Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Despre FILATELIE

  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
lalexandru

lalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2006

View PostMad_Turnip, on Nov 6 2006, 13:52, said:

salut. stie cineva cam cat ar valora acest timbru ?
Timbrul tau „GH. GHEORGHIU-DEJ, 1 an de la moarte” este cotat conform CMPR (Catalogul Marcilor Postale Romanesti) cu LP 623  (cu acest indicativ il vei gasi in catalog), iar la ora actuala valoreaza 0.33 RON. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Cineva intreba din ce an este. Raspuns> 1966.
Cine este interesat de schimb (am si de vanzare daca doriti) sa ma contacteze. Eu sunt din Baia Mare.

#56
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postlalexandru, on May 12 2007, 11:38, said:

Timbrul tau „GH. GHEORGHIU-DEJ, 1 an de la moarte” este cotat conform CMPR (Catalogul Marcilor Postale Romanesti) cu LP 623  (cu acest indicativ il vei gasi in catalog), iar la ora actuala valoreaza 0.33 RON. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Cineva intreba din ce an este. Raspuns> 1966.
Cine este interesat de schimb (am si de vanzare daca doriti) sa ma contacteze. Eu sunt din Baia Mare.

și dacă n-ar avea ștampila, ar valora mai mult?

#57
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
anumite timbre au o valoare mai mare fiind stampilate sau lipite pe un plic decat cele necirculate. timbrul de mai sus, daca are vreo valaoare (ma indoiesc sa fie ceva considerabil), poate o are din cauza defectului de tiparire (daca e defect, eu cred ca e): in partea superioare apare gh gheorghiu dej suprapus peste ani.
probabil, numele tb sa se regaseasca deasupra inscriptiei Posta Romana.

Edited by joannes, 12 May 2007 - 15:03.


#58
ioana_psiho_2007

ioana_psiho_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2007
buna..... eu am o colectie impresionanta de timbre..... inca nu am reusit sa fac rost de un catalog gratuit pentru a le pute recalcula valoarea insa acum cativa ani erau estimate la sume consiferabile..... nu stiu daca te intereseaza dar in cazul in care stii pe cineva care este cu adevarat pasionat te rog sa ma anunti.........  vreau sa le vand si am chiar si timbre unicat sau foarte vechi, romanesti sau straine (ex: toata pictura romaneasca, tot sportul romanesc, etc.)

#59
costy007

costy007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2007

View PostBroly, on Jul 13 2004, 10:27, said:

Marele meu hobby este FILATELIA...

Vreau sa stiu daca mai sunt pasionati in acest domeniu pe forum.


Pasionati de filatelie mai sunt, si eu sunt unul dintre ei...
Am citit in mare ce s-a scris despre vanzarea si cumpararea de timbre. Si eu cumpar si vand timbre, insa ca si colectionar, prefer doar sa cumpar.
Insa in Romania gasesc f greu de cumparat, ceva de calitate si pastrat in conditii bune. Iar la fel ca si cei care au scris in acest forum, am intalnit si eu persoane care cereau sume enorme pe timbre care nu valorau mai nimic. Multe din cumparaturi le fac din strainatate, le iau mai ieftin decat in Romania.
Mai precizez, pt timbrele valoroase, in afara se cere certificat de autenticitate, si chiar si cu acesta, nu se pot vinde decat la max 10% din valoarea de catalog

#60
iulica76

iulica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.07.2007
Salut tuturor!
Stie cineva ce fel de timbru este asta ? Nu scrie pe el tara de provenienta ci doar pretul. Am cautat pe net si am gasit doar poza asta... Attached File  old_stamp.jpg   90.04K   109 downloads  

Merci anticipat.

#61
flaimoc

flaimoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2008

View Postlaur86, on Aug 24 2006, 20:36, said:

De curand m-a apucat si pe mine. Dar nu sunt prea interesat de timbre. Pe mine m intereseaza colitele. Vinde cineva pe aici??? Daca da, [email protected] :)
As avea eu ceva. Despre colite vorbesc. Si vreau sa stiu daca cineva de aici a corespondat cu strainatatea. Cum decurg lucrurile? In ce impachetez niste timbre sa le trimit in Australia?

View Postioana_psiho_2007, on Jul 3 2007, 20:35, said:

buna..... eu am o colectie impresionanta de timbre..... inca nu am reusit sa fac rost de un catalog gratuit pentru a le pute recalcula valoarea insa acum cativa ani erau estimate la sume consiferabile..... nu stiu daca te intereseaza dar in cazul in care stii pe cineva care este cu adevarat pasionat te rog sa ma anunti.........  vreau sa le vand si am chiar si timbre unicat sau foarte vechi, romanesti sau straine (ex: toata pictura romaneasca, tot sportul romanesc, etc.)
buna...un schimb nu te-ar interesa?


View Postlalexandru, on May 12 2007, 10:38, said:

Timbrul tau „GH. GHEORGHIU-DEJ, 1 an de la moarte” este cotat conform CMPR (Catalogul Marcilor Postale Romanesti) cu LP 623  (cu acest indicativ il vei gasi in catalog), iar la ora actuala valoreaza 0.33 RON. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Cineva intreba din ce an este. Raspuns> 1966.
Cine este interesat de schimb (am si de vanzare daca doriti) sa ma contacteze. Eu sunt din Baia Mare.
salve...sunt interesat de schimb

View Postmindhacker, on Dec 19 2004, 20:09, said:

Ok am si eu o intrebare:

Am timbre vechi, de exemplu am timbre editate de Wermacht in al doilea razboi mondial (am 4 timbre din serie ca pe al 5 l-am facut varza) am serii cu regele Mihai nestampilate.

Unde pot sa le identific si sa vad de exemplu pretul lor actual?
Pt. timbrele ro exista o lista de preturi. Pt celelalte sunt cataloage

#62
Pitt

Pitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.05.2007
Salutare tuturor! Am o colectie foarte foarte mare de la bunicul meu. Am reusit sa fac o evaluare la o parte din timbre si astfel vreau sa vand colectia completa Rusia (TOT din 1921 pana in 1991!!). Vand toata colectia cu ~45% din valoarea de catalog Michel 2003 care este de 44119 euro. Le vand cu 20000euro. Foarte buna ar fi si o indrumare catre un eventual cumparator sau un loc unde as putea vinde asa o colectie mare.

Multumesc in avans!

Edited by Pitt, 05 April 2009 - 10:39.


#63
AdelinPuya

AdelinPuya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 04.08.2008
ar trebui sa fie cineva intersat?  <_<

#64
Pitt

Pitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.05.2007

View PostAdelinPuya, on Apr 5 2009, 14:53, said:

ar trebui sa fie cineva intersat?  <_<

Bineinteles  :rolleyes: Nu despre asta se vorbeste pe aici?

Edited by Pitt, 06 April 2009 - 18:54.


#65
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View PostPitt, on 5th April 2009, 10:38, said:

Salutare tuturor! Am o colectie foarte foarte mare de la bunicul meu. Am reusit sa fac o evaluare la o parte din timbre si astfel vreau sa vand colectia completa Rusia (TOT din 1921 pana in 1991!!). Vand toata colectia cu ~45% din valoarea de catalog Michel 2003 care este de 44119 euro. Le vand cu 20000euro. Foarte buna ar fi si o indrumare catre un eventual cumparator sau un loc unde as putea vinde asa o colectie mare.

Multumesc in avans!


Esti foarte optimist.

In general gasesti sa cumperi serii de timbre din tzarile serioase la 5-15% din cota de catalog.

In afara de asta gandestete ca aceste cote din catalogul Michel sunt pentru timbre in stare perfecta atat guma(spatele) cat si fata.

Iar daca vrei sa cumperi de la un magazin cantitati mari ai mari reduceri.

Printre tzarile serioase in matere de filatelie NU se numara nici URSS dupa cum nici Romania, Cuba, Tailanda, si multe alte state care au scos pe piata serii intregi numai din dorinta de a le vinde strainilor.

Vorbim aici de perioada 1949-1990.

In Romania seriile de pe timpul comunistilor au valoare simbolica, fara indoiala intre timbrele romanesti din 1800 pana in 1944 exista cateva bine cotate ca pret dar si foarte cautate in toata lumea. Insa repet, timbre din perioada sovietica atat de la URSS cat si de la Ro aproape nu au valoare.

Tirajul face valoarea unei marci postale, in primul rand. Iar tirajele din anii respectivi sunt barbare, cu serii limitate numai la tematica: aviatie, fauna, flora, cosmonautica, si inca putine. Doar aceste tipuri de timbre tematice puteau fi vandute in occident ca sa aduca valuta.

Orice magazin din strainatate cumpara timbre desi nu toti cumpara timbrele de care povesteam mai sus.

Parerea mea este ca nu ai putea obtine mai mult de 1-2% din cota Michel, bani cash, dar incearca la magazine in Franta, USA, Spania, Elvetia, Germania.

Edited by kykobaw, 24 June 2009 - 15:16.


#66
Alexutza25

Alexutza25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.08.2009
Și eu am o colecție impresionantă de timbre. Și bineînțeles multe dubluri. Ar fi interesat cineva să facem schimb?

#67
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
la dracu, am citit FELATIE, in loc de FILATELIE.

de-asta am intrat. :w00t:

Edited by crst_g, 25 August 2009 - 18:21.


#68
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Mai suntem cativa pasionati...
Caut de ceva timp un astfel de forum, ma primiti?
Cineva interesat de Africa Occientala Franceza?

Edited by air_america, 09 January 2010 - 21:32.


#69
diddl

diddl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.04.2007
Am gasit pe o carte veche din 1944 doua timbre Casa scriitorilor - nestampilate . unul de 4 lei si unul de 3 lei . Probabil sunt extrem de rare insa ca valoare ramane inca un semn de intrebare. Are cineva timbre asemanatoare? Adaug si poza sa se poata vedea timbrul.
[ http://img35.imageshack.us/img35/5504/027ha.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Nu par a fi timbre postale! Cred ca sunt un fel de timbre de strangere de fonduri pentru institutia respectiva...Casa Scriitorilor, sau ce e!

#71
raul24

raul24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcarman, on 25th August 2006, 08:29, said:

ce vremuri!ce vremuri!
cine batea Ras-Al-Kaima?
imi poti da cateva detalii despe seriile astea ras-al-kaima?exista una cu rastignirea lui isus,,,si este suflata in aur?unde as putea sai vad pretul?si unde o gasesc?in ce fel de catalog?este nestampilata.

View Postcosty007, on 29th February 2008, 15:17, said:

Pasionati de filatelie mai sunt, si eu sunt unul dintre ei...
Am citit in mare ce s-a scris despre vanzarea si cumpararea de timbre. Si eu cumpar si vand timbre, insa ca si colectionar, prefer doar sa cumpar.
Insa in Romania gasesc f greu de cumparat, ceva de calitate si pastrat in conditii bune. Iar la fel ca si cei care au scris in acest forum, am intalnit si eu persoane care cereau sume enorme pe timbre care nu valorau mai nimic. Multe din cumparaturi le fac din strainatate, le iau mai ieftin decat in Romania.
Mai precizez, pt timbrele valoroase, in afara se cere certificat de autenticitate, si chiar si cu acesta, nu se pot vinde decat la max 10% din valoarea de catalog
am o serie din collectia ras-al-khaima ce reprezinta rastignirea lui isus,,,este nestampilata si este suflata in aur,,,imi spuneti unde gasesc catalogul pt a le evalua valoarea lor?

#72
florin2004ro

florin2004ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2007
face cineva schimb cu timbre romanesti vechi?
am cateva dubluri din 1920 diferite valori

Attached Files


Edited by florin2004ro, 16 April 2010 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate