... Carne e la orice macelarie, dar eu am completarea perfecta. Niste gogosari in otet cu miere de-aia de-ti lasa gura apa. Crocanti, rosii, zici ca sunt abia facuti.

:bale:

#48
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postkum, on Nov 5 2007, 13:10, said:

Ma, ala nu-i "gratar farfurie"  :lol:
Ala e disc de la utilajul de discuit folosit in lucrarile agricole. Este domnu' posesor?
:peacefingers:   Asa este, nu ramine decit sa-i astupi gaura, sa sudezi o piulita ca sa poti pune tija.
@Vlad_int1, te astept.
@sebulbus, buni gogosarii, trebuie sa-i gustam.
@buntzi, o sa-ti trimite-mi poze.   :P
@richelieu, te bagi ? pe undeva pe linga tine.   :naughty:

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai...da-mi amanunte pe public sau pm...si analizam posibilitatile :D. la o prima vedere, de ce nu?
L.E.: Daca-i aproape de mine...si vremea e favorabila, poate vin cu gunguloiu' meu :D

Edited by richelieu, 05 November 2007 - 15:18.


#50
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005

View PostMAK, on Nov 5 2007, 14:59, said:

:peacefingers:   Asa este, nu ramine decit sa-i astupi gaura, sa sudezi o piulita ca sa poti pune tija.
Io l-am facut altfel : i-am facut din tabla o cutie cilindrica cu usita si picioare, peste care vine asezat dicul (gen gratar). Fac focul in acea cutie, si dupa ce se inteteste asez discul peste, si dup-aia doar mai bag cate un lemn-doua pe foc.
Pentru cei ce nu stiu:
Inainte de fiecare folosire, se presara din belsug sare (din aia de o folositi la muraturi) peste disc, se lasa sa se incinga odata cu discul si pe urma se freaca energic cu o perie de sarma pentru a se indeparta complet urmele macelului anterior.

Si alta idee : luati din Metro/Billa/... aripioare de pui si incercati sa le faceti la disc! Sa vedeti ce iese!

Edited by kum, 05 November 2007 - 15:21.


#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Si nu uitati sa incercati urmatoarea structura gastronomico-ucigatoare:  Pe lateralul discului (de fapt pe partea dinspre margine) se pun bucatele de slanina afumata. Sub ele, spre centru, se pune carnea, condimentata sumar, doar cu sare si piper (eu unul nu agreez alte condimente). In centru, dupa ce se aduna niste grasime din amalgamul anterior, se arunca in scarba niste cartofi taiati bucatele, pentru a face cartofi prajiti. Sa nu uitati ca, din cand in cand, sa mai stingeti "focul launtric" al carnii, stropind-o cu niste vin rosu si sec. Nu mult, doar asa...cate o "pulverizare: peste fiecare bucatica. Lasati vinul sa se scurga intre cartofi. Pofta buna !

ATENTIE!!! Creaza dependenta. Sa nu ziceti ca nu v-am zis.

#52
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postrichelieu, on Nov 5 2007, 15:33, said:

Si nu uitati sa incercati urmatoarea structura gastronomico-ucigatoare:...
Uite nene :   :naughty:

Attached Files

  • Attached File  18.JPG   216.35K   186 downloads
  • Attached File  20.JPG   228.31K   196 downloads


#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Astea imi scapasera....dar oricum, la ce-am vazut prin celelalte, m-am convins fara drept de apel : Esti de-al meu :D. Deci eram sigur ca tie cel putin, nu ti-am zis ceva nou :D.

#54
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postbuntzi, on Nov 5 2007, 13:46, said:

Mai...kremenalilor, aveti mila de un biet ratacit! Sau si mai bine, omorati-maaaaaa!
MAKule, credeam ca esti om bun, da' tu nu, vrei moartea unui biet nefericit mancacios care n-a mai vazut soricu' de doua luni, sa va fie rusine, si tie si lu' Tavi si lu Marius3k, ati complotat cu totii sa ma aruncati in gharele disperarii.
Rusine.
Beti mah belitilor zece beri si in numele meu, ca tare as vrea sa fiu si eu cu voi acolo si sa-mi fie frig nitel!
Hai s-aveti pofta, arata superb!
Maximus, ce-ai patit hombre de te-au bagat la regim?

o alergie. si pana ii dau de cap medicii, am ban cam la toate alimentele

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate