Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Import china (mostre)

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Buna ziua, stiu ca s-a mai discutat despre acest subiect de cateva ori, insa de fiecare data cineva a stricat "reputatia" topicului intervenind cu diverse afirmatii sau "vorbe aruncate aiurea".

Vreau sa import din china cateva mostre din domeniul vestimentatiei. Cand zic mostre, ma refer la aproximativ 2-3 cutii cu articole vestimentare, ce nu cred ca depasesc 40-50kg (in principal adidasi).
Nelamuririle mele sunt mai exact legate de transport. Nu vreau sa ies in pierdere nici macar cu aceste mostre. Daca metoda de livrare este scumpa, obligatoriu adaosul comercial trebuie sa fie mai mare... ceea ce mie nu-mi convine foarte tare. Produsele exista deja in Romania, iar daca nu concurez (la pret) cu firmele "mari" de aici, este clar ca profit "nema".

(1.) La ce firma de curierat sa apelez(e- in cazul in care decide vanzatorul) pentru a nu fi costurile transportului foarte ridicate? Dhl presupun ca nu este cel mai ieftin...  :D
(2.) Care sunt taxele vamale (pentru cantitatea mentionata mai sus)? Mai exact cam cat trebuie sa platesc aceste taxe (aproximativ)?
(3.) Ce documente sunt necesare (daca sunt)?

Multumesc si scuzati nepriceperea mea.   :inlove:

Edited by mrcicu, 17 October 2007 - 11:46.


#2
revoll

revoll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.03.2007
in primul rand taxe vamale o sa platesti sigur.o sa-ti caculeze pe bucata...au ei preturi de referinta

mi-a trimis acum vreo 2 ani un prieten din shanghai vreo 50 de tricouri moca si am platit vreo 3 mil taxe vamale pe ele.cred ca avea vreo 8-10kg coletul..cam asa ceva.

si apoi ai grija sa nu fie produse contrafacute..eu am primit tricouri no-name...daca o sa primesti niste cutii pline de "adidas" samd vezi ca risti sa ti le retina la vama si sa ai probleme dupa aia.

#3
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Pai ce certificate ar trebui sa cer producatorilor in cazul in care vreau sa cumpar astfel de produse (adidas...)? Majoritatea produselor la care te referi tu sunt facute in china. In mall cel putin asa este, sunt facute in china, si cum dovedesc dumnealor ca sunt originale sau nu?

Ce inseamna probleme? Le pot lua ca sa ma uit la ele... sau ma intreaba "cu ce le mananc"?  :D

Multumesc.  :cheers: :wub:

Edited by mrcicu, 17 October 2007 - 14:46.


#4
Vali_v

Vali_v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2005
Eu am facut un import anul trecut si am platit taxe vamale 15% , anul asta stiu ca s a modificat la 10%, am mai avut nevoie si de urmatoarele acte :
Factura
- sa mentioneze clar valuta in care este facturat
- sa aiba neaparat conditie de livrare
Packing list
- sa mentioneze toate datele : greutate bruta / neta, pe bax si per total, volum per bax si per total
- sa aiba un total nr. bucati, total nr. baxuri, total greutate bruta / neta si total volum.
- daca e utilaj, e bine sa-ti dea in avans si o carte tehnica pe mail...ceva...ca sa poti sa explici vamii daca e demontata, fiecare parte ce e si ce face.

Certificat de calitate / conformitate / origine

Daca sunt mostre spune le chinezilor sa le factureze cu un pret simbolic si sa precizeze ca sunt mostre si nu sunt destinate comercializarii.
Referitor la transport cel mai simplu e sa iti vina prin dhl costa mai putin decit sa le aduci cu vaporul oricum poti sa dai un tel sa te interesezi cit costa un colet din China pina aici.

#5
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
La TNT e 200 USD + TVA si undeva 10 USD taxa vamala.
La DHL am inteles ca e mai scump. Eu am primit colet de monstre sapt trecuta.

#6
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am gasit o companie care ofera transport gratuit, insa si preturile produselor sunt pe masura. Probabil apelez la dumnealor ca am o impresie buna despre calitate si  nu  numai.

#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
oricum la 50 kg transportul cu curierul rapid ar costa mii de dolari, nu 200, cum spunea cineva mai sus.
plata taxelor nu poate fi evitată prin declararea lor ca "mostre", niciun vameș n-o să "înghită" chestia asta la 40-50 kg...

#8
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Ai si tu dreptate din cate spun cei de la TNT la dumnealor pe site. Oricum nu aceea este greutatea reala a mostrelor. O sa ma interesez care este greutatea si dimensiunile acestora si le voi calcula aici.

#9
bekos

bekos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.08.2007

View Postretele, on Oct 20 2007, 15:13, said:

oricum la 50 kg transportul cu curierul rapid ar costa mii de dolari, nu 200, cum spunea cineva mai sus.
plata taxelor nu poate fi evitată prin declararea lor ca "mostre", niciun vameș n-o să "înghită" chestia asta la 40-50 kg...
Tarifele TNT sunt urmatoarele: daca optezi pentru varianta de transport Global Express (avion) primele 5 kg sunt 343 de ron iar intre 5 si 70 de kg se adauga 37 ron/kg. Poti sa transporti prin TNT si cu Economy express si o sa ai ca timp de tranzit in jur de 5-7 zile, si un pret de  425 ron pentru 10 kg, intre 10 si 70 kg adaugandu-se 10 ron/kg.
Aceste tarife sunt valabile daca inchei un acord comercial cu TNT. Nu te obligi cu nimic in acest acord. In cazul ca nu ai asa ceva preturile sunt un pic mai ridicate, undeva la 10-15% cred.

#10
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006
uita de TNT .DHL sau alta firma de curierat cunoscuta.Ia legatura cu Gebruder Weiss,de departe au cele mai bune preturi,crede-ma!Au site,si te interesezi acolo!

#11
raduh

raduh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2006
Salut,

Am urmatoarea problema:

Am contactat o firma chineza pentru achizitionarea unor playere portabile.

Am vrut sa le testez, deci am comandat initial doar o cutie cu 20 de bucati.
Cei din China mi-au spus ca, de obicei pentru mostre folosesc un cont persoana fizica.
Asa ca le-am comandat si eu pe persoana fizica.

Nu am luat teapa, pachetul a venit. Problema este ca a fost oprit in vama. Cei de la DHL imi spun ca VAMA nu vrea sa ma taxeze pe persoana fizica, ca cica sunt prea multe si sunt destinate vanzarii. Cica trebuie sa fac rost de o factura pe persoana juridica ca sa le pot scoate din vama !?!

Pot sa ma oblige la asa ceva?
Multumesc,
Radu

#12
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Da, te pot obliga la asa ceva. Douazeci de produse, de asemenea dimensiuni, nu cred ca pot reprezenta mostre ci sunt deja destintate comercializarii. Oricum, pentru mostre in domeniul asta, cred ca iti pot trimite si mai putine bucati. Daca nu... vezi pe chinavasion.com, eu de aici am luat si una bucata camera video pentru a vedea ce si cum.
Mai era un sait in domeniul technologiei care avea cantitati minime rezonabile... daca il vrei, il voi cauta.

#13
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postmrcicu, on Nov 6 2007, 16:31, said:

Da, te pot obliga la asa ceva. Douazeci de produse, de asemenea dimensiuni, nu cred ca pot reprezenta mostre ci sunt deja destintate comercializarii. Oricum, pentru mostre in domeniul asta, cred ca iti pot trimite si mai putine bucati. Daca nu... vezi pe chinavasion.com, eu de aici am luat si una bucata camera video pentru a vedea ce si cum.
Mai era un sait in domeniul technologiei care avea cantitati minime rezonabile... daca il vrei, il voi cauta.
salut...
ziceai ca ai luat o camera video de pe chinavasion....
cum a fost livrarea, cat a durat, ce taxe vamale ai platit...ai platit si tva?
ma intereseaza sa cumpar pentru uz personal anumite chestii....
celalat site care e?
ms

#14
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
livrare - tnt
durata - aproximativ doua saptamani
taxe vamale - nu mai stiu cat au fost, oricum difera de la produs la produs (vezi taric pentru verificarea taxei vamale)

www.tradestead.com

#15
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postmrcicu, on Nov 7 2007, 17:49, said:

livrare - tnt
durata - aproximativ doua saptamani
taxe vamale - nu mai stiu cat au fost, oricum difera de la produs la produs (vezi taric pentru verificarea taxei vamale)

www.tradestead.com
ai platit si tva?

#16
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Da. Citeste http://www.contabilu...comunitare.html

#17
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
la un colet din china de 2kg, prin TNT am platit 80$ transport. la 17kg prin TNT costa 303$. Cred ca iti faci o idee... Inca o idee ptr transporturi voluminioase sau grele aranjati livrarea in Hog Kong sau ma rog, un oras apropiat de ei unde ajunge avion. Va costa 7-900 euro transportul dus intors + o noapte de hotel. In unele cazuri iesi mai ieftin decat transportul prin TNT/DHL. Iei in bagaje limita admisa, restul pui cargo pe cursa respectiva.

Daca stie cineva, importam din china, aia trimit un invoice cu datele lor si ale mele, produse, pret, etc. Plata se face prin paypal, este cont Business si apare numele SRL ului meu. Pot baga in contabilitate asa ceva?

In alta ordine de idei, vama se face la valoarea facturii MINUS transport sper, corect? Daca total este 1000 $ si transportul 300$ eu voi plati vama 12% la cei 700 $ costul produselor, si apoi TVA la aceea valoare? Daca stie cineva mai exact...

Edited by Kidu, 08 November 2007 - 09:19.


#18
HMNF

HMNF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.12.2006
Link-ul de mai jos s-ar putea sa fie folositor :

http://www.customs.r...tica_comerciala

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate