Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Despre FILATELIE

  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
lalexandru

lalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2006
daca esti din Baia Mare ne putem intalni la schimb. daca esti din tara iti propun sa face schimb prin plicuri a 150 - 200 de timbre (la cat costa posta in ziua de azi sa merite sa le platesti "comisionul"). daca te mai intereseaza adresa mea de mess este [email protected]. astept mesaj pe YM sau mail pentru datele de contact.

View PostAlexutza25, on 25th August 2009, 17:58, said:

Și eu am o colecție impresionantă de timbre. Și bineînțeles multe dubluri. Ar fi interesat cineva să facem schimb?

Eu. detalii pe YM sau mail> [email protected]

#74
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Detin cca. 20 de clasoare cu timbre organizate pe diverse tematici, in special din perioada comunista, dar si cateva timbre mai vechi. Timbrele sunt pastrate in stare foarte buna, sunt obliterate si neobliterate, dantelate si nedantelate, serii intregi cu colite, cu caseta si fara caseta. Pe vremuri, tatal meu a participat la cateva expozitii filatelice in Iasi. Doresc sa le vand intrucat nimeni din familie nu isi mai manifesta dorinta de a continua aceasta pasiune. Doritorii ii rog sa ma contacteze pe privat, pentru a nu deranja topicul. Multumesc tuturor.

#75
moris123

moris123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2010
Help
Cum pot verifica valoarea unui timbru?

#76
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Dintr-un catalog de ex Scott catalogue sau Michel catalog (MICHEL-Briefmarken-Katalog).

#77
LCD-MONDEO

LCD-MONDEO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.11.2010
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum aflu ce valoare au timbrele ce le-am strans acum 20 de ani? Timbrele stampilate au aceeasi valoare? Unde pot sa le vand?


Va multumesc anticipat

#78
antichitatimures

antichitatimures

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2011
Cumpar timbre,scrisori,vederi vechi. Sa nu depaseasca anul 1945. Pentru contact: [email protected]/ telefon:0745989494

#79
diana0201

diana0201

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2011
Buna! As vrea sa stiu daca este cineva interesat de schimbul de timbre. Eu am mai multe dubluri pe care as vrea sa le 'valorific', sunt dispusa sa le si vand daca este cineva interesat.

Iata o lista a timbrelor pe care le ofer:
Set de 100 de timbre internationale cu tema 'Religie', cumparat din Spania. Timbrele sunt din perioada 1969-1996.
Setul este nou, nedesfacut si cuprinde:
- o folie cu 12 timbre din Ajman Stat (Famous paintings - life of Christ);
- serie de 10 timbre (format mare) - Ajman State;
- serie de 4 timbre nestampilate- Ajman State, 1969 (restul sunt stampilate);
- minim 9 (3 serii) timbre din perioada 1970-1975 - Magyar Posta;
- serii din 1983 Magyar Posta, Nicaragua, UK;
- serii din 1984 - Republic de Guinea Ecuatorial (5 timbre mari), Rep. Topogaile (x4);
- serii din 1988 - Guyana, S.Tome e Principe;
- 5x Bulgaria, 5x Republique du Benin, 13x UK si altele.

Colectie de 18 timbre stampilate Arta si istorie.
Colectie de 21 timbre stampilate Animale si insecte (5x Republique du Tchad, 4x Azerbaycan, 2+2+2+2+2 Romania, 2x Rep. Togolaise).
Colectie 20 timbre stampilate Sport.
Colectie de 19 timbre stampilate Monumente si vegetatie.
Plus niste dubluri. Le gasiti pe toate aici: http://timbre0201.blogspot.com/

#80
Teo2005

Teo2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2006
Salut eventualii cititori.

Sunt colectionar de vreo cativa ani (de facto, mi-a ramas de la taica-meu colectia lui de timbre romanesti
si asa mi s-a deschis apetitul).
Am nevoie de un sfat; un amic are un timbru romanesc cu o eroare de tiparire si vrea sa-l 'marite'.
Sincer, l-as lua eu dar pretul e piparat, cateva mii euro, asa ca m-as baga daca la o adica as putea
sa scot macar cat am bagat...

Cum se evalueaza pretul la timbrele cu erori? O expertiza ar ajuta?

Am atasat timbrul cu pricina (e dintr-o serie de nuduri pe care eu o am deja)

Un sfat/opinie mi-ar prinde bine
Multumesc

Attached Files



#81
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostTeo2005, on 30th May 2012, 19:03, said:

Sincer, l-as lua eu dar pretul e piparat, cateva mii euro...
Buna gluma, asta cu miile de euro...
Timbrele cu "defecte" care valoreaza cu adevarat ceva sunt cele din serii vechi, rare.

Edited by Mocebon, 30 May 2012 - 21:12.


#82
Teo2005

Teo2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2006
Multumesc, deci stau parcat.

#83
dandanutz91

dandanutz91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2013
salutare. si eu am o colectie impresionanta de timbre pe care doresc sa le vand. daca este cineva interesat de ceva anume sa spuna si il anunt daca am.

#84
markus_35

markus_35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2012
Salutare,

rog o persoana care se pricepe la cotari filatelice sa ma lamureasca intr-o problema.

Am timbre care au langa ele o hartiuta mica pe care sunt notate cu creionul diverse cifre, exeplu : 4213, sub numar o linie orizontala, sub linie -50, insa am vazut si BL / 210 / line / 4-.

Multumesc frumos.

#85
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Mai este cineva interesat de timbre ?
Din ce vad pe aici, postari din 2011-2014 si gata.
A murit pasiunea pentru filatelie ?

#86
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu inca imi mentin pasiunea.

#87
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
In ce fel? Mai exista cluburi filatelice sau pe net?

#88
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Am fost „filatelist” în copilărie și acum aș vrea să reiau acest hobby, la mai bine de 30 de ani de la acele vremuri, din mai mult considerente.
În primul rând fiindcă vreau s-o inițiez pe copila mea în colecționarea unor „hârtiuțe colorate”. Sunt indignat de faptul că marile lanțuri de hypermarketuri îi tâmpesc de cap pe copii cu fel de fel de cartonașe care costă de 100 de ori mai scump decât un timbru. Practic, cu câți bani dai la Kaufland sau la Mega ca să aduni nu'ș ce mizerii de cartonașe, într-un singur sezon, îți umpli lejer 10-15 clasoare cu mii de timbre!
În al doilea rând am văzut că seriile scoase acum de Romfilatelia sunt mult mai frumos desenate decât în urmă cu 20-30 de ani și, mai ales, nu mai sunt emise în sute de mii și milioane de exemplare, ceea ce înseamnă că hobby-ul are măcar mici șanse să nu însemne bani aruncați pe fereastră, cum însemna în anii 80. Acum am văzut că nu se mai scot decât 10-15.000 de timbre dintr-o serie, și la fel fac și filatelia bulgară, și cea maghiară. În anii 80 un timbru era emis în minim 500.000 de exemplare, ceea ce înseamnă că valoarea lui de colecție era ca și nulă.
În acest moment nu am nici măcar clasor, dar tare aș fi curios să știu dacă se mai practică în România de azi acest hobby?

LE Și ca să înțelegeți la ce mă refer, iată ce minunăție de serie poți cumpăra cu numai 21 de lire: https://shop.royalma...plete-stamp-set

Asta înseamnă cam 125 de lei? Cu banii ăștia abia iei un cartonaș (un personaj) Star Wars de la Kaufland. Și copilul vrea.

Mi se pare ridicol.

Edited by inius, 26 December 2019 - 12:22.


#89
exPIRATul

exPIRATul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.06.2014
Filatelia poate fi definită ca studiul şi colecţionarea produselor filatelice, în special a timbrelor.
Dar filatelia înseamnă mai mult decât o simplă preocupare pentru frumos.
Provocare, informaţie, prietenie şi amuzament sunt doar câteva din caracteristicile unuia dintre cele mai populare hobby-uri din lume, filatelia.
De peste 150 de ani, colecţionarea timbrelor este una din preocupările familiilor regale, vedetelor de film, celebrităţilor din lumea sportului şi a altor persoane din viaţa publică.
Filatelia este un hobby foarte personal, iar popularitatea sa este determinată de faptul că este flexibil faţă de necesităţile colecţionarului.
Descrisă în linii simple, filatelia este pasiunea celor care colecţionează mărci poştale.
Din punct de vedere etimologic, termenul „filatelie” dateaza din anul 1864, provenind din contopirea lui „philos” cu „atelia”.
Rezultatul a fost acest cuvant cu semnificatia de „dragostea de lucruri libere de taxe.”

#90
exPIRATul

exPIRATul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.06.2014
Colecția Filatelică a României cuprinde peste 11 milioane de timbre, care constituie aproximativ 3 milioane de serii filatelice, unele dintre acestea unice.
Printre obiectele rare se regăsesc „Cap de Bour”, emise în Moldova în 1858, coli cu timbre din emisiunile „Carol cu favoriți” sau „Carol cu barbă”, care datează din perioada 1866-1872.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate