Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Manual de utilizare pt HCD1988(39)TSD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
DoItYourself

DoItYourself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.08.2005
Salutare la forumisti.
A reusit cineva sa dea peste manualul de utilizare a telefoanelor rds.tel HCD1988(39)TSD ?
Am descoperit producatorul, este Jiangsu Zhongxun Digital Electronic Co., Ltd. cu link

http://www.zhongxun....a...2&boardid=9

Nu dau de user guide sau indicatii pt setari.
Are cineva idee cum se butoneaza jucariile astea ?

#2
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Este interzisa vanzarea pe teritoriul Romaniei a tututor produselor care nu sunt traduse.

Eu ma distrez cu RDS datorita contractului care specifica 5 zile ( a trecut o luna).

Am luat telefonul in lehamite si ca sa munceasca baietii  ca era promotie la CATV. ( 200 RDS, 75  RTC)

Acum este aruncat undeva in pivnita. Este bun sa-mi bat joc de cei de la call center., reusind performanta sa fac doua fete sa planga aproape.

O sa scanez fituica telefonului, dar mai bine astewpti cele doua plangeri la OPC.

1. contractul internet
2. netraducerea in limba romana a instructiunilor.

Daca prima este fara folos, a doua paradoxal este un deliciu. Cred ca o sa reactivez telefonul si o sa vorbesc prin Franta, Germania.  Daca am in 30 de zile un raspuns pozitiv castig orice proces.

"Nu stiu engleza", nu ma pricep la configurare si am apasat pe butoane.

#3
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007

 eaox, on Oct 27 2007, 15:15, said:

Este interzisa vanzarea pe teritoriul Romaniei a tututor produselor care nu sunt traduse.

Cati bani ai dat pe el?

Nu stiu sigur insa daca telefonul ti-a fost dat gratuit sau in custodie nu cred ca este la fel de usor la proces ca si cum l-ai fi cumparat pe bani.
S-ar putea sa vorbesti in Franta pe banii tai.

Daca ai dat bani pe el ai tot dreptul sa ii dai in judecata.
Daca l-ai primit gratuit atunci atitudinea ta este de c....

#4
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Nu exista contract. 0 lei.

Daca tu imi gasesti un produs fara sa aiba macar cateva pagini in limba romana ...

Pot lua de la farmacie Nurofen fara reteta ( si sa fie in limba x). Iau 40 de tablete.
Daca ai avocati buni cu legislatia stricta in vigoare te-ai scos. Pana si laptopul are manual in limba romana.

Ce legatura are custodia cu manualul din moment ce iti vor cere bani daca reziliezi contractul si le arunci telefonul pe geam? Iti cer bani?

Nu este ca in SUA , dar legea este clara : Toate produsele trebuie sa aiba manual in romana. Daca tu accepti si ai produse cumparate de la firme din .ro in chineza?


Dovada este postul userului.  Pai si pensionarii care primesc un telefon? In casa nu am niciun produs care sa nu aiba manual in limba romana.

Daca gasesti un singur produs .... Pana si Amway traduce pasta de dinti... :death: Hai sa vorbim de lucruri mai scumpe: masina noua din .ro fara manual. Eu am refuzat o masina , am mai asteptat cateva zile si a aparut manualul identici in limba romana.

Desigur vorbim de produse cumparate din magazinele din .ro : online, ofline, etc...

LE: Daca gasesti un cuptor cu microunde cu manual in engleza zi. Il cumpar.

Edited by eaox, 27 October 2007 - 17:08.


#5
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Cu cuvintele astea :"Daca ai avocati buni cu legislatia stricta in vigoare te-ai scos." deja m-ai lamurit

Eu te mai intreb doar:
Ce preferi, sa cumperi un cuptor cu microunde cu manual in limba romana sau sa iti dea cineva gratuit un cuptor cu microunde fara manual ?

Tot ce ai dat tu exemplu mai sus este pe bani.

#6
DoItYourself

DoItYourself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.08.2005
Cred ca a degenerat un pic discutia.
Telefonul este in custodie (apartine RDS, dar il foloseste titularul de contract, fara sa plateasca nimic pt asta), deci treaba cu obligativitatea prospectului in limba romana ... riscul de tara.
Eu am cerut ajutor de la cei care au primit o fituica, ceva, in orice limba (mai putin chineza), pentru ca meniul nu este asa prietenos cum ne-am dori toti ... apesi un buton si te intreaba "ce doresti, stapane ?"
Exista vreo foaie cu instructiuni pe care ati primit-o de la RDS odata cu instalarea acestui tip de telefon ?
Ma refer la HCD1988(39)TSD, cu afisaj rabatabil si loc pt doua baterii AA.

#7
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Au sunat de la RDS . Maine dimineata mi se aduce manualul tradus. Discutia poate fi incheiata.

Pe manualul in engleza( fituica) scrie RDS si telefonul este cumparat de la o firma din B. de unde cumpara RDS. Aia nu au voie sa comercializeze telefoane fara manual.

Posibil cei care fac afaceri cu chinezii , telefonul costand 1 euro.

La inceputul fituicii scrie :
S.C RCS& RDS S.A

HCD..............


Ce legatura are custodia? Ei sunt obligati sa aiba manualul tradus.

Imi pare rau dar al meu nu este rabatabil. 39?

Telefonul este in costul abonamentului.

LE: trebuie sa-l scanez de 2 ori ca este cu font de 5 tras , a mia copie.

Edited by eaox, 27 October 2007 - 19:09.


#8
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Manualul asta il poti lua din orice casierie al lor...

#9
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
adrian81  a pus punctul pe "i"; am asistat la o astfel de discutie la casierie, intre un mos si un reprezentant RCS.... intr-un minut printul a fost gata, mosul a plecat cu um-ul in brate si toata lumea a fost happy.  :D

#10
zyxxo

zyxxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.08.2007

 IP-XCENTRIC, on Oct 28 2007, 10:09, said:

adrian81  a pus punctul pe "i"; am asistat la o astfel de discutie la casierie, intre un mos si un reprezentant RCS.... intr-un minut printul a fost gata, mosul a plecat cu um-ul in brate si toata lumea a fost happy.  :D

frate, bine ca s-a rezolvat, dar ca sa te ocupi de asemenea evenimente ai nevoie de timp caruta si de rabdare idem - ca de-aia mosul, cu pensia si timpul berechet, a plecat fericit. In loc sa il puna in cutie, trebuie sa te duci tu cu mana intinsa ; tot neplacut, pentru tine ca si client si pentru ei ca si companie. eu n-am timp sa ma duc sa cer cartulii pe care trebuie sa mi le deie ei, de ce nu mi le dau de la inceput, fac economie la hartie?

#11
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
ar mai fi solutia unui mail la CS,sa le testezi promptitudinea...chiar as fi curios daca ar raspunde la mail .

#12
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

 zyxxo, on Oct 29 2007, 15:54, said:

frate, bine ca s-a rezolvat, dar ca sa te ocupi de asemenea evenimente ai nevoie de timp caruta si de rabdare idem - ca de-aia mosul, cu pensia si timpul berechet, a plecat fericit. In loc sa il puna in cutie, trebuie sa te duci tu cu mana intinsa ; tot neplacut, pentru tine ca si client si pentru ei ca si companie. eu n-am timp sa ma duc sa cer cartulii pe care trebuie sa mi le deie ei, de ce nu mi le dau de la inceput, fac economie la hartie?


Trimite-le si tu un mail pe adresa de vanzari sau stiu eu la Call Centerul lor ca vrei manualul in format electronic si ti-l trimit asa. Nu trebuie sa mergi pana la ei.

#13
zyxxo

zyxxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.08.2007

 adrian81, on Oct 30 2007, 11:59, said:

Trimite-le si tu un mail pe adresa de vanzari sau stiu eu la Call Centerul lor ca vrei manualul in format electronic si ti-l trimit asa. Nu trebuie sa mergi pana la ei.

si cu asta am eu indoielile mele… decat sa astept sa imi deie aia mail, mai bine trimit un porumbel voiajor sa ia manualul din japonia sau de unde vine el...

#14
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006

 eaox, on Oct 27 2007, 14:15, said:

Eu ma distrez cu RDS datorita contractului care specifica 5 zile ( a trecut o luna).
Am luat telefonul in lehamite si ca sa munceasca baietii  ca era promotie la CATV. ( 200 RDS, 75  RTC)

Acum este aruncat undeva in pivnita. Este bun sa-mi bat joc de cei de la call center., reusind performanta sa fac doua fete sa planga aproape.
asa si cati ani ai tu ?
sper ca ai vreo 14.
daca ai mai mult este cam tragic pt tine.
te compatimesc daca ai ajuns sa ai impresia ca e amuzant ceea ce faci.
off, nu da Domnul sa am parte de indivizi d-astia ca tine la telefon, sa vezi ce va dau cu flit.  :confuzzled:

#15
zyxxo

zyxxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.08.2007

 crazyAlex, on Oct 27 2007, 15:00, said:

Cati bani ai dat pe el?

Nu stiu sigur insa daca telefonul ti-a fost dat gratuit sau in custodie nu cred ca este la fel de usor la proces ca si cum l-ai fi cumparat pe bani.
S-ar putea sa vorbesti in Franta pe banii tai.

Daca ai dat bani pe el ai tot dreptul sa ii dai in judecata.
Daca l-ai primit gratuit atunci atitudinea ta este de c....

da, prietene, atotputernicul RDS mi le da pe gratis, eu ma inchin in fata lor si le pun la loc de cinste sub icoana, ca l-am primit… nu mi l-au dat sa il folosesc? Cum sa il folosesc fara sa am manual? Hai, ca eu ma mai descurc, dar aia mai slabi de tehnica, se roaga la sfinti sau bat pe la usi pentru trei hartii?

#16
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Care-i problema ta?
Raspunsul meu era pentru cel care vroia sa ii dea in judecata si sa faca si el un ban.
Ca nu sa dat manual la el sunt si eu de acord ca nu este normal si logic dar eu m-am referit la faptul de a-l da pe cineva in judecata cand iti da ceva gratuit insa fara manual.

#17
zyxxo

zyxxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.08.2007

 crazyAlex, on Oct 31 2007, 13:25, said:

Care-i problema ta?
Raspunsul meu era pentru cel care vroia sa ii dea in judecata si sa faca si el un ban.
Ca nu sa dat manual la el sunt si eu de acord ca nu este normal si logic dar eu m-am referit la faptul de a-l da pe cineva in judecata cand iti da ceva gratuit insa fara manual.

ok, am inteles, n-am nici o problema, nu am timp nici sa ii dau in judecata, mi-am zis si eu o parere. Ma retrag la mine in cochilie inainte sa imi iau un sut in c**** ca am deschis gura sa zic ce cred eu ca e normal :D.

#18
mishuman

mishuman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2006
Ok! Discutiile pot evolua pro si contra. Cadrul legal impune obligativitatea ca orice produs importat, indiferent de aplicabilitatea lui, sa aiba traducerea prospectului si a instructiunilor tehnice. Si eu sunt in situatia de a intelege ce vreau cu putinul stiut din frumoasa limba britanica. Intrebarea mea este cine ne poate oferi un link cu traducerea lui?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate