Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Import china (mostre)

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 dannielghi, on Jun 23 2008, 23:09, said:

ce intelegi prin PF? persoana fizica sau persoana fizica autorizata (adica persoana juridica)?
nu-ti raman produsele blocate in vama decat daca au brand-uri
te ajuta sa treci valoare mai mica pentru ca in vama platesti vama+tva pe valorea declarata; daca e prea mica valorea, te incadreaza dupa alte tarife mult mai mari, ai grija

ma refeream la persoana fizica simpla. problemele pe care le vad sunt la cantitate ( 50 de bucati ) decat la valoare (cam 150$). Reformuland, ma interesa daca la asemenea cantitati mi se va cere sa fac neaparat importul pe persoana juridica.

PS: multumesc de raspuns :)

#74
SlyBoy

SlyBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 04.06.2006

 figo1988, on Jun 24 2008, 15:08, said:

ma refeream la persoana fizica simpla. problemele pe care le vad sunt la cantitate ( 50 de bucati ) decat la valoare (cam 150$). Reformuland, ma interesa daca la asemenea cantitati mi se va cere sa fac neaparat importul pe persoana juridica.

PS: multumesc de raspuns :)

Ca sa te incadrezi pe persoana fizica numarul de bucati trebuie intr`un fel sa justifice faptul ca ele sunt pentru uz personal.
Daca ai un numar mare de bucati, atunci cei de la vama or sa zica ca tu defapt le cumperi pentru a le vinde mai departe si atunci trebuie pfa.
La 50 de bucati, cred, va trebui sa fii pfa.

#75
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

 figo1988, on Jun 24 2008, 15:08, said:

ma refeream la persoana fizica simpla. problemele pe care le vad sunt la cantitate ( 50 de bucati ) decat la valoare (cam 150$). Reformuland, ma interesa daca la asemenea cantitati mi se va cere sa fac neaparat importul pe persoana juridica.

PS: multumesc de raspuns :)

ca persoana fizica nu poti aduce 50 de bucati dintr-un anumit produs decat prin ems (si asta daca discuti dinainte cu vamesul de la oficiul postal despre asta). altfel n-ai nici o sansa; dar daca vrei sa faci treaba din asta, te faci pfa (costa maxim 6 milioane, si te inregistrezi ca platotor de tva). asa am facut eu si maine noapte imi ajunge un transport de 86 de kg diverse electronice. chestia cu pfa-ul e ca necesita ceva batai de capt cu acte, bla bla, dar daca vrei sa faci bani din asta, eu iti recomand aceasta procedura; poti face si srl, dar e mai stufoasa treaba
succes

#76
rugby15

rugby15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.08.2007
Din Taiwan cum se procedeaza ?

#77
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

 rugby15, on Jul 1 2008, 21:32, said:

Din Taiwan cum se procedeaza ?

ca e din taiwan, ca e din sua sau china, nu conteaza, se cheama import din spatiul extracomunitar

#78
luccarm

luccarm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2008
Oameni buni, acusi citii ce s-a scris mai sus, si unele mi-au venit manusa. Vreau sa incep un mic comert de import bijuuri de argint din lumea larga. Nu aur, doar argint, simplu sau cu pietre semi...Am gasit surse si in China, dar si in alte parti. Nu am firma, ma gindeam sa-mi fac, insa vad, din ce stiu altii, ca se poate importa si ca PFA. Pai atunci, as putea sa renunt la SRL, nu ?

Are vreunul mai multe informatii despre business-ul asta specific ? Sint si alte dedesubturi care imi scapa in clipa asta ? Merci anticipat pentru orice raspuns din partea celor cu experienta.

#79
snitzel91

snitzel91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.11.2007
deci daca vreau sa aduc 5 perechi de adidasi sau tenesi sau haine cu brand, gen adidas, nike, converse, jordan, gucci etc. din China, sunt sanse sa mi le opreasca in vama si sa nu m-i le mai dea? ca sunt OEM (adica contrafacute). Daca folosesc EMS le pot primii? ca am vazut ca sunt o groaza pe la noi care vand chestii brand-uite contrafacute. Multumesc

#80
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 snitzel91, on Jul 13 2008, 21:35, said:

deci daca vreau sa aduc 5 perechi de adidasi sau tenesi sau haine cu brand, gen adidas, nike, converse, jordan, gucci etc. din China, sunt sanse sa mi le opreasca in vama si sa nu m-i le mai dea? ca sunt OEM (adica contrafacute). Daca folosesc EMS le pot primii? ca am vazut ca sunt o groaza pe la noi care vand chestii brand-uite contrafacute. Multumesc

La vama exista o lista cu anumite brabduri date in consemn.
Daca brandurile tale contrafacute sunt pe acea lista, fie si in parte, o sa ai probleme, mai ales daca vin din China.

Exista o reglementare interna ( o circulara ) care pune accentul pe depistarea contrafacerilor.

Sugestia mea ar fi sa nu te bagi in genul acesta de afaceri, pentru ca poti pierde investitia si o sa ai si probleme.

#81
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 snitzel91, on Jul 13 2008, 21:35, said:

deci daca vreau sa aduc 5 perechi de adidasi sau tenesi sau haine cu brand, gen adidas, nike, converse, jordan, gucci etc. din China, sunt sanse sa mi le opreasca in vama si sa nu m-i le mai dea? ca sunt OEM (adica contrafacute). Daca folosesc EMS le pot primii? ca am vazut ca sunt o groaza pe la noi care vand chestii brand-uite contrafacute. Multumesc

TOPICUL INITIAL ERA

IMPORT CHINA

Dar vad ca 99% din voi incearca sa cumpere canitati mici.

Import inseamna sa cumperi cantitati relativ mari, direct de la fabrica. In acest caz aveti preturi incredibil de mici.

Exemplu: Un produs pe care eu il vand la 200 USD + TVA aici costa acolo:
- 160 - 180 USD la magazinele lor
- 100 USD la fabrica, luat ca mostra
- 65 USD la distribuitor, daca iei minim 50 bucati (dar da si 20)
- 33 USD la fabrica, daca cumperi peste 1.000 bucati.
- probabil sub 27 USD daca iei peste 10.000 bucati!!!

(Produsul costa aici vreo 12-14 milioane in magazinele noastre...)

E vorba de exact acelasi produs, cazul e real. Preturile sunt negociabile, dar asta e un caz real concret.

Judecati si voi daca merita sa faci import pe persoana fizica, cu DHL-ul...

Merita cumparat doar en-gros, iar exemplul de mai sus e relevant.

Majoritatea mesajelor primite de mine se refera la PRET (vezi exemplul de mai sus, cat de relativ este acesta), si la "importul" unor cantitati atat de mici, incat e impropriu numit import, si e total nerentabil

Un alt exemplu: Desi fac import en-gros cu conteinerul, mi-am luat din magazinele romanesti o groaza de produse care se produc in China. Inclusiv camera video, monitoarele LCD sau calculatoarele. Oare de ce?

Pretul curierului e adesea mai mare decat pretul mostrei/produselor.
Sa vand si un pont amatorilor de shopping (nu import):

Daca vreti sa declarati produsele mostre, si sa nu platiti taxe vamale, cand cumperi 30 bucati, spune chinezului sa treaca pe factura: 3 seturi. La 3 bucati, fie ele si seturi, mai trece drept mostra, dar la 30 nu prea are sanse.

Edited by Dani Mois, 16 July 2008 - 06:54.


#82
adi eu

adi eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2007
Salut

Am si eu niste nelamuriri daca ma puteti ajuta.
Obisnuiesc sa cumpar produse din China pe persoana fizica, dar in acest mod sunt limitat de catre comisionarul vamal.
Nu pot cumpara decat produse in cantitati mici si in scop personal.
M-am gandit sa-mi deschid o mica afacere cu importuri din China.
Vreau sa-mi deschid o intreprindere individuala cu activitatea de comert/import.
Stie cineva care este procedura de urmat dupa ce sunt gata actele firmei?
Am sunat la tot felul de birouri vamele si autoritati care se ocupa cu asa ceva dar n-am primit nici un raspuns clar.
Am inteles ca trebuie sa aplic pe site-ul www.customs.ro, sa mi se atribuie un numar EORI si de aici m-am blocat.
Mentionez ca doresc sa import produse electronice de mici dimensiuni prin colet postal.
Ce acte trebuie sa se regaseasca in colet? Pot cumpara de la persoane fizice?
Pentru fiecare import trebuie sa fac anumite acte?

Va rog cei care faceti importuri pe firma sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri pe care se pare ca autoritatile nu mi le pot oferi.

Multumesc.

#83
cora2010

cora2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2010
Buna
am si eu o intrebare, nu stiu daca ma poate ajuta cineva, vreau sa cumpar un telescop astronomic din china, care cantereste vreo 50-70 de kg, in colet, tinand cont ca vreau sa il cumpar pentru uzul meu propriu, cam cat m-ar costa tranportul, imi doresc un transport in siguranta si cu un pret decent(tinand cont ca este un produs foarte fragil) si cam care sunt taxele vamale, tinand cont ca vreau sa il achizitionez pe persoana fizica, si pentru uzul propriu.
Va multumesc.

#84
claudio_ct78

claudio_ct78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2012

 cora2010, on 16th March 2012, 18:18, said:

Buna
am si eu o intrebare, nu stiu daca ma poate ajuta cineva, vreau sa cumpar un telescop astronomic din china, care cantereste vreo 50-70 de kg, in colet, tinand cont ca vreau sa il cumpar pentru uzul meu propriu, cam cat m-ar costa tranportul, imi doresc un transport in siguranta si cu un pret decent(tinand cont ca este un produs foarte fragil) si cam care sunt taxele vamale, tinand cont ca vreau sa il achizitionez pe persoana fizica, si pentru uzul propriu.
Va multumesc.


buna ,

imi poti scrie pe pm , te pot ajuta cu un raspuns , lucrez in domeniul transportului de marfa ( maritim , aerian , auto ).

o zi buna !
Claudiu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate