Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

panasonic md 10000

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
neicanimeni

neicanimeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.03.2007
Salutare fratilor! va cer si eu ajutorul pt ca am nevoie de niste sfaturi din partea voastra.
vreau sa imi cumpar o camera mai buna (pt filmat nunti ocazii etc.) dar de vx nu am bani,asa ca as opta ptr md 10.000 de la panasonic.
Cu multumiri anticipate astept sfaturi si pareri.

#2
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007

View Postneicanimeni, on Oct 17 2007, 08:48, said:

Salutare fratilor! va cer si eu ajutorul pt ca am nevoie de niste sfaturi din partea voastra.
vreau sa imi cumpar o camera mai buna (pt filmat nunti ocazii etc.) dar de vx nu am bani,asa ca as opta ptr md 10.000 de la panasonic.
Cu multumiri anticipate astept sfaturi si pareri.
iti vand eu panasonic md 10000!
0765514089

#3
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postneicanimeni, on Oct 17 2007, 19:48, said:

Salutare fratilor! va cer si eu ajutorul pt ca am nevoie de niste sfaturi din partea voastra.
vreau sa imi cumpar o camera mai buna (pt filmat nunti ocazii etc.) dar de vx nu am bani,asa ca as opta ptr md 10.000 de la panasonic.
Cu multumiri anticipate astept sfaturi si pareri.

Daca nu ai bani de vx si ai bani de MD, ori mai astepti pana la primavara sa faci restul de bani, ori te fortezi un pic si faci rost acum. Nu o sa regreti nici o secunda. Isi merita fiecare banut. Si o sa scapi de stresul pe care o sa-l ai cu MD-ul. Banii oricum o sa-i faci mai devreme sau mai tarziu, dar conteaza foarte mult sa nu ai probleme in timpul evenimentelor filmate, sa stai ABSOLUT LINISTIT in privinta luminii si a acumulatorului. Un acu NP-F970 te tine cel putin 6h daca folosesti vizorul si nu displayul. Chiar daca folosesti displayul (ca de mai e nevoie) tot iti ajunge lejer pt un eveniment intreg. Dca nu stiai, sunt suficiente doua lumanari sa poti filma (decent). Asta asa ca exemplu, ca probabil n-o sa filmezi niciodata la lumina lumanarilor sau a torþelor mai mult de 2-3 minute. Crede-ma nu o sa regreti. Un vx2100, un acumulator NP-F970 (ideal doi) si o lampa sunt absolut suficiente sa te lase sa-ti faci treaba bine de dimineata pana dimineata, fara sa mai ai alte griji.

#4
neicanimeni

neicanimeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.03.2007

View Postpif_foto, on Oct 18 2007, 01:09, said:

Daca nu ai bani de vx si ai bani de MD, ori mai astepti pana la primavara sa faci restul de bani, ori te fortezi un pic si faci rost acum. Nu o sa regreti nici o secunda. Isi merita fiecare banut. Si o sa scapi de stresul pe care o sa-l ai cu MD-ul. Banii oricum o sa-i faci mai devreme sau mai tarziu, dar conteaza foarte mult sa nu ai probleme in timpul evenimentelor filmate, sa stai ABSOLUT LINISTIT in privinta luminii si a acumulatorului. Un acu NP-F970 te tine cel putin 6h daca folosesti vizorul si nu displayul. Chiar daca folosesti displayul (ca de mai e nevoie) tot iti ajunge lejer pt un eveniment intreg. Dca nu stiai, sunt suficiente doua lumanari sa poti filma (decent). Asta asa ca exemplu, ca probabil n-o sa filmezi niciodata la lumina lumanarilor sau a torþelor mai mult de 2-3 minute. Crede-ma nu o sa regreti. Un vx2100, un acumulator NP-F970 (ideal doi) si o lampa sunt absolut suficiente sa te lase sa-ti faci treaba bine de dimineata pana dimineata, fara sa mai ai alte griji.
deci cu md-ul nu e poveste ca iti face surprize la filmare si te lasa cu caseta goala(sau defapt ce probleme are md-ul?)

Edited by neicanimeni, 18 October 2007 - 01:32.


#5
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postneicanimeni, on Oct 18 2007, 02:30, said:

deci cu md-ul nu e poveste ca iti face surprize la filmare si te lasa cu caseta goala(sau defapt ce probleme are md-ul?)

Asta n-am auzit-o inca de la nimeni. Eu ma refeream in primul rand la lumina, adica exact unde te doare cel mai rau la un "eveniment". Nici eu nu credeam prea multe din ce se scria despre vx, mai exact nu-mi inchipuiam ca se poate descurca asa bine la lumina slaba, dar dupa ce l-am cumparat, la fiecare filmare ma impresiona cu ceva. Mai ales ca filmam in locatii in care inainte nici cu lampa pe camera nu facea-m fata decent.

Attached Files



#6
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
mare dreptate, VX rules! De ce crezi ca utilizatorii de MD-uri incearca sa scape de ele...? de bune ce sunt, bag-seama... doar scartarii se incapataneaza sa le tina..., dar cu cat mai multe MD-uri, cu atat mai mult de lucru pt VX-uri... No offense

#7
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

View Postneicanimeni, on Oct 17 2007, 18:48, said:

Salutare fratilor! va cer si eu ajutorul pt ca am nevoie de niste sfaturi din partea voastra.
vreau sa imi cumpar o camera mai buna (pt filmat nunti ocazii etc.) dar de vx nu am bani,asa ca as opta ptr md 10.000 de la panasonic.
Cu multumiri anticipate astept sfaturi si pareri.
De ce anume PANASONIC NV-MD10000 GC? mai este si Panasonic gs500 si Canon HV20 :)
Sunt de acord ca vx-ul e camera cea mai optimala pentru filmarea nuntilor  la moment, si va ramine pinace nu o sa trece la HD.
Ati mai filmat la nunti? daca da atunci trebuie sa stiti ce surprize va asteapta cu iluminarea. (si in asa caz vx-ul este cea mai buna alegere)

#8
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View Postneicanimeni, on Oct 18 2007, 01:30, said:

deci cu md-ul nu e poveste ca iti face surprize la filmare si te lasa cu caseta goala(sau defapt ce probleme are md-ul?)


  NU are nici o problema! La lumina slaba vede mult mai prost ca VX-ul (cu asta vad ca il compara toti, chit ca sunt din game diferite). Mai precis, MD costa jumate din VX, calitatea filmarii la lumina slaba e tot la jumatate.

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Sorry de offtopic. N-am treaba cu NBC-urile dar uitandu-ma la pozele de mai sus, mi-am pus intrebarea: voi filmati la nunti in formatul 4:3?
Sper sa nu deturnez threadul aiurea...

enjoy,
Mtz

#10
neicanimeni

neicanimeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.03.2007

View PostAnkh, on Oct 18 2007, 22:48, said:

NU are nici o problema! La lumina slaba vede mult mai prost ca VX-ul (cu asta vad ca il compara toti, chit ca sunt din game diferite). Mai precis, MD costa jumate din VX, calitatea filmarii la lumina slaba e tot la jumatate.
cred ca mam lamurit vx-ul il stiu dar nu am bani iar referitor la md cred ca niste lumini pe care oricm le am m-ar salva.. pana la urma cred ca am sa mai astaept dar ma gandesc facand o paralele ca nici toate straziele nu sunt pline de mercedes-uri

Edited by neicanimeni, 18 October 2007 - 23:32.


#11
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

View PostMtz, on Oct 19 2007, 00:20, said:

Sorry de offtopic. N-am treaba cu NBC-urile dar uitandu-ma la pozele de mai sus, mi-am pus intrebarea: voi filmati la nunti in formatul 4:3?
Sper sa nu deturnez threadul aiurea...

enjoy,
Mtz
Deja 4 ani filmez 4:3 la nunti, pinace nici un client nu a cerut sa i se filmeze in 16:9. Macar ca pentru filmari artistice (clipuri etc.) socot ca 16:9 e mai preferabil, pe cind pentru reportaje 4:3 e mai comod.
Sorry for offtop.

#12
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View PostMtz, on Oct 19 2007, 00:20, said:

Sorry de offtopic. N-am treaba cu NBC-urile dar uitandu-ma la pozele de mai sus, mi-am pus intrebarea: voi filmati la nunti in formatul 4:3?
Sper sa nu deturnez threadul aiurea...

enjoy,
Mtz

Asta e singurul "defect" al vx-ului: nu are format nativ 16/9, ca si MD-ul de altfel. Asa ca e pacat sa nu folosesc intreg senzorul (deocamdata neavand nici wide). Oricum, clientul hotaraste formatul in care se filmeaza. Probabil dupa ce o sa am wide-ul n-o sa mai intreb clientul ce format vrea. CRT-uri 16/9 sunt prea putine in zona (cu al meu cred ca vreo 4). LCD-urile s-au inmultit e adevarat, dar se alege praful de calitatea filmarii daca o pui pe un LCD. Majoritatea au CRT-uri de 21" la care aproape ca nu e nici o diferenta intre VHS si miniDV (de la 3m nici pe trinitron nu se mai vede marea diferenta cand e de 21", la 32" se schimba treaba...).

@neicanimeni  Nu conteaza daca ceilalti au mercedes-uri sau nu, conteaza ce ai tu, ca asa poti merge si pe jos (cu vhs-ul) si economisesti si mai multi bani, si mai ales timp. Daca nu vrei sa filmezi aproape pe degeaba, la maxim 3 evenimente ti-ai scos diferenta de la MD la VX.

Edited by pif_foto, 19 October 2007 - 00:34.


#13
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pai daca vx-ul nu are 16/9 nativ,inseamna ca are o problema mare de tot :confuzzled: ,mai ales ca la ora actuala a inceput romanul sa cam vrea tendintze. :naughty:
Cu wide si cu vignetarea ... :notangel:

Edited by nirosbog, 19 October 2007 - 10:02.


#14
vmv

vmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.10.2007

View Postnirosbog, on Oct 19 2007, 11:00, said:

Pai daca vx-ul nu are 16/9 nativ,inseamna ca are o problema mare de tot :confuzzled: ,mai ales ca la ora actuala a inceput romanul sa cam vrea tendintze. :naughty:
Cu wide si cu vignetarea ... :notangel:
Pai la vx problema ca aplica letter box-ul, pentru 16:9 nativ se achizitioneaza un wide converter http://forum.softped...howtopic=292081, si problema cu 16:9 dispare :)

#15
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Pana aproape numai 4:3 (cred ca 2 in 16:9)

#16
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postvmv, on Oct 19 2007, 11:32, said:

Pai la vx problema ca aplica letter box-ul, pentru 16:9 nativ se achizitioneaza un wide converter http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=292081, si problema cu 16:9 dispare :)
Daca nu e nativ :confuzzled: ...e ca atunci cand filmam cu hc14 si bagam materialul in avisynth sa-l *coafez*...ma pacaleam singur :) .
Sun convins ca VX-ul viitorului va fi tot de la Sony,si anume ASTA. :naughty:

#17
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postnirosbog, on Oct 19 2007, 19:26, said:

Daca nu e nativ :confuzzled: ...e ca atunci cand filmam cu hc14 si bagam materialul in avisynth sa-l *coafez*...ma pacaleam singur :) .
Sun convins ca VX-ul viitorului va fi tot de la Sony,si anume ASTA. :naughty:

Si anume nu cred.
Are asa multe controale manuale...mai multe decat CMOS-uri (sau poate sunt ascunse ca si cmos-urile). Mi-aduce aminte de M-urile VHS, cred ca si la lumina sta lafel dupa obiectivul pe care il are. Da de ce nu i-a pus doua microfoane sa se vada ca e stereo?(sau poate e 5.1, 6.1, 7.1, etc.) Si asa poate ajungea la pretul unui vx. Scuze daca deranjez pe cineva, dar eram asa de hotarat sa-mi iau 16/9 incat doar faptul ca nu a avut atunci Fx1, atunci cand imi trebuia ff urgent, m-a facut sa-mi iau vx. Si crede-ma, nu regret nici o secunda. Probabil ca daca ti-ar pica in mana un vx (odata asa ai zis, dar probabil ai scapat de ea in aceeasi zi - nu noaptea), ai fi foarte "confuzzled" daca sa mergi pe 16/9(hc96 parca) sau sa accepti un 4/3 care se descurca super decent in orice conditii(un mare "defect" al vx-ului este ca unde exista cat de putina lumina exista si culoare). A, si mai e o problema la vx: pe un tv de 32" trinitron 100Hz imaginea este "deranjant" de clara (si asta nu de la 5m, de la 50cm).
Nu laud vx-ul, spun doar ce am constatat in ultimele 3 luni de cand il am (exact ce au spus si altii aici pe forum de cativa ani incoa). Fiecare isi ia ce vrea si ce crede ca il aranjeaza mai bine. Dar ar fi pacat sa-i para rau dupa..., ca nu a inteles ce-i spuneau altii pe forum. Mai bine sa-i para bine ca a luat un lucru bun decat sa-i para rau ca a luat un lucru prost - oricum si MD-ul este tot 4/3, dar un 4/3 prost la lumina slaba.

p.s. Sa nu ma intelegi gresit, hc96 o consider cea mai buna solutie de backup.

Edited by pif_foto, 20 October 2007 - 01:37.


#18
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postpif_foto, on Oct 20 2007, 02:19, said:

(odata asa ai zis, dar probabil ai scapat de ea in aceeasi zi - nu noaptea
Asa este,insa am tinut-o aproape o saptamana,m-am jucat cu ea si mi s-a parut bestiala...OZN.
Am facut teste prin casa zi/noapte de zicea nevasta-mea ca am luat-o din loc.Ce mai ...dragoste la prima vedere :D  insa ,asa cum am mai zis mai sus,nu se gadila nimeni la diferente intre vx si hc96 si atunci ce rost avea sa tin banii blocati???
E o camera cu prestanta,nu sapuniera ca hc96 ;)  ,insa daca arvunesti nunti unde mirii sunt cat de cat *moderni*,iti zic ei din start ca vor filmare 16/9,fara sa-i mai intrebi tu,iar daca ei nu stiu cum sta treaba,iti spun sa filmezi cum sunt tendintzele...adica tot 16/9.
Astept HD1000 si daca e ceva de ea am si luat-o pentru ca filmeaza si in tendintze. :D  :D  :D

Edited by nirosbog, 20 October 2007 - 07:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate