Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

panasonic md 10000

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Succes !

#20
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007

View Postneicanimeni, on Oct 17 2007, 08:48, said:

Salutare fratilor! va cer si eu ajutorul pt ca am nevoie de niste sfaturi din partea voastra.
vreau sa imi cumpar o camera mai buna (pt filmat nunti ocazii etc.) dar de vx nu am bani,asa ca as opta ptr md 10.000 de la panasonic.
Cu multumiri anticipate astept sfaturi si pareri.
eu le am pe amandoua si filmez la nunti cu ele!md 10000 e mai bun la sunet decat vx ul, apoi la lumina puternica vxul are doua filtre insuficiente!consider ca la soare puternic 10000 e mai bun decat vx(daca nu stii sa folosesti vxul dumnezeiesc de bine pe manual)!md are o stabilitete extraordinara/e de umar si nu ai probleme cu ea sa filmezi cadre lungi si stabile(pt vx am luat monopied)!
cat priveste lumina slaba cu md10000 folosesc un proiector de 500, cu vx, nimic!e grozav la lumina slaba!
apropo....vreau sa imi vand md 10000 cu 3 acumulatori (cca 6 ore pe lcd) cu lampa (tine 2 ore)si steady stick si sa imi iau canon xl 2 pt videoclipuri!
nu prea e folosita camera(majoritatea clientilor au vrut filmare cu vx)/adica fara sa vada camerele au ales pretul cel mai mare(desi md pare mai profi ca vx). cu xl2 ii pun pe toti cu botu pe labe!
in fine....o dau cu 2900 lei neg!e super oferta!
P.S.: vorba lu unu din orasul meu care ia 950 lei pe nunta cu md10000: decat sa dau banii pe un vx2100, mai bine imi iau 2 md10000 uri si ma umplu de bani din nunti!

#21
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Bafta! :D

#22
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006

View PostZenus, on Oct 21 2007, 22:50, said:

cu xl2 ii pun pe toti cu botu pe labe!

Da, ia-o fara sa eziti ca are imaginea mai proasta ca un VX ! Sigur ai sa ii pui cu botu pe labe pe toti. Poate doar cu marimea.

#23
ecom

ecom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.10.2007

View Postnirosbog, on Oct 19 2007, 19:26, said:

Daca nu e nativ :confuzzled: ...e ca atunci cand filmam cu hc14 si bagam materialul in avisynth sa-l *coafez*...ma pacaleam singur :) .
Sun convins ca VX-ul viitorului va fi tot de la Sony,si anume ASTA. :naughty:

   Gresit!
Sony HVR HD 1000 va fi urmasul ( sau mai degraba echivalentul HD ) lui Panasonic MD 10000. Urmasul VX-ului in HD va fi ( este ) EX1 de la Sony.

#24
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
consider ca la soare puternic 10000 e mai bun decat vx(daca nu stii sa folosesti vxul dumnezeiesc de bine pe manual)!md are o stabilitete extraordinara/e de umar si nu ai probleme cu ea sa filmezi cadre lungi si stabile(pt vx am luat monopied)!

  Deci tu filmezi pe auto....hmmm, inteleg de ce iti place md-ul..... nu trebuie sa stii sa filmezi "dumnezeiesc de bine pe manual" ci trebuie SA STII SA FILMEZI !!!
  Pt a filma cadre lungi si stabile fara mono-tre-pied, ai nevoie de mana buna si exercitiu...mana nu ti-o formezi la nunti!

Edited by DIGITall Media, 22 October 2007 - 12:43.


#25
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006

View PostDIGITall Media, on Oct 22 2007, 13:43, said:

mana nu ti-o formezi la nunti!
De unde si formularea "filmat ca la nunta" atunci cand se vorbeste de o filmare proasta.

#26
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007

View Postdanristei, on Oct 21 2007, 21:10, said:

Da, ia-o fara sa eziti ca are imaginea mai proasta ca un VX ! Sigur ai sa ii pui cu botu pe labe pe toti. Poate doar cu marimea.
daca xl 2 are imagine mai proasta ca vx, de ce sunt televiziuni care folosesc si xl2?de proaste ce-s?are mai multe linii xl ca vx si vezi si pretul comparativ al celor doua!intr-adevar nu e luminos xl, dar pt clipuri ai lumina controlata!cu pd170 se mai trage in provincie...:P

#27
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007

View PostDIGITall Media, on Oct 22 2007, 02:43, said:

consider ca la soare puternic 10000 e mai bun decat vx(daca nu stii sa folosesti vxul dumnezeiesc de bine pe manual)!md are o stabilitete extraordinara/e de umar si nu ai probleme cu ea sa filmezi cadre lungi si stabile(pt vx am luat monopied)!

  Deci tu filmezi pe auto....hmmm, inteleg de ce iti place md-ul..... nu trebuie sa stii sa filmezi "dumnezeiesc de bine pe manual" ci trebuie SA STII SA FILMEZI !!!
  Pt a filma cadre lungi si stabile fara mono-tre-pied, ai nevoie de mana buna si exercitiu...mana nu ti-o formezi la nunti!
da-mi voie sa-ti explic!de cand am luat vx am folosit-o numai pe manual(chiar de la prima nunta),dar alta este problema...faceam doar o comparatie pe modul auto care afara, in soare, e mai bun la md!cele doua filtre de pe vx la soare prea puternic mi se par de multe ori insuficiente!chiar si md trage binishor pe manual!ma mai ajut si de custom presets la nevoie (sharpnessul il am mereu aproape la maxim)!de prima data cand am folosit vx nu mi-a pus probleme in interior(biserici, sali etc)dar afara te chinui mai mult pana faci wb corect si frumos!plus ca bate soarele in monitor si te fura!am dreptate?
nu contest nici ca "Pt a filma cadre lungi si stabile fara mono-tre-pied, ai nevoie de mana buna si exercitiu", dar eu unul am probleme cu spatele de la o "banala operatie de apendicita" si incerc sa ma folosesc de materiale ajutatoare atat cat pot pt a nu-mi obosi coloana...!in fine...mi se pare ca pot sa filmez mai stabil cu monopied decat as face-o cu mana libera(si timp indelungat)!
am un pachet de pret pt vx si unul pt md10000 si de obicei eu merg pe vx si un tovaras pe md!acum 2 sapt am avut o singura nunta la care clientii au vrut mdul!am filmat chiar eu.mi s-a parul o lejerala filmarea cu 10000 comparativ cu vx!adica:stabilitate fara trepied, camera mai usoara etc(calitate mai redusa)!

#28
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006

View PostZenus, on Oct 22 2007, 18:10, said:

daca xl 2 are imagine mai proasta ca vx, de ce sunt televiziuni care folosesc si xl2?de proaste ce-s?are mai multe linii xl ca vx si vezi si pretul comparativ al celor doua!intr-adevar nu e luminos xl, dar pt clipuri ai lumina controlata!cu pd170 se mai trage in provincie...:P
Am vazut imagine de xl si compresia e mai proasta la canon decat la sony (ma refer la bitmap capturat direct de pe banda) Chiar daca ai mai multe linii, daca algoritmul de compresie e mai prost, tot degeaba. Diferenta de pret e justificata prin faptul ca lentila se poate schimba. Daca folosesti in conditii de lumina controlata cred ca e ok.

#29
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
off topic: Pune-i XL-ului un obiectiv foto Canon de 50mm (cu adaptare) si vezi ce imagine scoate... Eu cred ca da clasa rau de tot VX-ului+PD-ului la un loc... Evident, un astfel de obiectiv nu e pentru a fi folosit la o nunta! ;)
on topic: MD-ul e clar mai slab decat VX-ul, dar si mult mai ieftin, iar calitatea MD-ului e, zic eu, suficienta pt. o filmare decenta la o nunta; daca vrea calitate extraordinara, cere sa i se filmeze pe pelicula cinematica si plateste poate de 1000 de ori mai mult (chiar si peste orice HD) :))

-----------------------------------------
cutter-grass 4 dogs

#30
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View PostZenus, on Oct 22 2007, 18:10, said:

de ce sunt televiziuni care folosesc si xl2?de proaste ce-s?

pentru ca ei nu filmeaza la nunti.

#31
neicanimeni

neicanimeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.03.2007
@neicanimeni  Nu conteaza daca ceilalti au mercedes-uri sau nu, conteaza ce ai tu, ca asa poti merge si pe jos (cu vhs-ul) si economisesti si mai multi bani, si mai ales timp. Daca nu vrei sa filmezi aproape pe degeaba, la maxim 3 evenimente ti-ai scos diferenta de la MD la VX.
[/quote] multumesc pt raspusul in acelas limbaj m-am hotarat mai bine mai astept. oricum cu vx-ul am mai avut deaface si stiu ce-i poate pielea md-ul vroiam sa-l cunosc dar...  dupa cum se vede... toata lumea le cam vinde... cred ca de bune

multumesc tuturor pt sfaturi! putem inchide topicul.

Edited by Mtz, 24 October 2007 - 02:11.


#32
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007

View Postbogdan19, on Oct 22 2007, 20:46, said:

pentru ca ei nu filmeaza la nunti.
bun raspuns!

View Postneicanimeni, on Oct 23 2007, 03:31, said:

@neicanimeni  Nu conteaza daca ceilalti au mercedes-uri sau nu, conteaza ce ai tu, ca asa poti merge si pe jos (cu vhs-ul) si economisesti si mai multi bani, si mai ales timp. Daca nu vrei sa filmezi aproape pe degeaba, la maxim 3 evenimente ti-ai scos diferenta de la MD la VX.
multumesc pt raspusul in acelas limbaj m-am hotarat mai bine mai astept. oricum cu vx-ul am mai avut deaface si stiu ce-i poate pielea md-ul vroiam sa-l cunosc dar...  dupa cum se vede... toata lumea le cam vinde... cred ca de bune
pe cuvantul meu ca o vand de buna!

Edited by Mtz, 24 October 2007 - 02:12.


#33
neicanimeni

neicanimeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.03.2007

View PostZenus, on Oct 24 2007, 00:50, said:

bun raspuns!


pe cuvantul meu ca o vand de buna!

Stai putin,fara suparare si eu cred ca-i buna dar comparatia cu vx te face sa ai o parere proasta desi noi aici am comparat doua camere distincte.
eu am cerut pareri despre md 10000 pt ca nu o cunosteam, cand am spus treaba cu mercedesurile am spus-o din punctul de vedere al banilor
un md costa jumatate de vx. acum si eu cred ca totusi iti poti face treaba si cu un md Rezonabil si arata si mai profi decat vx dar pana la urma tot satisfactia ta trebuie satisfacuta caci omul de rand nu stie sa faca comparatia de imagine oricum si pe TV trebuie sa ai ochi. mie mi sa intampalt intro discutie la o nunta cineva sa ma compare cu un cameraman care filma cu m 3000 si proiector din ala pt luminat curti etc si tot ala era mai profi desi eu aveam vx. povestea cu vx este ca era ntsc si a trebiut sa renunt la el desi a fost un chilipr(si tot chilipir s-a si dus)

#34
FotoGabi

FotoGabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 22.01.2007
:thumbdown:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate