Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8640 replies to this topic

#3331
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Din experienta voastra, ce se poate folosi (si ar fi util) pentru a mai ajuta pomii fructiferi dupa perioada capricioasa care a fost?

Ca analogie la grindina stiu si am vazut din experienta ca se foloseste cupru care chiar ajuta pomului si chiar fructelor afectate.

Dar in acest caz? Unii mai au inca floare, altii boboci (nu au inflorit inca). Ma gandesc ca ingrasamintele foliare nu au ce strica, dar alte substante fungice care sa le mai "aline" din suferinta?

Cu stima.

#3332
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pai pt ajutat era bine de actionat inainte, nu dupa.
Ca tip de substante nu fungicidele sunt solutia, alea se aplica daca si cand exista risc de boli, nu ca acum nu e cazul dar se presupune ca s-au facut tratamente.
Utile deci sunt biostimulatoarele/ regulatoarele si alte produse foliare, functie de preferinte merg de la fitohormoni gen Atonik si pana la produse gen cropmax sau simple cocktailuri de macro si microelemente aditivate sau nu cu diverse...pana la urma si astea au rol de biostimulator/regulator.


#3333
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Am fost ieri in livada ( pruni) in zona iasului desi livada e tanara 3 si 2 ani si nu ma intereseaza momentan prea tare fructele, e dezastru frunzele au inghetat si deja erau maronii si sfarmicioase. Oare ies altele? . Zapada era de cca 50-70 cm. La intrare 2 m :)) . Oare e afectata cresterea anul acesta?

#3334
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca sunt prinsi, adica au radacini bune deja, nu ai notiv de ingrijorare. Vor pleca mugurii de rezerva si va fi ok, atata doar ca vor intarzia can o luna jumate fata de evolutia normala, cam 2-3 saptamani pierdute deja plus vreo 2-4 pana pleaca noile cresteri.
Ar trebui sa te cam pui pe ei cu fertilizarea si suplimentare foliara, sa fii atent sa elimini cresterile inutile(pe trunchi, sa raresti lastarii nou plecati lasand doar ce e strict necesar si ceva rezerve dar nu multr.

Ideea e sa ii hranesti bine , sa le dai apa samd...si apoi sa economisesti energia canalizand-o doar la ce e util pe pom.

#3335
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Multumesc . Abia astept sa pot sa intru sa fac stropire.

Ce foliar recomadati?

#3336
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Am speranta, ca pagubele vor fi minime; temperaturile nu au coborat mai mult de -1,-2 grade. Urmatoarele zile vor fi edificatoare in acest sens.
Urmeaza o stropire; Bravo, Antracol, Calypso la meri si Dithane&Karate Zeon la cires, prun.

Attached Files


Edited by iancuMIC, 23 April 2017 - 14:29.


#3337
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
caisul si ciresii mei se pare ca au scapat.

Attached Files



#3338
gabireg

gabireg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.10.2009
Foarte bine ca in zona de vest au scapat pomii de inghet, dar, din pacate, in celelalte zone din tara este destul de grav.Sa speram ca daunele vor fi cat mai mici!

#3339
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
@iancumic

Care e ratiunea pt care dai antracol combinat cu bravo si nu dai combinatia clasica(aia cu score)?
Si la cires pt ce dai dithane in acest moment? Ce previi acum cu el?



#3340
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Mai schimbam; aia am folosit-o anul trecut.
Pentru samburoase, moniloza, basicarea frunzelor, ciuruirea.
Daca aveti alta propunere, va rog.

Edited by iancuMIC, 23 April 2017 - 17:18.


#3341
iomar

iomar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2016
Cum şi-au protejat francezii viile:
http://adevarul.ro/l...7173/index.html

#3342
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Salut,
Stiti cumva pina la ce temperatura minima rezista fructele de corcodus ca la mine in zona dupa cele -4 grade de vineri noapte toate fructele corcodusilor care se presupune ca sunt rezistenti la ger sau facut maronii in pom si sau stricat....

#3343
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
buna ziua, as vrea sa va intreb , daca dai cu un  foliar (cropmax, trainer , etc) el se face in solutia cu fungicidul sau insecticidul, sau solutie separata ?  Se combina un fungicid cu un insecticid  sau mai bine separat ? daca se dau separat cat timp sa treaca dupa ce dai unul, dai imediat sau astepti cateva ore ? multumesc .

#3344
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004

View PostEternalPain, on 24 aprilie 2017 - 10:36, said:

Salut,
Stiti cumva pina la ce temperatura minima rezista fructele de corcodus ca la mine in zona dupa cele -4 grade de vineri noapte toate fructele corcodusilor care se presupune ca sunt rezistenti la ger sau facut maronii in pom si sau stricat....

Pai tocmai ce s-a postat acum trei zile acest tabel. Se pare ca cele -4 grade nu le-a priit, vezi la prun.

@ deepblesea2013, in principiu trebuie consultat un tabel de compatibilitati intre substante. Multe dintre ele pot fi amestecate altele nu, cum sunt Kumulus sau Alliette. Te uiti pe net pe fisa producatorului si vezi daca au restrictii. Sau intrebi pe cei de la fitofarmacie. Eu nu am folosit Trainer pentru ca nu se gaseste in zona mea dar Cropmax folosesc si am amestecat cu fungicide si insecticide diverse. Sau mai poti face un test amestecand in apa o mica cantitate din acele substante si vezi daca precipita (se branzesc) nu e ok.

Edited by cotzi, 24 April 2017 - 11:34.


#3345
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Kumulus e un sulf muiabil si ca si in cazul cuprului sunt cunoscute incompatibilitatile, intotdeauna e bine sa fii atent cand le folosesti si le vrei combinate. Si captadinul mai da incompatibilitati, si unele substante pt fertilizarea foliara au restrictii la amestec in special legate de ph.
Aliette-ul parca are probleme la cupru si azot, nu la sulf. Iar sulful e foarte bun in amestec cu azot/uree, in anumite privinte chjar se potenteaza si unii il dau la negru in loc de/ca alternativa la/ alternat cu cuprul in parioadele de repaus vegetativ.
( Ca si paranteza: in plantatiile intensive dar nu numai, acolo unde productiile sunt foarte mari si implicit si nevoile plantelor sunt pe masura, fertilizarile, inclusiv cele "foliare"/ pulverizate, nu se limiteaza la perioada cu frunza.
Normal ca absorbtia/ asimilarea nu sunt ca un timpul vegetatiei dar practic pomul traieste si asimileaza tot timpul in oarecare masura, inclusiv prin scoarta asa cum noi, spre exemplu, asimilam si prin piele. Cand "orice picatura" conteaza, asa cum e cazul mai ales la pomii din plantatiile moderne, evident ca si aceste suplimentari devin relevante si practic asemenea tratamente si fertilizari sunt ceva obisnuit in pomicultura moderna )
Am facit aceasta paranteza pentru ca stim cu totii ca grija omului obisnuit  se manifesta " pana la cules", eventual cel mult interventii pt a rezolva probleme care pot aparea ulterior gen boli samd...
In anul urmator ne miram ca apar fenomene gen alternanta, sebsibilitate la unele boli samd...
Pomul traieste 12 luni pe an, chiar daca ritmul scade sau de multe ori nu se vede, el lucreaza permanent si are nevoie de ingrijire permanent.

Incercati macar 2-3 sezoane sa tineti cont de acest lucru si veti vedea diferenta, eu am fost uimit de diferenta fata de inainte cand gandeam cum am spus mai sus...poate ca productia nu conteaza cand ai pt tine pomii si alegi sa nu pompezi in ei toate " prostiile" insa vigoarea asta se vede si in sau mai ales in rezistenta pomilor la presiunea mediului si a bolilor.
Sau altfel spus, cand va chinuiti vara cu rapan, fainare, monilioza, basicare, antracnoza, foc bacterian samd...nu e vorba doar de faptul ca " nu mai e ca acum 30 de ani" si " ne-au adus strainii bolile lor"...e si faptul ca pomii poate nu subt in cea mai buna stare si capacitatea lor de a lupta cu agresorii nu e maxima.
Decat sa stai vara an de an sa te chinui 2-3 luni cu bolile si sa reusesti doar partial, si sa te si otravesti cu substante care mai de care mai toxice, mai bine dai pomilor "mancare si vitamine" ca sa ii ajuti sa fie tun...

E ca si la folosirea feromonilor in loc de insecticide...din pacate in cazul acestora deocamdata e mai greu cand ai doar cativa pomi .

Una peste alta incepeti sa ganditi planul de activitati in livada pe termen mai lung, merita.



#3346
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Citind atitea lucruri bune despre Gisela 6,am inceput o micro-marcotiera ;am plantat 10 buc(2,5 euro fiecare,fara transport).Au intrat toti in veg;4 dest marcotajului prin musuroire,4 pt marcotaj orizontal si 2buc le altoiesc in vara.Voi mai incerca cu acesti portaltoi butasirea in uscat si in verde(sint sperante si asa pt ca din tulpinile retezate am facut citiva butasi din care 3 dau semne ca se vor prinde ,desi nu le-am aplicat toata pregatirea ce se impunea).

Attached Files



#3347
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Tare curios sunt cum ti se vor parea la multiplicare, si eu voiam sa iau cate ceva dar pana la urma am amanat-o ca si asa m-am cam intins pt moment.



#3348
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Si daca tot am prins 2 zile de vreme favorabila si am mai trebaluit prin gospodarie am mai facut si cate o fotografie sa mai am cate o amintire pentru vremea cand n-oi mai putea lucra. Si daca tot cer ajutor pe forum si va bat la cap cu nimicuri, postez si eu cateva imagini sa vedeti ca nu va cer sfaturi chiar fara sa mai aplic dintre ele:
Attached File  m1.jpg   824.94K   40 downloads Attached File  m2.jpg   729.36K   41 downloads Attached File  m3.jpg   889.49K   42 downloads Attached File  m4.jpg   396.12K   38 downloads Attached File  m5.jpg   815.47K   45 downloads

Imbucurator este faptul ca nu am pierderi semnificative (sper sa lege cat mai bine in continuare), dar partea proasta este ca ma lupt cu fainarea, in special la cei pe M9 care sunt extrem de atacati an de an (bine nici eu nu vreau sa pompez in ei 12 stropiri ca nu asta este scopul), dar cu 2-3 stropiri si foliare + complex la radacina + irigare in perioada mai secetoasa mergem inainte cat o fi sa fie.

Attached File  m6.jpg   285.32K   51 downloads
Si parul acesta care a primit o reintinerire (era mare si cand m-am nascut eu acu 40 ani) si care nu prea mai rodea, dar i-am mai dat o sansa (trunchiul este nesperat de trainic) si se pare ca dupa ce i s-au taiat toate ramurile batrane sunt sanse sa mai bem si o tuica (la contactul cu solul perele-s numai bune de pus direct in butoiPosted Image ).

Cu stima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate