Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Probleme/Nelamuriri legate de CATIA

- - - - -
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#55
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
@fero am inteles, nu stiam treaba asta desi e logic dar totusi am nevoie de comanda helix deoarece in proiectul meu este inclus si un arc

Edited by andonieandrei, 30 July 2009 - 14:20.


#56
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008

View Postandonieandrei, on 30th July 2009, 15:19, said:

@fero am inteles, nu stiam treaba asta desi e logic dar totusi am nevoie de comanda helix deoarece in proiectul meu este inclus si un arc

Cauta in Generative Shape Design. Atasat este un exemplu de pe un forum spaniol.

Attached Files



#57
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postbettrik, on 30th July 2009, 09:20, said:

cum pot marca eventual colora, pe unde gasesc comanda asta
Ug-ul iti reprezinta filetul corect. Pacat, sunt atat de putini oameni la noi, care cunosc acest program, in multe privinte, e cu un pas in fata.

Edited by ploiesteanu, 30 July 2009 - 23:00.


#58
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postploiesteanu, on 31st July 2009, 00:00, said:

Ug-ul iti reprezinta filetul corect. Pacat, sunt atat de putini oameni la noi, care cunosc acest program, in multe privinte, e cu un pas in fata.
Da...UG-ul este un soft net superior fata de Catia...

Catia la noi este mult mai mult folosita deoarece sunt mai multe firme mari, europene, care lucreaza cu acest soft, iar furnizorii si colaboratorii pentru aceste companii mari (ma refer la Renault, Airbus etc.) sunt obligati sa foloseasca si ei Catia....

UG-ul este un soft american, iar companii mari americane pe la noi, nu prea sunt in acest domeniu, cine a mai mucrat pentru FIAT a avut ocazia sa "guste" UG-ul, mie personal mi se pare fantastic softul....in multe privinte net superior fata de Catia....

Edited by ploiesteanu, 31 July 2009 - 16:53.


#59
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
E dezvoltat de General Motors

#60
zamolxe888

zamolxe888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2008

View Postandonieandrei, on 27th July 2009, 17:12, said:

Salut

Am si eu o problema, am realizat un contur format din trei cercuri unite intre ele cu cate o tangenta ( daca este alta metoda de a trasa o tangenta intre doua cercuri exceptand ce am folosit eu va rog sa imi spuneti ) si linile ce erau un plus le-am taiat cu trim insa in momentul in care incerc sa aplic conturului comanda pad imi apare o fereastra in care imi este comunicat ca, conturul nu este inchis ( sau ceva de genu...), nu este prima oara cand intampin astfel de problema dar incercam de mai multe ori sa refac incheieturile linilor si in final reuseam, si la aces desen mi-a iesit o data dar nu pot continua asa...

Va rog sa imi spuneti unde gresesc.

Am pus un video pentru a vedea mai clar ce am facut.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZR2TOaxST9s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
se poate verifica conturul schitei ....tools- sketch analysis

#61
vali_26

vali_26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.08.2009
salutare

cum pot afla desfasurata unui trunchi de con in catia v5r18?

#62
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Da, ai putea utiliza instrumentul Measure Item de pe bara de instrumente Measure. Vezi si figura.
Attached File  new_1.jpg   133.57K   41 downloads

#63
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Salut,

Nu cred ca vrea aria, cred ca vrea desfasurata, asta inseamna ca ar trebui sa faca piesa in sheetmetal si sa apese butonul de desfasurata....sau sa extraga suprafata laterala din solid si sa utilizeze licenta de suprafete ca sa faca o desfasurata (depinde ce vrea, nu a fost prea explicit...).

Spor

#64
vali_26

vali_26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.08.2009

View Postvali_26, on 15th October 2009, 17:42, said:

salutare

cum pot afla desfasurata unui trunchi de con in catia v5r18?


dar cum pot desena un trunchi de con ca nu stiu exact cu ce modul si cu ce comanda?

#65
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
In Sketcher desenezi un cerc, il Extrudezi (Pad) in Part Design, apoi il ascuti (Draft) in acelasi modul. Daca azi ai pus pentru prima data mina pe CATIA iti recomand sa cauti pe forumul acesta niste tutoriale video/scrise si unde sunt nelamuriri majore sa intrebi. Training online nu cred ca iti va face nimeni.

#66
vali_26

vali_26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.08.2009

View Postferdo, on 15th October 2009, 20:50, said:

Salut,

Nu cred ca vrea aria, cred ca vrea desfasurata, asta inseamna ca ar trebui sa faca piesa in sheetmetal si sa apese butonul de desfasurata....sau sa extraga suprafata laterala din solid si sa utilizeze licenta de suprafete ca sa faca o desfasurata (depinde ce vrea, nu a fost prea explicit...).

Spor


vreau desfasurata ca sa stiu dimensiunea materialului din care construiesc trunchiul de con

#67
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postvali_26, on 15th October 2009, 22:22, said:

vreau desfasurata ca sa stiu dimensiunea materialului din care construiesc trunchiul de con
Faci un triunghi dreptunghic, catetele fiind raza si inaltimea conului. Apoi il rotesti dupa inaltime.

#68
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postvali_26, on 15th October 2009, 22:22, said:

vreau desfasurata ca sa stiu dimensiunea materialului din care construiesc trunchiul de con

POti sa incerci acest program http://www.plate-n-sheet.com/ Are multe piese pe care le pori desfasura, trunchiuri de con, coturi, diferite imbinari etc. si ti le exporti in dxf apoi le dai cote sau direct la cnc.

#69
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Daca vrei totusi sa vezi cum se face in CATIA uita-te pe linkul asta http://www.megaupload.com/?d=1N3LZUJI  Nu am pus nici un fel de cote, asta o poti face cum doresti. In plus, am aratat si erorile care iti pot aparea daca nu faci definitia completa a desfasuratei (am folosit licenta de supafete ca asta am avut-o libera....).

#70
lamiall

lamiall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2005
Salutare, ca sa nu deschid un nou topic, am si eu o intrebare,
Cum rotesc o piesa in modul sketch ca sa o pot edita mai bine? Daca dau rotate cu mousul nu reusesc sa o pun la 90 grade perfect.
Multumesc anticipat

#71
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postlamiall, on 1st November 2009, 20:14, said:

Salutare, ca sa nu deschid un nou topic, am si eu o intrebare,
Cum rotesc o piesa in modul sketch ca sa o pot edita mai bine? Daca dau rotate cu mousul nu reusesc sa o pun la 90 grade perfect.
Multumesc anticipat
Folosesti bara de instrumente View-Isometric view- si iti alegi pozitia.

#72
rdanutz

rdanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2004
Ca sa executi o rotatie in sketch apesi Ctrl+Shift+Sageata (stanga sau dreapta ... in functi de sensul rotatiei).

Desfasurata unui trunchi de con este o zona de coroana.

:wave:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate