Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

BenQ

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Se pare ca joybookul S31V de la BenQ este optimizat Vista. Acum am desfacut pachetul si, adevarat, am soft sa-mi pun si-n cap, dar eu prefer XP cu SP2. De unde pot lua drivere pt tot? Sau e de preferat sa ma chinui cu Vista?
Apreciez orice raspuns.
Va rog... :worthy:

#2
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 13.10.2007
deci chiar nu imi poate sugera nimeni nimic?

#3
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 13.10.2007
ok, multumesc. A venit cu linux. Un lucru de bun simt, la urma urmei. Ca daca eu chiar vroiam linux, de ce sa platesc o licenta windows, nu?
Deci, a venit cu linux. Am partitionat pt xp, dar caut pana la lacrimi drivere de xp. Da, este cu sata. Altfel nu luam :))

Abia astept sa zaresc solutia aici pe forum. Caci deja am inceput sa caut separat drivere si ma prinde Craciunul, cred. Zic si eu. Sunt destul de linistita, cel putin momentanb. Mai fac o cafea, apoi ma mai plang. Of. Ideea e ca trebuie sa caut driveri fara acel w in fata, pt ca ce am luat e tot de vista. Mersi de stradanie.

Editat de bisquit, 01 noiembrie 2007 - 19:07.


#4
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.104
  • Înscris: 24.07.2006

View Postbisquit, on Nov 1 2007, 18:24, said:

deci chiar nu imi poate sugera nimeni nimic?
a venit instalat cu Vista ?

daca e asa instaleaza everest sau sandra dupa care cauta drivere pe net pntru fiecare componenta in parte ...daca gasesti drivere instaleaza xp sp2
daca ai hard sata ...o sa ai un pic de ''probleme'' cu instalarea driverului ...dar gasesti solutia aici pe forum
bafta

#5
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 13.10.2007
ok, am gasit solutia tot la benq, dar la benq europe. Acolo am si driveri special pt joybook-ul s31v. Toti. Multumesc pt sustinere. E super dotat, insa nu cred ca pot folosi optiunea de tv, pt ca nu emite nici o televiziune digital, terestru. Ca tot scaneaza si nu gaseste nimic. Avem doar prin satelit? Wow!

#6
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Nu e de bine. Chiar am probleme. Am impresia ca daca modelul este S31V, acest V inseamna Vista. Poate nu e asa. Insa nu am sunet pe el. Nici un driver audio nu merge pe el. Nici nu stiu ce sa mai fac. Poate va mai vine o idee. pls pls pls....

#7
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 13.10.2007
rog admin-u' sa stearga topicul. Acum este ok. Merg bine toate driverele de la modelul S31, insa conditia este sa fie bagate pe curat, nu peste alte incercari. Cam atat.

#8
nerofirst

nerofirst

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 21.11.2007

View Postbisquit, on Nov 2 2007, 00:35, said:

rog admin-u' sa stearga topicul. Acum este ok. Merg bine toate driverele de la modelul S31, insa conditia este sa fie bagate pe curat, nu peste alte incercari. Cam atat.


Salut!

Maine vreau sa imi cumpar si eu unul. Te rog sa imi spui cat de multumita esti de el pana acum. Si daca ai reusit sa instalezi XP, unde ai gasit driver-ele complete pt. XP nu Vista.

Mersi mult de tot!

Nero

#9
wavemedia

wavemedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 02.07.2007

View Postbisquit, on Nov 2 2007, 00:35, said:

rog admin-u' sa stearga topicul. Acum este ok. Merg bine toate driverele de la modelul S31, insa conditia este sa fie bagate pe curat, nu peste alte incercari. Cam atat.

Mulțumesc! M-ai scutit de cea de-a doua tona de nervi!

#10
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Sunt foarte multumita de el. Inca nu am bagat F.E.A.R. pe el....astept Project Origin :gunsmilie:
Pot face cam tot ce vreau cu el. Merge ok webcamul, pot urmari programe tv (tvr1, tvr2, prima, protv, antena 3, national, realitatea, cred), am instalat XP-ul, pot face in loc de printscreen, poza direct cu qshot, inclusiv mie ! Fac lectura, urmaresc filme, fac grafica (carti de vizita, sigle, oferte...), nu se incinge, am wireless cu routerul linksys (super tare), nu da erori, am si mess-ul pe el, am nortonul, zone alarm, ad-watch, ad-were, spyboot&destroit, spy sweeper....aaaaa, nu mai stiu ce are, multe oricum!. Este chiar un Joybook! Creat pentru divertisment. Merge cu mine oriunde, lectura, conferinte, interviuri, pauze de zuma si Condamned: Criminal Origins, etc...Cu noul winamp de pe el, am zeci de radio si tv online.
Am formatat si bateria si ma duce, in lucru, cam inspre doua ore si ceva.
Acum, iata pachetele de driveri pe care i-am instalat si de unde:

De pe CD-ul cu driveri de Vista livrat impreuna cu Notebook-ul am bagat urmatorii driveri:
-chipset
-modem
-touchpad
-card reader
-camera
-DTV

De pe site-ul Benq europe am ales driverii de joybook S31 pt XP, deci nu S31 V, pt ca nu sunt (V fiind Vista):
-VGA
-audio
-Bluetooth
-LAN
-WLAN

Apoi am instalat ce mai era de la el pe CD-uri:
adobe reader, nero, Webcam Companion 2.0, magic-I 3, Avermedia, adobe flash player 9 active x, qmedia bar, qhotkey manager,qshot, benq surround (m-am topit de ras sa aud surround din difuzorasele alea, dar e beton), Benq DTV Plug-in, qmobility tuner.

Sper sa bagati totul pe curat, altfel e groaznic. Eu era sa-l dau de pamant. Am lucrat cu ghost-ul in ceafa. Mai instalam ceva, mai dadeam un ghost...pana l-am finisat. Multa bafta! Merita cele 30 de milioane, la display mic de 13.3. E tzutz! Pentru o fata ca mine, eu zic ca am facut treaba buna. Ma mai gandesc daca sa schimb nortonul. Dar vad ca dezactivand antivirusul din Zone Alarm nu da conflicte. Numai de bine :thumbup:

Editat de bisquit, 29 noiembrie 2007 - 21:37.


#11
nerofirst

nerofirst

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 21.11.2007

View Postbisquit, on Nov 29 2007, 21:30, said:

Sunt foarte multumita de el. Inca nu am bagat F.E.A.R. pe el....astept Project Origin :gunsmilie:
Pot face cam tot ce vreau cu el. Merge ok webcamul, pot urmari programe tv (tvr1, tvr2, prima, protv, antena 3, national, realitatea, cred), am instalat XP-ul, pot face in loc de printscreen, poza direct cu qshot, inclusiv mie ! Fac lectura, urmaresc filme, fac grafica (carti de vizita, sigle, oferte...), nu se incinge, am wireless cu routerul linksys (super tare), nu da erori, am si mess-ul pe el, am nortonul, zone alarm, ad-watch, ad-were, spyboot&destroit, spy sweeper....aaaaa, nu mai stiu ce are, multe oricum!. Este chiar un Joybook! Creat pentru divertisment. Merge cu mine oriunde, lectura, conferinte, interviuri, pauze de zuma si Condamned: Criminal Origins, etc...Cu noul winamp de pe el, am zeci de radio si tv online.
Am formatat si bateria si ma duce, in lucru, cam inspre doua ore si ceva.
Acum, iata pachetele de driveri pe care i-am instalat si de unde:

De pe CD-ul cu driveri de Vista livrat impreuna cu Notebook-ul am bagat urmatorii driveri:
-chipset
-modem
-touchpad
-card reader
-camera
-DTV

De pe site-ul Benq europe am ales driverii de joybook S31 pt XP, deci nu S31 V, pt ca nu sunt (V fiind Vista):
-VGA
-audio
-Bluetooth
-LAN
-WLAN

Apoi am instalat ce mai era de la el pe CD-uri:
adobe reader, nero, Webcam Companion 2.0, magic-I 3, Avermedia, adobe flash player 9 active x, qmedia bar, qhotkey manager,qshot, benq surround (m-am topit de ras sa aud surround din difuzorasele alea, dar e beton), Benq DTV Plug-in, qmobility tuner.

Sper sa bagati totul pe curat, altfel e groaznic. Eu era sa-l dau de pamant. Am lucrat cu ghost-ul in ceafa. Mai instalam ceva, mai dadeam un ghost...pana l-am finisat. Multa bafta! Merita cele 30 de milioane, la display mic de 13.3. E tzutz! Pentru o fata ca mine, eu zic ca am facut treaba buna. Ma mai gandesc daca sa schimb nortonul. Dar vad ca dezactivand antivirusul din Zone Alarm nu da conflicte. Numai de bine :thumbup:


Multumesc mult pentru micul ghid!

#12
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 13.10.2007
NOUTATI: am primit semnale cum ca Benq-ul ar fi mai galagios decat alte laptopuri. Eu nu sesizez intr-atat incat sa ma nelinistesc. Mi s-a parut a fi..."zgomotul tehnologiei  moderne".
De asemenea, ca ii trebuie dublul timpului pentru a accesa o pagina web, in comparatie cu altele. Si chiar ca nu ar avea semnal excelent de la router.
Din pacate, nu am alte laptopuri pentru a compara, insa, incerc sa spun ca pentru cei care doresc un laptop rezonabil ca pret, cu display mic, usor si pentru divertisment...e foarte bun. Dar cei care isi doresc performante in accesarea unor pagini web sau a unor fisiere, probabil ca nu e cel mai rapid din lume.
Eu, repet, sunt multumita si inca il iubesc ca-n prima zi. Il am mereu la indemana si raspunde bine. Chiar si cu routerul comunica ok. Am un Linksys. Sper sa va fie de folos si aceste lucruri.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  S31V.jpg   46,42K   13 download-uri

Editat de bisquit, 30 decembrie 2007 - 23:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate