Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Asigurare FULL CASCO la Berlina noua !

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
Salutare oameni buni

Am si eu o Dacie Berlina (fabricatie 2003) pe injectie si ma gandeam sa ii fac o asigurare FULL CASCO.

M-am uitat pe siturile firmelor de asigurari sa gasesc un tabel de preturi ceva dar nimic,asa ca m-am hotatrat sa fac apel la voi cei care sunteti in masura sa ma lamuriti si pe mine care ar fi cea mai potrivita alegere unde sa pot face asigurarea asta ,precum si preturi ceva .

Va multumesc anticipat

PS: Doresc asigurare din aia care iti da banii integral pt. accidente,dar si pt furt (atat al masinii cat si al pieselor/lucruruilor din masina).Mentionez ca masina are si alarma cu senzor perimetral cu 2 zone cat si inchidere centralizata .

#2
eugenghiulea

eugenghiulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.06.2004
Eu am asigurare la Tziriac si face tot ce spui tu. Nici nu trebuie sa platesti anticipat (in caz de avarie) si apoi sa astepti banii de la societatea de asigurare, au conventii cu diverse service-uri. S-ar putea sa coste putin mai mult decat la altii. (Eu nu am Dacie.)

#3
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Costurile sunt intre 5 si 6 % pe an din valoarea masinii cu toate taxele.

#4
eugenghiulea

eugenghiulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.06.2004
Se asigura numai ce scrie in contract. Daca iti fura boxele pe care le-ai pus dupa semnarea contractului, nu vor fi asigurate. Lucrurile din masina nu ti le da nimeni inapoi.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
asigurarea casco costa in general 10% din valoarea evaluata a masinii pe an. suma se poate imparti in rate trimestriale, semestriale sau lunare. asigurarea la furt, sau distrugere se plateste separat si nu pot sa-ti spun cat costa, fiindca nu am. la nici o asigurare nu trebuie sa dai tu banii pe reparatie si dupa aia sa-i recuperezi de la ei. NUMAI CA daca vrei sa repari masina la un service cu care ei nu au contract, fix asta se va intampla. asa ca mare grija, intreaba de la inceput cu ce service-uri au contract si vezi daca-ti convine sa repari masina acolo. orice vrei sa asiguri din masina (casetofon, boxe sau alte chestii mai scumpe) trebuie sa le ai cumparate cu factura ca sa poti dovedi valoarea lor (si a se putea pune la dosar). in caz contrar daca ti se fura casetofonul te despagubesc cu o suma standard pt asta.
ca sfat general, nu iti recomand sa umbli dupa firme ce asigura ieftin, ci intereseaza-te pe la cunostinte care au mai avut asigurari si au avut accidente care au fost mai promte cu reparatia eventual banii (fiindca toate te despagubesc pana la urma, dar daca ai de asteptat pana la eliberarea banilor sau vine inspectorul si cauta sa repare la sange si nu sa mai si schimbe piese nu e prea dragutz). tot ca sfat general recomand fimele mari gen alianz, interamerican si altele de talia asta fiindca astea nu dispar peste noapte (ca metropol-ul acu catva ani).

#6
Phileas

Phileas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 29.07.2003
in plus, ai grija ca unele firme (cum ar fi Allianz-tiriac) au fransiza. adica nu platesc reparatii sub o anumita suma si din ce depaseste nu platesc decat diferenta.
adica de exemplul in cazul un dacii sa zicem ca fransiza ar fi 3 milioane, daca reparatia costa sub 3 milioane nu platesc nimic ei, iar daca face 4 milioane ei nu dau decat 1 milion.

ideal ar fi sa te interesezi la toate firmele mari (Allianz, Asirom, Omniasig, Astra) care sunt detaliile unui contract de casco in cazul tau si nu asa sa vorbim la general.

#7
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Vezi ca valoarea asigurata a masinii scade de la an la an. De ex. daca in primul an e evaluata la 3000 euro, in caz de dauna totala/furt, primesti 3000 euro. Anul urmator poate scadea la 2800, deci vei primi numai 2800. In fine, asta-i cazul la toate masinile, nu numai la dacie. Cu alte cuvinte, nu vei primi o masina noua inapoi :)

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
si e bine sa te interesezi de la inceput in ce conditii se schimba piesele, nu se repara. in special la tablarie apare problema asta. conditiile sunt asemanatoare la mai toate societatile, numai ca daca iti inchipui ca o aripa atinsa se schimba obligatoriu, sau ai sa ai vopsire totala daca ai o portiera si o aripa bushite, se poate sa ai surprize.

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Am descoperit azi BCR Asigurari. Mi s-au parut mai flexibili (incredibil, stiu) si mai ales ieftini ca restul. Merita sa incercati. Au sedi pe la BCR-uri

#10
pelican_xro

pelican_xro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.05.2004
Stie cineva oferte de la firmele de asigurari/preturi exacte ( adica cat % din valoarea masinii) si conditii (gen franciza). De fapt ma intereseaza o firma serioasa ( care plateste daune), fara franciza si cat mai ieftina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate