Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Manual de utilizare pt HCD1988(39)TSD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004
cei care aveti acest telefon HCD1988(39)TSD cum se vede lcd-ul ? am incercat cu baterii noi si acumulatori proaspat incarcati dar se vede foarte prost, numai daca ma uit la un unghi de 170 grade se vede ceva sau cand ridic receptorul
am reusit sa setez brightness-ul la maxim dar tot prost se vede :(

#38
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Ca sa se vada mai intens seteaza lcd-ul pe 7.

Eu am o problema in sensul ca se deregleaza ceasul atunci cind am un aple ratat. Aveti idee daca e de la setari sau e la tel care e model HCD1988(39)TSD?

Edited by juannn, 06 March 2008 - 17:11.


#39
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004

View Postjuannn, on Mar 6 2008, 17:11, said:

Ca sa se vada mai intens seteaza lcd-ul pe 7.

Eu am o problema in sensul ca se deregleaza ceasul atunci cind am un aple ratat. Aveti idee daca e de la setari sau e la tel care e model HCD1988(39)TSD?
pe 7 am dat dar tot nu se vede

#40
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Baterii ai pus la el?

#41
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004

View Postjuannn, on Mar 6 2008, 19:32, said:

Baterii ai pus la el?
am scis mai sus....am pus si acumulatori proaspat incarcati

#42
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Atunci consoleazate cu gindul ca acest telefon e o chinezarie ieftina :) Vezi daca mai au flacaii pe stoc poate ti-l schimba.

#43
tmisulica

tmisulica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.12.2007
Salut , fara suparare pentru cel care a adaugat primul manualele dar am revizuit si editat putin documentul pt telefonul fara buton de volum caci cred ca e enervant sa il citesti in forma lui originala! Asa ca iata varianta "imbunatatita" a manualului de utilizare pt. HCD 1988(39)TSD made in chinatec :)) !

Attached Files


Edited by tmisulica, 16 March 2008 - 12:14.


#44
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Foarte bun. BRAVO!  :coolspeak:

#45
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
nu sunt eu fan al rsd (ba dimpotriva!)dar tare mai sunt carcotasi unii ! jaful ala de telefon la-ti primit moca de la operatorul vostru si e doar un biet telefon iar unii ar vrea ca bietul aparat sa faca si sarmale !!! nu se justifica spatiul ocupat pe forum cu acest subiect.cred ca sunt lucruri mult mai interesante de aflat de la clientii&angajatii&actionarii rsd !  :P

#46
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Un telefon e 5-10 lei în piață, ce naiba..

#47
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Nu e chiar telefon de 5-10 lei. Are speaker, caller ID si alte cateva functii. Display..etc. Nu e mare scula de telefon insa face cam tot ce trebuie. E un subiect ca toate celelalte despre un produs pe care il au multi, deci merita un subiect ;)

#48
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
al meu suge foarte tare din baterii (bune nu 777). in max 10 zile sunt gata si unele au scurgeri :D
ceva pareri ?

#49
Sailorman

Sailorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007

View Postlauredd, on Nov 6 2007, 19:04, said:

see attachaments !

LAUREDD, multumesc pt ca ai postat manualele de utilizare a telefoanelor, ca astia discutau despre orice, numai despre subiectul topicului nu!
Tu ai dat solutia, mersi mult ca nu reuseam deloc sa imi setez telefonul!  Toate cele bune!

De asemenea, multumiri si lui TMISULICA, cel care a editat si a pus informatia intr-o forma mult mai usor de citit!

Edited by Sailorman, 01 August 2008 - 11:21.


#50
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
va multumesc pentru acest topic.
cei de la czone nu mi-au adus carticica. evident, nu am nevoie de ea, dar mama la cei 70 de ani insista sa ii aduc un manual pentru ca NU credea ca NU se poate stoca "in agenda" un numar de telefon.

#51
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007

View Postdeakzsolt, on 16th February 2008, 19:52, said:

Stie careva vreun "cost control" pe eRDéeȘ?
sms la 700

#52
marianioan1975

marianioan1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2007
S.C. RCS & RDS S.A. Telefon SERIA HCD1988TSD Ghid pentru utilizatori
Caracteristici

Telefonul este un unul cu afișaj LCD, cu AIA (Afișarea Identității Apelantului) și cu speaker, datorită echipării cu un chip pentru microprocesare și unei tehnnici CAD avansate. Telefonul poate fi adaptat pentru comunicarea între familii, întreprinderi, organizații  administrative, restaurante și hoteluri, etc.

Introducerea funcțiilor

1.    Compatibilitatea sistemelor duale FSK/DTMF se potrivește perfect pentru sisteme variate PBX.
2. Poate memora 32 de numere primite, 10 numere formate și 4 numere favorite care pot avea până la douăsprezece cifre.
3. Semnalul de repetare pentru apelurile primite  va fi afișat pe ecranul LCD, iar luminozitatea poate fi reglată.
4. Volumul soneriei poate fi reglat de la butonul lateral al telefonului.

Funcționare

Primirea unui telefon sau formarea unui număr:

Primirea unui apel:
1.    După ce auziți că telefonul sună, ridicați receptorul sau apăsați tasta [SPKR] (adică tasta cu simbolul „speaker DIFUZOR”), iar apoi puteți vorbi fără să cunoașteți identitatea apelantului.
2. Atunci când vreți să apară identitatea apelantului, după ce auziți sunând de două ori, puteți lua decizia dacă vreți sau nu să răspundeți la telefon după ce vizualizați identitatea apelantului.
3. După ce vorbiți, puneți la receptorul la loc în furcă sau să apăsați din nou tasta [SPKR]
Formarea unui număr
1.      Ridicați receptorul și începeți să formați atunci când auziți tonul. Dacă sună ocupat, închideți telefonul, iar apoi apăsați tasta redial sau reformare [RD] și se va forma automat ultimul număr.
2.      Închideți telefonul după ce ați încheiat convorbirea.

Apelarea folosind speaker-ul
1. Apăsați [SPKR], după care puteți începe să formați atunci când auziți tonul.
2. Dacă sună ocupat, apăsați de două ori tasta [SPKR], apoi [RD] și se va forma automat ultimul număr.
3. Apăsați tasta [SPKR] după ce ați încheiat convorbirea.
Instrucțiuni de utilizare a tastaturii
1. Funcția Set-up
Atunci când receptorul este în furcă, dacă apăsați tasta [SET], pe ecranul LCD va apărea „SET DATE”. Apoi puteți folosi tastele [UP] sau [DOWN] pentru a selecta opțiunile dorite și puteți apăsa tasta [SET] pentru memorare, iar apoi pe ecran va fi afișată următoarea opțiune. Apăsând tasta [DEL] va reveni în stand-by. Metoda detaliată a operațiunilor de setare este următoarea:
1) Setarea orei:
Atunci când receptorul este în furcă, dacă apăsați tasta [SET] va intra în setări și va apărea pe LCD „SET 1 DATE”, iar apoi va trebui să apăsați din nou tasta [SET] pentru a memora. În acest moment, ANUL afișat va clipi, iar apoi puteți folosi butoanele [UP] sau [DOWN] pentru a le schimba și puteți continua să apăsați tasta [SET] pentru a muta cursorul la LUNĂ, putând schimba celelalte date în același mod. La fel puteți schimba și setările de DATĂ, ORĂ sau MINUT.
2) Setarea PL (Prefixul Local)
După ce setați ora, dacă apăsați tasta [SET] pe LCD va apărea „SET 2 CODE”. Apăsați tasta [SET] pentru memorare și veți putea introduce PL, iar apoi pe ecranul LCD va apărea LCD ”0---„ clipind o dată (dacă PL a fost deja setat, pe LCD va apărea PL). Puteți folosi tastele [UP] sau [DOWN] pentru a schimba secvența de clipire la „0-9” sau „-„. Apăsați tasta [SET] pentru a trece la cifra următoare. Odată făcută și ultima setare, apăsați tasta [SET] pentru a termina și pentru a trece la opțiunea următoare. De exemplu, dacă PL este 0510, puteți seta primele cifre la 0510, apăsați tasta [SET] pentru a sări la a 5-a cifră, iar apoi apăsați tasta [SET] pentru memorare.
3) Pentru setarea PE (Prefixul Exterior)
Dacă, după ce ați setat PE apăsați tasta [SET], pe ecranul LCD va apărea „SET 3PCODE”. Apăsați tasta [SET] pentru a memora, iar pe ecranul LCD va clipi „-„, iar apoi puteți folosi tastele [UP] sau [DOWN] pentru a schimba cifrele în „0-9” sau „-„. Apăsați din nou tasta [SET] pentru a finaliza setarea și pentru a introduce o opțiune nouă.
*Notă:
1. În timp ce setați PE, telefonul va stabili automat dacă este nevoie ca PE să apară  ca prefix înaintea apelurilor ce vor fi primite.
2. Aceasta funcție nu este recomandabilă pentru că PE se poate forma automat prin prefixarea unui număr de telefon primit.
4) Pentru reglarea luminozității LCD-ului.
Dacă, după ce ați setat PE, apăsați tasta [SET], pe ecranul LCD va apărea „SET 4LCD”. Apăsați tasta [SET] pentru a memora, iar pe LCD va apărea „LCD3”. Apoi folosiți tastele [UP] sau [DOWN] pentru a schimba nivelul luminozității. Apăsați din nou tasta [SET] pentru a memora și va reveni în stand-by.
5) Pentre setarea temporizatorului
Dacă, după ce ați setat contrastul LCD-ului, apăsați tasta [SET], pe LCD va apărea „SET 5 FLASH”. Apăsați tasta [SET] pentru a memora, iar pe LCD va apărea „FLASH 600” care indică faptul că temporizatorul este de 600ms, ”. Apoi folosiți tastele [UP] sau [DOWN] pentru a selecta timpul dorit între 1000ms, 600ms, 300ms și 100ms. Apăsați din nou tasta [SET] pentru memorare, iar apoi introduceți o opțiune nouă.
6) Setarea numărului IP0
Dacă, după ce ați setat temporizatorul, apăsați tasta [SET], pe LCD va apărea „SET 6 IP0”. Apăsați tasta [SET] pentru memorare, pe LCD va apărea „-----------„, iar apoi apăsați numărul pe care doriți să îl formați (cum ar fi 17909) și apăsați tasta [SET] pentru a finaliza setarea „IP0”.
După setarea IP0 ca 17909, telefonul va forma automat numărul cu prefixul 17909 atunci când sunați un număr care are în față „0”.
2. Vizualizarea identitatății apelantului și durata conversației.
Telefonul poate reține 10 numere de telefon cu maxim 12 cifre și durata conversației. Numerele  de telefon și durata conversației pot fi înregistrate pentru a putea fi verificate în următoarele situații:
1) Când telefonul începe să numere în mod automat după 8 secunde de la formarea numărului. Numărul va fi înregistrat dacă telefonul este închis atunci.
2) Când apăsați direct tasta [TIME] după ce ați format numărul. Acesta va fi înregistrat dacă telefonul este închis atunci.
3) Pentru a apăsa tasta [OUT] atunci când telefonul este sau nu în furcă, pe ecran se va aprinde iconița cu „telefon”. Dacă apăsați repetat tasta [OUT], se pot verifica numerele și durata convorbirilor. După ce aflați numărul dorit, puteți apăsa tasta [DIAL] pentru a-l forma; puteți apăsa, de asemenea, tasta [DEL] pentru a-l șterge. (Sau puteți ține tasta [DEL] apăsată mai mult de 3 secunde pentru a șterge toate numerele memorate).
3. Funcția de reapelare
1) Atunci când telefonul este în furcă, puteți verifica numărul de telefon și puteți apăsa tasta [DIAL] pentru a forma acel număr.
2) Atunci când verificați telefoanele primite sau formate sau numerele favorite, după ce le găsiți pe cele pe care le căutați, puteți apăsa tasta [DIAL] pentru a le forma. Dacă acel număr trebuie să fie format cu „0” înainte, țineți tasta [DIAL] apăsată timp de 2 secunde.
4. Vizualizarea și ștergerea numerelor
Vizualizarea numerelor:
1) Apăsați tasta [DOWN] pentru a căuta numerele care v-au apelat. După afișarea primului număr va apărea ultimul.
2) Apăsați tasta [UP] pentru a căuta și alte numere care v-au apelat. După afișarea ultimului număr, va apărea primul.
3) Dacă vreți ca numerele care v-au apelat să fie afișate, semnul „NOU” va clipi. Dacă ați descoperit un număr neverificat, semnul „NOU” va clipi de ecran.
Ștergerea numerelor care v-au apelat:
1) Folosind tastele [UP] sau [DOWN] puteți afla numărul pe care vreți să îl ștergeți, apoi apăsați tasta [DEL] o dată pentru a-l șterge.
2) Apăsați tastele [UP] sau [DOWN] pentru a introduce numerele care v-au apelat, iar dacă apăsați tasta [DEL] timp de 3 secunde, toate numerele care v-au apelat vor fi șterse.
5. Funcția flash
1) Dacă telefonul nu este în furcă sau se află pe speaker, apăsarea tastei [FLASH] are același efect ca și apăsarea rapidă a furcii o dată.
2) Dacă telefonul este în furcă, apăsarea tastei [FLASH] timp de 3 secunde poate schimba modul de formare în ton și modul de formare în puls (Notă: această operațiune poate afecta utilizarea normală a telefonului, astfel încât nu este recomandabilă).
6. Funcția de pauză
Puteți apăsa tasta [PAUSE] pentru a face o pauză în cadrul convorbirii.
7. Funcția numere favorite
Introducerea numerelor favorite:
1) Formați numărul folosind tastele cu receptorul în furcă (telefonul închis), apoi apăsați tasta [VIP] pentru a-l memora ca număr favorit. Dacă ați greșit ceva, folosiți tasta [DEL] pentru a corecta, apoi introduceți numărul corect și apăsați tasta [VIP] pentru a îl memora. (Dacă s-au memorat deja patru numere favorite, trebuie să ștergeți unul mai vechi pentru a putea memora unul nou).
Verificarea numărului favorit:
Apăsați tasta [VIP] pentru a verifica numerele favorite memorate. Dacă mai apăsați odată tasta [VIP] se afișează următorul număr memorat din cele 4 posibile.
Ștergerea numerelor favorite:
Apăsați tasta [DEL] pentru a șterge unul dintre numerele favorite memorate pe care vreți să le ștergeți (Dacă țineți tasta [DEL] apăsată mai mult de 3 secunde, toate numerele favorite vor fi șterse).
Formarea unui număr favorit:
Apăsați tasta [VIP] pentru a vizualiza numărul pe care vreți să îl formați, iar apoi apăsând tasta [DIAL]  sau [RD] se va apela numărul favorit.

Pentru alte detalii [email protected]

#53
ancusorin

ancusorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.03.2007
Stie cineva la ce foloseste funtia setarea temporizatorului ? ca eu inca n-am reusit sa imi dau sema :

5) Pentru setarea temporizatorului
Dacă, după ce ați setat contrastul LCD-ului, apăsați tasta [SET], pe LCD va apărea „SET 5 FLASH”. Apăsați tasta [SET] pentru a memora, iar pe LCD va apărea „FLASH 600” care indică faptul că temporizatorul este de 600ms, ”. Apoi folosiți tastele [UP] sau [DOWN] pentru a selecta timpul dorit între 1000ms, 600ms, 300ms și 100ms. Apăsați din nou tasta [SET] pentru memorare, iar apoi introduceți o opțiune nouă.

#54
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postancusorin, on 14th February 2010, 13:57, said:

Stie cineva la ce foloseste funtia setarea temporizatorului ? ca eu inca n-am reusit sa imi dau sema :

5) Pentru setarea temporizatorului
Dacă, după ce ați setat contrastul LCD-ului, apăsați tasta [SET], pe LCD va apărea „SET 5 FLASH”. Apăsați tasta [SET] pentru a memora, iar pe LCD va apărea „FLASH 600” care indică faptul că temporizatorul este de 600ms, ”. Apoi folosiți tastele [UP] sau [DOWN] pentru a selecta timpul dorit între 1000ms, 600ms, 300ms și 100ms. Apăsați din nou tasta [SET] pentru memorare, iar apoi introduceți o opțiune nouă.
functia se cheama FLASH sau RECALL si e necesara atunci cand aveti activat apelul ii asteptare sau cand telefonul e conectat la un PABX pt transfer intre utilizatori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate